סרט לסופשבוע: 'משחקי הרעב'

בתזמון מושלם עם מה שקרה בשבועות האחרונים בתכניות כמו "האח הגדול" ו-The Voice, יצא השבוע למסכים העיבוד הקולנועי לרב המכר ...

16:00
  /  
30.03.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

קצת רקע על הספר והתופעה

"משחקי הרעב" התחיל בתור ספר פנטזיה לבני נוער שכתבה סוזן קולינס שהפך ללהיט ענק בכל העולם ובעקבותיו יצאו עוד שני ספרים שהצליחו מאוד, תורגמו ל-26 שפות כולל עברית והפכו לטרילוגיה שהושוותה לא פעם לסדרת ספרי "דמדומים". העלילה מתרחשת בעתיד הרחוק, אחרי מלחמת אזרחים עקובה מדם, יבשת צפון אמריקה מחולקת ל-12 מחוזות והשלטון החדש שקם לאחר אותה מלחמה, מחליט לקיים תחרות שנקראת "משחקי הרעב" ובה כל מחוז שולח נער ונערה שנבחרים בהגרלה או בהתנדבות לייצג את המחוז שלהם בקרב הישרדות עד המוות שמועבר בשידור חי בטלוויזיה, כשהזוכה  יזכה את המחוז שלו באספקה רבה של אוכל ושתיה. הסרט עוקב אחרי קטניס אוורדין בת ה-16 (אותה מגלמת ג'ניפר לורנס המרשימה) שמתנדבת ללכת למשחקים במקום אחותה הקטנה שעולה בהגרלה ומלווה אותה מהבחירה שלה ושל השותף שלה פיטה מלורק ( שאותו מגלם ג'וש האצ'רסון) דרך סדרת האימונים המפרכת שהם עוברים ובה היא מחדדת את המיומנויות שלה ועד לתחרות עצמה, שבה היא מבינה שכל מה שהיא עברה באימונים זה משחק ילדים לעומת מה שקורה בחוץ.

אז איך התוצאה?

הסרט עצמו מחולק ל-2 חלקים, החלק הראשון, שהוא החלק שלפני המשחקים הוא החלק הכבד, הפילוסופי והאמנותי יותר שמאוד לא קל לצפייה ומשאיר אותך עם שק של מחשבות. החלק השני, שהוא החלק של התחרות עצמה, זורם ומלא באקשן מותח ועשוי היטב, אשר מקפיא את הדם ומצמיד לכסא לכל אורכו והוא אמנם ארוך, שעתיים וחצי של סרט אבל לא מרגישים שהזמן עובר, לזה אחראים הצילום והעריכה הגדולים והנקיים והעיצוב האמנותי המרשים שתורמים ביחד ללוק עתידני, קרקסי וליצני מצד אחד וטבע טהור ונקי מבחוץ אבל אכזרי מבפנים מצד שני. כל אלו סופגים השראה מסרטי פעולה עתידניים כמו "גברים בחלל" של פול ורהובן (ש"משחקי הרעב" מאוד מושפע ממנו), דרך סרטי כלא כמו "אקספרס של חצות" ו-"חומות של תקווה" וסרטי הישרדות כמו "שטח פראי". עריכת הסאונד שמשלבת בין המוזיקה שכתבו טי-בון ברנט וג'יימס ניוטון האוורד, רעשי רקע, שתיקות, דיאלוגים ואפקטים קוליים ושתורמת רבות לאווירה ומכניסה אותך למתח וצוות השחקנים המכובד שכולל בין היתר את וודי הרלסון ודונלד סאת'רלנד כשמעליהם בולטת ג'ניפר לורנס שמגישה הופעה עוצמתית וכריזמטית שמחזיקה על הכתפיים שלה את כל הסרט.  

גילוי נאות לפני סיום: אני לא קראתי את הספר לפני שהלכתי לראות את הסרט וחשבתי שאני לא אבין כלום מהעלילה ושאני ארגיש מנותק אבל להיפך, אני נשאבתי לתוכו. היו לא מעט אנשים שיצאו ביחד איתי מהאולם שקראו את הספר וקצת התאכזבו כי הם טענו שהוא מדלג על חלקים גדולים מתוכו אבל למרות זאת הוא סרט פעולה מרשים ולא קל לצפייה עם אקשן טוב ומסר חזק, אני נוטה מאוד להסכים איתם.

בקיצור-  כדאי מאוד לראות, רצוי בקולנוע ועל מסך גדול, המסר יישאר לכם בראש הרבה זמן אחרי שתצאו מהאולם.

"משחקי הרעב"– ארה"ב 2012, 146 דק'. בימוי: גארי רוס, תסריט: גארי רוס, סוזן קולינס וביל ריי ע"פ הספר מאת סוזן קולינס, שחקנים: ג'ניפר לורנס, ג'וש האצ'רסון,  ווילו שילדס, אליזבת בנקס, וודי הרלסון, לני קרביץ, דונלד סאת'רלנד, סטלני טוצ'י, ווס בנטלי.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: 'משחקי הרעב'


16:00
  /  
30.03.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1