חברת אינטל ישראל מסכמת את שנת 2011

במסיבת עיתונאים הנערכת בשבוע שעבר בבית העיתונאים בתל-אביב, סיכמה צמרת אינטל ישראל את שנת הפעילות 2011 והדגימה מעט מהיכולות הצפויים ...

7:00
  /  
25.03.2012
  
כתב: מרטין סבג

במסיבת עיתונאים לסיכום שנת הפעילות של 2011, הנערכה ב-18 במרץ 2012, הציגו בכירי אינטל ישראל את השגי החברה במגוון תחומים כמו גם הצצה קטנה לשנת 2012.

את הישיבה פתח, לא אחר ממולי אדן, נשיא ומנכ"ל אינטל ישראל וסגן נשיא אינטל העולמית. למי שלא מכיר,מולי הוא מי שפיתח את ה"אנטי מחיקון" בשנות ה-70' ולאחרונה חזר משהות ארוכה באינטל ארה"ב לאחר שכיהן בשלוש שנים האחרונות כמנכ"ל חטיבת המחשבים האישיים בחברה. בנוסף, מולי יהיה אחראי על "המיחשוב התפיסתי" (Perceptional Computing) באינטל העולמי, תחום העתיד של אינטל בתפיסת ממשק אדם-מחשב שעובר את השינויים הגדולים ביותר בתקופה האחרונה עם שימוש במסכי מגע, מחוות וזיהוי קולי.

בסוף שנת 2010 ניבאו לאינטל עתיד מאוד קודר בגלל עליית מעבדי ה-ARM rnשאנליסטים צפו כי יהרוג את הצורך במעבדים חזקים כמו של אינטל עבור תעשיית rnה-PC. למרות התחזיות, שנת 2011 היתה דווקא שנה מצויינת לאינטל.

אם נסתכל על מחזורי המכירות של אינטל בשנים האחרונות, נראה עליה עקבית:

בשנת 2009 – 35.1 מיליארד דולר
בשנת 2010 – 43.6 מיליארד דולר
בשנת 2011 – 54 מיליארד דולר

הצפי לשנת 2012 הוא אף גבוה מזה.

בשנתrn 2011 נמכרו מעל 150 מיליון יחידות של מעבד ה-SandyBridge, שיא לעומת כל rnמעבד מהדורות הקודמים. להזכירכם, מעבד הסאנדי ברידג' פותח במרכז הפיתוח של rnאינטל ההממוקם בחיפה. מעבד הסאנדי ברידג' אחראי למעל 40% מהמחזור של אינטל rnהשנה.

ה-Ivy Bridge (גשר שנהב), הוא לא רק הקטנה של הטכנולוגיה מ-32 ננו-מטר ל-22 ננו-מטר, אלא ובעיקר, שיפור של ארכיטקטורה בנושא הטיפול במולטימדיה. טכנולוגית ה-IvyBridge פותחה בישראל ויוצרה לראשונה ב-Fab בארץ.

מולי הציג את הסמארטפון שלו, זהו סמארטפון מבוסס צ'יפ של אינטל וכמו שתראו בהמשך בתחומים כמו אולטרה-בוק וטאבלטים, אינטל מייצרת אבות טיפוס או מה שהיא קוראת: Reference Design שממנו יכולות היצרניות השונות לשאוב רעיונות ותכנונים עבור המוצרים שלהם.

תחום האולטרה-בוק (מחשבים ניידים דקים וחזקים במיוחד) הינה קטגוריה חדשה, לדברי מולי, אשר אופיין מתוך הסתכלות על הצרכן החדש, כזה שרוצה לא רק ביצועים אלא גם עיצוב, ניידות ונוחות (מישהו אמר Macbook Air?).

כיום קיימים כבר מעל ל-75 דגמים שונים של אולטרה-בוקים, חלקם כבר למכירה (אני אישית כותב שורות אלו על הסמסונג Series 9 שלי) ואחד הדברים המפתיעים, (לעומת קטגורית ה-Netbookים ששם הדגש היה על גודל קטן), מעל 50% מהדגמים הם בעלי מסך 14" ומעלה, חלקם עם מסכי מגע.

רבים צפו שעם עליית הטאבלטים והאולטרה-בוקים, קטגורית המחשבים הנייחים תתרסק אולם לדברי מולי, מדובר על קטגוריה אשר שומרת על נתח השוק שלה ואף ממשיכה לגדול בקצב מתון של 2-3% בשנה, לכן זו קטגוריה חשובה לאינטל והיא לא תזנח אותה.

 

מקסין פסברג – מנכ"לית אינטל ישראל (חטיבת הייצור), fab28 וסגנית נשיא אינטל העולמית

אינטל הינה מהמעסיקים הגדולים בישראל במגזר הפרטי. בשנת 2011 עמד מספר המועסקים באינטל ישראל על 7,728 עובדים, וההשפעה העקיפה על התעסוקה בישראל נאמדת בכ-23,000 מועסקים. מדובר על כ-10% מסה"כ העובדים בתעשיית האלקטרוניקה בישראל. אינטל מתגאה בכך שהיא המעסיק הגדול ביותר של אוכלוסיה ערבית ושילוב של עובדים חרדים וחילוניים במקום אחד. אינטל ישראל הנה מהיצואנים המובילים בישראל, ובשנת 2011 ייצאה בהיקף כספי של 2.2 מיליארד דולר.מאז שנת 1999 הייצוא המצטבר מסתכם ב-22.4 מיליארד דולרים.

 

 

 בשנת 2011 ביצעה אינטל רכש גומלין בכ-628 מיליון דולר, מתוכם רכש מכונות המפותחות מיוצרות בישראל בכם 364 מיליון דולר וכ-15 מיליון דולרים הושקעו בפיתוח מרכז אקדמי באוניברסיטאות השונות בשיראל.

לאינטל מדיניות של "אחריות תאגידית" גם על החברה. אינטל משקיעה רבות בפיתוח הקהילה. מעל 3,200 עובדים השקיעו מעל 41,000 שעות התנדבות במגוון פעילויות בקבילה.

עובדי אינטל השתתפו פיזית בשיקום יערות הכרמל אחרי השריפה הגדולה ולא רק בתרומות כספיות.

לאינטל מחוייבות לסביבה. אינטל משקיעה רבות בפיתוח וצמיחה סביבתית. החברה השקיעה במערכת לאנרגיה סולארית  (פוטו וולטאית) מעל הביניינים של החברה, החברה השקיעה ופיתחה מערכת ייחודית לטיפול בשפכים הנוצרים כתוצאה מייצור שבבי הסיליקון, המערכת הזו, הפועלת בהצלחה בישראל תועתק לכל מפעלי אינטל בעולם. בנוסף במפעל בקירית גת קיימות 19 מערכות שונות לטיפול בשפכים ו-50% מהמים שבשימוש במפעל ממוחזרים.

ליוצאי חברת אינטל הסטוריה רבה של השפעה על התעשייה בישראל. כמה נתוני, דיי מדהימים (גם אם לוקחים בחשבון את הגודל של החברה):

  • כל שנה מוקמות כ-20 חברות חדשות ע"י יוצאי אינטל (נתון מאז 2006)
  • דבר זה מייצר כ-250 מקומת עבודה חדשים כל שנה.
  • יוצאי אינטל גייסו כ-700 מיליון דולר עד היום לחברות שהקימו.
  • 8 חברות נרכשו בסכום כולל של כ-200 מיליון דולר.

רוני פרידמן – מנכ"ל קבוצת פיתוח המעבדים וערכות השבבים באינטל העולמית

רוני בעצם הציג תפיסת הפיתוח של החברה וציין כי היא למעשה מתרכזת בארבעה סגמנטים:

  • Processors – לב העשייה של אינטל – המעבד המרכזי של מחשבים וכיום גם לטאבלטים וסמארטפונים.
  • Platform Ingredients – רכיבים פרפריאליים למעבד כמו צ'יפסטים, רכיבי תקשורת וכו'.
  • Software – דוגמא לכך היא קנית חברת האבטחה מקאפ'י לאחרונה.
  • Services – שירותים וספריות תוכנה עבור חברות המפתחות תוכנה וחומרה פריפריאלית למחשבים.

 מה שעומד מאחורי התפיסה הרוחבית הזו היא ההבנה שכיום, אינטל נדרשת לתת פתרונות מקצה לקצה. אחד הנושאים שבהם אינטל מתרכזת היא נושא ההגנה על הזהות המקוונת והדיגיטלית. כדי לשמור על הזהות הזו, בעידן בוא עיסקאות נעשות ע"ב יום-יומי במחשבים ובסמארטפונים יש צורך בפתרון שהוא לא רק תוכנה או לא רק חומרה אלא חייב לבוא בצורה מסודרת מאותו ספק.

רוני ציין כי טכנולוגית ה-Sandy Bridge היה מהפכני באינטל במהירות ה-Ramp Up שהוא עשה משלב הפיתוח לשלב הייצור ההמוני וכמות המכירות שלו בשוק.

הטכנולוגיה הבאה הינה ה-Ivy Bridge. מעבד שהוא לא רק "צמצום" הטכנולוגיה של ה-Sandy Bridge אלא משלב גם יכולות חדשות בתחום המדיה. זהו המעבד הראשון בעולם בטכנולוגית 22 ננו מטר והוא כבר מיוצר (בשלבי אב טיפוס) בקירית-גת.

במהלך מסיבת העיתונאים הודגם Reference Design של אולטראבוק עם מסך מגע, הראשון בעולם המריץ מעבד בטכנולוגית IvyBridge ב-22 ננו מטר, הנה הצצה ראשונה למחשב הראשון עם המעבד הזה:

 

 

למעבד צריכת אנרגיה נמוכה במיוחד, יכולות מתקדמות לטיפול במדיה וכן יכולות אבטחהכבר בשלב החומרה.

 

בתחום הניידים (טאבלטים וסמארטפונים) אינטל הקימה קבוצה, קטנה יחסית של 35 מהנדסים, אשר בינתיים גדלה לקבוצה של מעל 100 עובדים אשר מפתחים את המעבדים בעלי הכינויים Cedarview וה-Cloverview.

אחד המכשירים היה טאבלט PC דקיק במיוחד המריץ חלונות8 (חייב לציין כי כבר ראיתי מוצר מסחרי שעבר טוב יותר – ה-Slate Series 7 של סמסונג)

 

שתי הטכנולוגיות הללו סיימו את שלב הפיתוח וכרגע נמצאות בשלב ההעברה לייצור המוני.

 

 תחום נוסף אשר נמצא בקבוצת הפיתוח אשר נמצאת במשרדים בפתח-תקוה הוא תחום השידור האלחוטי של תצוגה – WiDi – Wireless Diplay.

הטכנולוגיה נמצאת כרגע בגירסתה השניה – 2.0.

בשנת 2011 יצאו רכיבי ה-Rainbow Peak אשר כוללים יכולות של WiDi ו-Bluetooth בצ'יפ אחד, אשר נמצא בלא מעט אולטרהבוקים וטאבלטים. בשנת 2012 צפויה לצאת הגירסה השניה של הרכיב אשר ייקרה Jackson Peak.

 

לא יודע אם רבים יודעים, אבל טכנולוגית ה-Thunderbolt, אותו פורט אוניברסלי אשר מסוגל להעביר גם תצוגה, גם חיבור להתקני זיכרון חיצוניים וגם התקנים חיצוניים כמו שלטים וכרטיסי עיבוד גרפיים חיצוניים, פותח ומייוצר ע"י אינטל וכיום, מלבד מחשבי Mac, נמצא כבר בלא מעט מוצרים, החל מכוננים חיצוניים כמו Lacie, מסכים של DELL ועוד.

החיבור כולל גם חיבור רשת במהירות 10G, זהו החיבור רשת המהיר ביותר הקיים כיום וכבר יש התקנים התומכים בזה, כמו מאגרשת (NAS).

 

בתמונה הבאה, ניתן לראות את קצבי הכתיבה והקריאה מהתקן זכרון חיצוני שחובר באמצעות THUNDERBOLT.

טכנולוגית ה-22 ננו מטר היא מהפכנית לא רק בזכות הגודל אלא גם בזכות הצורה שבה מומשו הטרנזיסטורים מבחינה גיואמטרית. מדובר על טרנזיטורים שהם לראשונה תלת מימדיים וזה נובע בזכות כריכת השער מסביב לערוץ.

בסרטון הבא, Mark T Bohr מאינטל על הטכנולוגיה הזו:

 

 

אורן ריס – מנכ"ל (יוצא) Fab28

אורן, המוחלף בימים אלו, נתן סקירה על התהליכים וההשקעות שנעשו במבפעל בקירית-גת שהוסב ע"מ להיות מסוגל לייצר את המעבדים החדשים בטכנולוגית 22 ננו-מטר.

במפעל הושקעו ב-4 שנים האחרונות כ-3.5 מיליארד דולר, סכום הזהה לסכום שהושקע כדי להקים את המפעל מההתחלה. נתון זה רק בא להראות את ההשקעות האדירות הנדרשות בכל מעבר טכנולוגיה כזו.

בין ההצלחות הנוספות של המפעל הוא בתחום הבטיחות האישית של העובדים. המפעל מוביל במספר הנמוך את אינטל העולמית. סיום הייצור בטכנולוגית ה-45 ננו מטר מסתיים תוך עמידה בכל המחוייבויות של המפעל כלפי אינטל העולמית, תוך עמידה בכל היעדים.

 

לדיון בנושא: חברת אינטל ישראל מסכמת את שנת 2011


7:00
  /  
25.03.2012
  
כתב: מרטין סבג