עדשות חיצוניות לאייפון 4/4S

לאייפון 4S יש מצלמה לא רעה. קבלו עדשות חיצוניות שיהפכו אותה למעניינת הרבה יותר.

8:00
  /  
22.03.2012
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

אחד היתרונות של האייפון 4S זו המצלמה שלו. עם כל הכבוד ל-SIRI, הסיבה לכך שרכשתי אייפון 4S היה מצלמת 1080P בוידאו, והשיפורים שנובעים ממנה.

הערה: אף תמונה במאמר לא עובדה בפוטושופ או כל תוכנת עיבוד תמונה אחרת…

אבל לפני שאתם מתלהבים, זו התוצאה שמקבלים מ-DSLR (במקרה הזה D7000 אפילו ללא עדשת מאקרו…) עבור אותה סצינה בדיוק.

אז מן הסתם אין ממש מה להשוות, עדשות חיצוניות לא יהפכו את האייפון שלכם ל-DSLR. אבל אתם יודעים מה? לפי כמות האנשים בחוץ בכל זמן נתון שמצלמים עם האייפון לעומת DSLR, ככל הנראה מרבית האנשים אינם זקוקים ליותר מהאייפון 4S…

למה עדשות חיצוניות?

עם כל הכבוד לאפל (ויש כבוד), יש מצלמות מוצלחות מהאייפון. לאייפון יש זום דיגיטלי (בתמונות סטילס בלבד) ויש לו מגבלות לא קטנות.

כחובב צילום וידאו, אני מת על צילום האייפון, פחות על יכולות הסטילס שלו, ויותר על יכולות צילום הוידאו שלו – וככזה רכשתי כבר מספר רב של מוצרים לשדרג אותו: מעמדים שונים לטריפוד, מיקרופון יעודי ועוד.


אני מדגים את הקיט צילום מבוסס האייפון ליעקוב אילון ואביב פרנקל בתערוכת HT SHOW 2011

הבעיה שלי היא המוגבלות של העדשה המובנית של האייפון. היא מאוד צרה, מה שאומר שכאשר מצלמים מרואיין, הוא לרוב נחתך או שצריך מרווח צילום גדול במיוחד. בתערוכת CES, היינו קבוצה גדולה מהאתר וצילום הדדי לרוב הסתיים באנשים שניסו לעבור בין המצלמה למצולם וזה היה מאוד לא פשוט.

להלן שני פתרונות מעניינים במיוחד לפתור את סוגיות הצילום באייפון 4S.

olloclip 3 in one

olloclip 3 in one

ה-olloclip מגיע בתצורה חכמה במיוחד: הוא בעצם סט של שלוש עדשות שונות, אחת מהן ניתנת לפירוק. העדשות מגיעות עם שקיק בד שיכול לשמש לניקוי ולשמירה על העדשות, כולל בשהות ממושכת בכיס.

לצורך הבדיקה, לקחתי את אחד מילדי, נתיב, שהוא חובב מצלמות, אייפון וצילום, ועשינו סשן צילום למתקדמים.

הקיט כולו, עם מכסים על העדשות.

הקיט מורכב בעצם משלוש עדשות:

  • עדשת fish eye (הגדולה מבין כולן)
  • עדשת מאקרו (מובנת בתוך המארז)
  • עדשה רחבה אשר ניתנת להסרה על ידי הברגה, בעצם נעזרת בעדשת המאקרו בכדי ליצור את האפקט (כלומר, כשהיא מורכבת, היא בעצם נעזרת בשתי עדשות).

ההרכבה של הקיט על גבי האייפון היא פשוטה, פשוט מחליקים אותו כך שהוא בעצם חוסם את כפתור ההדלקה והכיבוי והוא מתלבש בדיוק מעל העדשה המקורית. 

איכות העדשות מצויינת, כפי שתוכלו להתרשם בעצמכם וההתקנה אינה פוגעת ביכולת של המכשיר לזהות פנים, לבצע פוקוס אוטומטי וכו'.

יש לי שתי תלונות על אופן החיבור של העדשות לגוף האייפון. החיבור הוא מדוייק להפליא ובנוי כך שלא רק שאין מקום ל-CASE, אלא שלאחר מספר הסרות והתקנות (אלא אם כן אתם מאוד זהירים), יש סבירות לא קטנה שאתם עלולים להעיף את מגן המסך. במהלך הבדיקות הכנסתי והוצאתי את העדשה מהאייפון עשרות פעמים. בשלב כלשהו הכנסתי אותו בחוסר זהירות והעפתי את מגן המסך.

זה לא כזה סיפור, אבל כדאי לשים לב כאשר משתמשים בהתקן.

אוקיי, נתחיל מתמונות REFERENCE. כך נראית תמונת הנוף שבחרתי לצלם ללא כל תוספת – עם האייפון נטו.

בתמונה הבה ניתן לראות את הצילום מאותו מקום בדיוק עם העדשה הרחבה. ניתן לראות שפינות התמונה מעט חשוכות ושיש עיוות בתמונה (שימו לב לשביל) אך חשוב לשים לב שרוחב התמונה מכסה כ-50% יותר טווח מהעדשה המקורית. 

אפשר לראות שחדות התמונה נפגמת ככל שמתרחקים ממרכז התמונה.

עדשת ה-FISH EYE מקצינה את המצב בהרבה:

עוד תוצאות של עדשת עין הדג:

במיקום מעט שונה:


מקור


עין הדג


עדשה רחבה

עדשת המאקרו

למי שאוהב צילומי מאקרו, כדאי לשים לב שמדובר כאן בעדשה קטנה במיוחד. זה יתרון בולט עם סנסור קטן כמו באייפון כי ניתן להגיע לצילומים מעניינים במיוחד.

עלה פצפון בגודל מספר מילימטרים נראה כאן במלוא הדרו:

צילום חופן חול בעדשה המקורית של האייפון 4S

אותו חול עם עדשת המאקרו

העדשות בפעולה בוידאו

אם עד כה אתם מרגישים בין השורות שאני מעט מאוכזב, אתם כנראה לא טועים. בסטילס העדשות הללו הן לא הרבה יותר מגימיק. היתרון האמיתי שלהם הוא בוידאו.

האייפון בוידאו עושה תרגיל מעניין – הוא לא מאפשר זום, והוא משתמש רק בחלק פנימי של התמונה, כך שאם חשבתם שהעדשה שלו צרה בסטילס, זה קיצוני בהרבה בוידאו.

עם העדשות הללו זה יתרון בולט. עיקר הדיוק שלהן הוא במרכז ופחות בפינות (שדורשות תיאום מדוייק יותר עם האייפון מכפי שניתן מקיט מסוג כזה).

להלן וידאו שמדגים את הכוח של האייפון 4S עם העדשות הללו:

 

סיכום

הסט של שלושת העדשות של olloclip שימושיות יותר לוידאו מאשר לסטילס. הן קלות לנשיאה וניתן להרכיב אותן במהירות. למי שמתכנן להשתמש באייפון שלו ככלי צילום משמעותי זה בהחלט תוספת נוחה וטובה. עדשת המאקרו קטנה מדי ולכן שימושית לצילום מיקרוסקופי (למי שראה את הוידאו, ניתן לראות את השערות על זנב הנמלה). לצילום סטילס פחות התלהבתי, אבל שם יש לאייפון גמישות מסויימת עם הזום כך שעדשות מהסוג הזה פחות נחוצות.

המבנה של המחבר לאייפון דורש זהירות בכדי להמנע מקיפול כלפי מעלה של מגן המסך.

מחיר: 349 ש"ח כולל מע"מ בחנויות iDigital

עדשה 360 מעלות של Kogeto

צילום 360 מעלות Kogeto Dot

העדשה השניה שבחנתי היא עדשת 360 מעלות. עדשה כזו מצלמת מכל הכיוונים בו זמנית.

העדשה פותחה במקור במימון של הקרן של ביל גייטס (ממקימי מיקרוסופט) אשר פיתחה את המוצר לשימוש במעקב אחרי שיעורים בכיתות. כך המורים יכולים לצלם את השיעור ב-360 מעלות ולנתח את מהלך השיעור בדיעבד.

rnהשיטה פשוטה למדי – קונוס מראתי ועדשה ש "מקפלת" את התמונה לתוך שדה הראיה של העדשה. כל האביזר מורכב על הגב של האייפון.

העדשה מצלמת מכל הכיוונים, מה שאומר שבשביל לקבל צילום טוב, צריך להניח את האייפון או כלפי מעלה או כלפי מטה… הבעיה שבמצב כזה מאוד קשה ללחוץ על כפתור ההקלטה.. בתאכלס, הצילום נראה הכי טוב כשפני האייפון דווקא כלפי הרצפה (עוד פחות נוח).

כך התמונה נראית כאשר משתמשים במצלמה הרגילה:

כפי שאפשר לראות, התמונה מעוותת כך שרק בקטע קטן מהסנסור יש וידאו אמיתי והוא בצורת טבעת.

לאחר שמורידים את התוכנה של העדשה, ניתן להתחיל לצלם וידאו. אך תחילה יש לכייל במדויק את האיזור של העדשה. הדבר נעשה על ידי הזזמת מרכז העיגול בדיוק מעל הקטע הפנימי שבתמונה:

כך זה נראה לאחר הכיול

תהליך הצילום כאמור לא פשוט במיוחד. מכיוון שלא רואים את התמונה קשה לוודא שהפוקוס בנקודה המתאימה. בכל אופן נגיעה על גבי המסך עוזרת להגיע לפוקוס, אך נדרשו לא מעט נסיונות עד אשר השגתי את התמונה שרציתי.

מכיוון שנדרש נגן מיוחד גם לנגן את הוידאו, צריך להרשם לשירות ואז ניתן להעלות את הוידאו. לאחר העלאת הוידאו ניתן לשתף את הוידאו בפייסבוק, טוויטר, או לשלוח לעצמך בדואל. 

כאן ניתן לראות את התוצאה הסופית. תוך כדי שאתם צופים בוידאו, גררו את הסמן ותוכלו לראות כיצד זה נראה תוך כדי הצילום.

כפי שניתן לראות, יש צורך להפחית משמעותית את הרזולוציה בכדי לאפשר לכל הסיפור הזה לעבוד. בתאורה חיצונית היו רפלקציות בתוך העדשה שניתן לראות אותן במרכז התמונה (כמו פסי אור).

יש כמה אפליקציות ב-App store כגון Microsoft Photosynth שמנסות לתפור תמונה תלת מימדית של מקום כלשהו. הבעיה היא תמיד שמדובר בתמונה סטטית וכאן מדובר בוידאו. אני מניח שיש אפליקציות לדברים מהסוג הזה, כגון לאפשר לבצע סיור בבתים למכירה, צילום אירועים או אפילו ספורט (נסו לדמיין סקי שמצולם בדרך זו):

החברה ממליצה על הנחת המכשיר עם פניו כלפי מטה על מעמד כגון כוס או על השולחן.

סיכום

אישית לא מצאתי המון שימוש ל-DOT לשימושי הפרטיים. לא נפלתי מהביצועים הפוטוגרפיים של המכשיר – נראה לי שניתן להגיע לתוצאות טובות יותר, אם כי הנגן שלהם נוח למדי ועובד מצויין. גם שיטת התפיסה לאייפון עובדת היטב ונצמדת לאייפון – אם כי נדרשת הסרה של ה-CASE שעל האייפון.

מחיר: 399 ש"ח כולל מע"מ בחנויות iDigital

העדשות נבדקו באדיבות היבואנית: חברת iDigital

לדיון בנושא: עדשות חיצוניות לאייפון 4/4S


8:00
  /  
22.3.2012
  
מאת: עפר לאור

1