מאמר מהקהילה: מערכת הקולנוע הביתית שלי

תומר מלווה אותנו במסע שלו לקולנוע הביתי המושלם עבורו. הנה תיאור המסע, החל מההתלבטות של ייבוא אישי, איזה רסיבר, איזה ...

7:00
  /  
22.03.2012
  
מאת: תומר הוברמן

הקדמה

הסלון נראה רגיל, כל הרהיטים במקום אבל הוא הרגיש ריקני, משהו הרגיש חסר. הטלוויזיה דלקה, צלילים יצאו מכיוון הסאונד בר שישב מתחת אך שום דבר מזה לא הצליח למלא את הריק, משהו הרגיש חסר. בקצה העין, ליד דלת הכניסה, היה ניתן לראות נצנוץ של תקווה. כמה קרטונים גדולים עמדו שם ובפנים הייתה הבטחה גדולה, החוסר התחיל להתמלא.

הרגע הזה הוא רגע מיוחד לכל אחד שאוהב את התחום. הרגע בו מריחים את הקרטון החדש, הרגע בו קורעים את נייר הדבק מעליו ורואים את השקיות, הקלקרים והעטיפות של השדרוג החדש. הרגע בו מוציאים את המוצר המנצנץ, הרגע בו הוא מורכב.
אצלי רגעים אלו היו מיוחדים אף יותר, כי הם היו הרגעים בהם קיבלתי את מערכת הקולנוע הראשונה שלי.

ההתחלה


ה"מערכת" לפני

זה מתחיל בפורום כמובן. הודעה מסוג "המלצה למערכת קולנוע ביתית" היא מההודעות הנפוצות בפורום כמובן וגם לשאלה שלי התשובות היו מצוינות, נתנו לי חומר למחשבה וסללו את ההמשך למסע הקמת המערכת. התכנון המקורי היה לבנות מערכת בחלקים וזאת על מנת למקסם את התקציב המצומצם שניתן, כ-5-6 אלפי שקלים ולא להתפשר על בסיס טוב.
הוחלט למצוא רסיבר מתקדם יחסית (מעבר לרמת הכניסה) עם פיצ'רים מתקדמים שיתאימו גם לעתיד ולשדך לו רמקולים קדמיים רציניים שיהוו את הבסיס למערכת, תוספת עבור רמקולי סראונד קטנים בשביל הרגשת הרב ערוציות גם נכנסה בחשבון.
הרסיברים שעמדו על הפרק היו פיוניר 921ימאהה 671 ואונקיו 609. לכולם יכולות די זהות מבחינת הגברה ועיבוד, כולם מתקדמים יותר מרמת הכניסה ולכולם אפשרויות רשת וקישוריות גבוהות.
האפשרויות לרמקולים מתאימים הן כמעט אינסופיות ולכן הגיע הזמן לכתת את רגלי, לבקר בחנויות מתמחות מתאימות ולהתחיל להבין מה האוזן אוהבת.

המסע מתחיל – סיבוב חנויות

 אשתי הצטרפה אלי ויחד הלכנו לשמוע את האפשרויות.
הגענו לפיוצ'ר בתל אביב והאפשרויות הראשונות ששמענו היו רסיבר פיוניר 921 משודך לרמקולים של קליפש (סדרת RB), של B&W 686 ושל פולק אודיו (Rti A3). הקליפש נשמע לנו מעט צווחני בגבוהים ולא התחברנו לסגנון, לעומתו ה-B&W היה עמום מאוד בנמוכים וזה השפיע על כל תחום השמע.
אז הקשבנו לפולק אודיו וההרגשה הייתה טובה. בדקנו עם מוזיקה וסרטים והתחושה הייתה שהוא מסתדר היטב בגזרה הגבוהה של התדרים, שומעים היטב וברור כל צליל ובצורה מפורטת ביותר וגם בנמוכים מסתדר מצוין. מאחר ולא תכננתי לקנות סאב, הנקודה הזאת גם הייתה חשובה, לפחות עד השדרוג הבא.
הבנו שמבחינת רמקולים הנושא כמעט חתום. בשביל הסקרנות, חשבתי לשמוע איך יכול להישמע ההבדל במערכת ביחד עם סאב, "הרי אני כבר כאן.." שכנעתי את עצמי.
האקדח בדמות סאב של ג'אמו  A201נכנס למערכה ובקטע הדגמה של סרט עם הרבה יריות (The Book of Eli) קיבלנו הסבר מצוין מהו ההבדל. צליל היריות קיבל נפח פתאום, היה אפשר להרגיש את הרעד של הכדורים הנורים ולמרות ההנאה מהתדרים הנמוכים של הרמקולים הקדמיים, היה הבדל עצום.
"אם אנחנו כבר קונים מערכת, אולי שווה לחשוב על קניה שלמה ולא חלקית" אמרה אשתי ולא היה צריך יותר מזה בשביל לשקול הרחבת תקציב חיוך.
קיבלנו הצעה ראשונה טובה על מה ששמענו פלוס סאב פלוס סאטלייטים של ג'אמו (A102). אני לא אוהב להחליט במקום ולכן לקחתי איתי את ההחלטה הביתה. ההחלטה עוד לא נפלה לפני שעשיתי עוד בדיקה במקום אחר, עבור האונקיו 609 והימאהה 671 והפעם מלבד הפולק אודיו נבדקו גם רמקולים של מוניטור אודיו BX2. המוניטור אודיו לא נשמע לנו טוב כמו הפולק, שלא אכזבו גם כאן. הפירוט, החדות והצליל הנעים של הפולק לא נשמעו היטב ב-BX2 ונראה שההחלטה הראשונית שלנו לגבי הרמקולים הייתה נכונה.
לעומת זאת, בבדיקה עם הרסיברים, האונקיו 609 הראה נוכחות מצוינת והשילוב בינו לבין הרמקולים היה מצוין, הדגיש את החוזק והפירוט של הפולק אודיו והתאים לנו מאוד.
בנוסף למה ששמענו נאמר לנו שסאב של פולק אודיו, PSW111 יהיה המתאים ביותר לסט הנ"ל ותוספת של סנטר, אפילו מסדרה נמוכה יותר (RM7) יתאים גם הוא.
התקבלה הצעת מחיר אבל הסאב של פולק היה יקר יותר והתוספות להשלמת מערכת 5.1 כבר חרגו הרבה מהתקציב ולכן לא נסגרה הקניה.

הדילמה – מחירים בארץ מול חו"ל

לכל אורך הזמן ובמקביל לקבלת הצעות המחיר, אי אפשר היה שלא לפזול למחירים שיש בחו"ל, בוודאי למוצרים שמיוצרים בארה"ב (כמו פולק אודיו). ההפרשים היו גדולים ומפתים מצד אחד אבל האחריות, הראש השקט ושימוש בשנאי חיצוני הפחידו מצד שני.
על מנת לחשב לעצמי יחס עלות-תועלת, הבנתי שהפרש של 30-40 אחוז במחירים, יהיה שווה את ההזמנה מחו"ל.
באותו זמן הגיע גם ה-Black Friday הנודע, מה שהיה צריך לתת זרז נוסף לקנות בארה"ב אבל דווקא הוא זה שסגר את העסקה בארץ… בפיוצ'ר בה ביקרנו בהתחלה עשו מכירות מיוחדות ושהגענו לשם שיפרו לנו את העסקה ובנוסף קיבלנו שדרוג גם לסאב מהג'אמו בהצעה המקורית לזה של פולק אודיו.

לא נשארו הרבה ברירות אלא רק לחכות שיגיעו הקרטונים החדשים…
הבדיקה של מחירי חו"ל לא נפלה לגמרי, אותו הסנטר (RM7) בדיוק היה במבצע באמזון ובעלות כוללת של כ-400 שקל (הפרש של 60 אחוז ממחיר ממוצע בארץ! – הפרש מתאים לכלל האצבע שקבעתי לעצמי) הוא הוזמן באותו הרגע ושבוע אחרי גם נחת בביתי.

סיכום רכיבי המערכת

 • רסיבר – אונקיו 609.
 • רמקולים קדמיים – פולק אודיו Rti A3.

 • סנטר – פולק אודיו RM7.

 • רמקולים אחוריים – ג'אמו A102.

 • סאב – פולק אודיו PSW111.

עוד קצת תמונות לפני, הקרטונים מגיעים:

  
הרסיבר הגיע ראשון                                                שאר הרכיבים עוברים בידוק ראשוני

  
כל הקרטונים ביחד                                             הסנטר מגיע מחו"ל

חיבור המערכת

בתור מישהו שחיבור כבל אופטי מהסאונד בר לממיר היה החיבור הקשה ביותר שעשיתי למערכת כלשהי, ניצבו בפני כמה אתגרים בחיבור מערכת 5.1, חלקם לא צפויים כלל.

שלב א' – מחברים את הציוד

הפשלתי שרוולים, הוצאתי את גליל חוטי הכבלים המגולגל והתחלתי למדוד את המרחקים של הרמקולים מהרסיבר, בעיקר המרחק מהאחוריים.
חיתוך ראשוני של הכבלים באורך המתאים היה קל אבל לפני ניצבה המשימה האמיתית – לגלות את החוטים. למי שעוסק בכך או שלא עושה זאת בפעם הראשונה, אפילו לא יזכיר את זה בהרכבת המערכת אבל לכל השאר כמוני זו לא משימה קלה כמו שזה נראה. הפעם האחרונה שגיליתי חוטים הייתה אי שם בשיעורי האלקטרוניקה בתיכון ולכן ההתחלה הייתה קשה, חוטים נחתכו ביחד עם הסיכוך שלהם או שנחתכו בצורה לא סימטרית…
ואז נזכרתי, אבי הביא לי לבית לפני זמן מה, ארגז כלים קטן ובו, בין היתר, היה – מגלה חוטים! נברתי בארגז ומצאתי את מבוקשי. לאחר תגלית זו, הכל היה הרבה יותר פשוט, החוטים התגלו והתפניתי למלאכת החיבור.

 
הצבת המרכיבים על הכוננית                                        חיתוך כבל עם החותך

הרמקולים הקדמיים הוצבו בפינות המרוחקות על כוננית הטלוויזיה וחוברו במהירה, הסאב הוצב במיקום אסטרטגי, פינת החדר הקדמית נראתה מתאימה ביותר וכבל יעודי חובר אליו מהרסיבר וכך גם חוטי הרמקולים האחוריים הותאמו במקום.
המקורות שחוברו קודם ישירות לטלוויזיה ולמגבר הקול, חוברו מחדש בכבלי ה-HDMI בלבד לרסיבר:
סטרימר של אקסטרימר, נגן Blu Ray שהוא ה-PS3 וממיר HD של הוט.

 
חיבור הכבלים


רמקולי הסראונד לפני תליה

  
המערכת מחוברת בפעם הראשונה

שלב ב' – בעיה ראשונה – מדף

מיד לאחר הצבת הרסיבר, הרמקולים וחיבורם התגלתה בעיה ראשונה. השילוב של רסיבר שמפיק חום מתקרתו מצד אחד וחתולים בבית בזמן חורף מצד שני, מוביל להתנגשות חמורה.
החתולות התייחסו אליו כאל מפזר חום מצוין והדרך מתובנה זו ועד להתנחלות עליו הייתה קצרה. סכנת שיער ישירות למעגלים החשמליים וחסימת האוורור שלו הייתה בעיה די מוחשית ומהר מאוד היה צריך למצוא פתרון יצירתי. הפתרון הקל היה למצוא כוננית יעודית חדשה לציוד החדש אבל זה לא היה בתכנון התקציבי כרגע ולכן הגיע פתרון קל יותר בדמות מדף DIY שתוכנן.
המידות שנלקחו היו לפי הרסיבר כאשר נוספו כמה ס"מ בכל צד וכ-10 ס"מ למעלה לאוורור מתאים. המידות נלקחו לנגר בסביבה וכעבור 30 דקות ו-150 שקל, נוסף המדף לכוננית.
כעת הרסיבר היה מוגן, כבונוס נוספה הגבהה מתאימה לסנטר והחתולות יכלו לנוח בהנאה ללא סכנת פגיעה בציוד.

 
 סקיצת המדף                                                                          מנוחת הלוחמת

שלב ג' – תליית אחוריים והעברת תעלות

השלב הבא היה לתלות את הרמקולים האחוריים למיקום הנכון (עצת החנות הייתה לגובה כ-1.2-1.5 מ' מהרצפה, בסופו של דבר הגובה אכן היה 1.5 מטר מהרצפה, כ-60 ס"מ מהאוזן של היושבים בספה).                       

 

כעת הכל היה מחובר ותלוי, אך נשארה בעיית החוטים, כמו שניתן לראות בתמונות לא נראה אסתטי ביותר.                       

   

הפתרון הנבחר היה תעלות לבנות שיוצמדו לפאנלים מעל הרצפה. בהום סנטר מצאתי את התעלות המתאימות ביותר בעלות פס דבק דו צדדי מוכן עליהן. לאחר שהגעתי הביתה עם התעלות, התברר שהתעלה הראשית מאזור קיר הרסיבר קטנה מדי כי הצטברו שם עוד כמה חוטים עודפים ולכן נקנתה תעלה גדולה יותר רק לחלק ההתחלתי.
סה"כ עלות התעלות הן כ-15 שקל למטר (נמכר באורך 2 מטר ליחידה), לא הוצאה כבדה מדי. מארגז הכלים הוצאו גם מטר למדידה ומסורית קטנה לחיתוך ובבוקר של שישי אחד העבודה הושלמה.

 
 חותכים במרץ                                                            החוטים מוסתרים היטב

 
 יציאות לסאב והמשך התעלות מאחורי הספות

כעת הכבלים עוברים מהרסיבר אל הרמקולים והסאב ומאחורי הספות עד לרמקולים האחוריים.

 

 

שלב ד' – חיבור המערכת לרשת

באונקיו 609 ישנן מספר אופציות מתקדמות (שהיו אחת הסיבות העיקריות לקנות את הדגם הנ"ל) בנושא הרשת. ניתן לשמוע רדיו אינטרנטי, לשלוט על הרסיבר באמצעות אפליקיצית אייפון וגם להזרים אליו מדיה דרך DLNA.
אך שבשביל שהכל יעבוד יש למצוא דרך לחבר את הרסיבר לרשת חוטית ונושא זה לא היה מטופל קודם לכן בסלון, כל חיבורי המקורות היו דרך רשת אלחוטית (או דיסק חיצוני בסטרימר).
אפשרות להעברת חוטים נפסלה עקב הסרבול והבעיה לעשות את זה בדירה שכורה ישנה ולכן נבחרה אופציה של חיבור רשת דרך החשמל – Home Plug.
נקנו שני מתאמי רשת כאלו של Tp-Link מסוג Tl-PA211 אשר לפי הנתונים היבשים הרשת היא במהירות 200MBPS וההתקנה היא פשוטה – פשוט מחברים כל מתאם לשקע חשמל ליד המקום המיועד והנה לנו רשת.

 
מתאמי רשת חשמל

מפאת חוסר בשקעי חשמל פנויים המתאמים חוברו למפצלים, אחד ליד הראוטר שבחדר העבודה והשני ליד המערכת בסלון.
בהתחלה חובר הסטרימר על מנת לבדוק את יכולות ההזרמה של הרשת. לאחר חיבור ראשוני של המתאמים הממצאים היו גרועים ביותר, לא הצלחתי להזרים אפילו סדרה בפורמט הכי פשוט והבנתי שהחיבור לא טוב, החשד המיידי היה במפצלי החשמל ולכן שינסתי מותניים וסידרתי את כל החיבורים הקיימים כך שהצלחתי לפנות שקע חשמל פנוי לכל מתאם.

השינוי היה דרסטי, כעת ההזרמה עבדה בצורה טובה מאוד והכל עבד חלק. אומנם הנתונים היבשים של מהירות הרשת (200MBps) אינם אמיתיים במציאות, אני מעריך שלכל היותר כחצי מזה אך זה היה ברור לי מההתחלה. ככלל אצבע ניתן לומר שקבצי וידאו עד 720P ניתן להעביר בקלות, בתנאי שאין קפיצות Bit Rate דרסטיות (כמו קטעי אקשן עמוסים מאוד). מעל לזה כבר יש קפיצות והזרמה לא חלקה.
רדיו אינטרנטי, סרטים וסדרות בפורמטים פשוטים, עדכוני תוכנה של ה-PS3 ודברים דומים עוברים בצורה מצויינת וזאת הייתה המטרה.
הבעיה היא שלמתאם החשמל יש חיבור רשת אחד אבל הצרכנים שלו בסלון הם רבים – 3 ליתר דיוק – רסיבר, סטרימר וPS3. למזלי, לא מזמן שידרגתי את הראוטר שלי והראוטר הישן עמד לו והעלה אבק, לכן ניקיתי אותו קלות והעברתי אותו לסלון על מנת שישמש כ-Access Point, מעין Hub שאליו יחובר מתאם הרשת ושאר הצרכנים.

מי שחושב על תצורה דומה, כמה נקודות חשובות בהתקנה כזו:

 1. אין לחבר את מתאם הרשת לכניסת ה-Wan! את כל החיבורים יש לעשות אל הכניסות הרגילות.
 2. במסך ההגדרות של ה-AP יש לשנות את כתובת ה-IP לכתובת שתתאים לרשת בראוטר הראשי אבל מעבר לחלוקת הכתובות האוטומטית (ה-DHCP).
  למשל אם הרשת מחולקת לכתובות בין 192.168.1.100 עד 192.168.1.255 ה-AP יקבל 192.168.1.2.
 3. אם זהו ראוטר כמו במקרה שלי, יש להתחבר בשנית להגדרות ה-AP (כי כרגע שינינו את הכתובת שלו) ולהוריד את אפשרויות ה-DHCP ואת הרשת האלחוטית.


Access Point + מתאם רשת

אפליקציית אייפון

לאונקיו קיימת אפליקציה נחמדה מאוד לאייפון, במסך הראשי ניתן לשנות את האופציות להאזנה בראשי או ב-ZONE שונה, מיהו המקור אליו מחוברים ומצב האזנה. מסך נוסף משמש לכוונון של הגדרות באס, טרבל, סנטר וסאבוופר. מסך שלישי משמש להגדרות נוספות, לכפתור ה-4 כיווני וכפתורי Home ו- Return. בנוסף ישנם גם מסכים נוספים עבור יכולות הרשת והרדיו וגם שליטה על הווליום.

  
 מסך ראשי                                     מסך הגדרות שמע                                 מסך הגדרות נוספות

בסה"כ האפליקציה נחמדה מאוד, אבל לא יותר מזה, לא מצאתי את עצמי נוגע בה יותר מדי, לא ראיתי יתרונות גדולים על פני השלט המקורי. זהו, הכל מחובר ומסודר, השלב הקשה מאחורי, עכשיו מתחילים (או יש שיאמרו ממשיכים) להנות.

כיול וכיוונים

כיול

תמונת מסך כיול

בקניית אונקיו 609 מקבלים מיקרופון שמחברים ליציאה מתאימה וניתן למדוד ולכוון את הרסיבר לפי 3 נקודות שמיעה שונות. בהמלצות בפורום ראיתי שהנקודה הראשונה היא במיקום הראשי, ה-Sweet Spot, נקודה שניה היא במיקום הישיבה לשמאל הנקודה הראשונה ונקודה שלישית במיקום הישיבה הימני (אצלי הספה הימנית). אז מקבלים את סיכום ההגדרות ושומרים. הכיול אכן קל ופשוט כמו שנשמע אך לאחר מכן לפעמים יש לתקן מעט את מרחקי הרמקולים שהוא קובע (חוץ מהסאב שיש להשאירו כמו שהרסיבר קבע מטעמי כיול נכון לרמקול זה).
בעזרתם האדיבה של פיוצ'ר וגיא בפרט, הכיול שופר ושונו גם העוצמות כך שיתאימו לנקודת הישיבה וחיתוכי הרמקולים השונים לפי יכולותיהם המתאימות.
כך לדוגמא הקדמיים שונו לחיתוך ב-70 הרץ, הסראונד והסנטר החלש יותר ל-120 והסאב כמובן מקבל את המקסימום, מ-120 ומטה.
כבר לאחר כיול ראשוני זה היה נשמע מצוין והוטב בהחלט לאחר מקצה השיפורים. אין ספק שהכיול הראשוני והאוטומטי של אונקיו היה טוב מאוד אך בחלל האזנה שהוא לא אופטימלי ולא מיועד להאזנות אקוסטיות בחנויות הדגמה, יש צורך במעט שיפורים בשביל להגיע לתוצאה האופטימלית לחדר. לא אגזים ואומר שהשינוי הוא שמיים וארץ אבל הוא בהחלט מורגש.

 
 תמונת מיקרופון                                             מסך כיול 2

מבחני האזנה

הכל מחובר ומוגדר וכל מה שנשאר הוא… להתחיל לשמוע.
התחלתי בקטעי הבדיקה ששמעתי בהאזנות בחנויות וקטעים ששימשו אותי להאזנה באופן כללי גם קודם ואין ספק שנהניתי. ההבדל בחווית השמיעה של קול היקפי לעומת הסאונד בר בלבד הוא עצום.
הפירוט, האיכות, הירידה לתדרים נמוכים בעזרת הסאב והצטיינות בגבוהים ברמקולים של פולק אודיו היו משמעותיים וגם בחלל ההאזנה שלי החוויה הייתה טובה מאוד.

סרטים

The book of Eli

נחזור אל האקדח שהונח במערכה הראשונה בדמות הסאב, בדיוק בקטע ההדגמה הזה. הוא בהחלט ירה כאן ומכל הכיוונים. בקטע הזה ישנה הדגמה נהדרת לקול היקפי מושלם וליכולות סאב טוב לשפר יריה פשוטה ליריה עם נפח וקול מרשים.
אני חושב שבקטע הוידאו הבא תוכלו להתרשם בצורה הטובה ביותר, האם הכל מוגדר כראוי והאם היריות מגיעות מכיוונים שונים. החתולה שלנו ניקי הפתיעה אותנו ועקבה באדיקות אחרי כל יריה וכל הדף עד שברחה בזריזות מהזירה ותדגים לכם את זה כאן.


וידאו Book of Eli

מהיר ועצבני 5


תמונה ממהיר ועצבני 5

הסאונד בסרט בפורמט DTS-HD Master Audio, קטע הפתיחה של הסרט הוא קטע קצר ומצוין לבדיקת הסאונד, כאשר מחלצים את טורטו, הלא הוא וין דיזל, מאוטובוס האסירים בעזרת כמה מכוניות מירוץ שמגיעות לכביש מימין לשמאל ובסופו של דבר הופכות את האוטובוס בבום גדול ואיכותי מלא בס. הסראונד נשמע מצוין במעבר המכוניות מאחור והסאב עבד יפה מאוד עם כמה מכות בס חזקות ומהנות.

שר הטבעות – אחוות הטבעת


תמונה משר הטבעות

הסאונד בסרט בפורמט Dolby Digital, הטרילוגיה נמצאת אצלי כבר הרבה מאוד זמן וראיתי אותה כמה פעמים.
בקטע הפתיחה של הסרט גלדריאל האלפית מספרת לנו את סיפור הטבעת, קולה המהפנט מועבר היטב דרך הרמקולים בצורה חדה וצלולה. בתיאור הקרב הגדול נגד סאורון שומעים היטב את צלילי אלפי החיילים וכל הנפת יד שסאורון מכה בעשרות חיילים מורגשת מסביב אבל השיא מגיע כאשר הטבעת נחתכת מידו ובפיצוץ האחרון שלו הסאב עובד שעות נוספות, קסדתו שנופלת בבום גדול משאירה אחריה הדי באס מורגשים היטב וחיוך גדול אצל השומע.

הופעות

Adele Live at The Royal Albert Hall 2011


תמונה מהופעה אדל

אדל, למרות גילה הצעיר, היא זמרת ומוסיקאית גדולה אבל כמו שהאנגלים אומרים, לא הייתה כוס התה שלי. למרות זאת שמעתי שההופעה שלה טובה מאוד ולכן זאת הייתה בדיקה טובה למערכת.
ההבטחות לא הכזיבו, ההופעה מעולה ואפילו הפתיע אותי שמאוד נהניתי לשמוע את כולה. לאדל יש קול עמוק מאוד שמגיע לגבהים כמו גם לנמוכים יפים והמערכת העבירה את זה באופן מושלם.
לדעתי הורגשה כאן הנקודה החזקה של השילוב במערכת הזאת, האונקיו ופולק אודיו מעבירים את המוזיקה ואת הקול המדהים של אדל בצורה נעימה מאוד ויחד עם זאת ברורה וצלולה תוך ירידה לפרטים בגוון הקול.

דו – ערוצי

כמי שלא הייתה לו מערכת קודם לכן, כל חוויותי ממוזיקה בדו-ערוצי הסתכמו באוזניות האייפון שלי או בסאונד בר שחובר לסטרימר.
כעת, עם המערכת החדשה זה היה מתבקש לבדוק מחדש את חווית המוזיקה. התחלתי ברשימות ההשמעה הרגילות שלי (רשימות Top 40, דאנס, האוס וגם רוק) והחוויה הייתה כצפוי משופרת לאין ארוך מהמצב הקודם אך מרשים פחות מההופעות המוזיקליות רבות הערוצים או מהסרטים שנבדקו אבל זה הגיוני לאור הבדלי האיכויות בקבצים שנבדקו.
למרות שנהניתי מאוד גם מקבצי ה-MP3 הפשוטים שהיו ברשותי עשיתי מספר מבחני שמע לעצמי ובדקתי את אותם השירים גם ב-mp3 וגם ב-flac, גם בחיבור ישיר של האקסטרימר וגם בדיסק שנוגן ע"י נגן הבלו ריי של ה-PS3.
המסקנות שלי עם עצמי היו שערורייתיות – לא הרגשתי שום הבדל באיכות בכל האפשרויות.

אסייג את הבדיקות האלה ואומר שיכולות להיות מספר אפשרויות –

 1. לא נבדקו דיסקים מקוריים מול קבצים זהים אחד מול השני.
 2. עוד לא הגעתי לבשלות ולא עבר מספיק זמן עם המערכת כדי להרגיש בהבדלים (סיכוי לא רע).
 3. ה-DAC של האונקיו עובד בצורה טובה ומביא את איכות המקורות לרמה טובה, גם בקבצים נחותים יותר (גם סיכוי לא רע).

למרות שמה שאנו מחפשים כל הזמן, מהשניה הראשונה אחרי השדרוג האחרון שלנו, הוא איזה חלק יש לשדרג שוב או להוסיף על מנת לשפר בעוד אחוז את ההנאה שלנו, אני בטוח שעוד אבדוק את הנושא ביני לבין עצמי בצורה טובה ואני לא ממהר לעשות שום שינוי, מהסיבה הפשוטה שאני מאוד נהנה מהקיים.

שידורי טלוויזיה – הוט

ברובם הגדול של השידורים הרגילים של ערוצי הכבלים, אין קול רב ערוצי אך גיליתי שאני מאוד נהנה להפעיל את המערכת כולה גם בשידורים אלו, מצאו חן בעיניי בעיקר המצבים באונקיו + Dolby PL II וגיליתי שמצבי ההדמיה האלו יכולים להוסיף מאוד לשידורים רגילים.
בשידורי טלוויזיה רגילים מצב TV-Logic מוסיף הרבה לקול בחלל ההאזנה ואפילו מדי פעם קלטתי קולות מהרמקולים ההיקפיים שהתאימו לסצינות שהוקרנו.
גם בסרטים, מצב Dolby PL II Movie עשה חסד עם הקולות במרחב והוסיף הנאה לסרט גם אם לא הוקרן במקור עם קול היקפי.
במוזיקה, התוצאות היו שנויות במחלוקת כאשר מצב Dolby PL II Music היה נחמד מאוד והוסיף נפח למוזיקה בחדר, אך לאחר זמן מה מבחינים כי זה רק גימיק ומצב ה-Stereo של אונקיו עדיף.

אני חייב לציין שהבדל האיכות בסאונד בין הערוצים הרגילים של הוט לבין ערוצי ה-HD הוא גדול מאוד ומרגישים שיפור גדול בקול בערוצים אלו, גם אם הם לא בתצורת Dolby.

USB + iPhone

לרסיבר האונקיו יש חיבור מקדימה של USB בו עשיתי שימוש על מנת לחבר את האייפון שלי למערכת. אני השתמשתי בכבל Data רגיל של האייפון, אך לאונקיו יש גם Dock מיוחד למטרה זו. בחיבור האייפון אנו מקבלים כמובן הטענה של המכשיר אך בנוסף יש לרסיבר Mode מתאים ובו תפריטים מלאים של ספריות המדיה באייפון. הניווט והמעבר בין התפריטים והשירים במכשיר נוחה מאוד והסאונד גם הוא נשמע בצורה איכותית, הרבה יותר טובה מאשר חיבור רגיל מיציאת האוזניות של האייפון עם כבל RCA לרסיבר.


 תפריט ניווט באייפון

סיכום

לא מזמן היה סקר בפורום לגבי מה השלב הכי מרגש בשדרוג המערכת – האם זהו התכנון, הקנייה, ההתקנה, הכיולים, ההאזנה הראשונה וכו'. אני השתדלתי להראות כל שלב בהתקנה של מערכת חדשה (ובמקרה שלי ראשונה) ולדעתי לכל שלב יש את הקסם שלו.
לדעתי, ללא ספק השלב בו הכל מחובר ואתה פשוט יושב ונהנה ממוצר מוגמר ופועל הוא אולי המהנה ביותר, אבל אין ספק שבלי הדרך לשם, ההנאה לא תהיה כה גדולה.

לדיון בנושא: מאמר מהקהילה: מערכת הקולנוע הביתית שלי


7:00
  /  
22.3.2012
  
מאת: תומר הוברמן

1