האייפד החדש (iPad 3) של אפל: הבדיקה המלאה

האייפד החדש בידינו! עפר לאור, מומחה מסכים, מנתח את המכשיר כמו שרק הוא יודע, ואתם מקבלים ביקורת מפורטת שלא היתה ...

7:00
  /  
20.03.2012
  
מאת: עפר לאור
האייפד החדש

וידאו (למי שאין סבלנות לקרוא)

 

הקדמה

 

את האייפד הראשון רכשתי עם חשש מסויים. לא בדיוק ידעתי למה אני נכנס… מדובר במכשיר שונה מאוד מהאייפון ולא לחלוטין היה ברור מה בדיוק המכשיר יכול יהיה לעשות או מה אמורים לעשות איתו. ואכן, עם האייפד הראשון לא עשיתי יותר מדי. כיום הוא בעיקר משמש לילדים למשחק ועבורי למטרת קריאת עיתון הבוקר במקביל לצחצוח וגילוח.

האייפד 2 כבר היה שדרוג משמעותי יותר. השיפורים העיקריים שמצאתי כשימושיים היו הדקות והקלות שלו שלראשונה נתנו לי נוחות באחיזה ולכן גם התחלתי לקחת אותו להמון מקומות. הוא אפילו הציל אותי במספר מקרים, כגון שימוש במפה במהלך טיול שבו האייפון שלי הושבת הודות למקלחת קרה. המהירות ותוספת הזיכרון היו קריטיים למכשיר והוא לראשונה הפך לשימושי באמת עבורי. לגבי המצלמה, אני חייב לציין שמחוץ לבדיקות האיכות שלה, מעולם לא נזקקתי למצלמה. יש לי מצלמה טובה בהרבה תמיד בכיס (האייפון) והדבר האחרון שאני חושב עליו הוא לשלוף את האייפד הענק לצורך צילום.

מה השימושים העיקריים שלי באייפד? גלישה באתרים, קריאת דואל, משחקים, שליטה מרחוק על מחשבים וללא כל ספק – סרטים.

אך עם כל אלה, החיסרון המטריד ביותר באייפד הוא ללא ספק המסך שלו. המסך של האייפד+אייפד2 הוא בינוני מינוס. ניתן לראות בקלות את הפיקסלים שלו, ואחרי שאנחנו רגילים למסכים בוהקים ויפים של אולטרבוקים ועוד יותר של האייפון 4, זה חיסרון ענקי. 

האייפד החדש – resolutionary

האייפד החדש מגיע בקופסא בגודל ובעיצוב כמעט זהה לאייפד 2. נראה אם תנחשו מי משתי הקופסאות הללו שייך לאיזה מכשיר…


התשובה היא הקופסא העליונה (או השמאלית בתמונה העליונה יותר)

האייפד 3, סליחה, האייפד החדש, הוא כבר קפיצת דרך משמעותית. עם כל האכזבה שעיתונאי הטכנולוגיה (וגם כאן באתר) הביעו, מדובר על שדרוג באמת משמעותי מבחינה טכנולוגית. כמעט שום דבר לא נשאר כפי שהיה. אמנם המעבד הפך למעבד דו ליבתי (1GHz) אך עם מעבד גרפי (GPU) ארבע-ליבתי, מכיוון שהאייפד נעזר מאוד במעבד הגרפי, הדבר נותן שיפור ביצועים משמעותי. הזיכרון הוכפל מהאייפד 2, המסך הוחלף למסך retina והרדיו שודרג לכזה שמכסה כמעט כל טכנולוגיה סלולרית עדכנית. כל זה נעשה מבלי להעלות את המחיר ביחס למה שהאייפד 2 עלה (למרות שהערכות בשוק הן שהוא עולה לייצר משמעותית יותר מכפי שהאייפד 2 עלה).

עם כל זאת, המכשיר התקבל בקרירות משהו. לא ראינו תורים ארוכים לרכישתו באף מקום בעולם. בניגוד לציפיות, אפילו בארה"ב לא נראה אפילו מקרה אחד של sold out. הסיבות לכך רבות – מרבית האנשים ככל הנראה לא בטוח שזקוקים למסך טוב יותר, רשת אלחוטית מהירה יותר, או מצלמה טובה יותר. האייפד החדש (שהייתי קורא לו iPad HD או אפילו iPad Pro) יהיה שדרוג משמעותי לחובבי האיכות והטכנולוגיה. לכל השאר, האייפד 2 ככל הנראה יספיק בהחלט. אפל עצמם מודעים לכך וממשיכים למכור את האייפד 2 בתצורת 16GB בלבד, אך בהוזלה של 100 דולר ביחס לאחיו החדש.

עם זאת, הצפי שלי הוא שהאייפד החדש ימכר בכמויות שיא חדשות. אפל מדווחת על מכירות שיא של האייפד החדש במהלך הסופ"ש הראשון – 3 מיליון חתיכות, יותר מאשר מודלים שטאבלטים מתחרים מוכרים לאורך כל תקופת הייצור שלהם… הפלטפורמה חזקה, וככל הנראה נראה את היתרונות של המכשיר על פני קודמיו הרבה יותר בבירור בחודשים הקרובים ועם הכרזת iOS 6.

המעבד

המעבד החדש שודרג בעיקר לצורך טיפול במסך החדש. GPU שלטענת אפל מצליח להגיע לפי 4 מהירות מ-TEGRA3 (לפי בדיקות שנערכו ברשת, זה לא ממש נכון). שדרוג נוסף הוא בזיכרון של המכשיר.

קשה לומר שהשינוי מאוד מוחשי. מרגישים אותו בעיקר כששמים את האייפד 2 אל מול האייפד החדש. השינויים מתבטאים בעיקר בטיפול באפליקציות כבדות ובביצועי הרשת (גם WIFI) שהם כמעט כפולים מהאייפד 2 (ראו בוידאו).

עוד נקודה שבה המעבד משפיע על מהירות העבודה זה בשימוש עם ה-CAMERA KIT. חיברתי מצלמות דרכו בחיבור USB ויבאתי וידאו ותמונות. המהירות שבו הוא הציג את התמונות וייבא אותן היה משמעותית יותר מהיר מהאייפד 2.

המסך

המסך

שלום, קוראים לי עפר לאור, ואני וידאופיל. אני חובב מסכים באשר הם – גדולים, קטנים. אבל בעיקר – איכותיים.

ככזה, אני שוקד על בדיקות מסכים אין קץ. הפעם קיבלתי אתגר מיוחד – מכשיר שעיקר ההצדקה לקיומו הוא מסך טוב. לפיכך, אני נאלץ לשפוט אותו בכלים ובאמצעים של אותן מדידות שאנחנו מבצעים במסכים גדולים!

המסך של האייפד החדש (אוי, זה שם נורא למה לא אייפד 3?!) הוא מסך retina. ההגדרה של אפל למסך כזה הוא מסך שבו הפיקסלים כל כך קטנים שאי אפשר להבחין בינהם. באייפון 4 וב-4S, זה בדיוק המקרה. שם דחיסות הפיקסלים עומדת על 326PPI (פיקסלים לאינץ'). לשם השוואה בדפוס לא נחוצה הדפסה יותר חדה מ-300DPI (נקודות לאינץ'). 

האייפד החדש מגיע קרוב ליעד הזה, 263PPI (מסך IPS עם פי 4 פיקסלים מהאייפד הקודם: 2048X1536). זה אמנם לא בדיוק דפוס, אבל זה המסך הטוב ביותר שקיים בתחום הנייד בגודל הזה ועובר את ההגדרות של אפל למסך RETINA (לטענתם החל מ-244PPI). מדובר על ארבע פעמים הרזולוציה של האייפד 2 – 2048X1536 פיקסלים. זה מדהים. במסך הלפטופ שלי יש רזולוציה נמוכה יותר שפרושה על גבי מסך 14" וזה נראה מצויין שם. מדובר על מיליון פיקסלים יותר מאשר FULL HD!

משום מה הגוון של האייפד 2 מעט אדמדם מהאייפד החדש. ניתן לראות את האייפד החדש מאחורי האייפד 2.


המסך של האייפד החדש – חד כתער


טקסט על האייפד 2 – ניתן לראות את אובדן החדות.

אם נעשה זום ניתן יהיה לראות את ההבדל באופן בולט יותר:


האייפד החדש -בצילום מאקרו


האייפד 2 בצילום ממרחק זהה. שימו לב לפיקסליזציה

ורואים את זה היטב. המסך הוא מדהים מכל זוית צפיה (נקודת כשל רצינית במרבית הטאבלטים הניידים). מדובר על מסך מטורף שרואים בבירור עליו שהוא הטוב בשוק כיום. ניתן להבחין בפיקסלים (כאמור, הגבול הוא כ-300DPI) אבל בקושי רב ומקרוב מאוד.

משמעות הדבר היא שאם אתם רוצים לראות סרטים או תכנים איכותיים, ככל הנראה תזדקקו לקבצים גדולים מכפי שהורגלתם. אם הייתי מקודד סרט עד כה לגודל של כ-2 גיגה (מה שאפשר לי בסביבות 12 סרטים בנוחות סבירה), זה כבר לא יספיק לאייפד החדש. 

גם הגרפיקה של האפליקציות חייבת לגדול, ואנחנו רואים צמיחה משמעותית בגדלי האפליקציות. הבולטת מכולן היא כמובן iMovie שגדלה פי 4 ל-400MB, צמיחה משמעותית לכל ספק. צפו לגדילה דומה בכמעט כל האפליקציות, ובמיוחד במשחקים.

המסך המטורף כאמור דורש יותר תאורה, ואפל טוענת שיש לו 40% יותר saturation (אנחנו מאמינים שהם מתכוונים שיש טווח צבעים GAMUT רחב יותר מכפי שיש לאייפד המקורי).

אז בואו נראה אם זה נכון.

מדידות

עוצמת האור שמדדתי מהאייפדים השונים:

 • אייפד 2: נמדד על 337.3cd/m2 – גבוה ביותר (בערך כפול מפלזמה, ובערך דומה למסך LCD בהיר למדי).
 • האייפד 3: נמדד על 414.1cd/m2 – תוספת של 22% בעוצמת האור של המסך.

טמפרטורת הצבע של המסכים:

 • אייפד 2: בסביבות 6514K
 • אייפד חדש: בסביבות 6528K

גראף המדידות של האייפד 2 ראשונות, ואחריהן האייפד 3 האייפד החדש.


ניתן לראות שטווח הצבעים של האייפד 2 מצומצם מהטווח המומלץ ל-HDTV

האייפד החדש:

התוצאות מדהימות – מדובר על דיוק שהיינו מתים לראות מכל מסך או מקרן. התוצאות כמעט מושלמות ובעצם מהוות את ההוכחה להשקעה שאפל הכניסה במסך החדש (לפי הדיווחים סמסונג כעת היא היצרנית היחידה של המסך). המשמעות העיקרית היא הפרדה הרבה יותר טובה לא רק ברמה הרזולוציה של המסך אלא גם במגוון וטווח הצבעים שהמסך מסוגל להגיע אליו. 

ניתן לראות דוגמא מאוד קיצונית של ההבדל בגוון של הלוגו של Dropbox שנראה מאוד חיוור על האייפד 2 ביחס לאייפד החדש הודות לכך שסוף סוף המסך של האייפד מסוגל לשחזר את הצבעים הנכונים של הלוגו.

הגרף הספקטרלי של האייפד 2:


ניתן לראות שהוא לא יעיל כמו במסך LED רגיל, למעט בטיפול שלו בכחולים.

האייפד החדש:


יש יותר הפרדה בין הצבעים, מה שאומר חסכון באנרגיה.

עוד נקודה מעניינת היא זליגת אור קטנה (לא ניתן לצלם זאת באופן ברור) מאחת הפינות.

היתרונות של הרזולוציה

היתרון במסך מתבטא בסרטים, במשחקים ובעצם בכל המקומות במכשיר.

מכיוון שחלק גדול מהאפליקציות עדיין לא שדרגו את הגרפיקות שלהן, המקום שבו השדרוג הכי ברור הוא בטקסט. באפליקציות כמו iBooks ו-Safari הטקסט פשוט קופץ מהמסך. לא ניתן להסביר עד כמה הטקסט חד ובולט – זה פשוט יוצא מהכלל.

 האייפד החדש (למעלה) לעומת האייפד 2.

ההבדל בגווני הלבן משונה ומשפיע בעיקר על דפי אינטרנט, בעוד שבמדידות שלנו מדדנו טיפול נכון של שני סוגי האייפד בצבע הלבן. כמובן שכאשר לא שמים את המכשירים זה לצד זה, אין סיכוי לזהות את ההבדל בגוונים.

גם בחלק מהאפליקציות היתרון של הרזולוציה היא קיצונית. אחת האפליקציות שאני משתמש בה לרוב היא אפליקציה של VNC בשם iTeleport. זו אפליקציה שמאפשרת לי לשלוט במחשבים בבית (להערכתי היא עולה לי כחצי קילו תוספת משקל בשנה).

על האייפד 2 בזום מלא לא ניתן לקרוא מה כתוב על המסך של המחשב.

על האייפד החדש ניתן לקרוא גם ללא זום!!

במשחקים במבט ראשון ההבדל נראה משמעותי, אפליקציות כמו infinity blade 2 אמורות להיות מעט משופרות ביחס לאייפד 2. וזה אכן מרגיש ככה כשמשחקים. אך בפועל כשעושים זום אין על התמונות, אין ממש הבדלים. ככל הנראה נצטרך להמתין עוד זמן עד שאפליקציות אמיתיות שמשתמשות ביכולות של הרזולוציה החדשה יצאו. להערכתי אפליקציות כאלה יצטרכו להקרא בשם חדש (UHD?) בגלל האינפלציה בגודל שלהן.

כדאי לציין שב-iOS5 אפל כבר הכניסה תמיכה ב-1080P ביציאת הוידאו של האייפד 2. באייפד 3, זה כבר סנטדרט – איכות התמונה בחיבור למסך גדול דרך חיבור HDMI (דרך המתאם של אפל) הוא יוצא מהכלל.

עדכון: ב-infinity blade 2, המכשיר אינו משכפל פיקסלים פשוט 4 פעמים, אלא מנסה גם למרוח אותם בכדי לתת תחושה יותר ראליסטית (Multi tap scaling). לאחר זמן ממושך עם המשחק (מה לעשות, יש טיסות, נסיעות רכבת כבדות וכו') אני לא מת על האפקט במשחק הספציפי. זה משהו שעובד מצויין בסרטים ובאפליקציות, אבל במשחקים ממש רואים את זה.

הגודל הפיזי

הבטריה


האייפד החדש (משמאל) אל מול האייפד המקורי – חצי עומק!

 

הגודל של מסך האייפד החדש נשאר זהה (9.7") אך הרזולוציה החדשה דורשת יותר נקודות תאורה (LED) לתאורה, מה שדורש יותר אנרגיה. התוספת של תאימות עם כמעט כל רדיו סלולרי שקיים בשוק כיום (GSM, HSPA+,HDSPA, LTE ו-EV-DO בגרסא של VERIZON) גם היא תצרוך יותר אנרגיה.

אפל היתה מודעת לכך ושדרגה את הבטריה. במקום הבטריה של 6944mAH שהיתה באייפד הקודם, אפל דחסה לתוך האייפד החדש 11,666mAH – שדרוג של 70%. לשם כך, הגוף של האייפד היה צריך לעבור מתיחה קטנה והוא גדל לעובי של 9.4mm – גדילה די דרמטית מ-8.8mm של האייפד 2.

האייפד החדש (מימין) אל מול האייפד 2 – ההבדל בעובי כמעט לא נראה

גם המשקל עלה. מ-607 גרם לגרסא הסלולרית, האייפד החדש שוקל 662 גרם.

זה בהחלט מורגש. למרות שהמשקל הזה מאוזן באופן מושלם במכשיר, העובי והמשקל הנוספים מחזירים אותנו מעט אחורה, אם כי זה כמובן לא קיצוני כמו באייפד המקורי…

כמובן שמרבית הבעיה היא המסך שהוא צרכן אנרגיה די כבד, אם כי גם הרדיו LTE החדש שותה לא מעט חשמל…

לפי הסדר מלמעלה למטה: האייפד 1, האייפד 2, האייפד החדש

זמן הטעינה נשאר פחות או יותר כפי שהיה, אך מורגש שלמרות השדרוג בבטריה – האייפד החדש מחזיק פחות זמן מהאייפד 2. עד כמה ? קשה לי להגיד, מדובר על בדיקה מאוד לא אמינה שדורשת הרצה של בדיוק אותם דברים במקביל ואין לי יכולת לעבוד יום שלם ברצף על כך. 

מה גם שזה כמעט ולא משנה. עם האייפד 2 מעולם לא הגעתי למצב שבו הבטריה שלו התרוקנה. כל עוד יש מטען או מחשב באיזור, הוא יחזיק ימים שלמים גם בלי טעינה (למרות שהוא "טוען" שהוא איננו נטען מהמחשב, בפועל הוא דווקא כן מצליח לשאוב חשמל ממנו, אם כי מאוד לאט). עם האייפד 2 ראיתי שעות על שעות של סרטים, כולל בטיסות ארוכות של 10-12 שעות, ומעולם לא הגעתי לפחות מ-40% בטריה… האייפד החדש לא שונה במובן הזה.

מדהים: האייפון 4S עם האייפד 2 משמאלו, והאייפד החדש מימינו

עוד בעיה שנגרמת מהבטריה החדשה היא החום שהיא פולטת. משיכת האנרגיה מתוך הבטריה גורמת לחימום בעת שימוש.

בבדיקה שערכתי נראה שזה הרבה יותר משמעותי בסלולר וככל הנראה LTE הוא מקור הבעיה העיקרי, כך שכאן בישראל זה לא צריך להטריד אותנו במיוחד. לאחר כשעה של הרצת סרט הורגש חום קל במסגרת האייפד ובמרכזו בחלק האחורי. לא משהו דרמטי במיוחד. אגב, אם אתם מתכוונים להשתמש בו לאורך זמן, כדאי להעמיד אותו על מעמד או על smart cover…

עדכון: מתברר שגם כאשר משחקים משחקים גרפיים מאוד, המכשיר נוטה להתחמם. מקור החום הוא ה-GPU, וזה בולט בחלק האחורי של המכשיר בצידו השמאלי. כדאי לשים לב שזה הצד שבו ה-smart cover מתחבר לגוף המכשיר. לאחר משחק ממושך של infinity blade 2 (יותר משעה ברצף), הבנתי שהשד לא כזה נורא. המכשיר אכן חם – אבל לא עד כדי כך שאי אפשר לאחוז בו, מה גם שחום הוא בעיקר בפינה עצמה ואם יש לכם smart cover או בעצם כל מגן אחר, פשוט לא תדעו על כך…

מהירות רשת וסלולרי


למי שיש SIM אמריקאי, יש את האופציה, אבל זה לא יעבוד בארץ כמובן…

בישראל כמובן שאין רשת מהירה דור 4 מסוג LTE. האמת? גם בארה"ב אין יותר מדי מקומות עם כיסוי דור 4, בעיקר הערים הגדולות באמת. במרבית השטחים בארה"ב כמעט ואין כיסוי, ולכן אפל הכניסו כמעט כל סוג של רדיו סלולרי אפשרי לתוך המכשיר. בכל איזור ולכל ספק יהיה למכשיר את התמיכה ברשת הכי מהירה.

בישראל כנראה שמדובר ברשת של פלאפון, אם כי יש פעילות ענפה להביא את הדור הרביעי לישראל בתקווה שכבר בשנה הבאה. 

בחנתי את המצב בין האייפד 2 לאייפד החדש עם שני מיקרו סים של אורנג'.

נתחיל במבחן ה-WIFI. השתמשתי לצורך הבדיקה ב-Speedtest X, עם שרת בפלורידה. בדקתי בשעות הבוקר, שעות הערב והתוצאות פחות או יותר זהות. 

האייפד 2, קיבל בין 3.5-4Mbps ברשת בהורדה, ובין 0.37-0.5Mbps בקצב העלאה.

לעומתו האייפד החדש הגיע בין 8.5-9Mbps הורדה, ובין 0.5-0.9Mbps העלאה:

בקיצור, קצב הרשת של המכשיר הוא כפול מהאייפד 2. הבדיקה נעשתה על גבי רשת 802.11N בעלת תדר אחד (2.4G בלבד).

עכשיו לבדיקה זהה, אך סלולרית. לצורך זה השתמשנו בשני מיקרו סים של אורנג' דור שלישי. כאן ההבדלים היו משמעותיים יותר.

האייפד 2 נע בין 1.1-1.7Mbps בהורדה, וסביב 0.5Mbps בקצב העלאה.

האייפד החדש נע בין 3.5-4.1Mbps הורדה, עם קצב העלאה של בין 0.4-0.5Mbps. כלומר, קצב הורדה כפול, וקצב העלאה כמעט זהה.

המצלמה

נו, מה יש לי להגיד על המצלמה? אני עדיין שואל את עצמי מי משתמש במצלמה של האייפד ולצורך מה? לוידאו 1080P ? האם זה באמת נוח להחזיק טאבלט במשקל 662 גרם לאורך זמן בשביל לצלם את הילד שלך עושה תרגילים במגרש המשחקים? 

התמונות הבאות נעשו בתנאי תאורה גרועים (כאלה שבאייפד 2 לא ניתן היה בכלל לקבל פוקוס). הצילום נעשה ממרחק קרוב למדי (פחות מ-20 ס"מ).

מילא היה מדובר בטאבלט קליל, או כזה בגודל 5-7" (גלקסי נוט או טאב), אבל טאבלט כזה הוא סוג של משקולת לא נוחה. מה גם שאין שום דרך להעמיד אותו בשום צורה סבירה בשביל לעשות צילום וידאו באיכות סבירה.

בקיצור, יש כאן שידרוג, אבל ביננו – למי אכפת.

אגב, למי שיש iMovie – יש אופציה להכריח אותו לצלם רק ב-720P (אפליקציית המצלמה תמיד תצלם ב-1080P).

SIRI – LITE

עוד פיצר נחמד שדחפו לאייפד החדש הוא היכולת לעשות dictation. על מנת להשתמש בזה, צריך להפעיל את הפונקציה בהגדרות. 

בתאכלס זה עובד כמו באייפון 4S. קרי: לא כזה מעניין ומכיוון שמדובר רק בתוכנה, לא ברור מדוע זה פיצ'ר שלא קיים באייפד 2.

האם לשדרג? סיכום

בשורה התחתונה, האם כדאי לשדרג?

בשורה התחתונה, הייתי מפריד לכמה סוגי לקוחות:

 • מי שחושב לרכוש אייפד ולא היה לו לפני כן. אם זה לילדים, כנראה שאייפד 2, לאחר ההוזלה שלו (או אפילו יד שניה) יהיה אטרקטיבי לכם. אם זה לכם – כנראה שהאייפד החדש, בנפח רציני יותר (אין לכם מה לחשוב על ה-16GB, זה לא יספיק).
 • מי שיש לו אייפד 1 ולא שדרג – זו ההזדמנות, שדרוג הכרחי ביותר.
 • מי שיש לו אייפד 2 – לא למהר לשדרג, אלא אם כן אתם כל היום בוכים על הרזולוציה של המסך שלו.

לגבי השוואה לטאבלטים אחרים, זה כנראה יבוצע בהזדמנות אחרת, שכן אין לי נסיון עם טבלטים למעט אלה של אפל.

זמינות ומחירים

הזמינות של המכשיר בישראל צפויה במהלך אפריל (אחלה מתנה לפסח!).

רשת iDigital מודיעה על המחיר של האייפד החדש
בישראל ושזה יגיע בתוך מספר שבועות לארץ ועל הדרך מוזילה את האייפד 2
בכ-400 ש"ח. מחיר הדגם הבסיסי של האייפד החדש שיימכר בארץ יעמוד על 2,349
ש"ח. זהו דגם ה 16GB עם WIFI בלבד. בהודעה מהחברה הודגש שהמחיר עוד עלול
לעבור שינויים בהתאם לשינויים בשער המטבע האמריקאי.

האייפד החדש יימכר בחנויות איי דיגיטל וכן בחנויות אופיס דיפו וביג בוקס.

מחירי שאר הדגמים ברשת:

 • דגם 32GB WIFI יעמוד על 2,799 ש"ח
 • דגם 64GB WIFI יעמוד על 3,299 ש"ח
 • דגם 16GB WIFI+3G יעמוד על 2,949 ש"ח
 • דגם 32GB WIFI+3G יעמוד על 3,499 ש"ח
 • דגם 64GB WIFI+3G יעמוד על 3,899 ש"ח
תודה לזאב גלר על השאלת האייפד לצורך הבדיקה

לדיון בנושא: האייפד החדש (iPad 3) של אפל: הבדיקה המלאה

 


7:00
  /  
20.3.2012
  
מאת: עפר לאור

1