סרט לסופשבוע: מקום לחלום עליו

6 שנים אחרי הסרט הקודם שלו שנכשל בקופות, קמרון קרואו חוזר עם "מקום לחלום עליו", קומדיה חדשה המבוססת על סיפור ...

7:00
  /  
08.03.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

חלום שהתגשם

אחד מהבמאים האהובים עלי הוא קמרון קרואו, שבגיל 15 התחיל לעבור בתור כתב מוזיקה במגאזין "רולינג סטון" ואחרי שפרש, למד קולנוע, עשה כמה קומדיות נידחות ועשה קליפים ללהקות כמו "פרל ג'אם" – הוא נחשף לעולם. זה קרה עם "סינגל'ס" עם מאט דילון מ- 1992 שחשף לעולם את סיאטל, את הגראנג' ואת כשרון המשחק של אדי ודר, המשיך עם "ג'רי מק'גוויר" עם טום קרוז מ- 1997 שהפך את הקומדיה הרומנטית למשהו שגם גברים יכולים לראות מבלי להרגיש אשמים, סידר לטום קרוז מועמדות לאוסקר והכיר לנו את רנה זלווגר (אריאל הורוביץ כתב את "רנה" אחרי שצפה בסרט הזה) והגיע לשיא עם "כמעט מפורסמים" עם קייט הדסון מ- 2001 שהיה מבוסס בחלקו על הזכרונות שלו מהתקופה ככתב מוזיקה והיה גם מועמד ללא מעט פרסים. העשור הראשון של שנות ה-2000  היו פחות טובות בשבילו, "ונילה סקיי" עם טום קרוז, פנלופה קרוז וקמרון דיאז מ- 2002 שהיה עיבוד אמריקאי למותחן ספרדי הצליח בקופות אבל נקטל על ידי המבקרים ו"אליזבת-טאון" עם אורלנדו בלום וקירסטן דאנסט מ- 2005 היה כישלון קולוסאלי שגרם לקרואו לקחת הפסקה ולהתעמק יותר בקולנוע דוקומנטרי (הוא אחראי בין השאר, ל"20" המרגש על להקת "פרל ג'אם"). ועכשיו, 6 שנים אחרי הסרט האחרון שלו, חוזר קרואו עם "מקום לחלום עליו", קומדיה מרגשת שמוכיחה שקרואו לא איבד את זה אלא הוא רק היה צריך את התסריט הנכון.

על הסרט

הסרט מבוסס על סיפורו האוטוביוגרפי של בנג'מין מי (שמגולם על ידי מאט דיימון), עיתונאי חובב אקסטרים והרפתקאות שהתאלמן מאשתו ונאלץ לגדל לבד את בנו בן ה- 14 ואת בתו בת ה- 7. יום אחד הוא מחליט לשנות אווירה ולעבור לגור עם ילדיו מחוץ לעיר, הוא קונה בית במקום ממש מרוחק ותוך כדי סיור בו, הוא מגלה שהוא חלק  מפארק ענקי ובו חיות שחלקן נמצאות בסכנת הכחדה וצוות עובדים שמתחזק את המקום. בנג'מין מחליט לקחת את הפארק כפרוייקט ולהפוך אותו לגן חיות רציני וחוקי ולמרות הקשיים שבדרך, מגלה את עצמו, את ילדיו ואת האנשים שאיתו מחדש.

לביקורת

"מקום לחלום עליו" הוא סרט שמתאים לכולם, המבוגרים ייהנו מהמשחק המצויין של השחקנים, הילדים ייהנו מהצילומים היפים ומהחיות וכולם ביחד ייהנו מהדיאלוגים השנונים, מהמוזיקה ומהסיפור המרגש שמוכיח לכולם שכשיש לך תקווה וחלום אתה מסוגל לעשות הכל ולא משנה מה עומד בפניך (זה קיטשי אני יודע, אבל זה נכון). מאט דיימון נותן בסרט הזה הופעה משכנעת וכריזמטית בתור בנג'מין מי וממגנט את הצופים, שמזדהים עם ההרפתקנות שלו מצד אחד ועם הכאב מצד שני אל המסך, סקארלט ג'והנסון בתור ראש צוות העובדים חמודה מתמיד וחוץ משניהם משחקים שחקנים טובים כמו תומס היידן צ'רץ' שמשחק את אחיו של בנג'מין ונותן כאן את ההפוגה הקומית, אנגוס מקפאדן, אל פנינג וקרלה גאלו בתור צוות עובדי גן החיות, ג'ון מייקל היגינס בתור מבקר של משרד הבריאות וקולין פורד ומגי אליזבת' ג'ונס שגונבים מהשחקנים המבוגרים את ההצגה. חוץ מזה יש בסרט צילומים נפלאים ששמים במרכז את הטבע ואת הירוק האינסופי שיש בארה"ב, פסקול מגוון שנע בין אלקטרוניקה, קאנטרי ורוק וכמו ב"שטח פראי" שכתבתי עליו בשבוע שעבר, יש כאן עבודה מדהימה של מחלקות האפקטים המיוחדים והסאונד, ששילבו בצורה מדהימה אנימציית מחשב, רובוטיקה, צילומים של חיות אמיתיות וטכניקות סאונד שונות ויצרו את החיות שמופיעות בסרט בצורה הטובה ביותר והכי קרובה למקור החייתי.

ובקיצור:  לנצל את חופשת פורים וללכת לראות עם הילדים.

"מקום לחלום עליו", ארה"ב 2012 124 דקות, בימוי: קמרון קרואו, תסריט: קמרון קרואו ואיליין ברוש מק'קאנה (על פי סיפרו של בנג'מין מי), שחקנים: מאט דיימון, סקארלט ג'והנסון, תומס היידן צ'רץ', קולין פורד, מגי אליזבת' ג'ונס, אנגוס מק'פאדן, קרלה גאלו, ג'ון מייקל היגינס

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: מקום לחלום עליו


7:00
  /  
8.3.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1