the new iPad של אפל

כתבת הסיכום של האייפד החדש - the new iPad, כן, כן - זה השם שלו!

21:55
  /  
07.03.2012
  
מאת: עפר לאור

אז מה היה לנו שם?

נתחיל מהשם – זוועה אמיתית, במקום לתת למכשיר שם ייחודי שיזהה אותו, כמו iPad HD או iPad Pro או אפילו iPad 3, קיבלנו את האייפד החדש – the new iPad. שם קשה להפליא וכזה שבאמת רק יקשה על כולם. קנית אייפד? יש לך אייפד או אייפד החדש?

מבפנים, השדרוג המשמעותי ביותר הוא כמובן המסך. פי 4 פיקסלים: מסך retina 

 

הרזולוציה משמעותית מאוד, וככל הנראה תשתווה במשמעות שלה למה שהאייפון 4 עשה בתחום הגרפי. מכיוון שפיזית המכשיר באותו גודל (9.7", 630 גרם) בעצם אנחנו מקבלים את המכונה הגרפית החזקה ביותר שאפשר לחשוב עליה. זה יותר מכל מסך מחשב שאתם רגילים לראות. מרבית המסכים של לפטופים כיום עומדים על 1376 על 768, על מסך של 14"…

האפליקציות של אייפד ישודרגו אוטומטית כמובן על ידי UPSCALE, כאשר בתחום הטקסט, המכשיר ישדרג את הטקסט מבלי לאבד איכות. עם הזמן אפליקציות יעודיות יצטרפו ויתמכו בגרפיקה באופן טבעי. מבחינת גוונים, אפל טוענים ששיפרו את טווח הצבעים ב-44%.

חוץ מזה המעבד שודרג ל-A5X (המעבד של האייפון 4S הוא A5), וכרגע אנחנו מדברים על מעבד עם ארבעה ליבות מעבד עם שתי ליבות רגילות (בדיוק כמו באייפון) ומעבד גרפי GPU בעל 4 ליבות, אבל כזה מתרכז בגרפיקה. מבחינת כח עיבוד מדובר על פי 4 מהירות מה-TEGRA 3 שנחשב עד עתה לפיק הביצועים ב mwc בברצלונה. עם זאת, ל-TEGRA 3 אמור להיות 12 ליבות במעבד הגרפי ו-4 ליבות של מעבד רגיל…

לפי אפל, מדובר במכונה גרפית ללא תקדים – כלומר, כזו שעוקפת בסיבוב את XBOX ואת ה-PS3…

שדרוג נוסף נעשה בתחום המצלמה. שתי המצלמות שודרגו, אבל המצלמה האחורית שודרגה במיוחד. מי המשוגע שמשתמש בטאבלט כמצלמה לא ברור לי, אבל הוסיפו יכולות צילום 1080P וידאו, זיהוי פנים, פוקוס אוטומטי, רזולוציה נוספת וסנסור עם backlit שאמור להתמודד מצויין בתנאי תאורה גרועים.

שדרוג משמעותי נוסף הוא תאימות ל-4G. לא רק שהוסיפו תמיכה בשני סוגים שונים של 3G, הלא הם HSPA+ ו-HSDPA, יש לראשונה תמיכה ב-LTE. מכיוון שיש כמה סוגים של LTE, יש כרגע שתי גרסאות של מכשירים שיתמכו בגרסא העולמית ב-3G, כאשר תהיה גרסא שתהיה AT&T LTE וגרסא נוספת שתהיה VERIZON LTE. הם בסופו של דבר יתמכו במרבית התדרים, כרגע זה יבוצע על ידי גרסאות יעודיות של מכשירים.

 

עוד שדרוגון הוא הוספת SIRI LITE, יכולות הכתבה למכשיר דרך המקלדת.

זמן הבטריה לא שונה – זה עומד על כ-10 שעות (9 אם תשתמשו ברשת 3G/LTE).

תאריך היציאה – מרץ 16 במדינות רבות:

המחירים? לא השתנו מהגרסא הקודמת (האייפד "הישן"?)

 

 

לעומת זאת, האייפד 2 ימשיך להמכר, אבל מחירו יורד ב-100$.

שאר האירוע (הארוך במיוחד לצערי) התמקד באפליקציות חדשות. חלקן מאוד מעניינות, חלקן משעממות עד פיהוק.

האפליקציות כוללות משחקים שמנצלים את כח החישוב של האייפד החדש (כבר התעייפתי מלהגיד את זה).  תוכנת ציור של AutoDesk ומשחק המשך ל – infinity blade בשם dungeons.

 

 

אפליקציות פרודוקטיביות (עורך תמלילים, spreadsheet ופרזנטציות) שודרגו עם יכולות גרפים תלת מימדיים.

תוכנת garageband חדשה ומשודרגת

 

 

אבל רוב הזמן יועד לכל נושא של תמונות אשר לראשונה מנצלות את היכולות של האייפד החדש בתחום הגרפי.

תוכנת iMovie שודרגה משמעותית עם יכולות מעבר טובות יותר, ולא פחות חשוב – יכולת storyboards כמו תוכנת עריכה מקצועית. זה לאט לאט הופך את האייפד לתחנת עריכה מתקדמת שגם כוללת יכולות צילום לא רעות בעצמה.

בתחום התמונות stills יש שדרוג דרמטי בכל הנושא הזה, עם תוכנת iPhoto שבעצם כוללת יכולות רבות לשדרוג תמונות, מציאת תמונות דומות, זיהוי, והעברת תמונות בין אנשים).

סיכום

ללא סטיב ג'ובס, ההדגמות של אפל הפכו מונוטניות לחלוטין. הקסם של ג'ובס ניכר בהדגמות והיה חסר גם באייפון 4S. קשה לומר שאנחנו צריכים להיות מאוכזבים במיוחד. סה"כ מדובר כאן בשדרוג די משמעותי, גם במסך, גם ביכולות התקשורת. עם זאת – כמו באייפון 4S, האכזבה היא בפרזנציה. אין כאן שם חדש, אין בשורה ייחודית כמו שראינו בהכרזות קודמות (סנסור חדש, איזה טוויסט חדש או רעיון מקורי) אלא שדרוג שגרתי למדי.

האם האייפד החדש (כמעט כתבתי אייפד 3) יצליח? ללא ספק. כמו האייפון 4S, גם האייפד החדש יתפוס את מקומות בפנתאון של המכשירים הנמכרים ביותר של אפל – מה שגורם לה לפי הצהרתה ל-76% מהרווחים שלה בשנה האחרונה. 

אבל המתחרים לא יושבים על הידיים. המוצרים החדשים של סמסונג וחברותיה מתחילים לכרסם בקטגוריה הזו וללא בשורות יותר משמעותיות, נראה שאפל צריכה היתה להגיע עם בשורה יותר מפתיעה.

… או שאולי האנליסטים הפכו לכל כך טובים שהניחושים שלהם כמעט אחד לאחד יוצאים לפועל וגורמים לנו לאבד את אלמנט ההפתעה…

מה איתכם? תרכשו אייפד 3 (אני חייב, סורי) חדש או אייפד 2 מוזל, או שעדיף לכם מערכת מתחרה?

מנסיון העבר, היבואן בישראל (איידיגיטל) לרוב מצליחים להביא את האייפד במחירים אטרקטיביים ובזמן מהיר (כך שניתן להרוויח כך אחריות מקומית). למי שבכל זאת לחוץ על רכישה מהירה, ניתן להזמין את האייפד החדש כבר עכשיו בחנות אפל האמריקאית ב-pre order.

עדכון: אתר the verge מדווח שאייפד 4g שנרכש באירופה (כולל ישראלי) יוכל לעבוד בארה״ב ברשת LTE. שים sim אמריקאי ותרים טלפון ל AT&T או וריזון (תלוי במודל שירכש) ואתם מסודרים כשאתם בחו״ל. חזק. חבל שלא עושים את זה עם האייפון 4s. 

למי שמעוניין לצפות בשידור של האירוע לחצו כאן לצפיה בוידאו של האירוע באתר אפל

לדיון בנושא: the new iPad של אפל


21:55
  /  
07.03.2012
  
מאת: עפר לאור

1