Cinavia – האם מדובר בנוק אאוט להורדות הפיראטיות?

תעשיית הקולנוע והמוסיקה מציגה בפנינו פיתוח טכנולוגי חדש ומתוחכם במיוחד נגד ההעתקות הפיראטיות - ה-Cinavia. האם אכן מדובר בנשק יום הדין ותם עידן ההורדות ...

7:25
  /  
06.03.2012
  
מאת: מוטי כהן

ההודעה

האם לאחרונה, תוך כדי צפייה בדיסק בלו-ריי, נתקלתם שהסרט עצר ועל המסך הופיעה הודעה משונה כזאת?

כלומר, המכשיר מודיע שהוא עצר עקב ניגון דיסק המוגדר כניגון לא חוקי. אם אכן הופיעה לכם הודעה כזאת (או דומה), זכיתם להיות מבין הראשונים שנתקלו במנגנון החדש מבית Verance, הלוא הוא ה-Cinavia, מותג שכנראה נזכור היטב בעתיד.

ה-Cinavia הינו פיתוח חדש שהחל ב-2009 והוא חלק ממערכת כלל עולמית של Digital Restrictions Management (או בקיצור DRM), שמטרתו למנוע העתקות פיראטיות בכל סוגי המדיות, בעיקר לאלו הקשורות לבלו-ריי.

המטרה

לא סוד הוא שתעשיות הבידור מפסידות הון כסף בגלל העתקות פיראטיות של סרטים ותוכניות טלוויזיה. יש הערכות שההפסד מגיע ליותר מ-5000 מיליון דולר בשנה. כל סרט היוצא מאולפני הסרטים וכל אות המועבר במדיה בידורית כמו תוכניות, סדרות ומוזיקה חשוף להעתקה ולהפצה לא חוקית. אין ספק שהפסד ההכנסות מדרבן את חברות הסרטים להשקיע בחיפוש דרכים כדי להקטין את ההפסד, והדרך החדשה שהם מצאו היא מניעת אפשרות הקרנת סרטים שהורדו מהאינטרנט ושמקורם בעותקים פיראטיים.

סרטים שאך יצאו לאקרנים מופיעים לפתע באתרים שונים מוכנים להורדה וצפייה לכל אחד ואחד. עותקי בלו-ריי המועברים להקרנה בבתי הקולנוע מוצאים בדרך פלא את דרכם לאתרי הורדות המפוזרים בכל העולם. גם תוכניות טלוויזיה וסדרות המשודרות בכבלים מועתקות ומופצות בכל דרך אפשרית ברחבי האינטרנט.

מצב זה בהחלט לא מקובל על תעשיית הבידור ושפן חדש, בתפקיד המושיע, נשלף מכובע אולפני הסרטים ושמו בעולם – Cinavia.

חסימת אתרי ההורדות נראית כבלתי אפשרית. על כל סגירת אתר נפתחים שניים. לא הייתה ברירה ואסטרטגיית המלחמה בפיראטים שינתה כיוון. ברור לכולם שרוב התוכן הבידורי המגיע מאתרי ההורדות באינטרנט הוא לא חוקי, אבל במקום לחסום אתרים אלו הוחלט למנוע את היכולת של ניגון התוכן המורד.

המכשיר המנגן צריך לזהות שהסרט המנוגן הוא סרט לא מורשה לניגון ולעצור את הנגן.

מפתחי Cinavia הצליחו לבנות מודל קוד שאפשר להטמיע באות המשודר, כך שניתן יהיה לזהות קוד זה במכשיר הנגינה ולחסום אותו לכשצריך. החסימה נמצאת בציוד ההשמעה וכל נגן שהוכנסה בו החומרה של Cinavia אמור לזהות דיסק שנצרב עם תוכן לא חוקי, לעצור את ההשמעה ולהקרין הודעה שמסבירה את הסיבה לעצירה.

וזה הלוגו שמנסה לקלקל לפיראטים את החגיגה:

אולפני הסרטים מסבירים שה-Cinavia זה דבר טוב לכולם. זה טוב לאולפנים כי זה יחסום הורדות מסיביות של סרטים ותוכניות שאך לא מכבר יצאו לאקרנים ויגרום להגדלת הרווחים. זה טוב למשתמשים כי ברווחים האלו הם יצלמו סרטים טובים יותר ויורידו את מחירי הדיסקים.
המטרה העיקרית של מפתחי ה-Cinavia היא פשוטה טכנית, אבל סבוכה פוליטית: יש צורך לשכנע את כל יצרני נגני הבלו-ריי (ושאר הנגנים) להכניס את האלקטרוניקה הדרושה למכשיר כדי למנוע סחיפה מתמשכת של פיראטיות. וכשמדובר בכל שאר הנגנים מדובר למעשה גם בממירי הכבלים, מכשירי DVD, נגני CD, סטרימרים ומחשבים.

הרעיון

כשהתחילה ההפצה של סרטי DVD חילקו את העולם ל-7 אזורים (Zones) וכל אזור קיבל מספר.

ארצות הברית הוגדרה כקוד מספר 1, אירופה וישראל כקוד 2 וכך הלאה. מכשירי ה-DVD שנמכרו בארץ לא ניגנו דיסק שקודד עם קוד שונה מ-2 (פרט לקוד 0). דיסק DVD שיצא בארצות הברית ושקודד כקוד 1 לא נוגן במכשירי DVD שנקנו בארץ. לימים כל מכשירי ה-DVD התעלמו ממספר האזור והוגדרו כ-Multi Zone כלומר התעלמו מקוד האזור וניגנו הכול.

ה-Cinavia בנוי על רעיון דומה אבל ללא קשר לאזור כי אם לרמת החומר המועתק. קוד "האזור", או יותר נכון, קוד רמת ההרשאה להקרנה המותרת מוכנס מוסתר ומוצפן כחלק מפס הקול של אות הוידיאו. כמובן שהטמעת מידע נוסף בדיסק משנה את פס הקול המקורי אבל ברמה מזערית ובלתי מורגשת.

המושג של הוספת מידע שכמעט לא נראה אבל בכל זאת קיים מוגדר כ-"סימן מים" (Watermark), וכאמור מנגנון ה Cinavia מכיל סימן מים שהוכנס לאות השמע.

למה הכוונה?

נדמיין שבנגן ה-DVD שלנו הוכנס מפענח ה-Cinavia והוא מוגדר כרשאי לנגן פס קול התואם לקוד שהוגדר "מסחרי". במקביל יצא סרט על גבי פילם שבפס הקול שלו הוטמע קוד ה-Cinavia שמציין קוד של "פילם". בתהליך העתקה פיראטית של סרט הפילם לאות וידאו קוד ה-Cinavia נשמר. הורדת הסרט וניסיון לנגנו בבית לא עוזר, כי בתחילת ניגון הסרט, מנגנון ה Cinavia שנמצא בנגן יזהה שהעותק מכיל קוד של פילם ולא קוד מסחרי והסרט יעצר.

דוגמא נוספת:

נניח שבסטרימר הוכנס מעגל מזהה Cinavia והוגדר גם הוא כקוד מסחרי. ניסיון לניגון קובץ שהורד מתוכנית טלוויזיה המכיל קוד Cinavia שמגדיר "כבלים" לא יצלח כי הקוד של התוכנית לא מתאים לקוד שהנגן מורשה לנגן.

הטכנולוגיה

כיצד זה פועל?

יישום טכנולוגית ה-Cinavia בנוי סביב החדרת סימן מים בפס הקול של התוכן המוקרן. סימן המים מכיל קודים שונים בהתאם להרשאות של האולפנים להעתקת החומר הבידורי.

מדוע זה מוטמע באות השמע?

 • הוא פחות פגיע.
 • מאפשר להרחיב את השימוש ב-Cinavia גם לנגני מוזיקה.
 • מאפשר לחסום תוכן שהועבר למדיה דיגיטאלית גם מסרטי פילם.
 • מאפשר לחסום סרטים שצולמו בבית הקולנוע בעזרת מצלמת וידאו (CAM).
 • מאפשר לזהות את האות המוטמע גם בשינוי פורמטים.

הסיבה האחרונה היא החשובה ביותר מבחינת האולפנים ונדון בזה בהמשך.

כשהאולפנים משחררים סרט לקולנוע הם מכניסים בו את קוד סימן המים המגדיר "בית קולנוע". עותק אחר, כזה שמשוחרר לספריות וידאו, יקבל קוד שונה. כל סוג של עותק מכיל סימן מים עם קוד שונה בהתאם להגדרת "רמת ההקרנה המורשית".

סימן המים כשלעצמו לא חוסם כלום והוא רק מכיל את קוד ההרשאה לניגון. מכיוון שהקוד נמצא בפס הקול הוא מועתק יחד איתו. תפקידו של סימן המים לאותת לנגן (בלו-ריי או אחר) שהדיסק המנוגן מכיל את מנגנון ה-Cinavia ויש להתייחס אליו בהתאם. כשצורבים חומר לא מורשה, החומרה בנגן הבלו-ריי מזהה את סימן המים ואת הקוד שבו ומשווה לקוד הפנימי של הנגן. אם יש זהות הנגן ממשיך.

נכון לזמן כתיבת שורות אלו, מנגנון ה-Cinavia הוכנס רק בחלק מנגני הבלו-ריי ולצורך ההסבר נתייחס בעיקר לנגנים אלו.

על מנת לפשט את ההסבר נגדיר את הקודים ברמה של צבעים. איור הבא רואים דיסק עם מנגנון Cinavia מוטמע בו. סימן המים יוגדר כצבע ירוק והקידוד שבתוך סימן המים שמגדיר את סוג הנגן המורשה יוגדר כצבע סגול. סימן המים הוא תוספת לאות השמע ומקודד כמו כל אותות השמע בדיסק.

בזמן ניגון הדיסק, האלקטרוניקה הנוספת שהוכנסה בנגני הבלו-ריי מהדור החדש מזהה את סימן המים (הירוק) ואת קוד ההרשאה (הסגול). בהתאם למידע זה הנגן מחליט האם הדיסק המנוגן הוא דיסק מורשה לניגון.

נניח לדוגמא שאנחנו מורידים סרט שהאולפנים הטמיעו בו קוד Cinavia בצבע סגול. בסיום ההורדה ולצורך צפייה בסרט, צורבים אות וידאו זה לדיסק.

בתהליך הצריבה עובר אות הוידיאו הכולל את פס הקול לדיסק הצרוב. מכיוון שפס הקול המקורי הכיל קוד Cinavia בצבע סגול, קוד זה יעבור גם לדיסק הצרוב.

הדיסק הצרוב מכיל את כל מידע קידוד ה-Cinavia.
כשהדיסק הצרוב מנוגן במכשיר שיש בו את חומרת ה-Cinavia, סימן המים והקידוד ההרשאה הסגול מזוהים.

אם קוד הנגן הוא תכלת, והקוד שמוטמע בדיסק הוא סגול, אין התאמה, הנגן מפסיק את יציאת אות השמע ומקרין על המסך הודעה כפי שהופיעה בתחילת המאמר.

הנגנים

למרות שמנגנון ה-Cinavia אומץ ע"י יצרנים מחברות רבות, עדין השוק לא מוצף בכאלו. מכשירי ה-PS3 החדשים הם הסנונית הראשונה עם מנגנון החסימה וכנראה ששאר החברות יאלצו להטמיע את ה-Cinavia במכשירים שהם מייצרים. נקודה זו נחזור למה שנכתב בסעיף האחרון לסיבת הכנסת סימן המים לפס הקול. מה שמייחד את רעיון ה-Cinavia הוא היכולת לשמור על סימן המים גם בשינוי פורמטים. גם אם לפני צריבת הסרט משנים את פורמט פס הקול (לדוגמה, מ-DTS ל-MP3 או מ-DD ל-PCM), סימן המים לא נעלם ועדיין מסתתר גם בפורמט החדש ומנגנון הזיהוי של ה-Cinavia מצליח לאתר אותו בלי בעיה.

החוזק של סימן המים מאפשר להכניס את חוסם ה-Cinavia בכל מכשיר בידורי – מחשבים, סטרימרים וכו'. גם ניסיון העתקה מממירי כבלים ינחל כישלון כי הם יקבלו קוד שלא מתאים לקוד הנגנים הביתיים. ניגון תוכן לא חוקי יזוהה והמסך יוחשך, כל זאת כמובן רק אם מנגנון ה-Cinavia הוכנס כחלק בלתי נפרד מהחומרה של הנגן.

אז באילו מצבים יש חסימה?

כלל החסימה די פשוט וכדי שתתבצע חסימה כל ששלושת הכללים הבאים חייבים להתקיים:

 1. הנגן מצוייד במפענח Cinavia.
 2. בפס הקול יש סימן מים.
 3. הקוד בסימן המים לא תואם את קוד הנגן.

ואם נסתכל על זה אחרת, הדיסקים ינוגנו ללא הפרעה באחד משלושת המקרים:

 1. כל דיסק ללא סימן מים.
 2. נגן המכיל Cinavia וקוד סימן המים תואם לקוד הנגן.
 3. בכל מכשיר שאין בו את ה-Cinavia.

נגני בלו-ריי ומקרנים מקצועיים בבתי הקולנוע בנויים עם קודים המאפשרים להם לנגן סוגי סרטים המופצים באישור האולפנים ושעברו העתקה חוקית עם קידוד מתאים.
יתרה מזאת, בדיסק אחד יכולים להכניס תכנים ברמת הרשאה שונה כך שהנגן יקרין רק את רמת ההרשאה המותרת לו וידלג על התכנים שאסור לו להקרין.

הסימן

למה הכוונה בסימן מים?

מים זה חומר שקוף, כמעט בלתי נראה. במקור, סימני מים נעשו על ידי הטבעה בלחץ של סימן מעט רטוב, מה שגרם להתנפחות של הנייר עליו ההטבעה בוצעה. הדבר גרם לבליטה צורתית (למשל עם שם חברה) שאיפשרה לזהות שנייר המכתבים הוא אותנתי. ההגדרה של סימן מים באה להמחיש תוספת שלא נראית או שלא מורגשת. בדרך כלל סימן מים מוטמע ביצירות אומנות ובכל נושא המכיל זכויות יוצרים. במקרה של ה-Cinavia סימן המים נמצא ברצף אותות השמע של פס הקול.

החדרת סימן המים לפס הקול, באופן תיאורטי יוצר שינוי במבנה הצליל, אבל לפי מתכנני ה-Cinavia השינוי מזערי ואינו מורגש. אחת הדרכים להטמיע סימן מים הוא בעזרת השתלטות על הביט ה- 16 (האחרון) במידע הדיגיטאלי שמרכיב את אות השמע. רוב הזמן הביט מקבל את ערכו הנכון אבל במרווחי זמן קבועים הביט מתחלף "בכוח" לסימן ידוע. הפרעה זו כל כך מזערית שהיא כבר ברמת הרעש והאוזן לא תחוש בחילוף.
מכשיר אלקטרוני שיעקוב אחרי הביט הנ"ל לאורך זמן יזהה קוד שחוזר על עצמו ויצביע על קיום סימן מים.

על בסיס הרעיון הזה מכניסים סימן מים לתמונות וליצירות אחרות ומי שברשותו המפתח יוכל לזהות אם הסימן קיים. לק מסימני המים גלויים מאד. סמל האתר המוטבע חצי שקוף בתמונות והאיורים המופיעים במאמרים הוא דוגמה לסימן מים. חלק מסימני המים נסתרים יותר ורואים אותם רק אם ממש מחפשים.

להמחשת סימן מים נסתר לפניכם תמונה עם לוגו של Cinavia. לתמונה הוספתי רקע צהוב שבתוכו מסתתרת מילה שהיא למעשה סימן מים. גם אם יודעים שבתמונה מסתתרת מילה נוספת קשה עד בלתי אפשרי להבחין בה.

כדי לראות את סימן המים, תוכנה סורקת את מבנה הפיקסלים בתמונה ובכל מקום שיש פיקסל אדום וירוק (R,G) בערך של 250 מחליפים לפיקסל בערך של 50.

מי שרוצה, כתרגיל, יכול להוריד תמונה זו (לחיצה על מקש ימין בעכבר ו-Save Picture As…) ולנסות לפענח את המילה הנוספת הכתובה בה. השחזור יכול להתבצע בעזרת תכנת עיבוד תמונה המאפשרת להחליף פיקסלים נבחרים בהתאם לרמתם.

סקרנים שרוצים לראות מה כתוב בתמונה יכולים ללחוץ כאן ותתגלה התמונה המפוענחת. סימן בתמונה הנ"ל נסתר אבל די קל לשחזור. קיימים סימני מים מאד מורכבים בקידוד חזק ורק בעזרת מפתח מסובך אפשר לשחזר את המוטמע בהם.

העקיפה

 • האם מהיום הפיראטיות נוצחה?
 • האם אפשר למנוע ממנגנון ה Cinavia לחסום את ניגון החומר המורד מהאתרים?
 • האם להאקרים יש תשובה?

חברת Verance, ממפתחי ה-Cinavia, מצהירה שהיא לא תעביר ידע או ציוד העתקה לאדם פרטי כדי לא לחשוף את הקוד או לאפשר העתקות לא חוקיות.

הדרך להעתקה נכונה היא לאתר את קוד סימן המים ולסלק אותו מפס הקול. זה לא פשוט כי יש לדעת מהו המפתח לקוד המוצפן וגם במקרה הזה יש חשש שסילוק סימן המים ישבש את אות השמע ויוריד מאיכותו. אפשרות נוספת היא לאתר את סימן המים ולשנות אותו לרמת צפייה ביתית כך שהמכשיר המנגן לא יבין שהתוכן המנוגן מקורו ברמת אבטחה גבוהה יותר.

דרך נוספת היא הוספת חומרה במכשיר. במכשירים שחוסמים דיסקים לא מקוריים (כמו WII), עוקפים את החסימה ע"י תוספת חומרה בתוך המכשיר. החומרה מנטרלת את הקידוד החוסם והציוד מתפקד ללא קוד החסימה. מקרים אלו לא דומים לנגני בלו-ריי כי במקרה זה מדובר בסוגי מכשירים שונים שלא מתוצרת חברה אחת ושהמעגלים האלקטרוניים שלהם לא בהכרח זהים.

ריבוי סוגי נגני הבלו-ריי מוריד את הכדאיות שבפיתוח חומרה מיוחדת שייחודית לכל נגן, מה עוד שזה מחייב פתיחת המכשיר, הלחמות, תוספת כסף ובמקביל גם הפסקת האחריות עבור המכשיר.

פתח לעקיפה יתאפשר אם בנגן יש דרך לעדכון Firmware. ה-Firmware יעודכן כך שלמרות שהמכשיר הבין שהעותק שהוא מקרין הוא עותק לא מורשה להקרנה, הנגן לא יעצר.

כאמור, אין אפשרות "לטפל" בכל הנגנים בעולם, אבל באלו שאפשר זה כנראה יבוצע. 

דוגמא למכשיר שכזה הוא ה-PS3. ימים אלו, חברת DVDFab יצאה בהכרזה שיש בידה תוכנת העתקת DVD המאפשרת עקיפה של ה-Cinavia עבור נגני ה-PS3. זה עדיין לא פתרון מלא עבור שאר נגני הבלו-ריי אבל הם מצהירים חגיגית שהם עובדים על זה. רק קצת סבלנות.
ואם הם יכולים, כנראה שלא ירחק היום שבו כולם יצליחו.

סיכום

בימיי הוידאו-טייפ, חברת MacroVision פיתחה רעיון כיצד למנוע העתקה של קלטות וידאו. הם חרגו מהתקן בכך ששתלו באות הוידיאו פולסים חזקים מהמותר בשורות סריקה אופקיות מסוימות. הטלוויזיה לא התייחסה לשורות אלו וההקרנה הייתה רגילה, אך לעומת זאת מכשיר ההקלטה הביתי עם מנגנון AGC היה מתבלבל כשהופיעו פולסים אלו וההקלטה שובשה.

הרעיון היה מעולה אבל בפועל רק כמות קטנה של קלטות נמכרו עם מנגנון ה-MacroVision. פרט לזה, מכשיר פשוט וזול שחובר לאות הוידיאו בזמן הקלטה מוידיאו טייפ אחד לשני ביטל את הפולסים החזקים וחיסל את הבעיה. מצד שני, החברה הצליחה לשווק את הטכנולוגיה למכשירי ה-DVD בכדי למנוע ממשתמשים מלנסות ולהקליט את ה-DVD על גבי קלטות VHS. 

MacroVision דעך במהרה עם המעבר לדיגיטלי.

גם חברת Sony חיפשה דרך למניעת העתקת מדיות DVD. בסרטים שהם הפיצו הוכנסו במכוון שגיאות רבות בכמה אזורים בדיסק (Sectors). כל ניסיון העתקה של דיסק זה בעזרת מחשב נחל כישלון כי בתהליך קריאת הדיסק (Read) המחשב הודיע על שגיאה ועצר את הקריאה.
מכשיר DVD מתוכנן שלא לעצור גם אם יש שגיאות (דיסק שרוט) ולכן ניגן את הסרט ללא בעיה.

גם במקרה זה, על אף השם המפוצץ של השיטה, Advanced Regional Copy Control Operating Solution – ARccOS, הפטנט הושפל ע"י ההאקרים ולא עבר זמן רב ונפוצה תוכנת העתקה המתעלמת מהשגיאות בדיסק וממשיכה לקרוא את תוכנו ללא עצירה.

 נכון להיום, רוב הקרנת הסרטים הפיראטיים מנוגנים ישירות ממחשב או דומה והרבה פחות מדיסקים צרובים. כדי להשאיר את ה-Cinavia במשחק חייבים להטמיע את החומרה בכל נגן וידאו כולל מחשבים וסטרימרים.

עד שזה יגיע לביצוע מלא יעבור זמן ואני מניח שבמקביל גם האלגוריתם של ה-Cinavia ייחשף ולאולפני הסרטים לא תהיה ברירה אלא לחפש פטנט חדש.

והגלגל ימשיך להסתובב…

לדיון בנושא: Cinavia – האם מדובר בנוק אאוט להורדות הפיראטיות?


7:25
  /  
6.3.2012
  
מאת: מוטי כהן

1