קצת על צילום

צילום כמו שכבר ידוע לרב הוא למעשה ציור באור התרגום המילולי הינו "רישום באור" פוטו- אור, גרפיה - רישום. 

16:28
  /  
05.03.2012
  
מאת: gadiohad

צילום מהו?

 

 

צילום כמו שכבר ידוע לרב הוא למעשה ציור באור התרגום המילולי הינו "רישום באור" פוטו- אור, גרפיה – רישום.

למעשה זה כל מה שצריך לדעת על צילום, אם נשכיל להבין כי אנו למעשה מציירים באמצעות האור נוכל ליצור כל דבר שאנו רוצים לצלם באמצעות האמצעים המתאימים.

בתחילת ההיסטוריה של הצילום דובר על "קאמרה אובסקורה" לכידה של דימוי באמצעות אור באמצעי רגיש לאור, למעשה היו ממקמים קופסא אטומה לאור, בחלקה האחורי היו מורחים חומר רגיש לאור אשר היה משחיר ברקע שהיה נחשף לאור ובקדמת הקופסא היו מנקבים חור קטן שדרכו היה חודר אור ומקרין את עצמו ע"ג החומר הרגיש (עד היום ישנם צלמים שמשתמשים בטכניקה זו הנקראת גם מצלמת נקב) ,עד היום הרעיון המסדר נשמר רק שהוא מבוצע באמצעים דיגיטלים.

המצלמות המודרניות של היום למעשה עובדות באותה שיטה של לכידת האור ורישומו, מה שהשתנה זו היכולת שלנו לשחק עם האור, היכולת שלנו לצלם בתנאי תאורה קשים יותר, לצלם מהר יותר, לפקס מהר יותר, ועוד דברים טובים נוספים שקשורים במניפולציה של האור היכולת שלנו לשבור את קרני האור להשתמש בפילטרים שונים ולייצר מציאות שונה לחלוטין ממה שאנו רואים ביום יום.

בבסיס הצילום עומדים שלושה פרמטרים השולטים על החשיפה, רמת הבהירות של התמונה.
הפרמטרים הם:

  • צמצם – אחראי על כמות האור העוברת ברגע נתו, בנוסף משפיע על עמוק השדה (מה יראה חד ומה לא).
  • תריס – אחראי על פרק הזמן שבו אנו מאפשרים לאור להגיע אל החיישן, בנוסף אחראי על הקפאה או מריחה של האובייקט המצולם
  • iso – רגישות החיישן כמה החיישן רגיש לאור, בנוסף ארחאי על הרעש שיורגש בתמונה , אציין שכיום ככל שאנו מתקדמים בטכנלוגיה ניתן לצלם ברגישויות גבוהות יותר עם רעש פחות מורגש.

המצלמה היא למעשה כלי עבודה ולא יותר מזה, הצלם בהבנתו את הכלי, היכולות שלו והחסרונות שלו משתמש במצלמה כדי לצייר מציאות על פי תפיסתו והבנתו.

ככל שהצלם מיומן יותר מכיר טוב יותר את היכולות מבין את האור השפעתו וצורת התנהגותו וכיצד באמצעות המצלמה ללכוד אותו, כך הוא יכול לצייר טוב יותר את הסיפור שלו.

לאחר שהצליח הצלם לשלוט ביסודות ולהבין את היכולות של המצלמה יכול לפנות לצד היצרתי שבו ולספר את הסיפור שלו בצורה טובה יותר

הצילום הוא עולם מופלא, כיום בעולם הדיגיטלי החידושים הינם על בסיס יומיומי וכל יום היצרנים מאפשרים לנו חופש יצרתי ובונים לנו כלים טובים יותר אשר רותמים את יופי הבריאה לטובתנו, כל שנשאר לנו לעשות זה לשחרר את היצרתיות לצאת החוצה וליצור.

הכותב הוא צלם מומחה ומדריך לצילום בגליץ בית ספר לצילום

לאתר: גדי אהד צלם 

לדיון בנושא: קצת על צילום


16:28
  /  
5.3.2012
  
מאת: gadiohad

1