סרט לסופשבוע: שטח פראי

 אחרי שהפך משחקן איכותי לכוכב אקשן ועשה שמות בקופות ברחבי העולם, ליאם ניסן חוזר למסכי הקולנוע והפעם הוא נלחם עם ...

7:00
  /  
02.03.2012
  
מאת: איתמר נמרוד

בשנים האחרונות, ליאם ניסן עובר מהפך שדומה לזה שעשה ניקולס קייג' בסוף שנות ה-90, משחקן שנחשב איכותי ושיחק בסרטים כמו "רשימת שינדלר", "מייקל קולינס"  ו-"קינסי" וכמו כן גם היה מועמד לאוסקר, הוא התחיל לשחק בסרטים לכל המשפחה ובסרטי פעולה שגם הביקורות מאוד אהבו וגם הצליחו מאוד בקופות. המהפך התחיל עוד בסוף שנות ה-90 עם הטרילוגיה המוקדמת של "מלחמת הכוכבים", המשיך ב- 2005 עם "באטמן מתחיל, "סיפורי נרניה" שבו הוא דיבב את דמותו של האריה אסלן ו- "פרסי ג'קסון וגנב הברק", והגיע לשיא  ב-2009 עם "חטופה" שבו הוא שיחק סוכן ביון לשעבר שנוסע לפריז כדי להציל את בתו שנחטפה על ידי כנופיה של סוחרי נשים, ועם "זהות לא ידועה", שיצא שנה אח"כ ובו הוא שיחק אדם שהיה מעורב בתאונה ולא זוכר מי הוא. עכשיו הוא חוזר למסכים עם "שטח פראי", הסרט החדש שהפיקו האחים טוני ורידלי סקוט ושמבוסס על סיפור קצר שנקרא "ההולכים ברוח", שבשבועיים הראשונים לצאתו בארה"ב כבר הספיק לעשות היסטוריה ולהפוך לסרט השלישי ברציפות שבו ליאם ניסן מככב בתפקיד ראשי ושהתמקם במקום הראשון ברשימת שוברי הקופות. אחרי שצפיתי בו אני מוכרח להגיד לכם שגם אם הוא לא היה כל כך מצליח בקופות, הסרט הזה הוא עדיין סרט טוב מאוד.

קצת על העלילה

ליאם ניסן מגלם את ג'ון אוטאווי, מאבטח מופנם שעובד עבור חברת נפט באלסקה, שנשלח לאבטח טיסה של כמה עובדים בחברה שחוזרים הביתה למשפחותיהם. הטיסה ממריאה ובשקט יחסי אלא שאחרי לא מעט זמן המטוס נכנס לסופת קרח ומתרסק בג'ונגל מלא בזאבים טורפים. אוטאווי מוצא חבורה של אנשים ששרדו את ההתרסקות וביחד איתם הוא מנסה לצאת מהג'ונגל, להתגבר על הזאבים, על תנאי מזג האוויר ועל המחסור באוכל ובמים ובעיקר – לשרוד. האם הם באמת יצליחו? בשביל זה תצטרכו לראות את הסרט.

ועכשיו לביקורת

נתחיל באזהרה קטנה, הסרט אינו מומלץ לאנשים שיש להם קיבה חלשה משום שיש בו לא מעט סצינות גראפיות של אלימות שמזכירה סרטי אימה, אבל מי שישרוד את הסצינות האלה ויישאר לצפות, יגלה שמדובר באקשן לא רע בכלל, שמתחיל החל מהדקה ה- 10 של הסרט ונמשך עד לכותרות הסיום.

את הסרט ביים ג'ו קראנאהאן האירי, שלפני הסרט הזה ביים את "צוות לעניין" ואת "לחסל את האס", שני סרטים שלפני האקשן שלהם הם היו מלאי אווירה. גם בסרט הזה קראנאהאן מפגין שליטה מוחלטת בכל אמצעי המדע שעומדים לרשותו כדי להכניס אותנו לאווירה הקפואה והמדכאת שבה הסרט מתנהל. זה מתחיל בצילום שנותן לנו שוט רחב של הג'ונגל הקפוא והנטוש, ממשיך בעריכה האיטית, בפסקול ובמוזיקה שמקפיאים את הוורידים ומכניסים אותנו למתח ומסתיים במשחק הכריזמטי של ליאם ניסן וצוות השחקנים שלצידו, ובעבודה המעולה של מחלקת האיפור וגם של מחלקת האפקטים המיוחדים, שהשתמשו בטכניקות חדשניות של אנימציה ממוחשבת ורובוטיקה כדי ליצור זאבים ריאליסטיים ואמינים. הסרט אמנם קצת ארוך ולקראת הסוף הוא נוטה לאובר קיטשיות שנמתחת טיפה והורסת את הרושם החזק שהסרט השאיר אבל חוץ מזה, מדובר באופציה טובה לערב עם החברים ובחוויה למי שרוצה להרגיש קצת אלסקה כי החורף שלנו לא מספיק לו.

ובקיצור – שווה צפייה.

שטח פראי – ארה"ב 2012 117 דקות, בימוי: ג'ו קראנאהאן, תסריט: ג'ו קראנאהאן ואיאן מק'נזי ג'פריז, שחקנים: ליאם ניסן, דרמוט מולרוני, ג'ו אנדרסון, ג'יימס באדג' דייל.


לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: שטח פראי


7:00
  /  
2.3.2012
  
מאת: איתמר נמרוד

1