סופו של עידן – אתר Megaupload נסגר

ב- 19לינואר נסגר Megaupload, אתר האחסון הגדול בעולם אחרי RapidShare. האם זהו סוף הדרך עבור הפיראטים?סצנת ההורדות משתנה לתמיד.

13:00
  /  
28.02.2012
  
מאת: אבי שוסטרוב

ב-19לינואר, Megaupload, אתר האחסון הגדול בעולם אחרי RapidShare, נכנע גם הוא למלחמה הבלתי פוסקת של חברות ותאגידים הפועלים כנגד תופעת ההורדות הבלתי חוקיות שמפרה זכויות יוצרים. מדובר באחד התיקים המשפטיים הגדולים ביותר הנוגעים לזכויות יוצרים אחרי The Pirate Bay ו- Napster. לקראת סוף ינואר אתרים נוספים הפעילו הגבלות דרסטיות, ביניהם FileServe ,FileSonic ואתר הטורנטים Bitjunkie שנסגר סופית.
האם זוהי עליית מדרגה נוספת בלוחמה הבלתי פוסקת בפיראטיות? בכתבה הזו נסביר עד כמה סבוך נושא שיתוף הקבצים וכיצד ניצל מייסד האתר של MegaUpload, מר.  Kim Schmitz, את העולם לצרכיו האישיים.

Megaupload כמו דומיו, זהו אתר הנותן שירות של אחסון קבצים באינטרנט. משתמשים מעלים אליו חומר ממחשבם האישי ובעזרת קישור URL, מפיצים את הקובץ בכדי שגולשים אחרים יוכלו להורידו. השירות מציע 2 מודלים עיקריים, בחינם – איטי יותר עם הגבלות שונות או בתשלום של דמי מנוי חודשיים, כאשר כל אופציות הפרמיום מופעלות במהירות רוחב פס מקסימאלית והורדת מספר רב של קבצים בו זמנית.

בנוסף לשירות ההורדות האתר הפעיל גם שירות שנקרא Megavideo, אשר אפשר צפייה ישירה בסרטים, סדרות וקליפים כמו גם הורדה שלהם למחשב האישי. הסטטיסטיקה של האתר עד לסגירתו הייתה בהחלט מרשימה: 180 מליון משתמשים רשומים ו- 50 מליון כניסות ביום שזה כ-4% מתעבורת האינטרנט העולמית.

בעוד בעלי האתר חשבו כי הם נמצאים בחוף מבטחים של חופש הביטוי ברשת, הרשויות הפדראליות בארה"ב פעלו מאחורי הקלעים במשך השנה האחרונה כדי לעצור את הפעילות הזו. ב-18 לינואר, ה- FBI עצר את בעלי האתר ושותפיו הבכירים בכוונה להאשימם במספר סעיפים קריטיים, לרבות הפרת זכויות יוצרים וקידום הפיראטיות ברשת.  אחד מסעיפי ההאשמות המרכזיים מדבר על הלבנת הון ואובדן הכנסות משוער לתעשייה בסך של חצי מיליארד דולר. ב- 19.1.2012, ככל הנראה לאחר איסוף מודיעין בידי ה- FBI ומעקב ממושך, משרד המשפטים האמריקאי הורה להחרים את שרתי החברה ולסגור את הדומיין.

לאחר ש- Kim Schmitz שהה כחודש במעצר, הוא שוחרר בערבות יחד עם שותפיו וזאת לאחר שהשופטים השתכנעו שהוא לא יוכל להימלט מתחומי ניו זילנד. בין הציוד שהוחרם היו 14 רכבי מרצדס עם לוחיות רישוי אישיות, מזראטי 2010, רולס רוייס 08, למבורגיני 89, שתי טלוויזיות שארפ 108 אינטש  ו-3  מסכי 83 אינטש של סמסונג, 60 שרתי DELL , אופנועים ועוד. לאתר היו עוד 525 שרתים בוירג'יניה, 630 בהולנד ועוד כמה מאות ברחבי העולם. במהלך 6 השנים שקיימת החברה, היא כללה 55 עובדים בלבד.

קים הינו גרמני במוצאו והחל את דרכו כהאקר מגיל צעיר כבר בשנות ה-90. הוא התפרנס מפריצות לחברות שונות בעודו מוכר את המידע לגופים מתחרים. מאוחר יותר סגר חוזה כחלק מחברת DATA PROJECT בה עבד בנושא אבטחת מידע בחברת התעופה לופטנזה.
הבעיות של קים המשיכו כאשר ב- 2003 הואשם בסעיפי מסחר לא חוקי ברשת ומעילות שונות. ההצלחה הגדולה הגיעה בשנת 2005, קים עסק בקניה ואבטחת מידע באתרי אינטרנט, בעודו חובב מכוניות יוקרה ואף הספיק להפיק מספר סרטונים משעשעים בחברת דוגמניות עם ביקיני ומכוניות ספורט ברקע. שם החברה שבבעלותו DATA PROJECT שונתה ל-Megaupload. קים שינה גם את שמו האישי ל-DOTCOM, החליף זהות בדרכון, כתובת מגורים והכל כדי לכסות על העקבות המובילות לכך שהוא ייסד את האתר, עובדות שלא נחשפו עד 2011 על ידי החברה.

הכסף הגדול החל להגיע מניצול תחום שיתוף הקבצים. עד 2012 כחלק מהמיינסטרים הכללי בעולם ההורדות, מגהאפלואד ניצל את הורדת הפרופיל של RapidShare ולקח את המושכות לידיים. החברה עמדה על רווח נקי של 175 מליון דולר, מתוכם 100 מליון הושקעו בנכסים שונים. קים עבר לניו זילנד עם אשתו ושלוש ילדיו ושכר אחוזה בשווי 24 מליון דולר מחוץ לאוקלנד, 10 מליון נוספים השקיע באג"ח ממשלתי. עובדה אשר הכניסה אותו לקטגוריית "מהגר משקיע הון". סכומים נוספים נתרמו לנפגעי רעידת האדמה באוקלנד.

תיאוריה וסיבה נוספת המגיעה מאתר TechCrunch, שופכת מעט אור על הפרשה ומה עומד מאחורי הקלעים של השחקנים הגדולים. זה החל לאחר קידום פרסומת סמויה בשווי 200 אלף דולר. בספטמבר 2011 הועלה הסרטון ליוטיוב והוא כולל אמנים מפורסמים כגון מייסי גריי ושון קימבס בנסיון לקדם את שירות Megaupload. מסתבר שמגה אפלואד היו על סף כניסה למודל עסקי בשיתוף חוקי עם אומנים מפורסמים מארה"ב, מהלך שהיה מעמיד את RIAA וחברות התקליטים במצב של חוסר רלוונטיות במלחמה הכוללת מול הפיראטיות. הם שלפו את הקלף הכי חזק ולחצו בכל הכוח בכל מישור אפשרי כנגד המפעילים. נראה שבמשך 6 השנים בהם האתר קיים למישהו היה נוח עם המצב והתאגידים חיכו לרגע המתאים כדי לשים סוף ל"דג השמן" שרצה לגדול ולהיכנס להוליווד ולתעשיית המוסיקה בדרך עקיפה. השירות החדש היה צריך להיקרא MegaBox, כמעין מתחרה של iTunes בתחום הסרטים והמוסיקה. מגאפלואד הייתה הופכת בין רגע מהיותה אתר אחסון רגיל לשחקן משמעותי בתחום התוכן הדיגטלי. הרעיון היה להציע לאמנים 90% מרווחי מכירת התכנים שלהם באמצעות הפלטפורמה החדשה. גם אם מדובר בהורדה חופשית של התוכן, על כל הורדה האמן היה מקבל תגמול כספי.

הרעיון דומה לשיטה שכבר הצליחה בהבאת לקוחות כאשר הגולשים עצמם קיבלו תשלום עבור ניקוד שצברו בהפצת חומר במגה-אפלואד.

חישבו על ההשפעה שהייתה יכולה להיות על כל עולם השיווק. האמנים הצעירים היו מחלקים את יצירותיהם חינם וגם מתפרנסים מזה ישירות, ללא צורך במשרדי פרסום ובמסע יחצנות בעלויות גבוהות. לאחר מעצרו של DOTCOM, שורה של אמנים בעולם הבידור האמריקני יזמו עצומה רבת משתתפים נגד המהלך, בקריאה להשיב ומיד את האתר לפעילות. בין האמנים – פאף דאדי, קאניה ווסט, כריס בראון, ג'יימי פוקס, קים קרדשיאן, סיירה וגם הטניסאית סרינה וויליאמס.  

עבר קצת יותר מחודש מאז סגירתה של מגהאפלואד, לא יאוחר מימים ספורים לאחר סגירת האתר, אתרי אחסון מפורסמים נוספים החלו בהגבלות גורפות על משתמשיהם. Filesonic ,Fileserve ,Uploadedto חלקם מונעים העלאת קבצים ומאפשרים הורדה רק למעלה עצמו, אחרים מגבילים שימוש רק בתחומי US מחשש לתביעות נגד בעליהן.
רבים מהמשתמשים דורשים את כספם חזרה באמצעות PayPal, אך מי שמקבל את ההחזרים אלה משתמשים שנרשמו בעיקר בתקופה בצמוד או לאחר ההגבלות.

אתרים כגון MultiHosters ,FilePunch ,Zevra, מציעים שירות "סוכן אנונימי" המאפשר למשתמשים להירשם באופן אנונימי לכלל שרתי האחסון בעלות של בין 10-15 דולר בחודש.

כדור השלג המשיך עם סגירתו של אתר הטורנטים החינמי Bitjunkie אשר שימש כמנוע חיפוש ואחסון של טורנטים. בנוסף, על אתר The Pirate Bay הפעילו אילוץ אשר מונע מהאתר לאחסן את קבצי הטורנט על השרת האישי החל מה- 29 לחודש. עם זאת האתר מצא דרך לעקוף את ההגבלה באמצעות Magnet URI schema מגולשים פרטיים וכעת כל בסיס הנתונים של האתר בנפח של 90 מגה בלבד.

אם מדברים על מגמות, אז 2012 בהחלט החלה כסערה בנושא ההגבלות שמנסים ליישם על אתרים וחברות שונות ש"תורמות" להפצת הפיראטיות ברשת. בחודשים האחרונים בארה"ב מנסים להכניס למערכת החוקה הגבלות שונות שמטרתן לפגוע במפרי זכויות היוצרים.  SOPA – Stop Online Piracy Act. זוהי אחת היוזמות של האמריקאים בחסותו של חבר הקונגרס האמריקאי לאמר סמית', היא פועלת כנגד הפצת תרופות באופן לא חוקי ופשעי רשת  במטרה "להגן על הצרכן" ולהקטין את הפיראטיות:

  • SOPA מנסה לגרום לספקיות לחסום אתרים המפרים זכויות יוצרים.
  • לייצר לחץ על פייפאל וחברות האשראי לא לסלוק עבור אתרים שמאפשרים שירותים פיראטיים
  • פניות לגוגל לחסום תוצאות חיפוש ופרסומות באתרים הללו. גוגל מגבילה את שירותי הADSENSE שלה באתרים פיראטיים אך תוצאות חיפוש עדיין מופיעות ללא הגבלה.

תנועת ההתנגדות לחוקים הללו מגיע על רקע של פגיעה בחופש הבחירה והביטוי שלנו, ובנוסף נותנת כוח לתאגידים לשלוט בכוחות השוק. Wikipedia כבר יצאה במחאה כנגד יוזמה זו והחשיכה את האתר שלה לתקופה מוגבלת לאזרחי US. מי שכמובן תומכות ביוזמה הן חברות המדיה אשר יעדיפו שהציבור ישלם על מרבית התוכן שמופץ ברשת ועל הדרך להעשיר את קופתן בעוד כמה מליוני דולרים. מנגד, חברות הענק גוגל ופייפאל יהיו בין אלה שילחמו כנגד ההצעה הזו אשר תפגע קשות בהכנסותיהן מעבר לרצון הנאור לאפשר חופש ביטוי ברשת.

סיכום

אם נסכם את אשר עובר על תחום ההורדות הפיראטיות, אז אכן ניתן לומר כי ישנה הורדת פרופיל בעיקר בתחום הHTTP (הורדות ישירות) . מספר אתרים גדולים חוששים מגורל דומה לזה של Kim Dotcom. אם נבחן את הנושא בכללותו זוהי טיפה קטנה בים, עולם ההורדות כולל מספר פרוטוקולים של הורדה שכל אחד מהם מסתעף למאות אלפי שרתים שפזורים בעולם. אתרים שעדיין "נותרו בחיים", בוחנים את כל הדרכים האפשריות לשים חיץ בין פעילות הגולשים ללקיחת אחריות לתוכן שנמצא על השרת.

אנו נמשיך לעקוב אחר הנושאים הללו ונראה עד כמה רחוק יגיעו הגופים השונים במלחמה נגד ההורדות ובניסיונות ליצור רשת יותר מפוקחת עבור הצרכן.

לדיון בנושא: סופו של עידן – אתר Megaupload נסגר


13:00
  /  
28.02.2012
  
מאת: אבי שוסטרוב