Freescale: אנחנו רוצים להיות בכל מקום. גם במסכים

מעבד המולטימדיה החדש של פריסקייל פותח במרכז הפיתוח של החברה בישראל. סיבה מספיק טובה לפגוש בדוד גלנטי, מנכ"ל החברה שמתגאה ...

10:00
  /  
25.02.2012
  
מאת: אלי חבוש, צבי וורובל

אולי אתם לא יודעים, אבל יש סיכויים גבוהים שאחד מהמכשירים בהם אתם משתמשים ביום יום מופעל על ידי מעבד של חברת פריסקייל האמריקאית המייצרת שבבים ומעבדים למוצרים שונים. למעשה, כמעט כל מוצר היום משתמש במעבד כזה או אחר, החל מהברורים מאליהם כמו הטלפון הסלולרי שלכם וכלה במקרר שלכם בבית.

ימין ושמאל, רק חול ו…פריסקייל

"פריסקייל נמצאת כמעט בכל מקום ואנחנו רוצים להיות שם" כך אומר לנו דוד גלנטי, נשיא ומנכ"ל החברה בישראל.העובדה שמרכז הפיתוח בישראל הוציא תחת ידו את אחד המעבדים החשובים של החברה שנמצא כמעט בכל מקום סביבנו, הביאה אותנו לשבת במרכז בהרצליה עם גלנט ולאוניד סמולינסקי, מנהל מערכות ותצורה, לשמוע קצת יותר, רגע לפני שהם יוצאים לברצלונה, שם נפגוש בהם שוב. אבל גאווה כמו גאווה – מרכז הפיתוח בישראל, אז למה להרחיק עד ניכר?

ליד הפיתה המפורסמת. דוד גלנטי (שמאל), לאוניד סמולנסקי (ימין) 

 

פריסקייל העולמית מעסיקה כ-20,000 עובדים ברחבי העולם כשבישראל עובדים כ-500 איש, 100מתוכם עוסקים בתחום המולטימדיה והשאר בתקשורת ו- DSP.  

במרכז הפיתוח בהרצליה מתגאים במוצר הכחול לבן שלהם – מעבד המולטימדיה שנכנס היום למערכות בידור של רכבים ולקוראים אלקטרונים כשרק לפני מספר ימים הכריזה גם חברת GM האמריקאית כי היא ממשיכה בשיתוף הפעולה שלה עם פריסקייל ושתשלב את מעבד היישומים של פריסקייל במערכת ה OnStar בעיקר בשל יכולתיו בתחום האבטחה. "לרכיב זה יתרונות רבים, כמו יכולת הצגה גרפית ברמה גבוהה תוך שימוש בצריכת מתח נמוכה ועוד, והכל כחול לבן. הוא ממש מהווה שינוי מהותי בכל מוצר שיש לו מסך" אומר גלנטי.

שבבים לפי קילו 

חברת פריסקייל מכוונת יותר כך נראה למערכות האינפוטיינמנט ברכבים. המעבד נמצא כיום במכוניות פורד (שמה של המערכת פורד-סינק) והוא מפעיל את מערכת ה GPS, התצוגה הגרפית, די וי די ועוד. תוכלו למצוא אותם גם בוולט של שברולט וכאמור גם אצל רכבי GM אבל השוק היפני, כך אומר לנו גלנט, עדיין לא נפרץ על ידי פריסקייל.

"אנחנו רוצים גם לפרוץ ולשלוט בתחום המסכים הבייתיים" אומר גלנטי "אלא ששם השוק הוא די שמרני וקשה לנו להיכנס", אבל מגלה לנו שפריסקייל כבר במשא ומתן עם מספר חברות מסכים גדולות מאוד ובעתיד, כך מקווה, נוכל לראות אותם גם שם וגם בעולם ה IPTV כשיש שיחות ומגעים גם עם DLINK לגבי בוקסי.

גלנטי סבור שהיתרון שלהם הוא ברור בתחום הזה – המעבד מספק עיבוד תמונה מאד איכותי ובנוסף בהספק נמוך התורם לסביבה ירוקה שמתבטא גם בשקט משום שאינו מצריך שימוש במאווררים וכל זה במחיר תחרותי לשוק, מנסה גלנטי למכור גם לנו את השבב.

אלא שלא בכל מקום פריסקייל נמצאים או מעוניינים להיות. כך למשל בתחום המובייל שאינו חדש להם וכבר ראינו מעבדים של פריסקייל במכשירי מוטורולה בעבר, אבל לא נראה שזהו תחום שהחברה מכוונת אליו ומתאימה לו. גלנטי מסביר את זה בכמויות הגדולות שנדרשות לייצור ולהספקה בזמנים מאוד קצרים ולכן הם לא משקיעים מאמצים רבים בכיוון הזה. מסיבה דומה החברה לא מעוניינת להשקיע מאמצים בתחום הטאבלטים, תחום בו הם נמצאים עם דגם אחד של טושיבה ובכמה טאבלטים סינים עלומי שם. אי מאמציה של פריסקייל בתחום מתבטאות במכירות בתחום הסלולר כשבשנת 2011 עמדו על 398 מיליון דולר לעומת 455 מיליון דולר בשנת 2010 והנתונים יורדים לקראת סוף שנת 2011.

לאחרונה נעשתה תצוגת תכלית של המעבדים שלה בתחום הרפואי כשהמנתחים יכולים לצפות בזמן אמת במספר מסכים בו זמני וכן במכשירי ניטור של פיליפס. אבל לא רק שם – מזגנים, מקררים, שואבי אבק וזרועות רובוטיות של פסי ייצור. גם בתחום הצבאי נמצאת החברה מספר לנו גלנטי ומנמיך את הקול, כשהדבר היחיד שהצלחנו לחלץ ממנו הוא שהחברה נמצאת במגעים עם חברות בטחוניות בארץ ובארה"ב בעיקר בתחום האוטומוטיב (ותשערו כבר לבד).

העתיד על פי פריסקייל 

לאחרונה משקיעה החברה בתכנון ופיתוח מעבדים שיכולים לעבוד בשיתוף אחד עם השני ולהעביר ביניהם את השליטה על המערכת. מדוע זה טוב? שילוב שני מעבדים לדוגמא, אחד מהם חזק יותר והשני חלש, יכול להיות בשימוש עבור מכשירים שהצורך בביצועים שלהם משתנה ובכך לחסוך באנרגיה מיותרת. קחו לדוגמא מחשב שבו יש אין ספור פעולות שאתם יכולים לבצע, כשאתם קוראים רק מיילים המחשב משתמש במעבד החלש יותר וכשאתם מריצים תוכנה/משחק שדורשת מכם משאבים כבדים יותר, המעבר מתבצע אוטומטית למעבד החזק.

על פי ניתוחי שוק, צפוי כי שוק המוליכים למחצה במערכות הרכב יכפיל את עצמו עד שנת 2016 ופריסקייל מכוונת לשם בשנים הקרובות.

התחרות אינה קלה ומתחרותיה של פריסקייל בהם קואלקום, TI, NVIDIA ועוד לא יושבות בחיבוק ידיים. פריסקייל עברה לפני מספר שנים תקופה לא קלה ביחד עם חברות רבות בתחום ופיטרה עובדים רבים משורותיה. כיום עונה גלנט המצב הוא יציב, "אנחנו הרבה יותר זהירים מבעבר ולא משתגעים" מבטיח.

 

 

לדיון בנושא: Freescale: אנחנו רוצים להיות בכל מקום. גם במסכים


10:00
  /  
25.02.2012
  
מאת: אלי חבוש, צבי וורובל

1