סיכום השבוע בצילום: כלבים מרחפים וילדים צלמים

אתר הצילום MegaPixel ממשיך בשיתוף הפעולה השבועי עם HT והפעם נרגעים מן ההכרזות הגדולות של תערוכות תחילת השנה בעולם הצילום ...

1:00
  /  
19.02.2012
  
מאת: עידו גנוט

החדשות השבוע נפתחו בהחזר חוב מן השבוע שעבר – הכרזתה של חברת סיגמא על הורדת מחירה של מצלמת הדגל של החברה – ה-SD1 (כן תתפלאו חברת האופטיקה היפנית עושה גם מצלמות). למה אנחנו מספרים לכם על הורדת מחיר של מצלמה (לא מסוג החדשות המרעישות ביותר בעולם הצילום)? הסיבה פשוטה – ה-SD1 עלתה באופן רשמי בעת השקתה בשנה שעברה למעלה מ-10 אלפים דולר (לא, זו איננה בדיחה) ומחירה ירד מאז מספר פעמים ולאחר ההודעה האחרונה נחתך מחירה פי 3 (!) ויעמוד מעתה על כ-2300 דולר (עדיין לא בדיוק כסף כיס). סיגמה מסבירה את הקיצוץ בצמצום עלויות ייצור חיישן ה-Foveon בו עושה שימוש ה-SD1 (אנחנו נוסיף כי גם במחיר החדש לא ממש היינו מהמרים על התנפלות המונית). אם להוסיף חטא על פשע מבחינת הבודדים שבכל זאת רכשו את המצלמה במחיר המקורי, סיגמא מסרה גם כי אותו החיישן בדיוק צפוי לשמש בזוג מצלמות קומפקטיות מתקדמות אותן תשיק החברה בהמשך השנה (המחיר לא פורסם אך יהיה כנראה נמוך משמעותית מזה של ה-SD1). איך בחרה סיגמא להמתיק את הגלולה המרה עבור הרוכשים המקוריים? באמצעות מה שהיא מכנה "תוכנית פיצויים", אם כי טרם פורסם מה תכלול התוכנית בדיוק. אנחנו בכל אופן היינו חושבים פעמיים לפני רכישת ציוד צילום במחיר מופקע.


סיגמא SD1 – מחירים צונחים

ממצלמות לעדשות ולחברת אופטיקה נוספת, הפעם מקוריאה ושמה סאמיאנג. החברה הכריזה על גרסה מיוחדת של עדשת ה-8 מ"מ "עין הדג" (כן, זאת היוצרת את התמונות הנראות בדרך כלל כאילו צולמו מעינית הדלת שלכם) אותה מייעדת החברה במיוחד עבור צלמי וידאו רפלקסי. העדשה החדשה שונה מזו הקיימת בטבעת הפוקוס שלה המגיעה עם שיניים מיוחדות המאפשרות עבודה נוחה ויעילה יותר עם מערכות follow focus לצילום וידאו (מערכות המתלבשות על העדשה ומאפשרות כוונון עדין של הפוקוס מבלי לגעת באופן ישיר בעדשה ולהזיזה) וכן בצמצם השקט והרציף המונע רעשים ותנודות בזמן הצילום. העדשה צפויה להגיע לארץ בחודש אפריל הקרוב.

 


סאמיאנג – עדשה עם "שיניים"

 

מעדשה חדשה אחת לאחרת – חברת העדשות האמריקנית Lensbaby הודיעה השבוע על עדשת ה-Edge 80 – עדשת 80 מ"מ חדשה המצטרפת לליין המוצרים הנרחב של החברה ומאפשרת יצירת תמונות בעלות "פוקוס סלקטיבי". העדשה בשילוב עם אחד מן המתאמים המיוחדים של החברה מאפשרת קבלת פונקציונאליות דומה פחות או יותר לזו המתקבלת מעדשות Tilt-Shift (אשר מחיריהן לרוב גבוהים פי כמה).

לא יודעים מה הוא פוקוס סלקטיבי או מה עושים עם Tilt-Shift, רוצים לראות מה ניתן להשיג עם העדשה? צפו בהדגמה הבאה של הצלם Fritz Liedtke המציג עבור Lensbaby את עבודתו עם ה-Edge 80

בניוזלטר הקודם שלנו הבטחנו הפתעות נוספות מחברת אדובי בכל הנוגע לפוטושופ CS6 וביום רביעי האחרון אכן פרסמנו ידיעה נרחבת ובה שתי הצצות נוספות אל מה שצפוי לנו בגרסת התוכנה החדשה אשר תוכרז בעוד פחות משלושה חודשים. ההדגמה הראשונה והמעניינת יותר לטעמנו מציגה את השיפורים בתכונות של פונקציית ה-Content Aware בתוכנת הפוטושופ. מעתה תוכלו לבחור מאיזה אזור מן התמונה תרצו שפעולת ה-Content Aware תשאב את המידע (נושא שהיה חסר מאד למשתמשים בתכונה מתקדמת זו בפוטושופ CS5). עוד מודגמים בסרטון שיפורים ביכולת להעתיק אובייקט מתוך רקע מבלי לפגוע בו בלחיצת כפתור ועוד. צפיית חובה לכל משתמש פוטושופ.

סגרנו את פרק החדשות השבוע עם ה-Trawly התקן מתקדם דמוי Dollly (שם יפה ל"מריצה" על גלגלים הנושאת מצלמה המוכרת לרבים מעולם הפקות הקולנוע). ה-Trawly הוא למעשה חמישה מוצרים באחד והוא נועד במיוחד עבור צלמי וידאו רפלקסי אשר מעוניינים להשיג מגוון רחב של אפקטים (דוגמת צילום מיוצב בתנועה, צילום מסביב לאובייקט, צילום מזווית נמוכה במיוחד ועוד) וזאת במחיר נמוך וללא צורך ברכישת מגוון רחב של אביזרים מסורבלים.

הדגמה של היכולות השונות של ה- Trawly

 

 

בבלוג השבוע ערכנו את הניתוח השנתי שלנו ביחס למידע אותו אוסף ארגון CIPA (גוף התקינה הגדול בעולם בתחום הצילום) בכל הקשור למכירת מצלמות וציוד צילום בשנה החולפת. מכיוון שמדובר בשנה השלישית בה אנו מסקרים את הדו"ח הרשנו לעצמנו להכין מספר גרפים הממחישים מה קרה בתקופה הנ"ל והתוצאות בהחלט מעניינות. בין השאר חלה ירידה בכמות המצלמות אשר נמכרו בשנת 2011 בעולם (לא מעט בשל רעידת האדמה  ביפן וההצפות בתאילנד אשר פגעו מאד בייצור), אך דווקא בכל הקשור למצלמות בעלות עדשות מתחלפות (מצלמות רפלקס ומצלמות חסרות מראה), אנו רואים עליה מתמשכת זאת השנה השלישית. כל מי שרוצה לקבל את התמונה הרחבה על עולם הצילום ולהבין כמה מן המגמות הבולטות מוזמן להציץ בנתונים.


כמות המצלמות אשר נמכרו בין השנים 2009-2011 (במיליוני יחידות)

בצד האומנותי של עולם הצילום, סקרנו השבוע בבלוג את הצלם ואומן הפוטושופ השבדי הצעיר Erik Johansson אשר מצלם ומעבד תמונות בהשראת ציירים סוריאליסטיים וזכה להרצות לאחרונה על יצירתו בכנס TED שנערך בלונדון. אנו הבאנו בפניכם את ההרצאה ו-כ-20 מיצירותיו – כל חובבי אשר, דאלי ומגריט צפויים להנאה מובטחת.


כלבים מרחפים (צילום: Erik Johansson)

בזווית אישית השבוע אנו ממשיכים במגמה איתה התחלנו בחודש ינואר ובמסגרתה אנו מספקים במה לצלמים צעירים. הפעם הצלם עדי בראון מעלה לדיון את השאלה האם ייתכן צלם עיתונות בן 16 (סוגיה אשר פתחה דיון נרחב מאד עם דעות לכאן ולכאן).


עדי בראון – צלם עיתונות בן 16? (צילום:גדעון חן)

הכתבה המרכזית והמסכמת שלנו השבוע, נכתבה על ידי הצלם והביולוג הימי חגי נתיב אשר שיתף עימנו 10 טיפים לצילום תת ימי לצלם המתחיל (משימוש בעדשות רחבות ורטובות ועד הימנעות מהרחפת חול). קריאת חובה לכל מי ששקל לצאת ולתעד את העולם המופלא שמתחת לגלים.


צילום מתחת למים "כמו הגדולים" (צילום: חגי נתיב)

נסיים כבכול שבוע באירועי הצילום הצפויים לנו בשבוע הקרוב והפעם תערוכת צילום של הצלמת אליסיה שחף תחת הכותרת "גיבורות" אשר תיפתח ביום שישי ה-24 לחודש בת"א. פרטים נוספים – כמו תמיד בלוח אירועי הצילום של MegaPixel.

לדיון בנושא: סיכום השבוע בצילום: כלבים מרחפים וילדים צלמים


1:00
  /  
19.2.2012
  
מאת: עידו גנוט

1