סרט לסופשבוע: טעון הגנה

דנזל וושינגטון וראיין ריינולדס במותחן ריגול? נשמע כמו משהו שממש לא כדאי לראות, אבל מסתבר שיש הפתעות בעולם וש"טעון הגנה" ...

5:00
  /  
16.02.2012
  
מאת: איתמר נמרוד

קצת על העלילה

הסרט "טעון הגנה" שכבר הספיק לחרוך השבוע את הקופות בארה"ב, מתרחש בדרום אפריקה ובמרכזו עומד מאט ווסטון (ראיין ריינולדס), סוכן CIAשעובד בתור משגיח בבית מסתור בפרברי העיר ומת לצאת משם ולעבוד בשטח. יום אחד הוא מקבל פניה מהמפקדים שלו לקלוט את טובין פרוסט (דנזל וושינגטון), סוכן לשעבר וטרוריסט מסוכן שהחליט להסגיר את עצמו בחזרה לארה"ב ולהשגיח על החקירה שלו. הכל טוב ויפה עד שמסתבר שיש לפרוסט גם אויבים שרוצים למנוע ממנו לספר לאמריקאים את מה שהוא רוצה ומאותו רגע, ווסטון מחליט לקחת יוזמה ולשמור על פרוסט בעצמו.

ועכשיו לביקורת

בדומה ל"בן של אף אחד" שעליו כתבתי בשבוע שעבר, גם כאן יש את אותם מאפיינים שדיברתי עליהם, עם בסיס מעניין לסיפור, שחקנים טובים, לוקיישן אקזוטי לצילום כמו דרום אפריקה וטריילר מהוקצע שערוך בצורה מאוד מותחת. מכאן זה היה יכול להתפתח או למשהו טוב מאוד שכדאי יהיה להשקיע זמן ולראות אותו, או למשהו רע מאוד שלא כדאי לקנות אליו כרטיס/להוריד באינטרנט. במקרה הזה הבמאי השוודי דניאל אספינוזה, שביים עד עכשיו סרטים מצליחים במולדתו וזה הסרט דובר האנגלית הראשון שהוא מביים, הצליח לעשות מהסרט הזה מטעמים.

מהשוט הראשון של הסרט ועד לכותרות הסיום רואים שדניאל אספינוזה יודע  לביים אקשן והאקשן ב"טעון הגנה" הוא אקשן כמו שאקשן צריך להיות – מהיר, עצבני, קצבי, מותח ומורט עצבים וזאת בעיקר בעזרת הצילום הצבעוני שמוצג בפריים רחב ושיורד לפרטים הקטנים, אשר נותנים לנו תמונה מלאה של דרום אפריקה במלוא הדרה מאתרי התיירות ועד לשכונות העוני וכמובן עושה כבוד למרדפי המכוניות, ליריות ולפיצוצים שתמיד כיף לראות, כל זאת בעזרת עריכה תזזיתית והקליפית שלא נותנת רגע מנוחה ותורמת לאווירה המותחת ובעזרת הפסקול שנע בין מוזיקה קלישאתית ובונת אווירה של סרטי מתח ופעולה ועד לקטעי היפ-הופ עתירי באסים של ג'יי זי וקניה ווסט שיגרמו למערכת שלכם לרקוד.

יחסית לסרטי אקשן אחרים שראיתי בעבר, התסריט בסדר גמור, אינטילגנטי יחסית ובין סצינת אקשן אחת לשנייה, יש גם סיפור עלילה זורם ומעניין, מתח שנבנה באיטיות ובהדרגה, דיאלוגים מעניינים וגם הפתעה, אין אפילו הפוגה קומית אחת. בסרטים מהסוג הזה מקובל שתהיה הפוגה קומית כדי להשתחרר קצת ולהכין את הצופים לאקשן הבא אבל כאן אפילו לא היה צריך אותה.

מבחינת המשחק, ראיין ריינולדס מצליח לעורר הזדהות בתפקיד, מאט ווסטון ודנזל וושיגנטון (הפעם עם זקן צרפתי מעצבן) מגיש כרגיל משחק איכותי בתפקיד טובין פרוסט. משחקי החתול והעכבר ביניהם במהלך הסרט מהנים מאוד וחוץ מהם יש כאן נבחרת של שחקנים איכותיים כמו ברנדון גליסון האירי, ורה פרמיגה (ששיחקה ב"השתולים"), סם שפרד ואפילו רוברט פטריק (שלנצח נזכור לו את איש הכספית מ"שליחות קטלנית 2") בתפקיד קטן.

בקיצור- הצגה יומית שווה ביותר, כדאי לראות.

 

"טעון הגנה"- ארה"ב/דר' אפריקה 2011 115 דק', בימוי: דניאל אספינוזה, שחקנים: דנזל וושינגטון, ראיין ריינולדס, ורה פרמיגה, ברנדון גליסון, סם שפרד, רוברט פטריק.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: טעון הגנה


5:00
  /  
16.2.2012
  
מאת: איתמר נמרוד

1