HP ProLiant MicroServer N36L – מחשב מוכן ל-NAS

לא רוצים להרכיב בעצמכם מפרט עבור NAS (מאגרשת), אבל עדיין מעוניינים בבחירת מערכת ההפעלה והתוכנה? HP מציגה: ה-N36L. מחשב מוכן ...

7:00
  /  
08.02.2012
  
מאת: יאן (יעקב) לנגרמן

הקדמה

חברת HP או בשמה המלא Hewlett-Packard (היולט-פקארד) היא אחת מהחברות המוכרות והוותיקות בעולם המחשוב.
החברה החלה את דרכה בשנת 1939 וקיימת עד היום. החברה החלה את דרכה כיצרנית מכשירי מדידה, והיום היא מוכרת לרוב האנשים כאחת מיצרניות המחשבים הגדולות בעולם עם מוצרים רבים החל ממחשבים ניידים ונייחים, ציוד הקפי, שרתים ועוד…
בביקורת הזו נעבור על אחד ממוצרי החברה, ה-ProLiant MicroServer N36L. מדובר על שרת קטן המיועד לשוק העסקי אבל יכול לשמש גם לשוק הביתי הרגיל, במיוחד לאור התכונות הרבות שלו שהופכות אותו לידידותי מאוד למשתמש הפשוט. למעשה, מדובר על NAS  ("מאגרשת") לכל דבר ועניין המשווק בתור מיני-שרת עסקי על ידי חברת HP.

 

אריזה ותכולה

ה-ProLiant MicroServer N36L (להלן N36L בקיצור) מגיע בקופסת קרטון רגילה למראה כצפוי ממחשב המיועד לשוק העיסקי ולא הביתי, כאשר על האריזה ניתן לראות את לוגו החברה, דגם המערכת ותמונה שלה.

באריזה עצמה מוצאים את המינימום ההכרחי בלבד:

 • זוג כבלים חשמליים (אנגלי ואירופאי).
 • חוברת ודיסק הוראות.
 • זוג מפתחות נעילה לדלת הקדמית (מחוברים בשקית לצידו האחורי של השרת).

המפרט דל מאוד אבל כצפוי משרת עסקי, לא נהוג לתת הרבה "תוספות" יחד עם המערכת.

 

מפרט טכני

השרת מגיע במס' תצורות שונות עם כמות משתנה של זיכרון ועם 2 סוגי מעבדים (N36L או N40L).

מעבד

AMD Athlon II Neo N36L 1.30 GHz
AMD Turion II Neo N40L 1.50 GHz

ציפסט

AMD RS785E/SB820M

זיכרון

DDR 3 ECC 800mhz 1/2/4 GB  מקסימום 8GB

כ.רשת

NC107i תומך מהירות 1gb

חריצי הרחבה

PCI-Express X16 * 1  – חצי גובה
PCI-Express X1 * 1 – חצי גובה

כונני 3.5

4 x 3.5" hotswap

כונני 5.25

1

דיסק קשיח

250gb 7200rpm

חיבורים

VGA
USB 2 * 7  – 4 קדמי , 2 אחורי, 1 פנימי
חיבור רשת RJ-45 תומך 1000 bits/s
eSATA

גודל

26.7x 21.0 x 26.0 cm

משקל

עם כונן קשיח בודד 5.98 ק"ג

ספק

150W

מפרט מלא ניתן למצוא כאן.

בביקורת שלנו נבדוק שרת בתצורה של 1GB זכרון (סטיק בודד) ומעבד N36L במהירות 1.30 GHz.
לאלו שמעולם לא שמעו על מעבדי ה-NEO של AMD, מדובר במעבדים הדומים למעבדי ה-ATOM  של חברת אינטל שנועדו לעבוד בצריכת חשמל נמוכה מאוד, במקרה שלנו 13W בלבד.

ל-N36L מספר מאפיינים יוצאי דופן יחסית לשרת רגיל:

 • מקום לכונן אופטי "5.25 המאפשר שימוש בכונן DVD או אפילו להוסיף כונן קשיח נוסף באמצעות מתאם.
 • חריץ  PCI-Express X1
 • חריץ PCI-Express X16, שהוא החיבור הנפוץ לכרטיס המסך בימינו. ניתן להוסיף ל-N36L כרטיס מסך עם פרופיל נמוך (עד 25W).

המאפיינים הללו מאפשרים לנו להפוך את ה-N36L ל-HTPC לכל דבר במידה ומוסיפים כרטיס מסך, דבר שאכן נעשה על ידי חלק מהמשתמשים (לוג בניה לדוגמא ניתן לראות כאן).

יש לשים לב שה-N63L מגיע ללא תוכנת NAS מותקנת או מערכת הפעלה כלשהי – יש להתקין עליו מערכת הפעלה/תוכנה על מנת להשתמש בו.

הצעד הזה אולי נשמע מוזר לחלקכם אבל הוא צעד נבון הנועד להוריד את מחיר המערכת למינימום האפשרי על ידי כך שלא צריך לשלם על רישיון כלשהו למערכת הפעלה.

מבט מבחוץ

ה-N36L מגיע בצבע שחור מאט המונע טביעות אצבע, כאשר הפאנל הקדמי והחלק העליון עשויים פלסטיק ואילו הצדדים והגב עשויים מתכת.
בחלקו הקדמי של המארז ניתן למצוא את חריץ ה-"5.25 המיועד לכוננים אופטיים ומצידו 4 חיבורי USB2, כאשר מעליהם נמצא כפתור ההדלקה יחד עם 2 נוריות LED לפעילות הכונן הקשיח והרשת.

 

שני הצדדים של המארז אינם מכילים אלמנטים נוספים ובניגוד למארזים רגילים, אין מדובר בדלתות והם לא ניתנים להסרה.

בצידו האחורי של המארז ניתן לראות את המאוורר הגדול והבודד בגודל 120 מ"מ, המשמש להוצאת האוויר החם מהמערכת (מפורט בהמשך).
מתחת למאוורר ניתן למצוא את החיבורים היחידים שיש למערכת: חיבור VGA בודד למסך, 2 חיבורי USB, חיבור רשת וחיבור ESATA המאפשר חיבור של כונן קשיח נוסף או יותר בצורה חיצונית.
ה-VGA נועד לחיבור ראשוני של ה-N36L למסך מחשב על מנת שיהיה אפשר להתקין ולהגדיר עליו מערכת הפעלה, מאחר וכאמור הוא מגיע ללא מערכת הפעלה כלל.
בחלק הימני של המארז ניתן לראות זוג חריצי PCI בעלי פרופיל נמוך, דבר המאפשר בפועל להוסיף למערכת התקנים נוספים כמו כרטיס מסך.

 

מבט מבפנים

לאחר פתיחת הדלת באמצעות המפתחות המצורפים, מתגלים 4 מקומות לכוננים קשיחים בגודל "3.5 בתצורת Hot Swap ("החלפה מהירה") המאפשרים להכניס כוננים קשיחים בצורה מהירה ונוחה למערכת.
דבר נוסף המתגלה לנו הוא סט ברגים ומפתח ברגים מסוג Torx (ברגי "כוכב") המוצמדים בצורה גאונית לצד הפנימי של הדלת. יש לשים לב שבלי מברג Torx אי אפשר לפתוח את החלקים השונים במארז, כי כל הברגים בו הם ברגי Torx.

את החלק העליון של המערכת מסירים באמצעות הבורג הבודד בגב המארז ועל ידי החלקה, המכסה נשלף ומגלה את חלקו הפנימי של המערכת, דבר המאפשר לנו להוסיף כונן אופטי או כונן קשיח נוסף באמצעות מתאם.
יש לשים לב כי לא מסופק כבל SATA נוסף עם המארז ויש לרכוש אותו בנפרד אם רוצים לחבר משהו. בנוסף, יהיה צורך במתאם MOLEX ל-SATA  במידה וההתקן שאתם רוצים לחבר מגיע עם חיבור חשמל מסוג SATA ולא ה-MOLEX הישן.

כמו שנאמר בביקורת, המערכת מגיעה עם כונן קשיח כחלק ממנה, אך מכיוון שזהו לא מוקד הביקורת לא נעמיק במידע עליו מלבד ציון הדגם שלו, שבמקרה הזה הוא seagate barracuda 7200.12 בנפח 250GB. בעוד שמדובר בנפח נמוך יחסית מדובר עדיין על "בונוס" נחמד שלאור מצב שוק הקשיחים הוא לא זול במיוחד.

הכונן הקשיח עצמו נמצא במגירת Hot Swap העשויה פלסטיק קשיח ומגיעה עם המערכת.
השליפה שלה קלה ונעשית על ידי לחיצה על סוגר ושליפה של המגירה בעזרת הידית שלה, הכנסה של כונן קשיח למגירה נעשת על ידי 2 ברגים מכל צד כמו אלו הנמצאים על דלת המערכת.

את לוח האם של המערכת ניתן לשלוף באמצעות שחרור 2 ברגים כחולים הנמצאים בחלק הקדמי, ויש להסיר לפני ההוצאה את הכבלים השונים שמחוברים אליו.
הלוח עצמו מגיע בתצורה לא סטנדרטית (כמו ATX, ITX וכו'… ) אלא במבנה הדומה יותר לתצורת DTX מלבנית.
על הלוח עצמו ניתן לראות 3 גופי קירור פסיביים (ללא מאוורר פעיל) ו-2 חריצי זיכרון (כשרק באחד מהם נמצא כרגע זיכרון).

בצד התחתון רואים את 2 חיבורי ה-PCI-Express X16 ו-X1. כאשר ליד חריץ ה-X1 נמצא חריץ נוסף לשימוש לא ידוע (מניח שכרטיסים יעודיים כלשהם בתצורה הזו).
בחלק הימני ניתן לראות מספר חיבורים:

 • חיבור SATA  – החמישי שנועד לחיבור הכונן האופטי.
 • חיבור USB פנימי – מאפשר להתקין בפנים DOK  בגודל מלא ולהריץ ממנו מערכת הפעלה (יורחב בהמשך).
 • חיבור SFF – מדובר בחיבור הנמצא לרוב בשרתים ובפועל הוא 4 חיבורי SATA שחוברו יחד. לחיבור הזה מתחברים ארבעת הכוננים שניתן להתקין במערכת.

 

קירור

כפי שנאמר בחלק הקודם, המערכת מקוררת באמצעות מאוורר בודד בגדול 120 מ"מ:

דגם

AFB1212VH

יצרן

DELTA

מהירות

3100 סל"ד

רעש

44.5 dba

זרימת אוויר

103.75 CFM

למרות המספרים הגבוהים שיש במפרט של המאוורר לפי נתוני היצרן, בפועל המאוורר לא עובר את ה-1000 סל"ד מכיוון שהוא מנוטר ומנוהל על ידי לוח האם, מה שהופך אותו לשקט לחלוטין, אך יחד עם זאת מקרר בצורה טובה את המערכת כולה.
הרגע היחיד בו המאוורר נשמע בצורה חזקה יחסית הוא בזמן עליית המערכת כאשר הוא פועל בסל"ד גבוה, אך לאחר כ-10 שניות המהירות והרעש יורדים.

 

רעש

המערכת עצמה שקטה מאוד יחסית למארז אותו בדקתי בביקורת קודמת, ה-Chenbro ES34169. אין ברשותי ציוד מדוייק למדידת עוצמת הרעש, אך ניתן לקרוא את המסקנות מביקורת המערכת כאן, אשר השתמשה בציוד יעודי למדידת רעש המערכת. למי שאין כוח לקרוא,אסכם ואומר כי המסקנות של SPCR היו שמדובר במערכת שקטה מאוד.

צריכת חשמל

בדיקות צריכת החשמל נעשו באמצעות מד הספק של חברת DEBUY. מד סיני אבל מספק תוצאות אמינות יחסית עם מרווח טעות של 1%:

מכובה (ללא קשיחים)

1.1w

הדלקה (ללא קשיחים)

32.5w

מכובה (קשיח בודד)

1.2w

דלוק (קשיח בודד)

38.7

הבדיקות נעשו עם כונן קשיח בודד מסוג WD3200AAKS 7200RPM. מהבדיקה ניתן לראות כי צריכת החשמל של N36L נמוכה מאוד, דבר התואם את הבטחת היצרן וצפוי מהשימוש במעבד עם צריכה של 12W בלבד.
בחישוב פשוט, כונן קשיח בודד הוסיף 6.2W בלבד, אך בהנחה שצריכת הכונן הקשיח המקסימלית תהיה כ-10W, עדיין בשימוש עם 4 כוננים קשיחים המערכת תצרוך כ-72.5W בלבד, הרבה פחות מכל מחשב רגיל בימינו.

בדיקות

למערכת נעשו 2 סוגי בדיקות, הראשונה כאשר על המערכת מותקן Windows 7 לצורך בדיקת כוח המערכת, ובפעם השניה באמצעות FreeNAS 7 בשביל לראות את ביצועי המערכת כ-NAS רגיל. במהלך הבדיקות השתמשתי בכונן WD3200AAKS במקום הכונן שהגיע עם המערכת.

Windows 7

תחילה, בוצעו מספר בדיקות זיהוי לחומרת המערכת באמצעות CPU-Z  ו-GPU-Z

  

 הזיהוי אכן תואם את מפרט החומרה של היצרן:

 • המעבד מזוהה כ-N36L בעל 2 ליבות במהירות 1.3GHZ עם צריכת חשמל של 13W.
 • הלוח מזוהה כבעל צ'יפסט 785GX עם גשר דרומי מסוג SB850.
 • כרטיס המסך מזוהה כ-HD4200 עם 128 מגה זכרון (נלקח מהזכרון של המערכת).

 לאחר מכן בוצעה בדיקת חישוב PI באמצעות תוכנת Super PI 1.5, המשמשת לבדיקת מהירות חישוב פאי (π) עד לנקודה מסוימת אחרי האפס. המעבד N36L לא מפתיע ומקבל ציונים חלשים מאוד אך זה צפוי ממעבד ברמה שלו:

 בנוסף בוצעו מס' בדיקות באמצעות תוכנת AIDA 64 EXTREME המאפשרות לראות את ביצועי המעבד יחסית למעבדים אחרים, פה המעבד הציע ביצועים סבירים יחסית:

המסקנה העיקרית מהבדיקות הללו היא שהמעבד חזק די והותר לשימוש ב-NAS, והוא שווה ערך בכוח העיבוד שלו לנטבוק חזק המבוסס על מעבדי ה-ATOM של אינטל. למרות שהוא מאפשר שימוש ב-N36L כמחשב, אין זה היעוד המקורי של המערכת.

FreeNAS

את בדיקות ה-N36L כ-NAS ביצענו תחת מערכת FreeNAS 7 בגרסה 7.2.8191 שהותקנה על DOK לפי המדריך להקמת NAS תוך רבע שעה, כאשר המערכת מחוברת למחשב שלי דרך נתב Linksys WRT54GL  (חיבור 100 מגה-ביט בלבד המגביל את המהירות המקסימלית של העברת המידע):

 הבדיקה בוצעה באמצעות תוכנת CrystalMark כאשר הסיבה לתוצאות הנמוכות הייתה כאמור העובדה שהנתב שלי תומך בתעבודה מקסימלית של 100Mb/s היוצאים בפועל 12.5MB/s, ולכן בפועל הוא הגיע למיצוי די מלא של המהירות שהנתב יכל לספק לה (רמז דק… תשתמשו בנתבים של  1000 מגה-ביט).

חווית שימוש וחוות דעת

באופן כללי אני חייב לומר, כי למרות שאני דוגל במערכות NAS בבניה עצמית בלבד, ה-N36L  גרם לי לשקול מחדש את הנושא. מדובר בשרת עסקי קטן שיכול לשמש בקלות כ-NAS לכל דבר ועניין אחרי התקנה של מערכת הפעלה/תוכנה תואמת.
בעוד שמערכת בבניה עצמית מצריכה מהמשתמש ידע בסיסי בהרכבת מחשב (אם כי קיימים די והותר מדריכים בנושא), ה-N36L בא כמערכת מוכנה מראש כאשר הדבר היחידי שצריך לעשות בה הוא להתקין מערכת הפעלה לפי העדפות המשתמש.

שורה תחתונה – בתקציב דומה ניתן לבנות מערכת NAS לבד בסכום די דומה אך לא באותה רמת בנייה כמו המערכת בבדיקה.

בזמן השימוש, כאשר המערכת כבויה, ישנו אור כתום מכפתור ההדלקה שלו שהופך לירוק כאשר היא מופעלת. בנוסף קיים לוגו בקדמת המערכת הזוהר בצבע כחול בזמן השימוש.

 

 

סיכום

מדובר במיני שרת רב שימושי היכול לשמש את רובנו בתור NAS מוכן, איכותי ולא יקר. העיצוב, השקט והגודל שלו מאפשרים גם להפוך אותו ל-HTPC לכל דבר ולשים אותו בסלון לשימוש נוח כאשר ההוצאה הנוספת היחידה היא כרטיס מסך עם פרופיל נמוך (למשל, כרטיס מסך מבוסס AMD HD5450 או AMD HD6450) שיאפשר להריץ וידאו ואודיו HD מהמערכת.
אני מוכרח לציין כי זאת אחת המערכות NAS היותר מומלצות שנתקלתי בהן יחד עם העובדה שמדובר במערכת מוכנה מראש שמצריכה השקעה בסיסית של זמן על מנת להתקין עליה מערכת הפעלה.
השימוש במערכת Hot Swap לכוננים הקשיחים מוסיף לנוחות השימוש על ידי הקלה על המשתמש בהוספה והסרה של כוננים קשיחים למערכת.

 • + 4 מקומות לכוננים קשיחים Hot Swap
 • + מקום לכונן "5.25
 • + 4 חיבורי USB קדמיים
 • + 1 USB פנימי
 • + חיבור ESATA
 • + מגיע עם כונן קשיח של 250GB
 • + איכות בניה
 • + מחיר
 • ~ מגיע ללא מערכת הפעלה
 •   מגיע ללא כבל SATA פנימי
 •   חיבור חשמל פנימי מסוג MOLEX  בלבד
 • ציון: 9.5/10

מחיר: 1,500 ש"ח

תודה לפלונטר על השאלת המוצר לביקורת

 

לדיון בנושא: HP ProLiant MicroServer N36L – מחשב מוכן ל-NAS


7:00
  /  
8.2.2012
  
מאת: יאן (יעקב) לנגרמן

1