מצלמת אבטחה אלחוטית ביתית – D-Link 2130

אם אתם כמונו, יש לכם בוודאי כמה דברים חשובים בבית שאתם רוצים לשמור עליהם.מצלמת אבטחה ביתית, יכולה לעזור (או לפחות ...

7:00
  /  
06.02.2012
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

נתחיל באזהרה. אם מישהו באמת רוצה להגיע לכם לתוך הבית, כנראה שהוא יעקוף כל מנגנון אבטחה שתשימו. פרנואידים כמוני שמים גלאי נפח, מגע ועוד סנסורים ברחבי הבית ומחזיקים חברת שמירה שתוכל להגן עליהם, למרות שב-90% מהזמן אני בכלל בבית..

אז למה אנחנו עושים את זה? כנראה כי זה מרגיע אותנו. מצלמת אבטחה אלחוטית היא דרך קלה ונוחה להרגיע. הטריגר עבורי היה שחברת האבטחה התקשרה אלי כשלא הייתי בבית בשביל לשאול למה יש תזוזה בבית למרות שידעתי שאין אף אחד שם. זה ללא ספק מלחיץ ולכן החלטתי לעשות מעשה ולהוסיף מצלמה. עכשיו אפשר עם כל מחשב או סלולר להגיע למצלמה ולראות אם יש מקום לעשות סיבוב פרסה מהטיול השנתי ולהזמין משטרה.

במקרה שלי, לא היה מקום לדאגה, מעט רוח דרך פתח בחלון העיפה עיתונים מהשולחן אל תוך הסלון, מה שהדליק את הנורה האדומה אצל חברת האבטחה.

D-link 2130

rnrn

המצלמה שנבחרה אינה יקרה במיוחד והזמן הנחוץ להרכיבה ולהתכנת אותה עומד על כ-5 דקות בממוצע. ה-2130 מבוססת WIFI (למרות שיש לה כניסת רשת) ולכן כל מה שצריך לעשות הוא בגדול לחבר אותה למקור חשמל ואתם מסודרים.

בצד המכשיר ישנו חיבור למיקרו SD, כאשר ניתן לראות את הכרטיס מבצבץ מחוץ למחבר, ולידו מחבר ספיקר. למצלמה יש מיקרופון מובנה כך שניתן להשתמש בה גם לצורך תקשורת דו כיוונית (אודיו בלבד כמובן).

בקדמת המכשיר אין הרבה יותר מדי – נורת LED בודדת שיכולה להיות אדומה (בעת עליה) או להבהב (כאשר אין חיבור רשת) או ירוקה (כאשר הכל תקין) אלא אם כן אנחנו נותנים הוראה למכשיר להשאיר אותה כבויה. 

בחלקה האחורי של המצלמה יש מחבר אתרנט, חיבור חשמל, מחבר שמאפשר חיבור חשמל וכן DIO (ניתן להשתמש בהן כיציאות או ככניסות דיגיטליות). מצד שמאל למטה יש אפשרות לחיבור אוטומטי לרשת אלחוטית (אם יש לכם ראוטר עם פונקציה כזו וכפתור מתאים, לחצו על הכפתור על המצלמה ולחיצה נוספת בכפתור על הראוטר וזהו, אין הגדרות ואין סיסמאות, הכל יעבוד). ולחצן שמאפשר לעשות RESET למכשיר.

המצלמה כולה בגודל של כקופסאת סיגריות, וצריך להרכיב את הבסיס שלה ולהדקו לפני שאפשר להעמיד אותה במקום. הבסיס שלה יכול להיות מוברג לקיר או לכל בסיס וכך בקלות רבה אפשר לחבר את זה גם כגלאי תנועה. 

התוכנה

נתחיל מזה שבדקתי את גרסאת 1.0 של הקושחה של המצלמה. צפויים עדכונים רבים למצלמה. הגרסא הנוכחית עובדת במיטבה עם דפדפן מסוג Internet explorer. היא נעזרת לצרכים רבים ב-Activex control של אפל quicktime. ניתן לעבוד עם המצלמה גם ללא IE, אבל אז פונקציות שונות פשוט אינן עובדות. אין יכולת להקליט תמונות לדיסק המקומי של המחשב שלכם (ניתן לעקוף זאת על ידי שמירת התמונה הנוכחית) אין יכולת לשלוט ב-DIO ישירות או לשמוע או להשמיע את קולכם. בעיה נוספת היא חוסר יציבות של הרכיב הזה של אפל – מה שגורם ללא מעט תקיעות ובעיות ב-FIREFOX וב-CHROME.

המצלמה מתבססת על EPTZ. למי שמכיר את PTZ – זה מנגנון שבו ניתן לעשות זום, ותזוזה של המצלמה. מן הסתם, למצלמה הזו אין יכולות אמיתיות של PTZ ולכן היא משתמשת בסנסור איכותי יותר, של 1200 על 800. ניתן לראות תמונה מוקטנת, ואז לראות את התמונה המלאה במצב זום. 

במצב זה ניתן לטייל עם המצלמה (למרות שהיא טכנית לא זזה) או אוטומטית או על ידי משיכה של הכיוון שלה עם העכבר או דרך שלט וירטואלי בתוך הדפדפן. ניתן ליצור 3 מצבים מובנים שונים שבהם ניתן לשלוט בפורמט התמונה, גודלה והרזולוציה שלה ולכן אחרי כמה דקות של משחק עם EPTZ הבנתי שעדיף פשוט לראות תמיד ברזולוציה מלאה ושהפונקציות האחרות טיפה מיותרות.

בהגדרות ניתן לקבוע איזור בתמונה שישמש בעצם כגלאי תנועה. במקרה שלי ניתן היה למשל להסיר את אזור החלון מהקטע הבעייתי. ניתן לקבוע שכאשר התמונה מצטלמת היא תועבר או לשרת SMB כלשהו (נניח למחשב שלכם או ל-NAS) או שהיא תשמר בכרטיס המיקרו  SD שתקוע במצלמה. החיסרון הגדול בשיטה זו היא שהממשק לכרטיס הוא לא פשוט בכלל, וקשה למשוך ממנו תמונות מרחוק. גרוע מזה, אין גם אפשרות לקבוע צילום מחזורי, כך שלאחר שיגמר המקום בכרטיס, הוא ימתין לנו שנרוקן אותו ידנית.

בשלב הזה הייתי רוצה טיפה להתעכב על איכות התמונה של המצלמה. מדובר במצלמה עם סנסור איכותי, במיוחד כאשר מדובר בשעות חושך כמעט מוחלט. 

התמונה זו נראית גרעינית, אבל כשלוקחים בחשבון שזה איכות הצילום בכמעט חושך מוחלט זה מרשים הרבה יותר. 

באור רגיל רואים היטב, בהחלט יותר טוב מכפי שציפיתי, אם כי כאשר המצלמה מכוונת לחלון פתוח, האור היה כ"כ חזק שהמצלמה לא התמודדה איתו כראוי. ככל הנראה האפקט הזה היה מכוון בכדי למנוע שנראה רק את האיזור הבהיר על חשבון שאר הבית שהוא כמובן, חשוב בהרבה ממה שבוקע מעבר לחלון.

רשת והתקנה

ההתקנה של המצלמה אמורה להיות פשוטה למדי – מקבלים CD שאמור לזהות את המצלמה ולאפשר שינוי סיסמא ופתיחה של עמוד האינטרנט. במקרה שלי לא הצלחתי לשנות כראוי את הסיסמא דרך התוכנה. חיברתי את המצלמה לרשת, מצאתי את כתובת ה-IP ופשוט ניגשתי אליה דרך הדפדפן עם משתמש admin וללא סיסמא. 

עכשיו היה אפשר לעבור לרשת אלחוטית. למרות שה-DCS 2130 תומכת ב-802.11N, היא סירבה להתממשק עם אחד מהראוטרים האלחוטיים שלי ב-802.11N. מצד שני, עם 802.11G היא עבדה נהדר וללא כל בעיות. גם הביצועים היו טובים, למרות מרחק לא קטן מהראוטר. כמעט ולעולם לא היה חסר לי פריימים.

ממשק ההגדרות של המכשיר מעט מסורבל אך לאחר משחק של כשעה תכירו את הכל וניתן יהיה לקבוע את כל המדיניות שלכם. כמובן שלא אכנס לדברים מסובכים כמו אירועים, אבל בגדול ניתן לחבר את המצלמה לסנסור פיזי (מגע למשל) אשר יגרום למצלמה לשמור X תמונות שהתרחשו לפני המגע, וגם כמה תמונות אחרי המגע. 

ניתן גם להגדיר שה-LED יהיה כבוי בכדי שלא ימשוך תשומת לב יותר מדי גדולה. האמת היא שהמצלמה מספיק גדולה וברורה שיהיה קשה להסתיר אותה, כך שהפונקציה הזו פחות רלוונטית.

מנהל יש רק אחד אבל אפשר להוסיף עוד מספר משתמשים שיוכלו רק להגיע לאיזור ה-Live video של המצלמה ולראות אותה.

כך הממשק נראה במצב EPTZ

ניידות

בניגוד למצלמות היותר זולות של Dlink דווקא למצלמה זו אין חיבור רשת חכם אשר מאפשר לנו לגשת אליה דרך אתר אוניברסלי. כך שבשביל להגיע למצלמה תצטרכו לעשות port redirection בראוטר שלכם, או כמו במקרה שלי – להשתמש ב-VPN בכדי שהמצלמה ואתם תהיו כאילו באותה רשת…

כאשר אנחנו רחוקים ניתן לשמוע מה קורה מרחוק עם IE (בלבד) ואם חיברתם את היציאת אודיו למקור כלשהו, ניתן גם להשמיע את קולכם על ידי לחיצה בכפתור המתאים.

 

הבעיה שלי היא שלא תמיד אני עם מחשב נייד וזה גם לא נוח במיוחד לעבוד ככה כאשר אייפון יכול לעשות את העבודה. המחשבה הראשונה שלי כשראיתי שדילינק משתמשים ברכיב של אפל, הוא "מעולה, זה יעבוד ישר באייפון". אז זהו, שלא. הרכיב אינו תואם ולכן לא ניתן לראות תמונה חיה בוידאו על גבי האייפון.

 אבל, אפשר די בקלות להגיע לתוצאות סבירות. פשוט לוחצים על כפתור המצלמה וזה מעביר לנו תמונה אחרונה מהמצלמה. לחצו על REFRESH ותוכלו לראות תמונה כמעט חיה.

כך זה נראה כפי שצולם דרך האייפון עצמו!

סיכום

המצלמה חדשה למדי ולכן עדיין אין תמיכה ב-Synology survailence station של ה-NAS שלי, אשר היה מאפשר גישה ישירה דרך המערכת של ה-NAS לכל היכולות של המצלמה. מצידה, המצלמה כן מאפשרת שמירה אל תוך ה-NAS של התוכן, אך ללא יכולות שמירה מחזוריות (שמרי לי שבוע אחורה בלבד). 

הנקודה החלשה ביותר היא התלות ב-IE שככל הנראה תתוקן בגרסא עתידית של הקושחה של המצלמה. גם חוסר תאימות לאייפון נראה לי תמוה, אם כי יש לא מעט אפליקציות צד שלישי שמאפשרות שליטה ושימוש במצלמות כאלה, אך הן דורשות תשלום נוסף.

המצלמה נותנת את אחת התמונות הטובות בקטגוריה הזו של המצלמות (יש ל-Dlink גם סדרת מצלמות מקצועיות יותר עם איכות תמונה טובה יותר), אשר לרוב משתמשות בסנסורים גרועים במיוחד, מה שאומר שאם איזור הצילום שלכם אינו מואר כראוי או כאשר מעט חשוך, פשוט לא ניתן יהיה לעשות שימוש במצלמה.

ביצועי המצלמה ב-WIFI מצויינים בעיני, אם כי מי שבאמת לחוץ על דברים מהסוג הזה עלולים להעדיף חיבור קוי למצלמה.

ואני? רגוע למדי עכשיו. כשיש התראות אני יכול לפתוח את המצלמה ולוודא שזה רק רוח ושאין צורך לבקש מחברת השמירה לקרוא לשומרים או למשטרה.

עלות (במשווקים שלDLINK בישראל)

  •  700 ש"ח לגרסא ללא WIFI (מודל 2103)
  • 850 ש"ח לגרסא עם WIFI (מודל 2130)
תודה לחברת DLink ישראל על השאלת המצלמה לצורך הביקורת

לדיון בנושא: מצלמת אבטחה אלחוטית ביתית – D-Link 2130


7:00
  /  
06.02.2012
  
מאת: עפר לאור