מצלמות המהירות החדשות נכנסות לפעולה. איך להתמודד?

הכנסת מצלמות המהירות החדשות לפעולה ברחבי הארץ גרמו ללא מעט התרעמות בקרב הנהגים. מה עושים עכשיו ואיך מתמודדים? מבחר תוכנות ...

8:00
  /  
30.01.2012
  
מאת: צבי וורובל, אלי חבוש

החל מיום ראשון הבא, כרבע ממצלמות המהירות החדשות, שהציבה משטרת ישראל, יתחילו לנפק דוחות לנהגים העוברים את המהירות המותרת.
גם בתחום זה יש הצע של פתרונות טכנולוגיים שיעזרו לכם להימנע מדוחות מיותרים.

חברת IGO


לקראת כניסתן לפעילות של עשרות מצלמות מהירות ומצלמות רמזור חדשות מציעה חברת הניווט NNG מנוי שנתי לתוסף של בסיס נתוני המצלמות החדשות עבור יישום הניווט IGO.
הקובץ כולל מעל ל- 548 נקודות התראה ומציע 3 סוגי עדכונים אודות מצלמות מהירות, מצלמות מהירות גאטסו ומיקומים אפשריים של מארבי ניידות משטרה.

כל הרוכש את חבילת המצלמות יקבל, באמצעות התוכנה, תוסף של אזהרה קולית (בעברית ובהתאם לסוג המצלמה) בנוסף להתראה הויזואלית.

מחיר המנוי השנתי הינו 99 ₪.
בסיס הנתונים מתעדכן אחת לשבועיים לערך והוא זמין לעדכון לבעלי חבילת המצלמות ללא עלות.

החברה מדגישה את ההבדל בינה לבין ספקיות הניווט האחרות בכך שהיא מבטיחה עדכון רציף, אמין ואמיתי של המפות "בניגוד לתוכנות אחרות…המציעות מידע שאינו מתעדכן בצורה שוטפת ואשר לרוב מבוסס על מידע חסר מאתרי אינטרנט…"

לקוחות החברה יוכלו גם לעדכן בעצמם מיקומי מצלמות בפורום האתר.

חברת טלמפ – ניווט במכשיר הסלולארי

חברת טלמפ (שנרכשה לאחרונה על ידי אינטל) מרחיבה את שרות התרעות מצלמות המהירות בשירות ה-GPS של ארבעת חברות הסלולאר בישראל  (פלאפון, אורנג', סלקום ומירס). השרות יכלול גם את המצלמות החדשות הפרוסות בכבישי ישראל, שהתווספו לעשרות מצלמות המהירות הקיימות.

במסגרת העדכון החדש, יקבלו הנהגים התראות קוליות וויזואליות כאשר יתקרבו למיקום בו נמצאות המצלמות החדשות, בדומה להתראות הניתנות אודות מצלמות מהירות כבר כיום. בנוסף, ועל גבי מפת מסלול הניווט, יופיע סימון רלוונטי של המצלמה במיקומה המדויק. 

WAZE

אפליקציית ה WAZE כבר מזמן הפכה לנחלת הכלל. בשל העובדה שהאפליקציה תלויה דיווחי משתמשים, סביר להניח שהיא תהיה מעודכנת באופן עקבי. כבר עתה ניתן למצוא את נקודות המצלמות החדשות בתוכנה.

האפליקציה חינמית.

מכשירי גילוי מצלמות מבוססי GPS


עם הפרסום אודות הוספת מצלמות מהירות חדשות בכבישים, החלו גם חברות, המשווקות מכשירי רדאר, להפיץ מכשירים מבוססי GPS המתריעים עם ההתקרבות למצלמות מהירות ומצלמות אור אדום, לאורך מסלול הנסיעה.

בין המכשירים הנפוצים נמצא:

  • גלאי רדאר ממשפחת Passport, המשלב בסיס נתונים, המתעדכן באופן שוטף עם פריסתן של מצלמות חדשות. סקירה של מכשיר, דור ראשון, בקישור זה,
  • גלאי GPS צ'יטה C50i – מכשיר זה נותן התרעות מפורטות ובעברית על המצלמות הפרוסות לאורך מסלול הנסיעה.

    את מכשירי הרדאר מבוססי GPS מעדכנים ע"י חיבורם למחשב ב- USB, לשם הורדת הנתונים. לשם העדכון של מיקומי המצלמות יש לעשות מנוי בתשלום חד-פעמי.

בנוסף, ישנו גם גלאי הרדאר וולנטיין 1 (V1), שאינו מבוסס GPS.

מהירות בין מצלמות

עדיין לא ברור אם זה אכן יוטמע ובינתיים יש רק שמועות בעניין, אך חשוב לציין שישנן הנחות שהמצלמות יוכלו לחשב גם ממוצע מהירות בין שתי מצלמות ולכך בינתיים אין פתרון. מה הכוונה?

הגעת למצלמה הראשונה, קיבלת התראה, הורדת מהירות. יופי, המצלמה לא צילמה אותך נוסע מהר. המשכת בנסיעה מספר קילומטרים שבהם האצת אחרי שעברת את הראשונה. 

אתה מקבל התראה על המצלמה השנייה, האטת גם כאן לפניה וגם כאן היא לא צילמה אותך במהירות מופרזת, אלא מה?
בין שתי המצלמות נסעת מהר ובחישוב של זמן ומרחק ניתן להניח שהגעת למצלמה השנייה מהר מידי ולחשב את המהירות הממוצעת שלך בין שתיהן. יש הנחה שסוברת שתוכל לקבל דו"ח גם על כך ואז אין באמת מכשיר שיעזור לך.
תיאורטית, ניתן לבצע זאת, בפועל, המצלמות יידרשו לשמור נתונים של כל רכב העובר במצלמה הראשונה ולאמת את המהירות עם הגעתו למצלמה השנייה. מה גם שישנם גם שיקולים רבים אחרים ולא בטוח שזה אכן יקרה.

 

חשוב לזכור כי השימוש בפתרונות מסוג זה אינו מונע תאונות דרכים ולכן יש לנהוג בזהירות ולציית לכללי המהירות החוקית המותרת.

 

לדיון בנושא: מצלמות המהירות החדשות נכנסות לפעולה. איך להתמודד?


8:00
  /  
30.1.2012
  
מאת: צבי וורובל, אלי חבוש

1