מבט ראשון: asus transformer prime. חוות דעת משתמש

האסוס פריים, ממשיכו של הטרנספורמר שזכה להצלחה בפני עצמו, יצא לפני זמן מה. אלי שגיא רכש אותו לעצמו מיד כשיצא ...

21:00
  /  
21.01.2012
  
מאת: אלי שגיא. צילום וידאו: אלי חבוש

אלי שגיא רכש לעצמו את המכשיר הנחשק, ממשיכו של ההצלחה האחרונה של אסוס – האסוס פריים המשלב בין טאבלט אנדרויד בשילוב מקלדת מלאה ההופכת אותו לנטבוק לכל דבר ומביא לכם את הזווית של משתמש רגיל בטאבלט שמעולם לא היה לו מכשיר אנדרויד. כמו כן בתערוכת CES האחרונה הוצג המכשיר ותוכלו למצוא וידאו בסוף המאמר.  (צילום וידאו: אלי חבוש, CES לאס וגאס)

 

עיצוב:

מדובר במכשיר יפיפה ומלא שיק. הוא דק, קשיח, מסך שחור ומבריק, ומאחור מצופה באלומיניום אפור משויף עם לוגו מוכסף (יש גם באלומיניום שמפניה). ללא ספק מושך מבטים.
ברזלים:
לטאבלט יש בצד שמאל כפתור ווליום, כניסת מיני-HDMI, מיקרו-SD וחור סיכה של המיקרופון. בצד ימין כניסת אוזניות. בחזית יש את המצלמה הקדמית (3MP) ומאחור את המצלמה האחורית (8MP) ופלאש (אמיתי, לא לד). בצד העליון יש כפתור On/Off (ועוד חור מיקרופון?) ולמטה חיבור USB ולמקלדת דוק.
מאחור ישנו הרמקול בצד הימני. למרות הכתוב, יש רמקול אחד ולא סטריאו . הרמקול לעומת זאת, חזק מאוד ובעל צליל נקי .
הטאבלט שלי הוא בעל זיכרון של GB32 ורכשתי איתו גם מיקרו-SD של עוד GB32. את שאר הנתונים תחסכו ממני ותמצאו באתר (היפה) של המכשיר.

 

 

המסך:

 

המסך מבריק ובהיר. התצוגה יוצאת מן הכלל ואכן יש ראות מכל הזויות ובכל מצב תאורה. בדקתי אותו בחוץ, תחת השמש והראות הייתה מעולה.
הרזולוציה של 800X1280 מציבה באור חיוור את האחרים (קרי IPad).
הSuper IPS+ עושה את שלו כאמור. סרטי ומשחקי HD נראים מרשים מאוד והילדים שלי לא יכולים מלהתאפק מ"לגנוב" איזה משחק אחד שאני לא מסתכל למרות האזהרות שלי ש"אוי ואבוי למי שיגע".
המסך הזה אוהב טביעות אצבעות! גם אם יצאתם ממקלחת של שעתיים וסיבנתם את הידיים עם ליפה וסינטבון, במגע הראשון טביעת האצבע תישאר על המסך. אבל כמו הרבה ממכשירי-מסך, מתרגלים וזה לא ממש מפריע (מתרגלים). קיבלתי עם הנרתיק (נרכש בנפרד) מטלית מעולה שבניגוב מהיר המסך חוזר למצב מבריק.

מצלמה:

המצלמה מפתיעה באיכותה. מהירה מדויקת וחדה. לתוכנת המצלמה הרבה פונקציות (שטרם חקרתי את כולם) והגישה אליהם קלה ונוחה. המצלמה הקדמית פחות איכותית כמתוכנן והיא מיועדת לצילום פנים בשיחות וידאו וכד'.
גם הווידאו סביר וקוצר הפיסקה הזאת יעיד שלא ניסיתי אותה הרבה מעבר לכמה קליקים.

ארגונומיה:

הטאבלט זה מכשיר חדש לאדם. התלבטי וניסיתי לבדוק האם כדאי לאחוז אותו אנכית או אופקית. התשובה היא שזה תלוי באפליקציה שאתה משתמש בה. באופן טבעי, רוב האפליקציות התאימו את עצמן למסכי סמארטפונים אנכיים, אבל בגלישה באינטרנט למשל, יש אתרים שעדיף מסך מאוזן או במשחקי ארקייד, שש-בש וכד'. במצב ברירת מחדל (קרי שולחן עבודה, הגדרות וכד') אני מעדיף מצב מאוזן, אבל זה אולי בגלל שאני רגיל למסכי מחשב רחבים. ישנם כמה אפליקציות שעובדות רק במצב מאוזן אבל הרוב משתנה עם סיבוב המסך.
האחיזה האנכית מאוד נוחה לאחיזה ביד אחת. אתה תופס את המכשיר בטבעיות ומשתמש ביד השנייה להקלדה ונגיעה. במצב מאוזן, עדיף לאחוז בשתי הידיים. אם אוחזים ביד אחת, אז המשקל מתחיל לעייף את כף היד. עוד חיסרון זה שכרטיס המיקרו-SD המוכנס בצד שמאל בולט במקצת ו"עוקץ" את כף יד שמאל האוחזת במכשיר. מאוד לא נעים. נקודה למחשבה בשביל מהנדסי אסוס.
חוץ מזה הגישה לכפתורים הצידיים (ווליום, כיבוי הדלקה) מצריכה התרגלות, לא הצלחתי להפעיל את הווליום לפי מישוש, נדרשתי להסתכל איפה זה בדיוק.

 

קישוריות:

 

הWiFi מצוין. קליטה בתקן n מצוינת וחזקה. קליטת רשתות חיוורות ביותר (אפילו אצלי בבית הופיעו רשתות שאף פעם לא ראיתי בנייד). ביום השני שהיה לי את הטאבלט נסעתי באוטובוס בינעירוני והופתעתי לגלות שיש WiFi באוטובוס. הייתה נסיעה תענוג.
יש בלוטות', שעובד כמו שבלוטות' צריך לעבוד. הצלחתי להתחבר לטלפון הנייד שלי (נוקיה E52) ולהעביר תמונה, התחברתי לנייד ובניגוד לציפיותיי לא קיבלתי את הזיכרון של הטאבלט אלא רק שירות העברת קבצים, ניגון מוסיקה וכד'.

 

GPS :

 

כן, נקודה עצובה. כפי שקראנו בשרשור הזה עוד לפני שקיבלתי את המכשיר.
באותה נסיעה הנ"ל באוטובוס, ניסיתי את הGPS. פתחתי את Waze וחיכיתי בין 3-5 דקות לקליטת לוויינים. אם עברתי לשולחן העבודה וחזרתי לוויז, הקליטה הלכה. תוך כדי עבודה עם הGPS, הקליטה הלכה לאיבוד פעמיים שכל התחברות מחדש לקחה את ה3-5 דקות שלה לקליטת הלוויינים. מאוד מאכזב. זה בא לידי ביטוי בשימוש בGPS כמובן, אבל גם בתכונת הLOCATION של כ"מ אפליקציות אחרות. אסוס מודעים למצב ויש גם "הסבר" על התופעה פה.

ביצועים:

עם נתוני החומרה של הטאבלט על חמשת הליבות של המעבד שלו, אי אפשר לטעות: המכשיר זריז ומהיר. משחקים עם גרפיקה מדהימה, הרצת סרטי HD חלקה, תגובתיות מידית (למעט תקיעות שקשורות לבאגים של אנדרואיד) של כל החלקים כמו המצלמה, מוסיקה, והרצת אפליקציות ומשחקים. דווקא היפוך המסך מקרטע לפעמים ולפעמים סתם לא מסתובב לכיוון הנכון. אני לא יודע אם הבעיה של אנדרואיד או של הג'יירו של הטאבלט, אבל זה קרה לי רק פעם או פעמיים.

תוכנה:

את הטאבלט קיבלתי עם אנדרואיד 3.2.
בהפעלה הראשונה עוברים תהליך הגדרות של האשף. בחרתי בעברית והתמיכה הייתה מלאה. אחרי יום של שימוש העברתי לאנגלית. עניין של הרגל. כבר בחיבור הראשון לאינטרנט העדכון לICS התחיל לרוץ. התהליך לקח כ20 דקות ועבר חלק. מכיוון שאין לי ניסיון קודם עם אנדרואיד, הICS נלקח כמובן מאליו. כרגע אני רץ עם גרסת אנדרואיד 4.0.3. יש תכונה נחמדה שלוקחת צילום מסך ע"י לחיצה ארוכה על התוכניות האחרונות. להלן צילום מסך "אודות":

מקלדת ברירת-המחדל של אנדרואיד היא לא יותר מ"בסדר". הורדתי את גרסת החינם של Tablet A.I.Type וזה הביא שיפור פלאי לחוויית ההקלדה. אהבתי במיוחד את המקלדת המפוצלת שמאפשרת להקליד עם האגודלים במצב מאוזן.

הדפדפן, שאני מניח שזה גרסת אנדרואיד של כרום, בסדר גמור. הורדתי את פיירפוקס שזה הדפדפן שלי מזה שנים רבות ולא מצאתי הבדלים בביצועים או באיכות השימוש. בשניהם הזום ("צביטה") מקרטע ואפילו נתקע כשהדף נטען, אבל אח"כ הפעולה חלקה.
אין לי כוונה לסקור את אנדואיד פה, רק אומר שאני ממש מרוצה מאנדרואיד מרקט ומהמבחר, פשטות ההפעלה מחד ואפשרויות ההתערבות שלי מאידך. אם הiOS היא מערכת קלה לתפעול, פשוטה אבל סגורה, האנדרואיד הרבה יותר פתוחה ומתאימה לאנשים טכניים כמוני (וכמונו?). אישית, הiOS שאני מכיר מהאייפון, משעממת אותי ולעומת זאת האנדרואיד מעניינת פי כמה.

חיי סוללה:

חיי הסוללה מוצלחים כפי שפורסם. הטאבלט מחזיק לי יום שלם שבסופו נשאר לי בין 25%-40% תלוי בשימוש. ביום הראשון לאחר ההטענה המאסיבית הראשונה עבדתי איתו כמעט 8 שעות רצוף, הורדתי, התקנתי, הגדרתי, שיחקתי, צילמתי, הקלדתי וגלשתי ולבסוף הסוללה נותרה על 16%. מ-ג-נ-י-ב!
ההטענה עם הספק שלו די מהירה. מ30% ל100% הגעתי תוך שעה בערך (אחרי "חובת" ההטענה הראשונה של 8 שעות). דרך הUSB של הנייח ההטענה איטית מאוד. הגעתי ל90% מ20% אחרי לילה שלם שהמכשיר היה מחובר למחשב.

עדכון

תוך כדי כתיבת שורות אלו גיליתי על המסך הודעה על עדכון קושחה (Firmware). העדכון כבר ירד וההודעה מציעה להתקין. ניסיון לבדוק במה מדובר נותן קישור לאתר DeviceTracker אבל מסתבר שהאתר עדיין לא פעיל ((Coming Soon!). אישרתי את ההתקנה וזה לקח 7 דקות (כן, מדדתי, בדיוק עכשיו זה קרה). למרבה הפלא לא נדרשתי לחבר את המכשיר לחשמל והעדכון רץ על אספקת הסוללה. אחרי העדכון, להלן השינויים במסך ה"אודות" המצורף:

GPS Version -> 6.9.13 (אז בדקתי: בבית אין קליטת לווייניים (לא אמור להיות, נכון?) אני מיד רץ לבדוק בחוץ אם יש שיפור מהמדווח למעלה). לפי מה שקראתי פה, העדכון הזה אמור לפתור את בעיית הGPS. 

Build number -> IML74.US_epad-9.4.2.11-20120117 (ז"א מה17 לינואר השנה, לפני יומיים).

 

בערב:
יצאתי עם הטאבלט לנסיעה כדי לבדוק את הGPS אחרי העדכון. הפעלתי את האפליקציה GPS Test . אחרי כדקה שמחתי לגלות שהGPS קלט איזה 8 לווייניים והחיבור היה טוב. לחצתי כדי ללכוד את המסך כדי להראות לכם אבל איך שהרמתי אותו, הכל נעלם! כיביתי הדלקתי וזה חזר על עצמו – בהתחלה יש קליטה ואחרי כמה דקות הכל נעלם.
בקיצור: על הפנים!
אפשר לומר שלמכשיר הזה אין GPS!

לסיכום:

זאת הפעם הראשונה שלי שקניתי דור ראשון של משהו. תמיד הייתה לי הסבלנות לחכות לדור 2,3 ואף יותר. כך היה עם המצלמה הדיגיטלית, מצלמת הווידאו הדיגיטלית, הטלוויזיה, הנייד והכל.
האסוס פריים נחשב לדור ראשון. דור ראשון לטאבלטים מבוססי מעבדי Tegra 3. ה"הימור" הזה עלה לי בחוסר GPS.
מעבר לזה מדובר בגאדג'ט (פעם ראשונה שאני משתמש בביטוי הזה ) מהנה מאוד, איכותי ויעיל. אני מנחם את עצמי ואומר שאם עד עכשיו הסתדרתי לא רע עם הפעם בשנה שאני צריך GPS והשתמשתי בזה של הטלפון אז דיינו.
הטאבלט הולך איתי לכל מקום וכל הזמן שאני בתחומי העיר יש קליטת WiFi מאיפושהו. המשחקים מדהימים והביצועים לא מהעולם הזה. נראה לי שהטאבלט הזה ישרת אותי נאמנה כמה שנים טובות. תמיד יבוא משהו טוב יותר או מתוקן יותר, אבל הרלוונטיות של הפריים תישאר לאורך זמן.

 

סרטון מבט ראשון עם האסוס פריים בתערוכת CES 2012: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לדיון בנושא: מבט ראשון: asus transformer prime. חוות דעת משתמש


21:00
  /  
21.01.2012
  
מאת: אלי שגיא. צילום וידאו: אלי חבוש

1