חברתי: גניבת זהות ממשטרת ישראל

משטרת ישראל הפנימה את הקידמה ונכנסה בשעה טובה לפייסבוק. מסתבר שהיא לא היתה לבדה... אז אם כבר לגנוב זהות, דווקא ...

21:00
  /  
08.01.2012
  
מאת: מעין קמחי
משטרת ישאל העמוד הרשמי בפייסבוק 

צוקרברג ומשטרת ישראל 

לפני כמה חודשים החלה משטרת ישראל להפנים את יתרונות הרשת החברתית ויצרה עמוד רשמי לטובת יצירת קשר עם האזרח המודאג. בעמוד מתפרסמות בקשות עזרה מהציבור כמו גם עדכונים חיים מהשטח. ייאמר לזכותם שלמעלה מ-71,000 אזרחות ואזרחים כבר "מחבבים" את העמוד שלהם וחלק ניכר אפילו באופן אקטיבי. לדוגמא, בקשת העמוד לפרסם את דבר היעלמותה של נופר בת ה-15 בתחילת ינואר 2012 זכתה לכ-5,500 שיתופים. נכון לכתיבת שורות אלו, הנערה עדיין לא נמצאה והעמוד הרשמי שב ופרסם בקשה לשתף את תמונתה על גבי הקירות הוירטואלים שלנו.

הויראליות במיטבה. מבדיקה לא סטטיסטית של העניין, אני יכולה לומר שהמענה בעמוד הרשמי יעיל ומהיר וניכר שמישהו שם במשטרה סופסוף עושה את העבודה שלו כמו שצריך.  

אבל, לכל אליה יש גם קוץ ולא כולם במדינה הקטנה שלנו תמימים, ישרים ונרתמים לעזור. לא מזמן קם לו עמוד מתחזה לעמוד הרשמי וצבר בהינף יד מעל 500 עוקבים. בניגוד לשטרות, תמונת PAGE בפייסבוק קצת יותר פשוט להעתיק.  גם בעמוד הזה התפרסמה הודעה על היעלמותה המסתורית של נערה בת 15. תגידו אתן, מה כאן האמיתי ומה הזיוף.

   

 מיצאו את ההבדלים… תמונת העמוד של משטרת ישראל העמוד הרשמי ושל העמוד המזוייף.

משטרת ישראל העמוד הרשמי, בפייסבוק

בכדי שלא להגיע לכדי תביעת דיבה בסכומי עתק החלטתי לברר את העניין ושאלתי את עמוד המשטרה הרשמי האם הם מכירים את העמוד החדש. זה תמיד מרגש אותי לדבר עם דפים אנונימיים, אי אפשר שלא לתהות מי יושב שם מאחורי המסך. התשובה התקבלה תוך פחות מדקה (כבר ציינתי שהיעילות האינטרנטית שלהם מפתיעה לטובה?) והיתה חד משמעית: 

משטרת ישראל העמוד הרשמי: "מדובר בעמוד פייסבוק מתחזה, מיותר לציין שמדובר בעבירה פלילית מאחר ונעשה שימוש בסמל משטרת ישראל ללא אישור. העברנו את העניין לטיפול. הינכם מוזמנים להכנס לעמוד וללחוץ על "Report page" או לחילופין "דווח על עמוד" כי מדובר בעמוד משוכפל". 

הויראליות של הרשת החברתית מרימה את ראשה האכזר, הפוסט על הנערה המלאכית הנעדרת (היא לובשת כנפיים בתמונה. בחיי.) שותף על ידי משתמשי הרשת החברתית 989 פעמים נכון לכתיבת שורות אלו. כמעט פי 2 מכמות העוקבים אחר העמוד המתחזה. בעצת עמוד המשטרה הרשמי, דיווחתי על כל הסיפור לאדון יירום כבודו: צוקרברג ומיד עלתה בי תחושת גאווה של התנהגות אזרחית למופת. בדיוק כמו אחרי שיחה למוקד העירוני לדווח על צינור שהתפוצץ בדרך נמיר. מעכשיו, זה כבר בידיהם של גדולים ממני. 

נכון, זה למטרה טובה כביכול השיתוף האינסופי הזה אבל לפני שאתן לוחצות בלי לשים לב, תבדקו אם זה לא נסיון עלוב של משועמם כזה או אחר לייצר באזז פיקטיבי.  

טיפים לזיהוי עמוד מתחזה

1) בידקו את הפעילות על הקיר שלו, עמוד שנוצר למטרות הונאה לרוב לא יספיק להתקיים זמן רב ועל כן גם לא יהיה בעל פעילות רבה מדי. במקרה של עמוד המשטרה המתחזה לדוגמא היתה הודעה אחת ויחידה על אותה "נערה נעדרת".


2) תגגלו, לא סתם זה מנוע החיפוש הנפוץ בעולם. לדוגמא חיפוש אחר "משטרת ישראל בפייסבוק", יביא אתכן לעמוד הרשמי בפייסבוק.

3)  נסו להגיע לעמוד הפייסבוק ישירות מאתר החברה. כך לדוגמא באתר משטרת ישראל יש קישור לעמוד הרשמי בפייסבוק.

4) אתן יכולות לנסות ולפנות לבעל/ת העמוד המדובר או לחברה אותה הוא/היא מייצג/ת, אם דרך הפייסבוק או באמצעים פחות חדישים דוגמאת דוא"ל.

5) אם עדיין יש ספק בליבכן, בידקו את התמונה המדוברת במידה וישנה כזו, עד כמה היא נראית אותנטית? במקרה המדובר לדוגמא, הנערה הנעדרת נראית כמו תמונת סטודיו של ספק דוגמנית ספק מלאכית. חשוד משהו. 

 

העמוד המתחזה והנערה הנעלמת. שימוש ציני ברשתות חברתיות.  

עכשיו רק נשאר לחכות שגם מע"מ וביטוח לאומי יצטרפו לחגיגה, יום יבוא ואוכל לקבל את החזרי המס שלי ישר לפרופיל! חכו חכו.

קישורים:

 

לדיון בנושא: פייסבוק: מתחזה של משטרת ישראל


21:00
  /  
08.01.2012
  
מאת: מעין קמחי

1