CES 2012: ה-keynote האחרון של מיקרוסופט ב-CES

מיקרוסופט מכינה אותנו ל-windows phone 7 ול-Windows 8 באירוע ה-CES keynote האחרון שלה. 

10:50
  /  
10.01.2012
  
מאת: עפר לאור

גארי שפירו

גארי שפירו – נשיא CEA מזמין את דובר ה-keynote הראשי של CES, מנכ"ל מיקרוסופט. מראש הוא ניטרל את הפצצה בחדר לגבי זה שמיקרוסופט פורשת מ-CES ולראשונה מזה עשור, מנכ"ל מיקרוסופט לא יהיה הדובר הראשי ב-CES. לדבריו, שפירו אומר שמיקרוסופט היא
חלק חשוב מהתעשייה ומ-CES אבל שהגיע הזמן להזמין עוד חברות ושהוא יתפלא מאוד אם בשנים הקרובות מנכ"ל מיקרוסופט (אחר?) יופיע  כדובר בתעשיה.

הרבה מאוד טפיחות גב הדדיות, נסיונות להראות שהכל בסדר וצחוק מאולץ… נראה שהם התאמנו על נטרול הפצצה הזה הרבה מאוד זמן וזה לא ממש עבר חלק. רואים שיש שם מתח גדול.

מתנגן מוזיקה שמורכבת מציטוטים של keynotes (בעיקר של ביל גייטס) שהפכו אותם למוזיקה. זה יהיה להיט יוטיוב. בינג בינג בינג.

הפרזנטציה היא בממשק מטרו, חזק.

ריאן סיקרסט מאמריקן איידול (צביקה הדר האמריקאי?) המנחה – הוא צוחק על זה שהוא מטרו (סקסואל). מדגישים מאוד כל הזמן שזה ה- final keynote… באלמר מתגלגל פנימה – הוא פשוט בולדוזר (במובן הטוב).

windows phone

 

חצי שמאלי של האולם מתפרץ בשמחה (כנראה שזה הצוות פיתוח של המוצר). באלמר מדגיש שאוסף של אין סוף אפליקציות ואייקונים לא מאפשרים לשים את האדם במרכז. רואים עכשיו את האייקונים ב windows phone של באלמר עצמו. יש לו טלפון מפוספס מביל גייטס. הוא לא רוצה להחזיר לו שיחה (מתברר שזה לא היה מבויים…). באלמר מחובר למאות ומאות אנשים אבל הוא אומר שבמבט אחד הוא יודע מה המצב של הכל מכיוון שלא צריך להכנס למלא אפליקציות בשביל לבדוק את המצב בכל אחד מהם. ללא ספק קייס נכון ובעיה שבאייפון ובאנדרויד לא מטופלת. יש עדיין אפליקציות ואפשר לגשת אליהם ישירות, או לראות נגזרות שלהם שמרכזים את המידע לפי אדם ונושא, ולא לפי אפליקציה.

אין ספק שמיקרוסופט מהמרת הימור גדול על Windows phone. הוא מראה את People hub – מרכז את כל האנשים בחיים שלנו ובמידע שיש עליהם. יש קבוצות ואפשר מיד לראות מידע חשוב לפי קבוצות (כגון לאנשים שהם חברים, משפחה וכו'). המידע מרוכז לפי סוג ולפי חשיבות.

מקבלים את המידע מהרשתות החברתיות באופן מרוכז והגיוני לפי הקבוצות והחשיבות שהטלפון מזהה אוטומטית. בעצם זה כמו פידים של פייסבוק, רק עם סינונים הרבה יותר אישיים. מאוד קל להמשיך דיון מפייסבוק לסמסים או לכל שירות אחר כי המידע מרוכז לפי אדם ולא לפי שירות או אפליקציה. חזק.

הבחור מדגים הקלטה של דיבור (סירי של מיקרוסופט). לא עובד. הקהל צוחק באי נוחות והוא מציל את המצב יפה ("everything works
great" בציניות).

אפשר להדביק כמעט כל דבר לעמוד הבית, כך שאפשר להגיע לכל דבר במהירות (למשל אימייל או כרטיס טיסה) וזה קופץ ישר לאיזור הספציפי בתוך אותה האפליקציה. הגלילה חזקה – הכל מאוד responsive. חיפוש לפי מקום מאפשר גלילה למה אפשר לעשות במקום כלשהו, מה אפשר לאכול, קניות, וכו'. – החיפוש חזק מאוד בצורה הזו כי כמעט ולא צריך לחפש כלום אלא רק לגלול בין העמודים השונים. כל המידע ישר זמין. הוא אומר מה לאכול, וזה מוצא את המקומות באיזור שמומלצים וישר אפשר לראות כתובת, ביקורות וכו' – אפשר גם ישר להזמין מקום וזה יודע אפילו שיש מקום פנוי במסעדה ומזמין ישר מקום (הוא יודע מי אתה ודואג לכל הפרטים). חזק מאוד, ונראה לי שזה מתאים מאוד לאנשי עסקים שמקבלים ומנהלים הרבה יותר מידע מאנשים רגילים.

המערכת הפעלה הזו סקסית בטירוף, מתי בארץ?!

המכשיר שהוא הכי מתלהב זה המכשירים של נוקיה – הלומיה 800. כרגע הציג את הנוקיה lumia 900, העיצוב זהה. המסך AMOLED וזה יהיה ברשת ה-LTE של AT&T. באלמר שולף מהכיס מכשיר נוסף – HTC TITAN 2, הושק גם הוא היום על רשת AT&T LTE דור רביעי עם מצלמה
16 מגה פיקסל (מוקדם יותר מישהו אמר על הבמה שיש להם מצלמה של 12 או 14 מגה פיקסלים ושזה הכי הרבה בשוק כרגע).

ה-PC

עידן ה-PC מתחדש ומתקדם ומשתנה בהתאם לתחרות, אין כמו תחרות… 1.3 מיליארד מחשבים עם Windows פעילים ועובדים כיום. אבל דברים משתנים, ובאלמר מבין שאנשים לא רוצים לוותר על שום דבר שהיה להם קודם. לכן Windows 8 לא מוותר על הכלום – הכי טוב מעולם הטאבלטים והכי טוב מעולם ה-PC.

באלמר מתלהב מאינטל והעבודה שהם עשו בשיפור עולם ה-PC, הקטנת המחשבים הניידים ושיפורי המהירות, הגרפיקה וכיוצ"ב. עכשיו וידאו של מחשבי לפטופ מהדקים והאטרקטיביים שיש כיום, דגש על כל השותפים החזקים, HP, לנובו, DELL, ACER, SONY, טושיבה. יצאה תמי וולר, אחראית על שיווק Windows במיקרוסופט. היא מדברת על Windows 8 ועל כך שב-CES שנה שעברה בעצם הכריזו על Windows 8.

המשמעות של Windows 8 היא גדולה עבור מיקרוסופט שבעצם המציאה מחדש את Windows, לא רק עם ממשק חדש, אלא גמישות שתאפשר לעשות הרבה יותר דברים מבעבר. המסך הראשי כולל מידע ומהר מאוד אפשר לראות מה קורה. יש סיסמא שעל ידי gesture מיוחד במגע על תמונה ניתן בעצם לפתוח את האתר. כמו ב-Windows phone 7 הממשק הוא מטרו – האריחים כוללים מידע שמתעדכן בזמן אמת ומראים בעצם מידע מאפליקציה או ממספר אפליקציות. יהיה ממשק מגע מלא, או דרך עכבר. האפליקציות במטרו תופסים את כל המסך, אפליקציות Metro style תופסים את המסך ועל ידי משיכה מהפינות ניתן לראות את הכפתורים והממשקים של האפליקציה.

אפליקציות מטרו יפעלו על גבי Intel ו-ARM. כמובן שזה ירוץ גם על X86/X64 גם של AMD וגם של אינטל. היא מציגה טאבלט מתוחכם של סמסונג (סדרה 9) שיכולה להפוך מטאבלט למחשב לפטופ רגיל. בשביל להוריד אפליקציות נכנסים ל- Windows store שיפתח בפברואר. ההשקה תהיה ביותר מ-200 שווקים בכל העולם (כלומר, גם בישראל) ובכל שפה שנתמכת ב-windows. מכאן אפשר להוריד אפליקציות לנסיון, חינם או לרכוש אפליקציות. הממשק של החנות בתאכלס אותו ממשק מטרו שאנחנו מכירים. האפליקציות שנרכשו בחנות ישמרו בין המכשירים השונים שלכם.

המכשירים

הם מדגימים את המשחק Cut the rope בגרסא שנכתבה כולה ב HTML5 שרץ על IE9. מדהים הגרפיקה, לא יאמן שזה כתוב ב-HTML5 ולא בשפה בינרית. מדהים.

היא מדגימה את הזום אאוט של העכבר – זום סמנטי שבעצם מרכז קבוצות וירטואליות של אפליקציות וכך ניתן בקלות לרכז תוכן באופן חכם. הממשק עם העכבר מרגיש מעט מאולץ – לא ממש ברור לי איך זה ירגיש לדפדף בין דפים עם עכבר (עם האצבע ברור שזה יעבוד מצויין).

פונקציה "charm" (קסם?) מאפשרת להפעיל פונקציות גלובליות כמו share מאפשר שיתוף של מידע מכל מקום בכל דרך (פייסבוק, דואל וכו'). אפשר לצפות בכמה אפליקציות במקביל על ידי הוספת מין פס מרווח שמאפשר למשתמש להחליט שהוא רוצה שחלק מהמסך יחולק למקטע לפי איך שאני רוצה. אפשר לקפוץ בקלות בין אתרים. המעבר בין האתרים והגלילה חלקה בהרבה ממה שאנחנו מכירים ב-Windows.

זה ממש כמו iphone/ipad, יותר מרשים מאנדרויד. המעבר בין אפליקציות וב-task manager מעט מאולץ – משיכה של פאנלים מכל אחת מהפינות עושה משהו אחר (תפריטים קבועים מימין, של האפליקציה הנוכחית מלמטה ומעבר בין מסכים מלמעלה). יש תמיכה בהאצת חומרה, מה שמאפשר אפליקציות גרפיות בהרבה ממה שאנחנו מכירים באפליקציות HTML.

אולטרהבוק של HP שמעוצב בזכוכית (גם מקדימה וגם מאחורה). יש גם גרסא ראשונה של אולטרהבוק של סמסונג סדרה 9 בגודל 15" (פעם ראשונה בגודל הזה). מחשבים מהסוג הזה שרוכשים כיום כבר יהיו תואמים ל Windows 8.

 

בחזרה לבאלמר

500 מיליון משתמשים ל-Windows 7 עד עכשיו. במהלך ה-keynote יתווספו 25 אלף אקטיבציות של Windows 7. כאמור, כל המחשבים שנמכרים כיום כבר תואמים ל Windows 8.

 

הופעה של Tweet choir – ששרים את הטוויטים בסגנון דתי שהקהל ב-keynote שלח. הזוי.

 

XBOX

באלמר כרגע עושה הצגה, האיש פשוט בולדוזר. עכשיו על כך ש-XBOX הופך למרכז הסלון, לא רק משחקים – טלויזיה, מידע ועוד.הממשק XBOX EXPERIENCE כמובן מטרו. עכשיו בינג – חיפוש קולי ב-XBOX עם הקינקט. מבקשים מה-XBOX שיעבור למה שרוצים והוא מוצא.

אם זה קטגוריה, אפליקציות אפליקציה ספציפית או תוכן שלו. כמו סירי, פשוט אומרים את הסרט שרוצים והוא מוצא את זה. הוא חיפש סטאר טרק וזה מראה מוזיקה, סרטים שונים, פרקים מהסדרות השונות. כמו שבעצם מטרו ב windows phone 7 מרכז תוכן מהמון אפליקציות, כאן זה מספקים שונים ואפליקציות שונות של XBOX. הוא מבקש לראות סרט ספציפי, מבקש להמשיך מאיפה שהוא הפסיק אתמול. אפשר לקפוץ קדימה, הכל בקול רם.

הוא מדגים את זה עכשיו ב-Windows phone  – הוא נכנס ל-XBOX LIVE מהסלולרי שלו ומחליק את זה ישר למסך דרך ה-XBOX. בעצם זה כמו airplay אבל זה עובד על תכנים שנמצאים בקטלוג של XBOX.

rnrn

VERIZON משיקים 25 ערוצים על גבי FIOS (רשת הסיבאופטי שלהם) כך שה-XBOX מריץ אותם באופן חי דרך IPTV.  לכך מתווספים כרגע אפליקציות של FOX (עם המון תכנים מקוריים, כמו BONES, GLEE, HOUSE ועוד תכנים רבים ממש חי וב-on demand) יש עוד שותפים רבים כמו AT&T UVERSE. כרגע מראים אין ספור אפליקציות ותכנים – כמות התוכן שזמין ב-XBOX בארה"ב הזוי. הם ממשיכים לייצר תכנים, כולל לעבוד עם חברות הפקה לייצר תוכן ייחודי ל-XBOX שהם לא רק צפיה פסיבית אלא אינטרקטיבית.

הם מדגימים את Kinect sesame street tv. בעצם יש כאן טלויזיה אינטרקטיבית של רחוב סומסום שאפשר לתקשר עם הדמויות. יש כאן דמות של מפלצת העוגיות ורובר. רובר מבקש שהילדה תזרוק אליו אגוז קוקוס והוא סופר אותם ביחד עם הילד. אם הילד לא משתף פעולה הוא מתמודד עם זה. הילדה עשתה כאילו שזה קוקוס גדול והוא מתנהג בהתאם, מדהים. הוא מבקש מהילדה לספור והוא מבין מה היא אומרת ואם היא סופרת נכון… זה פשוט עובד חלק, זה חינוכי – נראה לי שזה יהיה להיט עם הקטנים.

עכשיו משחקים עם אלמו – יש דמויות מצויירות שאפשר להזיז ולהפעיל. חמוד, אבל פחות חזק.

Kinect והחיבור שלו ל Windows, בפברואר 1 מיקרוסופט משיקה אותו כאשר Windows יתמוך בזה באופן טבעי. יש 200 חברות שעובדות על אפליקציות, החל משליטה, בריאות ואפילו זיהוי פנים (למשל לכרטיסי אשראי).

עוד

דברים שבאלמר נגע בהם, אבל לא נכנס לפרטים.

  • Sync טכנולוגיה שהם עובדים איתה עם FORD ויהיו 9 מודלים רכבים שיתמכו בזה בקרוב.
  • סקייפ – יש 200 מיליון אנשים והם רכשו אותם לאחרונה. 300 מיליארד דקות שיחה בשנה האחרונה…
  • BING – הם הגיעו ל-30% נתח שוק בארה"ב.
  • AZUR – הם מגיעים לחדירה משמעותית מול המתחרים שלהם בתחום הזה (מישהו אמר אמאזון)?
  • Windows 8 – המיילסטון הבא בפברואר ואחרי זה הם ישיקו את מערכת ההפעלה הזו. אני חושב שיקח לה הרבה מאוד זמן חדירה, לדעתי יהיה חשש בתעשיה ובחברות מהממשק החדש ובתאימות. באלמר מאמין שמטרו זה העתיד – ושהוא יחבר בין כל הקטגוריות של מוצרים ובמחשוב. גישה חזקה ואינטגרלית.

באלמר מסכם במשפט אלמותי חדש: מטרו מטרו מטרו ו-Windows windows windows

חניה בחוץ אחרי חצי שעה, מחכים לאוטובוס ובאלמר מסתובב איתנו. הוא לא אמור להסתובב עם שומרים, נהג, או כל מני כאלה? סתם ככה בחוץ כמו אדם רגיל?

לדיון בנושא: CES 2012: ה-keynote האחרון של מיקרוסופט ב-CES


10:50
  /  
10.1.2012
  
מאת: עפר לאור

1