כנס עידן+ dtt של הרשות השניה: סיכום

סיכום כנס DTT / עידן+ של הרשות השניה: ערוצי ה-HD לא יהיו תואמים לממירים הקיימים!

12:42
  /  
04.01.2012
  
מאת: עפר לאור

מנשה סמירה, מנכ״ל הרשות השניה אומר שיש כיום עד כה 350,000 ממירים rnשנמכרו מאז העליה לאוויר. עם זאת יש דונגלים בשוק, מקלטי רכב ומקלטים rnמובנים שאינם נספרים. הממירים שנמכרים כיום, חלקם אינו איכותי והרשות מתכוונת להתחיל להתייחס לכך ועלולה להתחיל להתריע במקריםשל ממירים לא תקניים.

עדrn כה אין עדיין את התיקון חקיקה להרחבת חבילת הערוצים, בעיקר בגלל שעדיין איןrn פיתרון לערוץ 10.  למרות זאת התקציב להרחבה כבר הועבר לרשות והעבודות rnבעיצומן. תוך כחודש מהעברת החוק בכנסת יתווספו 30 ערוצי רדיו ועוד ערוץ rnשידור נוסף שאת זהותו לא קבעו עדיין (טלויזיה חינוכית כערוץ ילדים, ערוץ 9 rnלציבור הרוסי או ערוץ בשפה ערבית). הרשות דוחפת שערוץ 23 יהיה זה שיעלה. 

התוכניתrn להרחבה תוסיף שני ערוצים: מרבב dvbt עם עוד ערוצי sd, ועוד מרבב dvbt2 rnלתכני hd. הכל יעלה בעוד כשנה. שיטת הרשיונות וערוצים נושאיים יוכלו לעלות rnלשידור.

תחנת רדיו  שאינה מעוניינת להכלל יכולה לבקש שלא לעלות לשידור, כל התחנות המקומיות צפויות לעלות לאוויר עם החקיקה. בנוסף, 4 ערוצי רדיו שקטים ישמשו לעיתות חירום (אחת לכל איזור). 

ערוצי ה sd יתחרו בינהם על מקום ב4 מקומות השידור ב hd. הם כמובן יהיו חייבים לשדר במקביל ותוכן זהה (לא נאמר אם עלות הזכיון תעלה, סביר להניח שהדבר יגרום לעליה בתמלוגים שיתקבלו על ידי המדינה במצב של שידור כפול).

ממיריrn ה sd הנוכחים יקלטו את שידורי ה sd הנוספים אשר ישתמשו פשוט בתדר נוסף אך בטכנולוגיה זהה לקיימת. שידורי ה-HD ישתמשו ב-DVBT2, כך שדי ברור שמקלטי ה hd rnשנרכשו בהמלצת הרשות, לא יעבדו עם שידורי ה hd. לטענתם, הרשות המליצה על ממירי HD בעיקר בגלל שיכולות הקליטה שלהם ואיכות המוצר טובה יותר מהגרסא ה-SD והמחיר בחו"ל זהה (בארץ היה הפרש של מאות שקלים בין ממירי SD ל-HD!). כך גם לגבי מקלטי טלויזיה קיימים – רובם ככולם לא יפעלו בשיטה החדשה וידרשו רכישת ממיר חדש!!! קצב rnהנתונים צפוי להיות 30Mbps לסך הערוצים והשאיפה לקליטה היא תוך דירתית. התקדים ל rndvbt2 זה אנגליה וסקנדינביה. קפריסין משדרת כיום 5 ערוצי HD בשידורי DVBT רגילים אשר נקלטים באיזורים הקרובים לחוף…

פרוייקט הסיבסוד של ממירים לקשיי יכולתrn נכשל לחלוטין (זה פרוייקט של משרד האוצר אז מותר לרדת עליו בכנס של משרד התקשורת) כפי שצפינו כאן בגלל פרוצדורת ביורוקרטיה הזויה לחלוטין שדרשה מאנשים להמציא מסמכים שהם מסכנים ושהם לא היו לקוחות של יס והוט (נסו אתם להשיג מסמך מחברה שמוכיח שאתם לא לקוחות שלה). תמלוגי הערוצים (2 ו-10) הם אלהrn שממנו את הרחבת החבילה לערוצים שיתחרו בהם…

הסמל של הרשות השניה ועידן+ יכול להתנוסס מעתה אך ורק למי שעומד בקריטריונים של הרשות, כולל עברית, תמיכה ב hd ועוד. עצוב שמהלך כה חשוב נעשה אחרי שמאות אלפי מוצרים נמכרו כבר ולאחר שנתיים של פעילות.

הרשותrn מעמידה מוקד לקשיי קליטה. 2100 פניות היו בדצמבר למוקד, מרביתם בתמיכת rnאנטה וקליטה, תקלות מוצר, מידע על השידורים ועוד. במקומות עם בעיות קליטה rnעדיין מגיעים טכנאים לבדוק קליטה. במקרים רבים המקלטים באיכות גרועה: rnקולטים רע, נטולי עברית, מתחממים יתר על המידה, אין אנטנות מותאמת (זו rnהבעיה הנפוצה ביותר).

המסקנה העיקרית מהכנס הוא שההשקעה של אנשים במקלטי hd קיימים היתה מיותרת ובזבזנית.

      12:42:47עפר לאור oferlaor

מנשה סמירה טוען שההחלטה על dvbt2 נעשתה בכדי לאפשר קליטה טובה יותר בתוך הבית ולפנות עוד ערוצים (ב dvbt לדבריו יש רק מקום ל-2 ערוצים). תוך שנתיים המערכת תהיה פעילה ולהערכת הרשות השניה יהיה עניין לזכיינים להכנס לתחום. כאמור, רק שחקנים קיימים באחד מערוצי ה sd (יהיה מקום לעד 12 ערוצים סה״כ) יוכלו לשדר ב hd במקביל לשידורי ה sd. נכון לרגע זה אין תוכניות לערוצי pay בגלל המשמעויות החברתיות של זה.

הבהרה נוספת: מי שרוצה להשתמש במותג עידן+ מעכשיו יצורך לתמוך ב epg מלא בעברית, ממשק עברי ואנטנה סבירה.

      12:18:54עפר לאור oferlaor

במערכת יש עכשיו 27 משדרים פעילים, 2 משדרים נוספים צפויים לעלות בקרוב בצומת הגיא ועוד אחד באיזור מכבים/מודיעין. 

קידוד הרדיו הוא aac+ v2 באיכות 32kbps שלטעם הרשות השניה מספק…

סיכום

אני די המום מההחלטה הזו, שבראש ובראשונה מתעלמת לחלוטין מהעובדה שיש כבר בסיס רחב של מאות אלפי ממירים (כך לדברי הרשות) אשר יצטרכו להזרק בשנים הקרובות לפח בגלל החלטה להשתמש בתקן חדש וסקסי יותר. נכון שהמהלך מאפשר ליותר ערוצי HD להיות משודרים בחבילת ה-DTT, אבל בואו ננסה להבין מה הם חמשת הערוצי HD שהרשות כה ששה להכניס? יותר מזה, מי הם הערוצים המסחריים (הם חיבים להיות מסחריים בכדי לשלם את מיליוני השקלים שנדרשים בתמלוגים בכדי לממן את השידור ואת הרגולציה על השידור בחבילת עידן+) שרצים ורבים בכדי להכלל בחבילה? 

אין כאלה. אני לא מכיר אף ערוץ שמעוניין שישדרו אותו כיום בחבילת עידן+. ערוצים נושאיים או ערוצים מסחריים נוספים לא יכולים לממן את עצמם. מעבר לערוץ 1 ב-HD (על כל 0.001% השעות HD שהוא שידר ביממה האחרונה…)  יש בעצם זכיינית אחת שיכולה להרשות לעצמה כלכלית מעבר ל-HD, ולרשיון ו… זהו. כלומר, האופק בשנים הקרובות לערוצים מהסוג הזה שיעברו ל-HD הוא בפוטנציאל המירבי שלו ארבעה ערוצים. 

ואת אלה אפשר בקלות רבה לדחוס לתוך תדר אחד ב-DVBT ללא הפיכת כל המסכים וכל הממירים שקיימים בשוק (ועוד מאות האלפים שיתווספו לשוק עד השקת המערכת) לחסרי שימוש.

הרשות בעבר כב החליטה החלטות דומות לאמץ תקנים חדשים "מדי" ובכך לייקר מאוד את עלות הכניסה למשתמשים. ההחלטה להשתמש ב-H264 היתה טכנית נכונה והגיונית, אך אימוץ תקן ה-AAC V2+ היתה בעייתית וגרמה למספר רב של מקלטים לפעול באופן חלקי או בעייתי כאשר כל הרווח היה אחוזים בודדים שניתן לכמת אותן בהוספת כשלושה ערוצי רדיו נוספים (כלומר, ללא התקן הזה היו מקבלים 27 ערוצי רדיו על פני ה-30 שקיימים כיום). 

מדובר בהחלטה בעייתית מאוד למערכת שיש בה כבר כל כך הרבה לקוחות קיימים שמצפים שהממירים שלהם יפעלו ב-HD כאשר השירות יופעל בעוד שנתיים – במיוחד לאור העובדה שהרשות השניה היא זו שהמליצה בחום ובכל אחד מהכנסים שלה לרכוש ולייבא לארץ בדיוק את הממירים הללו (שהם יקרים במאות ש"ח יותר ממירי SD) בכדי להיות תואמים לשידורי ה-HD שלבסוף התגלו כלא תואמים.

אם לכם זה מפריע כמו שזה מפריע לי, ממליץ שתפנו למוקד הרשות השניה: *9524 ותתלוננו.

לדיון בנושא: כנס עידן+ dtt של הרשות השניה: כנס


12:42
  /  
4.1.2012
  
מאת: עפר לאור

1