Acronis True Image Home – תוכנה ביתית לגיבוי מקצועי למחשב שלכם

אם נמאס לכם לגבות כל פעם את הקבצים החשובים לכם ע"י העתקה ידנית, כדאי לכם לקרוא את הביקורת הזו. בעזרת ...

7:00
  /  
02.01.2012
  
מאת: דניאל מטלון

הקדמה

לפני מספר חודשים פירסם שדרן רדיו מפורסם בעמוד הפייסבוק שלו סטאטוס על אובדן כמות נכבדה של תקליטים שהיו מאוחסנים דיגיטלית במחשבו האישי כתוצאה מקריסת הכונן הקשיח, וחוסר יכולת לשחזר את הנתונים. שימוש נכון בתוכנת גיבוי ואחסון הנתונים בכונן קשיח חיצוני ובאינטרנט יכלו להציל לו תקליטים שנאספו במשך שנים.

לאחרונה הכריזה חברת אקרוניס על גירסה חדשה לתוכנת הגיבוי המפורסמת שלה –
Acronis True Image Home 2012:

כטכנאי מחשבים העובד בשטח בארגונים שונים, התנסיתי בעבר בגרסאותיה השונות והארגוניות של תוכנה זו, ומזה שנים אני מוצא אותה כיעילה ביותר וחוסכת זמן. כשנתקלתי בה במקרה לפני שנים למדתי להכיר את תכונתה המופלאה לייצר עותק ראי של הכונן הקשיח במחשב (Clone) ולשחזר אותו במדוייק. אם הכונן הקשיח במחשב מחולק למחיצות  (partitions) ניתן גם לייצר עותק ראי – image – של כל מחיצה ולשמור אותם במקום אחר לגיבוי ושחזור מאוחר יותר.
טכנולוגיית הגיבוי של אקרוניס הוצגה לראשונה (לפי וויקיפדיה) בשנת 2002 ומאז עברה שיפורים רבים ונוספו לה תכונות חדשות ומגוונות.  יש לציין שקיימות בשוק המיחשוב כיום כ-40 תוכנות שונות המכסות את שלוש מערכות ההפעלה המרכזיות – חלונות, לינוקס ו-OS X. 

Acronis True Image Home 2012

בגירסה המוצגת כאן יש 5 פונקציות שונות שחלקן חדשות לשנה זאת:

  • דיסק אימג' – פטנט רשום של חברת אקרוניס – העתקה מושלמת של כל המחשב כולל מערכת ההפעלה, התוכנות המותקנות, פרופיל המשתמש, וכל המידע במחשב. עותק הראי נשמר בקובץ אחד בסיומת tib ממנו נוכל לשחזר את המחשב – ללא התקנה מחודשת – במקרה של מתקפת וירוסים, נפילת כונן קשיח, אובדן המחשב בעקבות גניבה או נזק שריפה וכו'. (הערה: עותק זה חייב להישמר פיזית מחוץ למחשב, או על כונן קשיח אחר, ברשת, או על כונן קשיח חיצוני עם חיבור USB). בעזרת אקרוניס ניתן גם להעתיק כונן קשיח שלם לכונן אחר עם פקודת Clone.
  • גיבוי קבצים – מתבצע מתוך תפריט בתוכנה ומאפשר לבחור את כל סוגי הקבצים אותם נרצה לשמור לגיבוי – מסמכים, תמונות, מוסיקה, סרטי וידאו, דוא"ל, וספרים אלקטרוניים. התוכנה מאפשרת שמירת המידע למקומות שונים כמו כונן אחר במחשב, מחיצה אחרת ברשת, שרת FTP, וענן האינטרנט. בתפריט ה-Disk Backup Option נוכל גם לקבוע חריגים (Exclusions), קבצים אותם לא נרצה לגבות מסיבות שונות:

  • Try&Decide – סוג של "ארגז חול" (Sandbox) המאפשר לבצע פעולות במחשב שיכולות להוות סכנה לבטיחות המחשב והמידע שבו. לא פעם אנחנו מורידים תוכנות שמתגלות כזדוניות, או קבצים אחרים בהם מצויים וירוסים. פונקציה זו מאפשרת עבודה במצב מאובטח בתוך איזור סגור, ואם הפעולה בטוחה ניתן להעביר הפעולה למחשב.
  • כלי אבטחה ופרטיות – כלים אלה מאפשרים הגנה על פרטיות המשתמש ע"י מחיקה בטוחה – ללא יכולת שחזור – של מידע רגיש, ניקוי מערכת ההפעלה במחשב, או מחיקת כונן קשיח לחלוטין (Wiping).
  • סינכרון קבצים – מאפשר לסנכרן שתי ספריות או יותר כדי ליצור עותק ראי שלהם מעודכן. ספריות אלה יכולות להיות במחשב אחר, מקומי או מרוחק וגם בענן (בדומה לתוכנת DropBox).

תכונות חדשות

בגירסה הנוכחית שולבו פונקציות חדשות והן סינכרון קבצים (ראו למעלה) וגיבוי אונליין לענן. "גיבוי ללא הפסקה" משופר ומאובטח עם סיסמא לאתר מרוחק, לענן או ל-NAS (שרת האיחסון שלכם). כמו כן, שופרו מערכת הלוגים בתוכנה לצורך מעקב אחר פעילותה  והאינטגרציה עם חלונות 7. לאחרונה התחילו לצוץ כוננים קשיחים הגדולים מ-2 טרה, והתוכנה תומכת גם בהם. 

התקנה והתנסות

מסך ההתקנה של אקרוניס:

מסך סיום ההתקנה – שימו לב לאתחול המחשב: 

התוכנה נועדה לשימוש בבית והיא נמכרת בשתי צורות עקריות: קופסא וקנייה ישירות באינטרנט. בקופסא נוכל למצוא חוברת הסבר קטנה באנגלית, עלון ובו הסברים על הרישום, ודיסק אופטי ובו התוכנה. על העטיפה של ה-CD נוכל למצוא מספר סיריאלי –  זהו לא המספר להתקנה. בזמן הרישום לתוכנה באינטרנט נקיש את המיספר שעל המעטפה, ובדוא"ל חוזר נקבל את המיספר הסידורי (ארוך ומורכב) איתו נבצע את ההתקנה והאקטיבציה באינטרנט.


מסך הפתיחה – Get Started – שימו לב לאיורים

עם סיום ההתקנה רצוי להתנסות בתוכנה, לייצר גיבוי של המחיצות לכונן חיצוני או ברשת פנימית, וכן לייצר דיסק אתחול לפי ההוראות מתוך תפריט התוכנה. דיסק אתחול זה חשיבותו גדולה, כי איתו נוכל לשחזר מחשב שלם או מחיצה שנפגעה. ניתן לרכוש תוספת לתוכנה שנקראת Acronis True Image Home 2012 Plus Pack, המאפשרת לדיסק האתחול לשחזר את המחשב לחומרה אחרת. תכונה זו חשובה ביותר במקרים בהם יש צורך לשחזור מחשב לחומרה חדשה לאחר החלפת לוח אם או כונן קשיח וכן העברת המחשב משולחני לנייד. 


מסך ההתקנה של Plus Pack

לצורך בדיקת התוכנה ביצעתי מספר בדיקות. הבדיקה הראשונה היתה לייצר גיבוי של כונן "C" של המחשב בו היתה מותקנת התוכנה. את הגיבוי (בקובץ עם סיומת tib) שלחתי למחשב רשת המשמש לאחסון קבצים. לאחר עבודה מאומצת של כשעה קבלתי קובץ בגודל של 40 ג'יגה-בייט. כשניסיתי לפתוח אותו בעזרת פעולת  mount מתוך התוכנה עצמה, נכשלה הפעולה. כל ניסיון אחר לחלץ נתונים מתוך הגיבוי לא עזרו. לבסוף מחקתי את הגיבוי. הנסיון הבא כן צלח. לקחתי כונן קשיח ישן מלא בנתונים, חיברתי אותו בכבל USB למחשב הבדיקות,  ולאחר כחצי שעה קיבלתי גיבוי תקין שאיפשר לי לשחזר את הכונן הישן וכן לחלץ ממנו קבצים. היתרון הגדול בשיטת גיבוי זאת היא שהתוכנה "אורזת" את כל תכולת הכונן הקשיח לקובץ אחד ממנו ניתן לחלץ נתונים אם צריך, לשחזר את המחשב למחשב הקיים או למחשב אחר בעזרת דיסק האתחול המיוחד. יצירת קובץ ה-tib יכולה להיעשות בשני דרכים – או בעזרת Acronis True Image Home 2012 המותקנת במחשב האישי, או בעזרת דיסק האתחול המיוחד המופק מתוך התוכנה עצמה (Rescue Media Builder) איתו מאתחלים את המחשב, בוחרים בקובץ ה-tib המתאים ומשחזרים. שיטות גיבוי ושחזור אלה קיימות גם במוצרים אחרים וגם בתוך מערכת ההפעלה חלונות 7 של מיקרוסופט, כך שמשתמשים שבמחשביהם מותקנת חלונות 7 יכולים ליהנות מתכונה זו ללא התקנה של מוצר צד שלישי.


מסך הגיבויים של התוכנה

חברת אקרוניס מפעילה שירות גיבוי לענן בעלות של 50  דולר בשנה או 5 דולר בחודש. הם מקציבים גודל מקסימלי של 250 ג'יגה-בייט וחודש ראשון חינם לנירשמים לאחר רכישת התוכנה. למעוניינים בגיבוי גדול יותר, ניתן לרכוש שירותי גיבוי גם בגדלים של 500 ג'יגה-בייט, 1 טרה-בייט ויותר בשימוש בגירסה עיסקית של התוכנה. שירות של גיבוי נתונים לענן הפך פופולרי בשנים האחרונות, וסקירה מקיפה, ביקורת והשוואות לשירותים דומים ניתן למצוא כאן. שירותים דומים ניתן למצוא גם בישראל. יש לציין לטובה את עקשנותה של התוכנה בגיבוי האונליין, ולמרות שהפסקתי וחידשתי את פעולתו מספר פעמים, הוא המשיך לעבוד במשך זמן רב.
את התוכנה לא ניתן להתקין יותר מפעם אחת בו זמנית. לאחר ההתקנה, התוכנה מבקשת אקטיבציה דרך האינטרנט ואם היא מזהה התקנה קודמת במחשב אחר היא מבקשת להעביר את הרישיון:


בקשה להזזת הרישיון ממחשב למחשב 


מסך הכניסה להזזת הרישיון

הרישיון לתוכנה מעניק למשתמש הביתי אפשרות לגבות עד 5 מחשבים לענן. ניהול הגיבויים מתבצע מתוך התוכנה עצמה ואת המחשבים האחרים מגבים בעזרת תוכנה קטנה אותה מורידים מהאתר של אקרוניס בדף האישי (My Account).


ראו חץ – להורדת התוכנה הקטנה לגיבוי מחשבים נוספים


ממשק התקנת תוכנת האונליין


מסך הכניסה לתוכנת האונליין -דוא"ל המשתמש וסיסמא


מסך בחירת מחשב לגיבוי או הוספת מחשב חדש

גיבוי מתוזמן

אחת הפונקציות החשובות בתוכנה היא האפשרות לגיבוי מתוזמן (Scheduled Backup), אותו ניתן לבחור מתוך התפריט הראשי ב-Backup and Recovery, ושם תוכלו למצוא שלושה סוגי גיבוי עיקריים – Disk and Partition ,Online ו-Other. בכל אחד מהם נמצא את האופציה להפעיל את הגיבוי לפי השעה הרצוייה לנו:

פעולה זו דורשת כמובן שהמחשב ישאר פועל (רבים מאיתנו מכבים אותו – אני ממליץ להשאירו פועל) ולבצע את הגיבוי בלילה. ניתן גם להורות למחשב לכבות עצמו אחרי הגיבוי. יש לציין שהתוכנה מזכירה בתכונות שלה תוכנות אירגוניות המאפשרות פרמטרים רבים כמו שמירת כמות מסויימת של גיבויים אחורה, וכן אופצייה למחיקת גיבויים ישנים. פונקציות מתקדמות כאלה דורשות ידע מקיף בסוגי הגיבוי השונים וכן בשליטה מלאה במינוחים (טרמינולוגיה) של עולם הגיבויים. לכן רצוי להעזר, אם צריך, באיש מקצוע לצורך הטמעת אופציות מתקדמות.   

סיכום

מזה שנים מפתחת חברת אקרוניס מוצרים למשתמש הביתי ולטכנאי המחשב בארגון המטפל בשרתים אירגוניים. המוצר שלפנינו, למרות שהוא נחשב למוצר ביתי שכל משתמש מחשב יכול לעשות בו שימוש, מתגלה כמוצר מורכב ומשופע אופציות גיבוי ושחזור שונות. עם השנים נוספו לו תכונות שונות ואף בגירסה זו של 2012 נמצאים דברים חדשים. כל אלה אינם מקלים את השימוש בו אלא מכבידים ומסבכים את הלימוד המהיר שלו. כמו כל תוכנת גיבוי ושחזור אחרת, גם בזו יש מרכיבים שסכנה בצידם מפני אובדן מידע וידועים מקרים שגם משתמשים מנוסים טעו בשימוש ומחקו מידע. כדאי להיוועץ בטכנאי מחשבים מנוסה לפני התקנת התוכנה. בכל מקרה, רצוי לקרוא בעיון את ספרי ההדרכה שלה אותם ניתן להוריד מהרשת ולהתנסות בה בצורה מסודרת. לפני שרוכשים אותה, ניתן  גם להורידה מהאתר של אקרוניס ל-30 ימי התנסות חינם.

מחיר: התוכנה משווקת בארץ ע"י חברת פאוור תקשורת במחיר של 200 ש"ח אצל המשווקים המורשים.

 

תגובות לכתבה: Acronis True Image Home – תוכנה ביתית לגיבוי המחשב שלכם

תודה לחברת פאוור תקשורת ומחשבים על השאלת המוצר לביקורת

 


7:00
  /  
2.1.2012
  
מאת: דניאל מטלון

1