פלסמה או LCD? אולי LED? ומה עם תלת מימד? הנה מאמר שיעשה לכם סדר בראש

חברת פנסוניק אירחה את עפר לאור בדף הפייסבוק שלה לפינת "הכה את המומחה". האירוע היה סוער והמון שאלות נשאלו מצד ...

7:00
  /  
01.01.2012
  
מאת: עפר לאור

 שאלת המיליון – פלזמה או LCD?

מתברר שלמרות שפלזמה ו-LCD טכנולוגיות יחסית ותיקות, יש עדיין לא מעט טעויות וסטיגמות לגבי מי מבין השתיים עדיפה. אנחנו ננסה לעשות סדר ולעזור למי שזקוק להכוונה לגבי מה מתאים יותר עבורכם.

טיפה היסטוריה והסברים לגבי פלזמה. פלזמה היא מצב צבירה, בדיוק כמו גז, נוזל או מוצק. מתברר שבגזים אצילים ניתן להגיע למצב פלזמה כאשר מעבירים זרם חשמלי דרך הגז. במצב כזה נוצר הבזק אור אולטרה סגול קצרצר בתוך כל תא. ניתן ליצור גווני יסוד של אור על ידי יצירת שלושה סוגי תאים שונים מצופים בחומרים שונים ובכך ליצור כל צבע על ידי שילוב של אדום, ירוק וכחול. מכיוון שהבזק האור קבוע, ניתן להבהב את האורות בקצב גבוה במיוחד (כיום 600 פעמים בשניה נהוג בתעשייה) ובכך ליצור עוצמות שונות של כל צבע יסוד = או בקיצור צבע. בכל מסך Full HD כיום יש 1920 טורים שמורכבים כל אחד משלושה תאים, עם 1080 שורות. כלומר לא פחות מ-6.2 מיליון תאים שונים שכולם צריכים לפעול במדוייק – הכל בכדי ליצור תמונה חדה.


מבנה תא בפלזמה

לפלזמה יש מספר יתרונות מובנים בשל הטכנולוגיה ומספר מגבלות. היתרון הראשון הוא בכך שהמסך אינו מסתיר אור שמופק בטכנולוגיה אחרת אלא מפיק אותה במישירין, זה נותן יתרון בכך שניתן להגיע לגווני שחור עמוקים במיוחד. בנוסף, ההבזקים הם מאוד מהירים ולכן ניתן להגיע לרזולוצית תנועה מדוייקת במיוחד – מה שאומר שאין מריחה בתנועה.

אחת החסרונות של הפלזמה היא שבשל מגבלות בגודל הפיקסלים, לא ניתן ליצור פיקסלים קטנים ולכן פלזמה מתאימה למסכים גדולים יותר. נקודת המעבר היא סביב ה-42". מתחת לגודל זה אין טעם לשקול פלזמה, הפתרונות שם הם LCD או LED בלבד. גודל 42" עצמו הוא מעט קריטי – אבל יש פתרונות גם ב-HD Ready וגם ב-Full HD גם ל-LCD וגם לפלזמה.

בעוד שבפלזמה השחורים טובים יותר, יש מגבלה בלבנים ולכן עוצמות האור שפלזמה מפיקה פחות עוצמתי מחלק ממסכי ה- LCD. מתברר שזה פחות רלוונטי במקרים רבים, שכן המקומות שזה מטריד הם מקומות פתוחים או מוארים במיוחד, בעוד שמרביתנו מבלים את שעות הערב בצפיה בטלויזיה ולכן דווקא שם צריך לבדוק את המסך.

רגע, אז מה זה LCD ומה ההבדל בין זה לבין LED? מה שנקרא בטעות בישראל LED TV (בפועל מסכים כאלה הם המסכים שאנחנו רואים באצטדיונים) הם בעצם רק Led backlight, כלומר בשני המקרים מדובר על מסכים בטכנולוגיית LCD, אלא שבמקרה הראשון יש תאורה פלורסנטית בחלקו האחורי של המסך ובמקרה השני – תאורה בטכנולוגיה יעילה וטובה הרבה יותר, אך גם יקרה יותר, בשם LED. כאמור, בשני המקרים החלק הקדמי של המסך מורכב מפאנל LCD אשר חוסם את הגוונים השונים של האור. כלומר, אם האור האחורי לבן ונחסום את הצבעים הכחולים והירוקים, כל מה שיוותר לנו הוא פיקסל אדום. בניגוד לפלזמה, כאן ניתן לשלוט במדוייק בכמות החסימה. לשם כך צריך תאורה מאחורי המסך ולכן ניתן להשתמש מכל מקור אור, כל עוד הוא לבן. במסכי LED ניתן גם להציב את התאורה לא רק בחלקו האחורי של המסך אלא גם בפינות המסך ולהשתמש בפיסת זכוכית מיוחדת בכדי לפזר את האור באופן אחיד מאחורי פאנל ה- LCD. במסכים המשוכללים ביותר כיום ניתן גם לשלוט לא רק בעוצמה, אלא גם בכל התאורה האחורית, הרי אין טעם להאיר את כל המסך כאשר רק איזור אחד מהמסך מואר וכל השאר חשוך, אלא ניתן כבר לשלוט בעוצמת האור באזורים ממוקדים.


מבנה מסך LCD LED. הפאנל הימני ביותר מייצד את נורות ה- LED כאשר כל אחד מהם מסוגל להכבות עצמאית ובכך לספק שחור טוב יותר באותה נקודה

בכל מקרה, כמעט תמיד עדיף LED על LCD, פרט למקרים שבהם התקציב מונע זאת.

איך נחליט על גודל המסך המתאים?

ברוב המקרים אנשים שוכחים שמדובר במסכים מלבניים ולכן נוטים לחשוב שמסך 50" מוגזם לחלוטין לסלון כאשר המסך הקודם שלהם היה 29". האמת היא שבסלון ממוצע בישראל, שעומקו הוא 3.5 מ' בערך – מסך 50" פחות או יותר זה הגודל האידאלי בהתחשב במה שאנחנו לרוב צופים. שואלים אותי המון "מה, באמת צריך כזה מסך גדול? אני לא כזה פיינשמקר ואני לא רואה כזה חד". התשובה במקרה הזה, במיוחד למבוגרים שלא רואים כ"כ טוב יש עדיפות משמעותית לקחת מסך גדול יותר. לא חייבים מסכים בעלי רזולוציית Full HD במקרה כזה, יש גם מסכי HD Ready בגדלים הללו שהם זולים יותר ובהחלט לא גורעים מחויית הצפיה.

האם בכלל יש טעם למסכים בעלי רזולוציה HDTV כאשר כל מה שאנחנו רואים זה ערוצים 1/2 ו-10?

התשובה כאן אינה חד משמעית. אם אתם מתכננים בשנתיים השלוש הקרובות להמשיך ולצפות אך ורק בתכנים מהסוג הזה ולא להשתדרג לחווית ה-HD, כנראה שאין צורך ב-Full HD. מי שיש לו מחשבות להכניס הביתה קונסולת משחקים, מחשב, סטרימר או ממיר HD לא צריך לחשוב פעמיים – רק מסכי Full HD רלוונטים עבור דרישה זו.

מה מתאים לחדר שינה?

מרבית האנשים לוקחים מסך קטן מ-42" לחדר השינה. לרוב זה מספיק בהחלט ולכן מסכי LCD בגדלי 37" הם הפופולריים ביותר במכירות למטרה לחדרי שינה וחדרי ילדים.

במקרים שבהם חדר השינה גדול במיוחד אפשר לשקול מסך גדול יותר כמובן, אך אם זה אינו חדר שמשמש כחדר צפייה עיקרי, אין בכך באמת כל צורך.


איך נחליט על גודל המסך המתאים?

פלזמה – הגז בורח?

לא, זה סוג של בדיחה של סוחרים, בעיקר ברשתות הגדולות… אין שום בריחת גז בפלזמה.

צריבה?

תאורטית כן, כלומר לא הייתי משאיר את השקופית "לילה טוב" של ערוץ הופ כל הלילה, אבל בשימוש יום יומי סביר, לא הגיוני שתתקלו בבעיה כלשהי. רבים לא יודעים זאת, אבל מסכי הטלויזיה הישנים והטובים מסוג CRT, נצרבו הרבה יותר ממסכי הפלזמה ושם אף אחד מעולם לא התלונן על התופעה…

פלזמה מול LCD

התחרות לא חד משמעית. כדאי להשוות מודלים ספציפיים. יש פלזמות טובות ורעות, יש מסכי LCD טובים ורעים. כדאי לבחון את המסכים תחת תנאי תאורה דומים למה שצפוי להיות לכם בבית (אם אתם צופים בערב, בסביבה חשוכה יותר) ועם תכנים דומים לשלכם.

מי בא קודם?

לא כולם יודעים זאת, אבל LCD הקדימה בהרבה את הפלזמה. עם זאת, דווקא במחשבים ניידים המסכים הראשונים שהיו – היו פלזמה, ואפילו היו לא מעט מסכים כאלה (בצבע כתום וירוק זוהרים) בישראל. כיום אין משמעות לשאלה פלזמה מול LCD, מרבית היצרנים כיום משתמשים ב-LCD בעיקר בשל העלות הנמוכה שבה ניתן לייצר מסכי LCD כיום.

מה עם OLED וטכנולוגיות חדשות נוספות?

יצרנים רבים חיפשו פתרונות חדשים לנושא התצוגה, אבל בסופו של יום כנראה שפלזמה ו-LCD/LED איתנו לשנים ארוכות. הסיבה היא שעלות פיתוח של טכנולוגיה חדשה כזו יקרה משמעותית ממה שנדרש בשביל לשפר את מה שיש כבר היום ולכן אם יהיו מסכים מהסוגים החדשים, ככל הנראה זה יהיה בעוד שנים לא מעטות.

פלזמה מחזירה המון אור, ו-LCD לא.

אז זהו, שלא. לפני כמה שנים זה היה מאוד נכון – פלזמה זקוקה לזכוכית קדמית ולכן לרוב היה ממנה החזרי אור חזקים. ברשתות החשמל יש לרוב הרבה אור (זה מה שיועצי התאורה אמרו להם לעשות בשביל שתהיה אווירה טובה בחנות) ולכן LCD היתה נראית יותר מתאימה בשל פיזור אור יותר אחיד. כיום יש מסכי פלזמה עם פילטרים מונעי החזרי אור, ויש מסכי LCD עם פילטרי זכוכית קדמיים שמחירים אור. כדאי פשוט לבדוק מה נחוץ לכם, בהתאם לתאורה באיזור הצפיה ולא לשפוט מראש.

מה הכי יתאים לתלת מימד?

בכל הטכנולוגיות ניתן להגיע לתוצאות נהדרות. עם זאת, נשאיר את נושא התלת מימד ליום מומחים אחר שיוקדש לנושא.


כל השאלות והתשובות ועוד רבות פורסמו בדף הפייסבוק של יורוקום, נציגת פנסוניק בארץ.

לדיון בנושא: פלסמה או LCD? אולי LED? ומה עם תלת מימד? הנה מאמר שיעשה לכם סדר בראש


7:00
  /  
01.01.2012
  
מאת: עפר לאור