חינוך: ומה אתן עשיתן בגיל 12?

בעידן הבת מצווש שמאיים להפיל את האנושות כולה, יש גם כמה ניצוצות של תקווה. תומאס סוארז מפיץ את משנתו כבר ...

8:20
  /  
18.12.2011
  
מאת: מעין קמחי
תומאס סוארז כנס טד

כנסי TED

TED (טד) הוא ארגון שלא למטרות רווח (תמיד מרשימה אותי ההגדרה הזאת בעידן המתועש של ימינו), שמקדיש את פועלו להפצת "רעיונות ששווה להפיץ (מצוטט מתוך האתר הרשמי של TED). הכל התחיל אי שם בתחילת שנות השמונים ככנס של אנשים מעניינים. לצעירות מביניכן הרשו לי לספר שפעם היו מתכנסים בעולם האמיתי, לא רק באינטרנט. תקופה אחרת… כנס TED איגד לתוכו שלושה נושאי מפתח: טכנולוגיה, בידור ועיצוב ומכאן גם שמו: Technology Entertainment Design. עם השנים הנושאים אימצו לחיקם עוד ועוד נושאים והדוברים אימצו לחיקם עוד ועוד אנשים מוכשרים כמותם.

בשורה התחתונה, מדובר על פלטפורמה שמאפשרת לאנשים שיש להם מה לומר, להפיץ את הבשורה שלהם בעולם – גם בכנסים עצמם, וגם באתר של הארגון. 

לדעתי, אחד מהפרוייקטים המרשימים יותר של TED הוא פרוייקט התרגום שייצר 21,000 (!) תרגומים להרצאות TED לשפות שונות. כשפותחים חנות, משננים את המנטרה "מיקום מיקום מיקום", בטד הבינו, שזה הכל "תרגום תרגום תרגום". מידע להמונים.

תומאס סוארז

בגיל 12 גיליתי את ה-IRC. אז, בשבילי, חיבור קסום לעולם שבחוץ, חריץ הצצה בצורת צ'אט כתוב אל מעבר לעיר הפרברית בה גדלתי. דיברתי שעות על גבי שעות עם אנשים בגילי ממקומות אחרים (לפחות ככה הם טענו). עוד לא היה אז וידאו-צ'אט או אפשרות לשלוח קישור ישיר ל'פרופיל' שלי ויכלתי, בדיוק כמותם, להישאר אנונימית במידה הנכונה. 

היום, לאחיינים שלי יש יותר חברים בפייסבוק מכמות הילדים שהיו לי בבית הספר בגילם, הם מתעדכנים באופן שעתי במיקומו המדויק של כל אחד ואחת מהם, שלא לדבר על 'ציוצים' חסרי פשר, של 140 תוים בדיוק, שנשלחים אל חלל האוויר בכל שעה נתונה של היום. אנונימיות היא כבר לא אחת מהתכונות המובילות של הרשת. תומאס סוארז – הוא בדיוק דוג' לילד שלקח את כל הקידמה הזאת, את חוסר האנונימיות והחליט לעשות איתה משהו טוב ולהביא את בשורתו לעולם.

במשך 4 דקות ו-30 שניות מצליח הזאטוט הזה, רק בכיתה ו', במיומנות סטיב ג'ובסית נדירה, להרשים כל חובבת טכנולוגיה באשר היא.

אמנם לא מדובר על סרטון חדש ובכל זאת, בעידן האינטרנט מותר לפעמים גם להתרפק בנוסטלגיה על משהו שקרה לפני קצת יותר מחודש, כי יש דברים ששווה להתעכב עליהם. עם יותר מ-1.7 מיליון צפיות (!!) אין ספק שהוא מצליח להעלות חיוך על שפתיהם של אנשים ברחבי המרחב הוירטואלי.  

 

 

אז מי אמר שאין תקווה לדור הצעיר?  

קישורים:

  • אתר TED: http://www.ted.com/ 

 

לדיון בנושא: חינוך: ומה אתן עשיתן בגיל 12?


8:20
  /  
18.12.2011
  
מאת: מעין קמחי

1