אזניות in ear של חברת Westone

עפר לאור חוזר לאהבתו הותיקה, בדיקת אזניות in-ear.על הכוונת: חברת Westone ואזניה בעלת 4 דרייברים!

7:00
  /  
18.12.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

אני מתקשה להתלהב מאזניות over the ear או on-ear מהסוג שמשתלט על הראש. אני לא אוהב את הגרסא עם הקשת, וגם לא את אלה שמנסים להתחכם עם קשתות מאחורי העורף. זה לא נוח לי ולמרות שאזניות כאלה יכולות להעזר בתיבת תהודה מרשימה, הם פשוט לא עושות לי את זה.

מאז ששמעתי אזניות in-ear של Shure אני מתלהב בכל פעם מחדש ומעלה את תקציב הרכש בהתאם. עבר זמן מה מאז השדרוג האחרון לאזניות etymotic והרגשתי שהגיע הזמן להתרגש מחדש.

כידוע, רף ההתרגשות גדל מפעם לפעם ולכן כהרגלי בתורה, בחנתי את ההמלצות בפורומים וגיליתי שיש שחקן בתחום שלא רק שלא שמעתי את האזניות שלהם, אלא שאני אפילו לא מכיר את שם החברה!

אז תכירו את Westone, חברה ותיקה מאוד שהוקמה ב-1959 ועוסקת במספר רב של פעילויות הקשורות לשמיעה ולאזניים. בדומה לחברות in-ear אחרות שהכרנו בשנים האחרונות, גם המומחיות של Westone שבסיסה הוא בקולורדו, הוא באטמים ועזרי שמיעה לבעלי בעיות שמיעה. גם במקרה הזה, הדרישה משוק המוזיקאים הביאה את Westone להתחיל ולייצר אוזניות למוזיקאים עם התאמה לצורת האוזן שלהם. משם הדרך לייצור אזניות in-ear לאודיופילים ולחולי נפש כמוני, קצרה במיוחד. בתחילת שנות ה-90 החברה עבדה עם להקות כגון Rush ו-Def Leopard בכדי לפתור סינון רעשים חיצוני במקביל לאיכות שמע שתאפשר ללהקות הללו לנגן כראוי על הבמה.

כאשר Shure התחילו לייצר אזניות in-ear (הרי יש לחברה מספר לא קטן של תחומי עיסוק שונים) שתי החברות פיתחו וייצרו אזניות יחדיו עד אשר כל אחת הלכה לדרכה וההמשך היסטוריה.

ה-Westone 4 יצאו בסוף 2010 והיו אזניות ה-in ear הראשונות עם 4 דרייברים שונים. מדובר על 4 אלמנטים שונים אשר פועלים עם cross מובנה בתוך האזניה. אני זוכר את התדהמה שלי כששמעתי לראשונה את ה-Shure SE530, האזניה הראשונה של החברה עם 3 דרייברים. במקרה הזה, Westone מובילים עם גרסאת ה-4 דרייברים שלה.

מבנה האזניה הוא כזה שהוא משתלב ארגונמית באיזור הפתוח מחוץ לאוזן. הכבל שמסופק בנוי מחוטים נפרדים אשר שזורים זה בזה בכדי לשמור אל איזון ולא להפרד, אך במקביל למנוע cross talk שעלול להצטרף לסאונד בחוט משולב. זה גורם לכבל עצמו להרגיש מאוד מיוחד, ובמקביל להיות גמיש ונוח בעת ובעונה אחת (לכל מי שיש לו סימנים על האוזן מכבלים קשיחים, זו בהחלט בשורה). לאחרונה יצאה החברה עם גירסא חדשה של האזניות כאשר ההבדל היחיד הוא בכך שהכבלים לאזניות הם כעת נתיקים – האוזניות נקראות E4R, והחברה מתכננת לשחרר כבלים עם יכולות כגון מיקרופון ושלט למי שישתמש באייפון או אייפוד כמקור. 

מה מגיע עם החבילה?

עם החבילה מגיע נרתיק קשיח ומעט מלבני שמזכיר טיפה את המארזים של Shure, אוסף אטמים בגדלים, חומרים, וסגנונות שונים. בעצם יש כאן 10 זוגות אטמים שונים, כאשר הסגנונות הם סילקון שקוף שהוא קשוח יותר, סיליקון שחור, שהוא עדין יותר, אטמי ספוג לומדי אנטומיה ואטמי סיליקון תלת שכבתיים (לאיטום חזק יותר). 

המטרה היא כמובן לסנן באופן פסיבי לחלוטין את רעשי הרקע עם מינימום אי נוחות. המומחיות של החברה היא לשדך לאזניות הללו אטמי סיליקון מותאימים אישית, אך כרגע אין עדיין דרך להשיג אטמים כאלה בישראל.

ניסיתי את האטמים השונים וכפי שגילינו עם אזניות Etymotic, האופי של הצליל משתנה דרמטית לפי סוג האיטום. ככל שהאיטום קליל יותר, כך העומס על האוזן פחות משמעותית אך גם הצליל הופך חלול יותר. לכן, את הבדיקות השונות ערכתי במהלך השבועות האחרונים בעזרת אטמי הספוג שלומדים את האנטומיה של האוזן שלך.

בנוסף לאטמים, מגיע גם כלי הסרת שעווה, כבל מנחית ומחבר זהב לצורך חיבור למגבר אזניות או מערכת הגברה אחרת.

למי שזקוק למנחית קו, האזניות מגיעות עם כזה שמאפשר שליטה הרבה יותר מדוייקת על עוצמות הסאונד.

לבסוף, מגיע גם דיסק שכולל חומר הדרכה והסברים כולל קטעי וידאו שונים.

אז מתחילים

נתחיל מתחום הנוחות,מיד עם כיווץ האטמים שהגיעו עם האזניה גיליתי שהאזניות הללו נוחות להפליא. לרוב יש לי קושי רב להסתגל למבנה חדש של אזניה, בפרט לכזו שאינה מותאמת אישית. מה לעשות, אחד הדברים שבאמת תפסו אותי היה הנוחות של אטמי הסיליקון המותאמים אישית למבנה האוזן שלי באזניות ה-Etymotic שלי. 

זה כמובן מכניס כל אזניה חדשה שאני בודק לסטטוס של underdog שצריך להוכיח את עצמו. ובכן במבחן הנוחות, ה-Westone 4 לוקחות ובענק. קשה לי לדמיין חויה נעימה יותר שאינה מותאמת אישית לאזניו של המאזין. ה-Westone 4 משתלב באופן מושלם באנטומיה של האוזן, ואיטום הספוג הלומד נעים ואינו מעיק. 

בעוד שה-Etymotic HF2 שלי בעצם בולטות אל מחוץ לאוזן בכיפוף ישר, ה-Westone 4 בעצם לא בולט כלל, מה שאומר שאפשר להניח את הראש לעצום את העינים ולהתרכז במוזיקה מבלי שלחץ חיצוני ידחוף פנימה את האזניה ויפריע לנו. 

האיטום עצמו מושלם מבחינתי, בדומה מאוד לאיטום שקיים באזניות Shure האיכותיות יותר, כגון ה-530 או ה-535 החדשה יותר.

אופן הרכבת האוזניה הוא על ידי החלקת הכבל סביב האוזן והידוק של טבעת מאחורי הראש. התוצאה היא שלאחר כמה שניות של שקט מוחלט באיטום מפסיקים להרגיש את האזניות ומתחילים להתרכז במוזיקה.

במקרה שבו הנגן שלכם (במקרה שלי השתמשתי במגוון נגנים על טהרת התפוח) מתקשים לעמוד בנצילות האוזניות, החברה מספקת מנחית קו עם בקרת ווליום. כאשר מאזינים בשעות הלילה הקטנות כפי שאני לעיתים עושה, ניתן כך להתאים את עוצמת השמע לצרכים שלכם. כל המחברים הם בצורת ר, כך שאין כל צורך לכופף את הכבל, מה שלרוב גורם לנזקים לאורך זמן בכבלים. 

המבחן הראשון

מי שמכיר אותי יודע שאני נושם וחי רוק כבד וליתר דיוק את המוזיקה של תחילת שנות השמונים. אני מניח שגם לכם יש חולשה לתקופה מסויימת, אבל בעוד שקשה מאוד לרגש אותי עם מוזיקה חדשה, היו מספר הברקות מהזמן היותר לאחרונה שמסב לי הרבה עונג:

החבר אני של רמי פורטיס הוא יצירת מופת מהסוג שלא רואים הרבה בישראל או בכלל. מדובר בדיסק חדש עצוב ומרגש שמתקשר לאירוע הלב שעבר רמי פורטיס. בניגוד לסגנונו המוכר, מרבית השירים הם כמעט אקוסטיים. הפתיחה של "פינגווין ממלכתי" כולל ניואנסים רבים שפשוט לא ניתן היה לשמוע באף אחד מהאזניות האחרות שלי. הצליל הדוק להפליא, מלא ובשרני – ושופע באסים, הרבה יותר מאשר ה-Etymotic שלמען האמת מרגיש אנמי למדי אל מול ה-Westone 4. סינכרנתי את האייפון שלי כך שינגן את השיר הזהה (לא פשוט ללחוץ על כפתור הפליי באותו זמן) ובאוזן אחת האזנתי ב-Westone 4 ובשני ב-Etymotic, קשה בכלל להשוות. למרות היתרון של ה-HF2 באיטום טוב יותר (אטמי סיליקון מותאמים לאוזן הפרטית שלי כזכור) – דבר שתורם הרבה לצליל, ניכר שהיכולות של ה-Westone בצלילי המיד והנמוכים הוא הרבה מעבר ל-HF2…

לאחר האזנה לאלבום הכולל של פורטיס, מה שטיפה מדכא את מי שלא מכין את עצמו צריך לחזור למקורות.

הדיסק שנבחר היה אלבום לא משמח אחר, הלא הוא OK Computer, הדיסק שאני הכי אוהב של Radiohead. חזרה למקורות זה תמיד כיף – ואם כבר אז כבר, paranoid android ו-kharma police נשמעים יוצאים מהכלל. למי שאוהב באסים, ה-Westone 4 מלאי באסים, אפילו מעט יותר מדי לטעמי, שזה דבר טיפה אירוני לומר על אזניות in-ear שזו נקודת התורפה שלהן בד"כ.

יצירת המופת של Opeth שהיא עצובה אך כבדה למדי – Ghost of Perdition מנצלת את הבאסים המופלאים של ה-Westone 4 ומכניסה אותי ל head banging mood. אני כותב מילים אלה ומרגיש את הלהקה מנגנת סביבי, מדהים.

טוב, אני רואה פתאום את אשתי שמתפלאת לאיפה בדיוק נעלמתי ולמה אני לא עונה לטלפון או לצעקות… אופס.

נמשיך לדיסק הסיכום הופעות החיות של Pearl Jam של 20 השנה האחרונות של הלהקה. שירים יד כל מי שלא מסכים איתי שאדי וודר הוא גאון, מישהו? אני לא רואה אף יד חוץ מזה שתמיד חייב להתחכם ולהרים יד גם כשלא צריך. אני שמח שהטענה הזו התקבלה פה אחד, הפה שלי. איזה יוצר, איזה זמר…

אליה וקוץ בה

כידוע, אין מוצר מושלם, לאחר כ-4 שעות האזנה רצופה כבר בהחלט מרגישים את האטמים ואני נזכר מדוע אטמים מותאמים אישית זו ההמצאה כל כך גאונית. הערה לעצמי: למצוא לנושא הזה פיתרון בהקדם האפשרי.

לאחר כשבוע שבו השתמשתי באזניות כמה שעות ביום, תוך כדי עבודה ובערב, הגעתי לכמה מסקנות:

  • האזניות מגלות הרבה מאוד פירוט. אם קודם הספיק לי קידוד של 192kbps, גם 256Kbps כרגע מרגיש לי נמוך והארטיפקטים של הכיווץ מציקים באוזן.
  • יש דגש גדול מדי על הבאסים, ולכן הצליל מרגיש מעט נפוח ומהדהד. אני מניח שזה נעשה בכדי לחפות על נפח יחסית קטן
  • אלה האזניות הנוחות ביותר שניסיתי, ללא אטמים מותאמים אישית. אני רק יכול לדמיין כמה טוב זה יהיה עם מתאמים אישיים.

נתוני האזניה:

  • Sensitivity: 118 dB SPL @ 1mW
  • Frequency Response: 10Hz – 18kHz
  • Impedance: 31 ohms 

המחיר הרשמי של ה-Westone 4 הוא 639$, מחיר מרשים ביותר לאזניות in-ear. המחיר בפועל כמובן נמוך מזה משמעותית.

יש גם גרסאת Westone 2

על הדרך יצא לי גם לבחון את Westone 2, האח הקטן של ה-Westone 4. כאשר שמים אותם זה לצד זה, ניתן לראות עד כמה ה-Westone 2 כולל פחות נפח. להערכתי כשני שלש מזו של ה-Westone 4.


ה-Westone 2 כולל באריזתו אטמים נוספים (4 זוגות – אחד מכל סוג) וכלי ניקוי, כל זה בנרתיק זהה לזה של ה-Westone 4.

כשמביטים על ה-Westone 2 לצד ה-Westone 4 קל מאוד להניח אותו הצידה ולפסול אותו אוטומטית. יש לא אכן "רק" שני דרייברים – אחד לצלילים גבוהים ושני לנמוכים, אבל כדאי לשים אליו לב.

מיד שהפעלתי אותם הופתעתי לטובה. ההפתעה מגיעה בעיקר בגלל שכאמור התחלתי דווקא עם האזניות היוקרתיות והמתוחכמות יותר. בפועל, ההבדל בינהם הוא בפירוש לא של יום ולילה. ה-Westone 2 מרשימים ביותר. במיד ובגבוהים הם מאוד דומים ל-Westone 4, כך שההבדל העיקרי בין שתי האוזניות הוא בטיפול שלהם של הצלילים הנמוכים. ה-Westone 2 רגועים בהרבה ולא מפריזים בבאסים. 

בבדיקות זהות לאלה שהעברתי את ה-4, קיבלתי תוצאות מרשימות ביותר. גם כאן, האזניות נוחות להפליא – ומרגישות כמעט אחד לאחד כמו ה-4. גם כאן הצליל עדיף בהרבה על האזניות האחרות שבחנתי עד כה, עד כדי סדר גודל מעל ה-Etymotic. כאמור, הבאסים שלהם היו הרבה יותר הדוקים והרבה פחות בומבסטים. 

בסה"כ אני חושב שכל אחת משתי האזניות הללו היו עושות את עבודתן נאמנה. למי שחובב באסים וזקוק לתוספת הזו, ה-Westone 4 כמובן עדיף, אבל ה-Westone 2 (וגם גרסאת ה-3 כך אני מניח) מצליחות בקלות לעקוף את המתחרים.

ה-Westone 2 מגיעות בשתי תצורות: רגילה ומוגברת, כאשר המוגברת בעצם מגיעה ביחד עם מגבר דיגיטלי פצפון בשם E6 שנטען דרך USB…

מבחינת מחירים, ה-Westone 2 מתומחר רשמית ב-339$, אך כאמור זה אינו המחיר בפועל. 

אם הייתי חייב לקבוע, השיפור בין השניים אינו אסטרונומי. חוק ה- 80/20 כנראה גם פועל כאן: בשביל להגיע ל-80% ביצועים מספיק לשלם 20% מהכסף. ה-Westone 2 בהחלט נותנת ביצועים מעל 80% במחיר של חצי ואפילו פחות מאחיה הגדול.

Thanks to Westone for providing us with the review units

לדיון בנושא: אזניות in ear של חברת Westone


7:00
  /  
18.12.2011
  
מאת: עפר לאור