מוטורולה RAZR. חד כתער. ביקורת.

למי שחשב שלמוטורולה אין עוד הפתעות בשרוול שיחשוב שוב. לאחר שהציגה החברה את האטריקס שהיה מאוד מעניין על הנייר וקצת ...

8:30
  /  
15.12.2011
  
מאת: אלי חבוש
מבוא והשוואת גודל 

שימו לב. המאמר מחולק לעמודים. ניתן לעבור לעמוד הבא בתחתית כל עמוד או דרך רשימת התוכן בצד המאמר 

בואו נסלק מהדרך את הדבר הברור מאליו – המכשיר דק. כן, המכשיר דק מאוד. בעובי של 7.1 מ"מ הוא יכול אפילו לגלח זקנקן קטן. מוטורולה מדגישה את דקיקותו בכל הזדמנות שיש לה כאילו זו התכונה הטובה ביותר שלו וחבל – למכשיר יש תכונות רבות ומעניינות שעושות אותו מכשיר טוב. למעשה, הדקיקות שלו טובה אולי רק למהלכים שיווקיים שנועדו לשים אותו במקום הראשון בקטיגוריה. אם תשימו אותו ליד הגלקסי S2, לא תבחינו בהבדל גדול, אם בכלל. אבל ניחא.

הרייזר מצד ימין והגלקסי מצד שמאל. דק יותר על הנייר, רחב יותר ביד ופחות נוח לאחיזה בגלל הקצוות המרובעים שלו לעומת הגימור העגלגל האחורי של הגלקסי S2

הרייזר גדול יותר 

 

לאחר שהסרנו את עניין הדקיקות מעל השולחן, חייבים להגיד דבר אחד – המוטורולה רייזר הוא מכשיר טוב שמצליח להתחרות במכשירים אחרים בקטיגוריה כדוגמת הגלקסי S2.

למעשה, הוא די הפתיע. מוטורולה הציגה לפני שנה את האטריקס שאמור היה להיות ההבטחה הגדולה של השנה ואולי להיות הסמן הימני בכל הנוגע למכשירי רובוטריק שהם מרכז החיים שלכם. אלא שמשהו התפקשש לה שם והיא כאילו לא סיימה אותו ממש. לא ככה עם הרייזר. הרייזר של מוטורולה פשוט מכסה על כל חסרון שראינו באטריקס ואנחנו מקבלים מכשיר גדול, יפה, מהיר ועם ממשק משופר של ה BLUR של מוטורולה.

הממשק ופעולות חכמות 

הממשק

באופן כללי לא אהבתי את הממשק ה BLUR של מוטורולה אבל כאן, ברייזר, נדמה שקיבלנו ממשק כמעט חדש. המעברים בין המסכים יפים ובתלת מימד, המעבר בין מסך אופקי לאנכי מתבצע באמצעות סיבוב המסך ולא סתם מיתוג בין אופקי לאנכי, מסך הנעילה שופר ושודרג, ווידג'טים חדשים, נוחים ומעוצבים ואפילו הווידג'טים הישנים שלא התקבלו בתרועה בממשק הקודם, נראים משום מה טובים ויפים יותר כאן. לך תבין.

ההשקעה בשדרוג הממשק נראית כבר בהדלקת המכשיר. במקום כפתור הסטה לשחרור הנעילה, אנו מקבלים גם כפתור להשתקת המכשיר וכפתור לפתיחת אפליקצית המצלמה היישר ממסך הנעילה.

מגירת האפליקציות זכתה אף היא לשיפור. ניתן לבצע מיון של האפליקציות לפי הקבוצות "הופעלו לאחרונה", "הורדו" וגם ליצור ספריות חדשות אליהן ניתן להזיז אפליקציות לסידור נוח יותר של המגירה. 

תשבוחות בצד, עד כמה שהממשק שופר, הוא עדיין לא TOUCHWIZ של סמסונג בכל הנוגע לנוחות ועיצוב ומבחינת שימושיות, לפחות 2 דברים מהותיים שבהם הוא לוקה – קיצורי מתגים במגירת התזכורות והחייגן שלו.

בין הדברים השכיחים ביותר שמבוצעים במכשיר סלולרי זה היכולת לשלוט על מתגים שונים כמו כיבוי/הדלקת BT, WIFI, GPS, תקשורת נתונים או מעבר למצב השתק וכו'. אז נכון, גם אפל לא הטמיעה מתגים במכשיר שלה ונכון שאפשר להכניס קיצורי דרך למתגים על גבי מסך הבית אבל מי שהתרגל לממשק של סמסונג ירגיש בחיסרונם של המתגים כאן.

תחום נוסף שבו היינו רוצים לראות שיפור נוסף הוא בחייגן. החייגן של מוטורולה לא תומך בחיוג T9 לפי שם אנשי קשר. חיוג T9 הוא חיוג מהיר ונוח וחבל שבמערכת הנוכחית יש צורך לבצע ממש חיפוש לאיש קשר עם מקלדת ה QWERTY. די מסורבל. נקודה נוספת היא עיצוב החייגן. העיצוב הנוכחי די חובבני, בצבע כחול משעמם וכפתורים פשוטים שהוטמעו גם באפליקציית הגלריה של המכשיר.

נקודת האור בחייגן היא שניתן לבצע חיפוש על פי מספר טלפון. כמו כן, קטיגוריית המועדפים של מוטורולה מוצלחת ביותר. הקטיגוריה מחולקת לשלושה חלקים – אנשי קשר בעלי סבירות גבוהה ביותר, שם נמצאים שלושת אנשי הקשר שהסבירות הגבוהה ביותר שנרצה לחייג אליהם (חישוב של שיחות יוצאות ונכנסות), חלק אנשי הקשר המועדפים – רשימה אותה נוכל לשנות ולאחריהם רשימת אנשי קשר איתם היינו בקשר לאחרונה. זהו לא יומן שיחות, אלא רשימת של אנשי קשר בלבד המסודרים על פי תדירות כרונולוגית. 

פעולות חכמות

מאפיין מעניין שהוסף למכשיר וראוי להזכיר אותו הוא ה smart action, או פעולות חכמות בעברית. האפליקציה מאפשרת למשתמש ליצור מצבים שבהם המכשיר יבצע פעולות באופן אוטומטי ביחס לטריגר שהופעל. מסובך? רק ההסבר. למעשה האפליקציה אמורה לפשט לנו את החיים ולשוט לנו במהלך היום על מצב אוטומט.

למשל, אנחנו רוצים שכשאנחנו יוצאים מהבית, עוצמת הצלצול תיגבר. כשנגיע לעבודה, ה WIFI יידלק אוטומטית וכשנצא מהעבודה, ישלח SMS לבת הזוג עם בקשה להדליק את הדוד. במהלך הלילה המכשיר ייכנס אוטומטית למצב חיסכון בסוללה ויוריד מתגי תקשורת לא הכרחיים.

כל אחת מהפעולות שציינתי כדוגמא ניתנת לביצוע באמצעות הגדרת טריגר מסויים – בין השעה 15:00 – 18:00, נתק GPS. כשתגיע לנקודת ציון X, שלח SMS וכו'…האפשרויות רבות.

ראינו את המאפיין הזה בעבר, אפילו במכשירי נוקיה סדרה 60 הישנה בצורה אחרת קצת. כאן, מוטורולה מטמיעה את הפעולות החכמות במכשיר ומשדרגת אותן. 

המסך הראשי של אפליקציית הפעולות החכמות. הצעות המכשיר למעלה והכללים שיצרנו למטה

מסך יצירת כלל חדש. למעלה הטריגר שיפעיל את הכלל ולמטה הפעולה שתתבצע 

דוגמא ליצירת כלל כשהטריגר הוא מסגרת זמן (ערב) והפעולה שתבוצע היא שינוי צלצול המכשיר 

רשימת הגורמים המפעילים הקיימים

רשימת המלצות קבועות מראש לחיסכון בסוללה.  

המצלמה 

המצלמה

על הנייר עושה רושם שהרייזר נותן לנו איכויות צילום מדהימות. מצלמת סטילס 8 מגה פיקסל עם פלאש ומצלמת וידאו המצלמת באיכות 1080P והמשתמש מרגיש שיש לו ביד מצלמה מקצועית ואיכותית. בפועל, הדברים אף פעם לא ורודים. מצלמות הסלולר אינן מצלמות מקצועיות, עדיין, וישנם פרמטרים רבים נוספים המשפיעים על איכות הצילום כמו העדשה, פוקוס, ISO, זום אופטי וכו'.

המצלמה של הרייזר תצלם צילומים מעולים באור יום ופחות טובים בתאורה חשוכה יותר.

אפליקציית המצלמה די עשירה באפשרויות. ניתן לבחור בין צילום עם פלאש וללא פלאש, לשלוט על החשיפה, להכניס אפקטים לתמונה (סטנדרטיים כמו תשליל, שחור-לבן וכו') לצלם צילומי פנורמה, צילום עצמי עם טיימר או צילומים מרובים המתבצעים על ידי לחיצה אחת על לחצן הצילום שלאחריה תצלם המצלמה ברצף מספר צילומים של האובייקט. לאחר מכן ניתן לגשת לגלרייה, המכשיר יזהה שמדובר בסדרת צילומים מרובים ונוכל לבחור את התמונה הטובה ביותר כשהמכשיר ימחק את השאר אוטומטית. יפה.

אפליקציית המצלמה יודעת להשתמש גם במצלמה הקדמית ועל ידי לחיצה על הכפתור הייעודי, נוכל להפוך את כיוון המצלמה ולבצע צילום עצמי.

גם לצילום הוידאו וגם לצילום הסטילס ישנו סליידר בצד השמאלי המבצע זום בזמן הצילום. חשוב לזכור שהזום הוא זום דיגיטלי ולא אופטי.

 דוגמאות צילום. (לצפייה בתמונה מוגדלת יש ללחוץ על התמונה)

צילום אובייקט יציב בתוך חדר בתאורת פלורוסנט 

צילום בתוך הבית. תאורת יום מבחוץ 

צילום אובייקט זז בתוך הבית.

צילום חוץ ביום 

 


 

צילום אובייקט במצב מאקרו

 

 

דוגמא לצילום וידאו שצולם בחדר מואר (ניתן לצפות בוידאו ב 720P):

 

 

 

 

מבנה חיצוני 

מבנה חיצוני

נכון שהמכשיר דק, אבל הוא גם די גדול. בגודל של 13 ס"מ על כמעט 7 ס"מ, זה מכשיר שאתם תרגישו ביד. בעלי ידיים גדולות אולי לא ישימו לב, אבל בעלי ידיים קטנות יקשו לתפעל את המכשיר ביד אחת בלבד. הדקיקות שלו מצד אחד ושטח הפנים הגדול שלו מהצד האחר גורם לו לעתים להיות לא נוח ביד לאחיזה. אני יכול להעיד שבמהלך הביקורת, החליק המכשיר מהיד שלי ושבר לי חפיץ מאוד יקר בבית. לידיעת מוטורולה – החשבונית בדואר.

אבל עדיין, אין על הפרט ללמד על הכלל. נדרשת הסתגלות לגודל ולכן נמליץ לבעלי ידיים קטנות, להתרשם מהמכשיר באופן פיזי לפני הרכישה.

מהצד השני, יתרונו של המכשיר בגודלו הוא המסך הגדול והמרשים שיש לו. עם מסך בגודל 4.3" לא תפסידו דבר. נוח מאוד לקרוא בו או לצפות בוידאו בצורה אופקית או אנכית והגודל שלו כאן בהחלט משחק לטובתו מה גם שהמסך עצמו איכותי, בעל צבעים עזים ובהירות טובה. המסך גם מגיב טוב מאוד למגע ולהחלקות האצבע וכל זה ביחד נותן תחושה של מכשיר איכותי ונוח לשימוש.

בצד ימין של המכשיר שני כפתורים – כפתור הפעלה וכיבוי כפתורי השליטה על השמע והצלצול.

בצד שמאל מגירת הכרטיסים – חריץ אחד לכרטיס הרחבת זיכרון מסוג מיקרו SD והחריץ השני עבור כרטיס SIM מסוג מיקרו סים.

בצידו העליון –  כניסת כבל DATA וטעינת המכשיר מסוג מיני USB, יציאת מיקרו HDMI לחיבור המכשיר למסך טלויזיה ויציאת אוזניות.

בצידו האחורי – המצלמה האחורית, הפלאש והרמקול.

 

וידאו ביקורת מקיפה וסיכום 

מאפיינים טכנים:

 

 • מסך: 4.3", 540X960 פיקסלים סופר AMOLED
 • מערכת אנדרויד 2.3.5
 • מעבד  1200 , TI OMAP 4430 כפול ליבה
 • זכרון RAM 1 GB, זכרון אחסון 16GB
 • מצלמה אחורית 8 מגה פיקסל, מצלמה קדמית 1.3 מגה פיקסל. מצלמת וידאו 1080P
 • תקשורת BT, WIFI
 • יציאת HDMI
 • סוללה 1780mAh, זמן שימוש:12.5 שעות. זמן המתנה 204 שעות

 

סרטון וידאו של המוטורולה רייזר – מבט פיזי, הממשק, הפעולות החכמות, השוואה לגלקסי S2:

 

 

 

יתרונות:

 

 • מסך גדול בהיר, קריא שמגיב טוב
 • מצלמת סטילס 8MP ווידאו 1080P
 • מערכת BLUR משופרת עם מסך נעילה נוח וטוב ווידג'טים רבים
 • אפליקציית פעולות חכמות

 

חסרונות:

 

 •  לא ניתן להחליף סוללה
 • אין T9 בחייגן
 • אין מתגים במגירת התזכורות
 • רחב מידי לבעלי ידיים קטנות

 

סיכום:

אני חייב לציין שהרייזר השאיר עלי רושם חיובי מאוד ולמען האמת הוא נותן פייט רציני ואמיתי לרב המכר של סמסונג – הגלקסי S2 וקשה שלא להשוות אותו אליו – הצורה הדומה, הדקיקות, המסכים וכמובן מערכת ההפעלה עם הבדלים בין הבלור לטאצ'וויז.

הרייזר של מוטורולה מהיר מאוד, בעל מסך טוב למדי שמגיב מהר ומצלמה טובה שאמנם כמו רוב המכשירים הסלולרים עדיין לוקה בחסר בצילומי פנים וחושך אבל נותנת תמורה יחסית. בין החסרונות היחידים החסרונות היחידים שמצאתי במכשיר קשורים באופציות של מערכת ההפעלה והחייגן, אותם ניתן לפתור בפשטות על ידי אפליקציות צד ג'.

עם ריבוי מכשירי האנדרויד הקיימים בשוק והתחרות הקשה ביניהם, טוב לראות שישנן חברות, גדולות ומוכרות, שעדיין יודעות להוציא מכשירים טובים. 

 

לדיון בנושא: מוטורולה RAZR. חד כתער


8:30
  /  
15.12.2011
  
מאת: אלי חבוש