סרט לסופשבוע – Drive, נסיעה לא קלה אבל משתלמת

חצי שנה אחרי שזכה בפרס הבימוי בפסטיבל קאן והסתובב בכל העולם, הגיע הסרט "Drive" להקרנות בישראל. כתב הקולנוע שלנו הלך לראות ...

7:00
  /  
10.12.2011
  
מאת: איתמר נימרוד

סרט לסופשבוע –  Drive, נסיעה לא קלה אבל משתלמת

לפני שנעבור לביקורת, אני אשתף אתכם בידיעה שקראתי באחד העיתונים של שבת. בחורה אמריקאית צעירה ראתה את הטריילר של הסרט "דרייב" וחשבה שמדובר בסרט פעולה על מירוצי מכוניות סטייל "מהיר ועצבני", היא קנתה כרטיס, הלכה לראות את הסרט ומסתבר שהסרט הוא ממש לא מה שחשבה והחליטה לתבוע את מפיקי הסרט על מיליון וחצי דולר בטענה שהונו אותה וגרמו לה לעגמת נפש. עכשיו אתם בטח שואלים את עצמכם למה אני שיתפתי אתכם בכתבה הזאת?, אז ככה, 1: מסתבר שיש גם אנשים כאלה בעולם. 2: "דרייב" הוא אמנם לא סרט פעולה קלאסי "לפי הספר", אבל הוא סרט שאם תעשו לעצמכם טובה ותלכו לראות אותו, הוא לא ישאיר אתכם אדישים בכלל

ועכשיו, אחרי כל ההקדמה הזאת, הגיע הזמן לביקורת. "דרייב" הגיע להקרנות בישראל חצי שנה אחרי שזכה בפרס הבימוי בפסטיבל קאן וקצר תשואות ופרסים בפסטיבלים שונים ברחבי העולם (כולל בפסטיבל חיפה שלנו) והעלילה שמבוססת על ספר באותו שם, מספרת על נהג פעלולן בסרטי קולנוע (ריאן גוסלינג המצוין) שמחלטר בלילות בלעזור לפושעים להימלט מזירות הפשע. יום אחד הוא מתאהב בשכנתו (קארי מוליגן) ובבנה הקטן וכשבעלה שיצא מהכלא (אוסקר אייזק) רוצה לבצע שוד אחרון לפני שהוא חוזר למוטב, הוא מחליט לעזור לו. כשהשוד מסתיים בצורה טראגית, הנהג רוצה לדעת מה גרם לכך ומסתבך עם כל מיני טיפוסים מפוקפקים וגם עם המאפייה המקומית.

זה הסיפור בקצרה והסיפור ב"דרייב" הוא המרכיב הכי חשוב בסרט והסיבה האמיתית ללמה הסרט הוא כמו שהוא. "דרייב" הוא אמנם סרט פעולה, אבל הוא לא סרט פעולה סטנדרטי שעובד "לפי הספר". ניקולס וינדינג רפן, במאי דני מצליח שזהו סרטו הראשון באנגלית, ביים את הסרט בקצב מאוד איטי, מכיר לנו בהתחלה את הדמות הראשית והסביבה בה היא פועלת, אחר-כך מכיר לנו את הדמויות המשניות ואז כשאתה רגיל כבר לקצב ומבין איך הסיפור עובד, מגיע האקשן, הוא מפתיע אותך ככה שאתה לא יודע מאיפה זה בא לך ומדביק אותך לכסא עד לרגע שעולות הכותרות ונדלק האור באולם, האקשן אמנם מלווה באלימות שתיראה לחלק מהאנשים כטיפה קיצונית, אבל זה לא פוגם בהנאה מהסרט.


ראיין גוסלינג – Drive

בנוסף לאקשן, הסרט מתהדר גם בצילום מלוטש, עשיר בפרטים ובצבעים שמציג את לוס-אנג'לס בשיא תפארתה, בפסקול אלקטרוני לאונג'י עם נגיעות אייטיז שנשמע טוב מאוד שקיבל לא מעט ביקורות טובות. במחווה מודעת לעצמה לשנות ה-80, שמתבטאת בפסקול בכותרות הפתיחה סטייל "מיאמי ווייס וגם בפריטים שנראים על המסך כמו המכוניות שמופיעות בסרט והז'קט של הגיבור ובמשחק מעולה של כל השחקנים, החל מראיין גוסלינג, דרך קארי מוליגן שנותנת הופעה מאופקת ועוצמתית, בראיין קרנסטון (מ"שובר שורות") וכריסטינה הנדריקס (מ"מד מן") שמופיעים במהלך הסרט בתור הדמויות המשניות ועד לאלברט ברוקס שנותן הופעה בלתי נשכחת כגנגסטר מגלומן בגיל העמידה ורון פרלמן שמוכר לכם יותר כ"הלבוי", אשר שמספק את הצחוקים בתור השותף היהודי שלו.

בקיצור- שווה לפנות ערב, להשקיע זמן ולראות את הסרט. נסיעה במכונית עם חלון פתוח ומוזיקה בווליום גבוה ברקע באה בילט אין מיד אחריו.

"דרייב"-  ארה"ב 2011 100 דק'. בימוי: ניקולס וינדינג רפן, תסריט: חוסיין אמיני (ע"פ ספר מאת ג'יימס סאליס), שחקנים: ראיין גוסלינג, קארי מוליגן, בראיין קרנסטון, כריסטינה הנדריקס, אוסקר אייזק, אלברט ברוקס, רון פרלמן.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – Drive, נסיעה לא קלה אבל משתלמת


7:00
  /  
10.12.2011
  
מאת: איתמר נימרוד

1