בעלי אייפון 4 – שווה לשדרג לאייפון 4S? מבחן השוואה

יש לכם אייפון? מתלבטים אם לשדרג לאייפון 4S החדש? האייפון החדש זהה מבחינה חיצונית לאייפון 4, אבל האם מתחת למכסה ...

7:30
  /  
06.12.2011
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה


האייפון 4S (התחתון) מול האייפון 4 (העליון)

מי לא מכיר את משולש הזהב: עלות, מהירות וטיב. אם אתם רוצים משהו זול, תצטרכו לחכות הרבה זמן, או לוותר על הטיב שלו. אם אתם רוצים משהו מהר, זה בד"כ יהיה יקר או גרוע. בשביל משהו איכותי אתם לרוב צריכים לחכות הרבה זמן או לשלם הרבה כסף.

העיקרון של משולש הזהב פועל בכל תחום כמעט, אבל בתחומי הגאדג'טים הוא הרבה יותר מהיר ומשמעותי.

הסיבה לכך לרוב די באנלית – מחזור החיים של מוצרים בתחום הזה עומד על כשנה. המקרה של האייפון 4S, האייפון "המאכזב" שהגיע במקום האייפון 5 שלפי השמועות בוטל בטרם עת על ידי סטיב ג'ובס לפני פטירתו בשל אי יכולתו לעמוד בסטנדרטים הגבוהים שג'ובס דרש ממוצריו. 

בין אם זו אגדה או מעשה שקרה, האייפון 4S הגיע הרבה יותר מאוחר מהמקובל בתחום. יתכן שזה נעשה בכדי להתאים לעונות החגים ולמחזור חדש של מוצרים. כך או כך, המכשיר כבר נפוץ בארה"ב ובמקומות נוספים ונמכר במספרים יוצאים מהכלל – מיליון יחידות ב-24 השעות הראשונות של המכירה, ועד כה כ-25 מיליון יחידות.

עבורי זו לא היתה שאלה, אני משתמש כבד באייפון 4, ולמרות שאני לא מת על כל הפיצ'רים שלו ולמרות שהמראה שלו והעיצוב של IOS 5 מזכיר לי בשלב הזה סוג של רכב ענתיקא שבעליו ממשיך לטפח ולהבריק כשהמנוע כבר מיושן – האייפון 4S בהחלט מכשיר שלא היה לי ספק שאני ארכוש. הוא מתמקד בדיוק בנקודות הכשל שיש לי כרגע אם האייפון 4. תחילה, הוא מהיר יותר, המצלמה טובה יותר, אה.. ו-SIRI.

אז האתגר עבורי? בעיקר להתאפק מספיק בשביל לא לרכוש את זה ממדינה יקרה. באנגליה ההשקה היתה במקביל לארה"ב ומי שהיה מאוד לחוץ על אייפון 4S היה יכול לרכוש את זה משם. מצד שני, ההפרש יכול להגיע ליותר מ-1000 ש"ח רק בעלות נטו (לא כולל מיסים וכו') ברכישה באנגליה על פני רכישה בארה"ב. ולכן נאלצתי להמתין, תחילה לתחילת מכירת המכשירים בארה"ב ללא נעילה לחברה סלולרית (אמצע נובמבר) ואז עד שהם שולחים את המכשירים וכמובן המשלוח וכל המסביב.

וכל זה בשביל להספיק ולקבל את המכשיר כמה חודשים לפני מי שימתין לו בארץ… הזמינות בארץ? לפי השמועות כרגע, ההשקה הרשמית עומדת על 16 בדצמבר בשביל הגל הבא של שחרורי אייפון 4S בעולם. ישראל כנראה נכללת בגל הזה. צפו לחוסרים עד לתחילת 2012. כלומר, הרווחתי פחות משבועיים.

הא!!! מקנאים כבר?!

ההבדל החיצוני בין האייפון 4 ל-4S כמעט ולא קיים פרט להבדלים בהפרדות באנטנות (הפסים השחורים הנוספים באייפון 4S) למעט דבר אחד מרגיז: הזיזו את כפתור ה-MUTE כך שמארזים רבים פשוט נתקעים בו… כל שאר הכניסות והמחברים בדיוק באותו מקום. למה להזיז בשני מילימטר את הכפתור? אסטטיקה: הם לא רצו שצמוד אליו יהיה הפס של האנטנה.

תכונות המכשיר

מהיר יותר, חזק יותר

האייפון 4S ללא ספק מהיר יותר מהאייפון 4. הוא מהיר כמו האייפד 2. האמת? מאכזב.

ציפיתי למהירות גבוהה יותר, אבל זה בהחלט מורגש. בוידאו הבא שבו אני משווה בין האייפון 4 לאייפון 4S ניתן לראות את הבדלי המהירות. זה מתבטא בזמן פתיחה של אפליקציות ובעיקר בפתיחת עמודים באינטרנט. המהירות כעת מגיעה לרמות שדומות למחשב אישי – בהחלט שיפור משמעותי. זה יכול להתבטא ב-20 שניות לעמוד אחד! כמובן שזה בעיקר משמעותי ב-WIFI מכיוון שכאשר אנחנו ברשת 3G, צוואר הבקבוק לרוב אינו המכשיר, אלא הרשת ושם אין הרבה שינויים באייפון 4S, לפחות לא מול אורנג' – ספקית הסלולר שלי.

קבלו סקירת וידאו של המכשיר:

המצלמה

המצלמה

בכל התמונות והצילומים בעצם החזקתי את שני המכשירים צמודים זה לזה בעת הצילום.

כאשר אנחנו מדברים על המצלמה אפשר לדבר על צילום באור יום ובחושך וכן בצילום הוידאו. המצלמה החדשה בעלת רזולוציה גבוהה יותר (פייייהוק), ובעל מייצב מובנה. המצלמה מהירה בהרבה, היא מכניסה הרבה יותר אור ולכן אפקטיבית הרבה יותר בחושך.

אבל מבחינתי מה שהיה חשוב יותר זה מניעת הטשטוש המרגיז בעת צילום באור סביר. בגלל שהמצלמה של האייפון 4 דורשת יותר אור, היא נאלצת להשתמש בזמן חשיפה ארוך יותר ולכן תזוזות קטנות של היד בעת הצילום הופכות כל צילום סטילס למשהו מטושטש במקום צילום סביר. זה קרה לי כ"כ הרבה שפשוט הפסקתי לצלם עם האייפון 4 צילומי סטילס – פשוט לא היה בזה כל טעם. בגרסאת iOS 5 התווספה הפונקציה המבורכת של שימוש בכפתור הווליום לצורך הצילום. זה בהחלט משפר את המצב, אך כאשר לוחצים על הכפתור מתוך case, זה לרוב דורש לחיצה חזקה. מה שאני לא כ"כ מבין זה מדוע אפל לא מזהים שהאייפון בתנועה (עם חיישני התנועה, למשל?!) ומפעילים את המצלמה חלקיק שניה לאחר שייצבתי את המצלמה לאחר הלחיצה.

בכל אופן, כל הטשטושים הקטנים האלה נעלמים עם האייפון 4S, התמונות ברורות יותר וללא ספק עשו כאן עבודה מצויינת עם החיישן, שלפי העדויות משתמש בעדשות טובות בהרבה, בסנסור משמעותית טוב יותר (של סוני, עם תאורה מאחורי הסנסור, טכניקה שמפחיתה משמעותית את הרעש) ובעל מפתח של F/2.4 – שילוב שהופך את המצלמה הזו לאחת הטובות במכשירים סלולריים, אם לא ה…

עוד פיצ'ר חביב שקשה מאוד לתפוס אותו בזמן הוא שכאשר יש מישהו בפריים, המצלמה מזהה פנים ומסמנת בהתאם ודואגת לפוקוס של עד 10 אנשים. רק חסר פיצ'ר שמזהה חיוכים ודואג לצלם אוטומטית כאשר כולם בתמונה מחייכים…

צילום סטילס

האייפון 4 באור יום:

האייפון 4S:

האייפון 4 באור בינוני:

האייפון 4S באור בינוני:

האייפון 4 באור חלש:

האייפון 4S באור חלש:

ניתן לראות ששני השיפורים המשמעותיים ביותר הם באור בינוני וחשוב גם לדעת שהצילום מהיר יותר, מה שאומר שבאור חשוך, צילום עם טיפת תנועה מטופל אחרת לחלוטין.

האייפון 4 עם טיפה תנועה בתאורה חשוכה:

האייפון 4S עם טיפה תנועה בתאורה חשוכה:

אבל אליה וקוץ בה, המצלמה של האייפון 4S היא 1080P בוידאו ו-8MP בסטילס. אי אפשר להגיד לה לצלם באיכות פחות טובה. משמעות הדבר היא שמקום האחסון על האייפון הפך משמעותית קטן יותר. בוידאו למשל אני נוהג להעביר את הקטעים שלי לאייפד 2 לעריכה. לאחרונה צילמתי כמה קטעים עם האייפון 4S, אבל פשוט לא היה מקום על האייפד לאחסן אותם, מה שאומר שהייתי חייב גם לערוך אותם על האייפון.

דבר טוב, עם זאת, היא העובדה שכעת זמן העיבוד של תוכנות עריכת הוידאו קצר יותר וגם הצלחתי לעשות לא מעט עבודה תוך כדי שהאייפון הכין סרט של 10 דקות והעלה אותו ישירות ליוטיוב.

סיכום

SIRI

 

מה יש להגיד על SIRI שלא אמרנו עליה (או עליו אם אתם באנגליה) עד כה. היא בהחלט גורמת לי להרגיש אדיוט כשאני ליד אנשים ומנסה לגרום למשהו לקרות. 

היא בתאכלס עושה את העבודה, אם כי בשעות הערב (עת יקיצת האמריקאי הממוצע) היא מאוד איטית (ניתן לראות זאת גם בוידאו למעלה). זה מאוד מתסכל כשהיא אומרת "רגע", "עוד שניה", "בודקת" וכו'…

את המבטא שלי הוא דווקא קלט מצויין ולא טעה. אבל המון פעולות לקחו המון זמן ובסוף SIRI התייאשה.

 

אבל הדבר הכי שתסכל אותי אישית היה שהוא סירב להכיר בזה שאני רוצה "call my wife". הוא לא מצא את המספר, אחרי שחיברתי אותה לחשבון כ-spouse (אפשר לעשות זאת עם פקודה "XXX is my wife" או my spouse) הוא עדיין סירב. בסוף התייאשתי והוספתי לייבל חדש עם המילה WIFE וכתבתי שם את המספר שלה. כל זאת מכיוון שהוא מסרב להכיר במילה ORIT כמילה אמיתית – כשאני מתקשר לאורית, SIRI מעדיפה בהרבה את OMRI או את ORI או AMIR או אפילו ARIE… אורית? גורנישט מין גורנישט.

לפי אפל, אחרי כמה זמן SIRI תתעשת ותלמד את המבטא שלי, במיוחד אם אני מתקן אותה, אבל חליק – תסתכלו ברשימת הטלפונים FAVORITES או אפילו תמיינו את הטלפונים לפי הפופולריות של השיחות שלי איתן, ברור שאני מדבר עם אשתי הרבה כמעט כמו למשל עם מרטין…

 

הדבר שכן אהבתי מאוד זה dictation. אני רואה את עצמי מקליט הודעות ב-notes ואפילו עושה לעצמי appointments. זה נראה לי מאוד שימושי ברכב כשאני נאבק כיום למשל לנגן את ה-PODCAST המתאים, או לעיתים נאלץ להתקשר לעצמי בשביל להשאיר הודעה בשביל שאזכור משהו חשוב לאח"כ.

לגבי מבטא ישראלי, לפי מה שהבנתי  זה לא ממש עובד טוב, אם כי לפי אפל, אחרי זמן מה הוא מקטלג מבטאים ומזהה לאיזה קבוצה אתה שייך (האם זה חוקי בארה"ב לעשות תיוג או פרופיל מהסוג הזה?!) ולפי זה משפר את אחוזי הקליעה שלו. 

לדעתי הם מקליטים הרבה מאוד בקשות וטקסט ואת התיקונים וכך על ידי crowd sourcing משפרים ומתקנים את מנגנון זיהוי הדיבור. כך שמה שלא עובד כרגע כ"כ טוב, ישתפר בהמשך. בקיצור, שנה הבאה אני מצפה להיות מסוגל לכתוב מאמר כזה ללא שימוש במקלדת כלל.

בקטנה

למי שזוכר, האייפון 4 סבל מלא מעט בעיות בתחילת הדרך בנושא הקליטה הסלולרית. לא אישית לא היו בעיות גדולות מדי עד לאחרונה, אם כי הקליטה של האייפון 4 שלי היתה פחות טובה מזו של מכשירים מקבילים באותם מקומות בדיוק.  זה בעיקר הורגש במקומות עם קליטה גרועה, ובדיבור. כך גם איכות הקליטה של ה-Bluetooth של המכשיר – שהוא משמעותית יותר גרוע ממכשירים של יצרנים אחרים. 

באייפון 4S הנושא שופר על ידי פיצול המסגרת למספר אנטנות שונות שיכולות לעבוד במקביל ובכל מקרה למנוע הפרעות שנובעות בשל מגע יד. אני בכל מקרה משתמש בכיסוי ב-99% מהזמן, אבל חשוב לציין שבלי קשר, איכות הקליטה הסלולרית של האייפון 4S נראית מוצלחת יותר מהאייפון 4. עם זאת, ה-BT באייפון החדש מרגיש אחד לאחד בדיוק כמו האייפון 4 (כלומר, גרוע). זה נכון שבבית שלי יש הרבה מאוד תשדורת אלחוטית והפרעות בטווח התדרים של ה-BT, אבל עם האייפון יש בהחלט קושי גדול יותר לתקשר עם האזניות שלי, לפעמים אני צריך לשים את המכשיר במרחק של 20 ס"מ מהאזניה בשביל לקבל קליטה טובה ללא "פיקסליזציה" של הסאונד (זה נשמע כמו גרעיניות בצליל).

האייפון 4S מצד שמאל בתמונות הבאות:

אבל בתחום המסך, האייפון 4S מעט פחות צבעוני מהאייפון 4, בעיקר בנוגע לצבע הכחול. נראה שטמפ' הצבע של האייפון 4S מעט יותר נמוכה, והוא יותר "צהבהב". מכיוון שמדובר במכשיר חדש, יש סיכוי שזה הדבק בחלקו הפנימי של המסך שעדיין לא הגיע לצבעו הסופי, כך שהנושא הזה יבדק על ידי שוב בעוד מספר שבועות. כמובן שלא ניתן לחוש כמעט את ההבדל אלא אם יש לכם אייפון 4 בצמוד אל האייפון 4S.

בכל אופן, לפחות בצילום נראה שהתמונה על המסך יותר דומה לעולם האמיתי מאשר שילוב זהה באייפון 4 שלי.

זמן הבטריה, נושא שרבים דנו בו הוא לא מורגש על ידי. עבדתי כבר מספר ימי עבודה מלאים איתו ללא הבדל מוחשי בינו לבין האייפון 4. כדאי לשים לב שביטלתי את האופציה של system location services וכן ה-timezone שלי נקבע ידנית ולא אוטומטית או לפי מיקום GPS.

עוד דבר קטן הוא הרמקול של האייפון. בהשוואה אחד מול אחד, האייפון 4S מרגיש חזק משמעותית מהאייפון 4. מד ה-SPL שלי שבק חיים אז לצערי נצטרך להסתמך על כך ששמתי אייפון אחד בכל אוזן ולפי זה קבעתי שהווליום של אחד חזק מהשני…

 

לדיון בנושא: בעלי אייפון 4 – שווה לשדרג לאייפון 4S? מבחן השוואה


7:30
  /  
6.12.2011
  
מאת: עפר לאור

1