יס משיקה ממיר HD חדש – YES HD VOD

יס לא מפסיקה להפתיע - והפעם על הפרק, ממיר HD חדש נטול יכולות הקלטה אך בעל VOD.

7:00
  /  
06.12.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

בימים הראשונים של שידורי ה-HD של יס, הממיר שהושק היה ממיר YES HD (שכיום מכונה HD ZAPPER). מדובר היה בממיר בעייתי שכן לא היו לו יכולות מתקדמות. הוא בעצם היה ממיר כמו בימי קדם, ללא הקלטה, PVR או שום פיצ'ר מתקדם, חוץ כמובן מיכולות ה-HD שלו. למי שהתרגל ל-PVR כגון YES MAX, המעבר היה קשה ולרבים הפיתרון היה שילוב של YES MAX ביחד עם ממיר ה-HD החדש.

כמובן שזה לא פתר את הבעיה, הפתרון האמיתי הגיע עם ה-YES MAX HD, אשר אפשר להקליט תוכניות גם ב-HD וגם ב-SD. בהמשך הפלטפורמה הזו עברה שינוי נוסף: YES MAX TOTAL הוסיף יכולות VOD על ידי חיבור לאינטרנט והורדת סרטים לדיסק הקשיח של הממיר.

עם הזמן, יס הפסיקה לאפשר ללקוחות חדשים להתקין HD ZAPPER ולמרות שהיה לו ביקוש, הוא פחות או יותר יצא לפנסיה מוקדמת. 

בינתיים, היתה ללקוחות יס קיימים בעיה. הוספת ממיר MAX HD בכל חדר זה סיפור לא מאוד זול בתקציב החודשי. בעוד שמסכים ברזולוציית FULL HD לחדרי ילדים מגיעים כיום לסכומים מצחיקים של 1500 ש"ח ואפילו פחות, העלות החודשית של ממיר כזה הופכת למעמסה לא קלה. נוסף על כך, הממירים הקיימים של יס מוגבלים לא רק טכנית אלא גם באופק הטכנולוגי שלהם. לאחרונה השיקו ביס גרסא חדשה של ממשק ב-YES MAX הותיק שכוללת VOD וממשק דומה לזה של MAX HD. אך השקה רכה זו, סיבכה את יס מאוד – התשתית הטכנולוגית לתמיכה ב-VOD בממירים האלה יקרה מאוד וסבוכה מאוד טכנולוגית – גם הממשק כבד ומאיט את הממיר. בקיצור, לממירים האלה יש תאריך פקיעת תוקף של עוד כמה שנים ויס צריכה פיתרונות ללקוחות שלה שלא יעלו כמו ממיר MAX HD מלא.

בדומה למה שהוט גילו, גם יס מגלים שהצמא של הקהל הישראלי לתוכן VOD הוא יוצא דופן בעולם. הישראלים מאוד אוהבים VOD ולכן הדגש של יצירת ממיר חדש צריך להיות האפשרות לצפות ב-VOD וב-HD ללא העלויות הנלוות לממיר MAX HD, כלומר ללא דיסק קשיח והחומרה הלווית לו (controller של דיסק קשיח, אוורור, מערכות תוכנה וניהול דיסק וכו').

הממיר החדש (VOD HD ZAPPER)

rnrn

הממיר החדש נקרא רשמית DS830NY והוא מיוצר על ידי חברת PACE שייצרה את הממירים הראשונים של יס. את היבוא לקחה על עצמה יס עצמה בניגוד למקרים קודמים – ככל הנראה החברה מצפה למינימום בעיות חומרה ולכן בשלה לעשות את היבוא באופן עצמאי לחלוטין. כידוע, יצרנים שונים ויבואנים שונים היו מעורבים בממירים השונים, כאשר ניופאן ויורוקום הן בד"כ היבואניות של יס, והיצרן האהוב ביותר על החברה הוא לרוב ADB.

ניכר שהושקע הרבה מחשבה בנסיון להוזיל את הממיר מבלי להוריד מביצועיו. המהירות שלו דומה לסדרות החדשות של הדור השני של ממיר MAX HD. המעבד מהמהירים שזמינים כיום והממשק טס.

 


הזאפר HD הישן ומעליו החדש כ-60% פחות ברוחב ובעומק

מבחינה חיצונית הממיר מעט יותר גדול ממחצית רוחבו של ה-MAX HD (כ-60% ממנו) וכך גם בעומקו – כאשר הגובה קרוב מאוד. יש מספר לחצנים קדמיים, ומקום לכרטיס החכם (שמעט מקלקל את הפאנל הקדמי בכך שהוא בולט החוצה).

הממיר כולל חיבור HDMI אחד, שני חיבורי USB (אחד תפוס), חיבור חשמל לספק חיצוני עם תפסן (מתברר שבממירי MAX HD היתה נטיה לספק להתנתק כאשר מושכים אותו או את הספק ולכן האביזר הזה מאוד עוזר). לראשונה אנחנו רואים ממיר מתקדם של יס נטול חיבור ה-SCART, מתברר פשוט שמרבית המסכים לארץ כבר לא מגיעים עם זה ולצערינו הרב יש יצרנים רבים שויתרו על השימוש במחבר הזה עבור חיבור SD. מכיוון שהממיר הוא ממיר HD, אין באמת הרבה טעם בכך. חיבורי וידאו כוללים בנוסף למחבר ה- HDMI, חיבור קומפוננט וקומפוזיט. יש יציאת סטריאו RCA וחיבור אודיו דיגיטלי קואקסיאלי בלבד. הנחת היסוד היא שחיבור ה-HDMI יהיה השימוש העיקרי כאן.

 

זהו, נשאר לדבר על חיבור ה-USB התפוס. הוא מגיע עם disk on key מיוחד בגודל 8GB. התכנים שתורידו ב-VOD ירדו לשם. מן הסתם, כמות התכנים תשתנה לפי סוג התוכן שתורידו. אם אתם צופים בתוכן HD, זה יגמר מהר. בממוצע הצלחתי להכניס בין 10-11 תוכניות וכמה קטעי HD עד שהמכשיר סימן לי שנגמר לו המקום. הוא אינו מרוקן את התוכן כשנגמר לו המקום, אלא צריך ידנית לנווט ולהסיר את מה שנצפה. רשימת ההורדות נשארת קפואה בינתיים, כך שזה מאוד נוח לביצוע הזמנות וכאשר מסיימים לראות ומוחקים סרט/פרק, הפרק הבא כבר יורד מהרשימה. מה שכן מוזר הוא שלמרות שסימנתי פרקי תוכנית בסדר שרציתי לראותם, כנראה הממיר יוצא מתוך הנחה שהתוכניות האחרונות שסימנתי הם אלה שאני הכי לחוץ עליהם ולרוב מעדיף להוריד אותן קודם.

 

כאמור, המכשיר מגיע עם disk on key מיוחד.

מה מיוחד בו? שני דברים: הוא מהיר משמעותית מאשר מה שתרכשו בחנות. כפי שגיליתי ביגון רב בבדיקות ההקלטה של DTT ממסכים רבים, הם צריכים לעשות benchmark בשביל לוודא שקצב הנתונים של הכתיבה והקריאה של disk on key כזה מספיק בשביל הקלטה – רובם, כך מתברר, פשוט לא עומדים בקצב.ה-DOK מאובטח עם חוט שניתן למתוח אותו לאותו מחבר בטחון של חיבור החשמל של הספק.

המשמעות של המיוחדות הזו היא שמן הסתם, כשתנסו לחבר דיסק קשיח או DOK שרכשתם במו כספכם, הוא לא יעבוד. גם אם תפרמטו אותו, התוכנה של הממיר מתוכננת לעבוד רק עם DOK שיס עצמם בדקו והכינו. יתכן שאם תעשו שמיניות באויר ניתן יהיה לעשות משהו, אבל השאלה אם כדאי לטרוח במקום לדאוג לזה שיס יעבירו לכם DOK חדש או גדול יותר כאשר אלה יהיו זמינים…

כאמור, הפורמט של ה-DOK הוא ייחודי של יס ולכן לא ניתן יהיה להשתמש ב-DOK משל עצמכם גם אם הוא מספיק מהיר. לא ניסיתי לפרמט DOK בעצמי אך אני מעריך שניתן יהיה לרכוש שדרוגים של דיסק הפלאש הזה ואפילו בעתיד ניתן לחשוב על שימוש בדיסק קשיח חיצוני, אולי גם למטרות הפיכת המכשיר ל-PVR לכל דבר. אבל כל זה דמיונות שלי, יס עצמם לא אמרו על כך דבר וקשה לדעת אם זה בתוכניות עבודה עתידיות עבור הממיר הזה. בהתחשב שכיום אפשר להשיג כבר DISK ON KEY בגדלים של 32GB ודיסקים 2.5" מגיעים ל-250GB ול-500GB, זה רק יתרון שמאגר התוכן יושב באופן כזה שהוא זמין לשדרוג יחסית קל. 

הוט עשו דבר דומה עם HOT MAGIC HD אשר קיבל דיסק קשיח שליף אשר ניתן יהיה לשדרג בהמשך ללא צורך בהחלפת כל המכשיר כולו.

הממשק

rnrn

כאמור, המעבד שנבחר הוא זריז במיוחד, והורדת העומס של ניהול הדיסק מפנה עוד זיכרון לטובת המהירות. כך שהממשק של הממיר זריז יותר באופן משמעותי מה-MAX HD מהדור הראשון וטיפה יותר מהיר מהדור השני.

הממשק כמעט זהה ל-MAX HD, למעט העובדה שרק ה-VOD זמין ואין את ממשק ההקלטות. מי שהתרגל לממשק של יס יגלה שתוך שניות הוא עובד עם הממיר ללא כל עקומת למידה.

כמובן שכל היכולות הרגילות של trickplay פועלות כאן וניתן גם לצפות בתוכן VOD במקביל להורדה של התוכן שאתם צופים בו (לאחר buffering) או במקביל לצפיה בתוכן אחר.

מכיוון שמדובר במעבד מהיר כמו ב-MAX HD, הייתי מצפה שלממיר הזה יתווספו יכולות ה-STREAMER שקיימות ב-MAX HD. אין לנו מידע האם יס תלך על כיוון כזה או לא, אבל זה די מתבקש. עוד יכולת שעלולה להפוך לרלוונטית היא יכולות של הממיר הזה למשוך תכנים מה-MAX HD לחדרי השינה. הרי שניהם יודעים לפענח את אותו התוכן וזה באמת צעד מתבקש שלהערכתינו נראה לקראת סוף 2012.

עלויות: לקוח חדש או לקוח קיים עם יס טוטאל ישלם 9.90 ש"ח על כל מכשיר (זה מכסה גם את ה-VOD ואת ערוצי ה-HD). לקוחות בלי yes total ישלמו 24.90 ש"ח לחודש על הממיר והשירות.

בנוסף, לפי מה שאנחנו מבינים, ממירי YES MAX (גרסאת ה-SD) יוצאים מהמחזור והחברה עוברת אך ורק ל-MAX HD כחלק מהמגמה לעבור ל-HD בלבד.

ועכשיו אתם – האם תשדרגו את הממירים בחדרי השינה שלכם בממיר כזה? האם יכולות VOD חשובות לכם יותר מאשר יכולות הקלטה? נשמחלקבל את הפידבקים שלכם על הממיר החדש.

הממיר זמין החל מהשבוע.

לדיון בנושא: יס משיקה ממיר HD חדש – YES HD VOD


7:00
  /  
06.12.2011
  
מאת: עפר לאור