תרגיל מחשבתי: איך יראה AppleTV?

קחו אתגר, סוג של תרגיל מחשבתי.נניח שאפל תוציא בשנה הקרובה טלויזיה. איך היא תראה?

7:00
  /  
04.12.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

לפי כותב הביוגרפיה של סטיב ג'ובס, לטענתו לפני שהוא נפטר הוא אמר בחגיגיות שבין חלק מהתובנות שהיו לו לאחרונה, הוא "פיצח" את נושא הטלויזיה. מכיוון שאפל כרגע לא בתחום הטלויזיה, לפחות לא באופן רשמי, חשבתי שזה יהיה אתגר מעניין לברר איך תראה הטלויזיה של אפל אם וכאשר החברה תחליט על כך.

נתחיל בזה שאני מאמין באמת ובתמים שנראה טלויזיה של אפל בשנה או השנתיים הקרובות. למה אני אומר את זה כשכל כך הרבה אנליסטים טוענים שזה לא יקרה? 

נתחיל קודם במדוע הם מאמינים שאפל לא תכנס לתחום. הסיבה פשוטה: בתחום הטלויזיות כל היצרנים, כולם, מפסידים כסף כאילו אין מחר. כל שנה יוצא שחקן אחד או שניים משמעותיים מהמשחק. כרגע מי שמדממת הכי הרבה היא חברת סוני שלאחרונה דיווחה שניתן להגיד שחטיבת המסכים היא בעצם היחידה שמפסידה כסף בכל הארגון וגוררת אותו למטה.

מצד שני, שווקים אחרים שבהם לא היתה רווחיות גדולה (ע"ע טלפונים חכמים) היו שוק שאפל חגגה עליו והפכה לאחת החברות הרווחיות ביותר בעולם בגלל זאת.

מדוע? מכיוון שכאשר רוכשים מסכים של סוני או של פנסוניק, לרוב בודקים טוב טוב את המחיר של המתחרים ולכן החברות מתחרות מאוד באגרסיביות על המחיר – עד לרמה שבה הרווחיות שלהן שחוקה עד זוב דם. אפל, לעומת זאת, עובדת על הברנד שלהם ופחות מעניין אותם להתחרות במחיר. הם עושים זאת בשלב כלשהו, אבל רק כשיש להם מכשיר עם יתרונות אחרים על פני התחרות (לדוגמא macbook air שהתחרות שלו לרוב יקרה יותר ממנו).

אז איך תראה הטלויזיה שאפל תייצר? 

אז כאמור, אני אישית מאמין שהשמועות על טלויזיה שכזו הן נכונות ושלוח הזמנים פשוט ארוך. שמועות על האייפון הסתובבו שנתיים לפני יציאת המכשיר, ושמועות על האייפד גם הם היו קיימות שנתיים לפני שהמכשיר יצא בפועל. לדעתי יש פחות משנה עד אשר כל האלמנטים יהיו מוכנים והמסך יראה אור.

טכנולוגיות

אל תצפו ליותר מדי. מדובר יהיה ככל הנראה במסך LCD, עם מסגרת אופיינית ולוגו של אפל בחלקו הקדמי אשר לדעתי ישמש לא רק כאינדיקטור שהמסך דלוק או כבוי, אלא גם ידליק ויכבה את המסך בנגיעה – זה כמובן יהיה הכפתור היחיד שעל המסך. המסך יהיה עשוי מסגרת אלומיניום מוברש ויראה בחלקו האחורי כמו אייפד.

לא יהיה לו תלת מימד או מקרן קול. זה יהיה מסך רגיל למדי, עם עיצוב מרהיב ועלות שתגרום לכם לשפשף את העיניים ולארנק שלכם להתכווץ? כמה יקר זה יהיה? קחו מסך LCD מקביל ותוסיפו 50% בשביל השם. 

מה המסך הזה יעשה? הוא יכלול מספר לא גדול של כניסות HDMI בלבד (לדעתי 2-3 כניסות), כניסת רשת, ותאימות WIFI. הוא יגיע לכל היותר בשני גדלים (46" ו-55").

 

הוא יריץ ממשק של AppleTV ומערכת ההפעלה שלו תהיה iOS. ניתן יהיה לשלוט בו בשלט מינימליסטי למדי (עם מעגל שליטה ומספר כפתורים קטן) או דרך האייפון/אייפד שלכם.

הממשק שלו יהיה מינימליסטי למדי, ובעצם יאפשר לכם לראות כניסת HDMI כלשהי (בארה"ב יתכן שתהיה תאימות גם לטלויזיה DTV שהיא בעצם כמו DTT שלנו כאן). יהיה לו Airplay, כך שניתן יהיה לשלוח אליו קטעי וידאו מהטלפון או מהאייפד שלנו.הוא יריץ אפליקציות. בדיוק אותן אפליקציות שיש כיום ב-AppleTV, יתכן אפילו שבגרסא הראשונה עדיין לא ניתן יהיה להתקין אפליקציות יעודיות מעבר למבחר שאפל עצמה תפעיל עליו.

תהיה למסך מצלמה קדמית שתאפשר לעשות facetime מול כל אחד עם אייפון או אייפד. סקייפ? כנראה שלא בשלב הראשון.

אז למה זה בכלל מעניין?

 

עד עכשיו תארתי את החלק החיצוני, והאמת – המאוד באנלי, של הטלויזיה הדמיונית הזו. מן הסתם, אפל לא יכולה לקחת מסך להוסיף עיצוב ולשלב בתוך המסך את ה-AppleTV הנוכחי (מוצר שסטיב ג'ובס הגדיר בתור "פרוייקט תחביב של החברה") ולהסתפק בזה.

יש שני אלמנטים טכנולוגיים שחסרים כאן: מגע ודיבור.

אפל היא חברה שמדגישה רגשות. המצלמה מאפשרת תקשורת בין אישית. המגע, יאפשר לנו לבחור בסרט כלשהו ופשוט לגעת במסך. למה צריך מגע במסך כזה גדול? כנראה שלא צריך ושזה יפריע, זו הסיבה שהסיכוי שיוסיפו טאץ' היא קטנה. מצד שני, זה משהו שרבים ניסו ומעטים הצליחו בו – וכמובן שזה אתגר גדול בדיוק לאפל להצליח במקום שאחרים נכשלו באופן כל כך ברור.

אבל זה לא באמת היופי האמיתי של המסך הזה וסוד הקסם שלו. סוד הקסם שלו הוא בדיוק אותו קסם שנמצא ב iphone 4S. קבלו את SIRI.

SIRI בטלויזיה

 

כששמעתי לראשונה על SIRI בטלפון אמרתי שזה נשמע לי טפשי. האמת שזה עדיין נשמע לי טפשי ואם זה היה היתרון היחיד של האייפון 4S, אז הייתי מוותר עליו ברצון (השדרוג במצלמה זה בפועל מה שהיה לי חשוב, כי אני משתמש כבד במצלמה של האייפון 4 והיא אפילו לא קרובה לרמה שהייתי רוצה). אני לא יודע איך זה יהיה בפועל, לפחות לא עד שאקבל את האייפון 4S שלי, אבל אני מתקשה לדמיין את עצמי קובע פגישות ומדבר ל-SIRI בחוץ או בחדר שיש בו עוד אנשים. איפה זה כן שימושי? ברכב למשל, שבו אני לוחץ על כפתור ונותן פקודות שככל הנראה לא יגרמו לי לקבל דוח תנועה. SIRI עדיין בחיתוליה, היא לא מקריאה לי את הדואל שלי, היא מוגבלת במקומות שבו ניתן להכתיב דברים. בעצם היא סוג של עוזר אישי די מוגבל שכלית אבל גם כזה שכנראה די פאדיחה לדבר אליו ליד אנשים. כשהילדים שלי עושים בעיות אני תופס מרחק ועושה פרצוף של "של מי הילדים האלה ולמה ההורים שלהם לא מטפלים בהם ביד קשה יותר?!". ככה זה גם עם SIRI, אני פשוט חושב שזה פאדיחה לתת לזה פקודות כשאנשים אחרים נמצאים בסביבה.

אבל בסלון? זה נראה לי קל מאוד להגיד SIRI TURN ON TV. או אפילו במקום זה ישר להגיד לה: SIRI SHOW ME HOUSE.

במקרה כזה המסך צריך להדלק ולהציג לי מאיפה אני יכול לראות האוס. יותר מזה, אם אני כבר צופה בהאוס ויש פרק חדש, זה כבר צריך להציג לי אותו. מאיפה? מ-NETFLIX, מ-iTunes או מהקטלוג סדרות הפרטי שלי. אם הוא לא בטוח, שישאל אותי.

אם אני רוצה האוס ולא ראיתי את זה לפני כן, זה צריך לדעת מזה ולהראות לי את העונות השונות ולאפשר לי לרכוש אותן או לצפות בהן עם פרסומות (תלוי כמובן במה זמין עבור הסדרה הזו).

SIRI I WANT TO WATCH A MOVIE צריך להראות לי סרט טוב (או רשימת סרטים) על בסיס ההיסטוריה של מה שאני אוהב. תחליפו את MOVIE בשם של סרט מסויים, או ב "DRAMA" וזה צריך לעבוד באופן חלק.

SIRI TURN THE VOLUME DOWN צריך להחליש לי את הווליום.

דמיינו ילד שאומר SIRI PLEASE SHOW ME SPONGE BOB. זה בעצם אומר שילד בן שנתיים, בדיוק אותו הגיל שכבר מאפשר לשחק עם אייפד, יכול לשלוט במערכת הקולנוע הביתי המסובכת ביותר שלכם.

הטכנולוגיה

 

עד היום ניסו עלינו מספר רב של שיטות שליטה שונות. לרוב זה היה מורכב ממספר כפתורים נרחב, כבלים או שלטים שונים. 

בשנתיים האחרונות חל שינוי די דרמטי. מיקרוסופט השיקה את ה-Kinect ובעצם הפכה את נפנופי הידיים שלנו למשהו שיכול לשלוט בציוד הביתי שלנו. בסרט Minority report ראינו ממשקים כאלה, אבל בפועל נפנוף ידיים זה דבר מעייף למדי. אם אין לכם כח ללחוץ על כפתור בשלט, הרמת ידיים נראה לי עוד יותר הזוי כפיתרון. 

במקביל, מקורות הוידאו שלנו הפכו למרובים יותר, ובארה"ב יש אין ספור שירותים שונים שיכולים להשתלב בסלון. מערכות השליטה הפכו לכאלה שאף אחד לא יכול להשתלט עליהן… בשביל בית עם מספר חדרים לאפשר צפיה בתכנים שונים זה כמעט בלתי אפשרי בלי לקחת חברה ולהפוך את זה לפרוייקט רב שנים ועתיר ממון.

פיתרון שליטה הקולית הוא בעצם הפיצוח שג'ובס דיבר עליו. ניתן לתת כאן טוויסט חדש לכל הרעיון של הטלויזיה ואם זה נעשה כראוי (ה-4S יהיה מעבדת הבדיקות של הטכנולוגיה) זה  משהו שאנשים רבים ישלמו הרבה מאוד כסף עבורו. יש כאן אתגרים לא קלים, אבל מרביתם יפתר בגרסאות התוכנה הבאות של האייפון 4S. כל השאר זה קלי קלות.

תוך דור אחד או שניים, צפו שאפל תהיה הספקית השניה או השלישית בגודלה בעולם של טלויזיות. ותזכרו מי אמר לכם את זה ראשון.

אנחנו נראה התמקדות רבה בתחום הזיהוי דיבור בשנה הקרובה. צפו לגרסאות עם יותר פקודות, התממשקות לאפליקציות דרך API יעודי, וכמובן טיפול בעוד ועוד שפות (לפי שמועות שאתר iPhones דיווח עליהן, גם בעברית). כל זה לקראת המהלך האמיתי – השקת מסך עם תכונת SIRI.

ומה הלאה עם המסך הזה?

 

בדיוק כמו כל דבר שאפל מייצרת, הוא 90% מוצר מוגמר. חסר חיבורים, אופציות ופיצ'רים שמאפשרים לה לשדרג בכל שנה את המוצר באופן הדרגתי ולעורר את השוק. אפשרות של אודיו תלת מימדי (מקרן סאונד) או אפילו חיבורים חיצוניים הם דברים שבוודאי יגיעו בגרסאות הבאות של המכשיר.

חיבורי USB? יש מצב שהם יגיעו גם בשלב הראשון, אבל לדעתי זה לא יקרה. במקרה הטוב, ניתן יהיה לחבר להם מכשירי אייפון/אייפד בשביל לראות תוכן שנמצא על גבם, אבל בתאכלס, מי צריך בכלל USB כשיש WIFI בעולם…

בקיצור, צפוי ל-5 שנים של שדרוגים לפחות לפני שאפל תתפנה למוצר הבא שלהם (רכב ?!)…

לדיון בנושא: תרגיל מחשבתי: איך יראה AppleTV?


7:00
  /  
04.12.2011
  
מאת: עפר לאור