Kuro in 3D – הייתכן?

 מסך ה- KURO של פיוניר מהווה עד היום אמת מידה עבור רבים אשר מחליפים אותו בלית ברירה עם כניסת מסכי תלת ...

17:00
  /  
30.11.2011
  
מאת: מוטי כהן
מבוא

הקדמה

מאמר זה התחיל כגימיק והתפתח לפרויקט מעשי – איך לראות תלת מימד ב-KURO, הפלאזמה הותיקה של חברת "פיוניר".
מאמר זה מתאר לחובבי התלת מימד ולבעלי ה-HTPC את הנדרש להפיכת מסך רגיל למסך המקרין סרטים בטכנולוגיה זו. המאמר מתמקד בפעולות שיש לבצע עבור מסך ה-KURO אבל לא רק. יש להתייחס לכל המאמר כגימיק כלפי מסך ה-KURO (ההסבר בהמשך) אבל כמשהו מאד אמיתי עבור מסכי פלאזמה אחרים מדורות מתקדמים יותר.

מי שמעוניין להשקיע, יכול להשתמש בערכות מוכנות מחברות מוכרות, ביניהן חברת Nvidia. מסך LCD (בשונה ממסך הפלאזמה) מציג נקודה בעייתית של קיטוב. התייחסות לנושא זה תעשה לקראת סוף המאמר.

הבסיס

נתחיל ברשימת האובייקטים הנדרשים:

  1. מחשב עם יציאת RGB אנלוגי (מחבר ה-D-Type 15 פין הסטנדרטי שמתחבר לכל מסך מחשב, המוכר לרוב המשתמשים כ"חיבור VGA").
  2. כרטיס מסך מסוג Nvidia.
  3. מתאם VGA לסנכרון המשקפיים – יש לרכוש
  4. משקפיים אקטיביים – יש לרכוש
  5. תכנת Stereo של Nvidia לכרטיס המסך – חינם
  6. תוכנת NVIDIA 3D Vision Video Player של חברת Nvidia להקרנת הסרט – חינם
  7. תוכנת X3D לסנכרון המשקפיים – חינם

קיימות כמה אפשרויות לחיבור המחשב למסך הטלוויזיה אבל העיקרון בכולן דומה – מתקן שמזהה את קצב תחלופת התמונות ומשדר אות לסנכרון המשקפיים:

מסך הטלוויזיה מחובר למחשב בכבל אנלוגי סטנדרטי (15 פין D-type) דרך מתאם (VGA). המתאם מחובר בצד אחד לכרטיס המסך של המחשב ומצד שני לטלוויזיה. תמונה מהמחשב עוברת דרך הכבל ומוקרנת על מסך הטלוויזיה. תוספת המתאם נועדה להעביר למשקפיים מתח הפעלה ופיקוד כדי שיהבהבו בקצב התואם את התחלפות התמונות במסך.בצד שמאל של האיור אפשר לראות תמונה של המשקפיים האקטיביים ותמונה של מפריד הסנכרון. 
באיור הנ"ל המשקפיים נראים מחוברים בחוט למפריד הסנכרון. משקפיים אלו הן הזולות ביותר וטובות לשימוש לניסיונות הראשוניים במערך המוצע.

התיאוריה

הבסיס לכל המערך לצפייה בתלת מימד הוא להקרין שתי תמונות ולדאוג שכל עין תראה רק את התמונה המתאימה לה. במערכות הקולנוע הותיקות כמו ה-IMAX השתמשו בהקרנה כפולה, והקרינו על המסך בו זמנית שתי תמונות. להפרדת התמונות לכל עין השתמשו בטכנולוגיית קיטוב האור.
ברוב מסכי הטלוויזיה משתמשים בשיטה אחרת. מקרינים על המסך את תמונת עין ימין ותמונת עין שמאל לסירוגין כך שבזמן נתון מופיעה רק תמונה אחת.  משקפי התלת מימד פועלים בצורה אקטיבית ואוטמים את מעבר האור לעין הלא רצויה. כלומר אם התמונה המוצגת על המסך היא של עין ימין המשקפיים אוטמים את המשקף של עין שמאל, ולהיפך.

הרחבה: כל מה שרצית לדעת על תלת מימד…והעזת לשאול
חלק א',חלק ב', חלק ג', חלק ד', חלק ה'

כדי שהמשקפיים ידעו איזה צד לאטום הם חייבים לקבל אות שיידע אותם בזמן המדויק של תחלופת התמונה המוקרנת על המסך. לשם כך חייבים את יחידת המתאם לסנכרון המשקפיים.

עד שהוחלף בחיבור DVI, החיבור בין המחשב למסך המחשב היה במשך שנים רבות חיבור אנלוגי. חיבור זה תוכנן לעבוד עם מסך CRT והעביר אליו את שלושת צבעי היסוד (RGB) במתח אנלוגי מ-0V ועד 1V. בכבל זה עוברים גם אותות סנכרון של מהירות הסריקה האופקית ומהירות הסריקה האנכית של אות התמונה ומתח DC.

אולם, קיים במחבר עוד פין מיוחד (פין 12) שתפקידו לנהל דו שיח עם המסך. בפין זה מתרחשת התקשורת בין המחשב למסך כדי ליידע את המחשב את שם המסך, מודל המסך, תדרי עבודה אפשריים וכו'. מכיוון שלא נשארו פינים פנויים במחבר, מנגנון התלת מימד מנצל פין זה ומשתמש בו לצורך שליחת אותות לסנכרון המשקפיים. התוכנה שמשתלטת על פין זה ודואגת להוציא את האותות המתאימים כדי לסנכרן את המשקפיים היא X3D.
ישנן תוכנות נוספות ומתאמים אחרים חדישים יותר שמשתמשים ב-USB לסנכרון המשקפיים אבל מאמר זה מתאר את הדרך שבה אני פעלתי ובהמשך גם מסביר כיצד לבדוק את יכולת מסך הטלוויזיה להקרנה בתלת מימד במחיר ראשוני מינימאלי.

מנגנון לסנכרון המשקפיים לא מספיק כדי לסיים את נושא התלת מימד. משהו צריך לקחת את אות הוידיאו המכיל שתי תמונות ולהחליף אותן בקצב, לסירוגין תמונה עבור עין ימין ולאחריה תמונה עבור עין שמאל וחוזר חלילה. לשם כך צריכים את שילוב החומרה / תוכנה של חברת Nvidia.

במאמר זה נתייחס לקידוד הנפוץ ביותר להטמעת שתי תמונות באות הוידיאו כאות תלת מימד והכוונה לשיטת ה- Side By Side, היא SBS. בשיטה זו תמונת ה-HD מחולקת לשני חצאים אנכיים כך שכל חצי מכיל תמונה עבור עין אחרת.
מסגרת וידאו אחת נראית כך:

על מנת לפענח, צריך תוכנה שמותחת כל תמונה בנפרד לגודלה המקורי ומחליפה את התמונות בקצב הנכון. תוכנה זו פועלת עם  כרטיס המסך של Nvidia ונקראת: NVIDIA 3D Vision Video Player. התוכנה יודעת כמובן לפענח גם סרטי תלת מימד עם קידוד שונה מ-SBS, על כך בהמשך.
ישנן תוכנות נוספות שיודעות לפעול עם כרטיסי מסך שונים מ-Nvidia אבל הן לא תוכנות חופשיות.

לראות או לא לראות?

המסך

למעשה מסך הטלוויזיה הוא הגורם הראשוני להחלטה האם כל המעבר לתלת מימד כדאי. 

כאמור, המסך מקרין שתי תמונות מתחלפות בקצב גבוה, כל אחת משויכת לעין אחרת. השאלה החשובה היא כמה גבוה. תדר הקרנה רגיל של 50 תמונות בשנייה הוא סביר בכל מערכות הטלוויזיה כי לעין יש זיכרון והיא לא ממש מרגישה בקצב התחלפות כזה.במילים אחרות, העין לא מרגישה בהבהוב בקצב של 50 תמונות בשנייה ומעלה.

במנגנון תלת מימד עם משקפיים אקטיביים, כל עין סגורה חצי מהזמן ("תמונה" שחורה) ולכן ההבהוב מקבל משמעות אחרת. למעשה כל עין רואה תמונה לפרק זמן קבוע ולאחר מכן צבע שחור לפרק זמן זהה. מכיוון שהתמונה בכל עין מהבהבת מתמונה רגילה לתמונה שחורה, ככל שהתמונה המוצגת יותר בהירה כך תחושת ההבהוב גדלה. גם כשנגזים בהבהוב, על רקע בהיר ההבהוב בולט יותר:

ברוב המקרים, גם בקצב של 60 תמונות בשנייה מרגישים בהבהוב. תחלופה של 100 זוגות תמונות בשנייה הינה מספיק מהירה כדי לא לחוש בתחלופת התמונות. במסכי תלת מימד חדישים תחלופת המסך מגיעה לקצב של 120 תמונות בשנייה (ההבהוב תמיד קיים, אבל המוח כבר לא מרגיש בו).

לפני ההחלטה להשקיע בציוד להפיכת מסך הטלוויזיה השטוח למסך תלת מימד חייבים לבדוק את מהירות תחלופת התמונות המרבית שמסך הפלאזמה מסוגל להקרין.חשוב להבדיל בין מה שהמסך מסוגל לקבל לבין מה שהוא מציג בפועל.

Kuro

בספר ההפעלה של מסך ה-KURO, כתוב שבמצב PC הוא יודע לקבל רזולוציות שונות כמו 600×480, 800×600, 1024×768 ועוד הרבה צרופים הנהוגים בכל מסך מחשב. בדומה לכך, הוא גם יודע לקבל אותות במגוון תדרים אנכיים: 50Hz, 60Hz, 72Hz, 75Hz וגם 85Hz. ה-KURO אמנם יודע לקבל אותות אלו אבל בפועל ממיר ומקרין אותם על המסך תמיד ב-60Hz.

משמעות הדבר היא שקצב תחלופת זוגות התמונות במקרה הטוב יגיע ל- 60 תמונות בשנייה, לכל הדעות קצב נמוך ולכן לא מאפשר להפוך את מסך ה-KURO למסך מתאים באמת לצפייה בתלת מימד. שלא תהיה אי הבנה, המסך מקרין תלת מימד מעולה אבל עם הבהוב קל שמקלקל את החגיגה ומשאיר את כל הפרויקט הזה למשוגעים לדבר. ב-KURO זה כמעט גימיק, אבל גימיק מעניין שטומן בחובו אפשרויות נוספות.

החיבור למסך ה-KURO מתבצע בעזרת כבל VGA אנלוגי ולכן במסך ה-KURO יש צורך לבחור את הכניסה המוגדרת D-Sub15.

בחירת הצבע תתאים לחיבור מחשב, כלומר במצב RGB. מכיוון שבזמן צפייה בתלת מימד עוצמת האור הכללית נחלשת, גם בגלל שהמשקפיים לא שקופים לחלוטין וגם בגלל ההבהוב, הגברתי במקצת את עוצמת האור, שלוש פסיעות לערך מעל המצב הרצוי ללא משקפיים.

האם כל מסך מתאים?

לפני שמחליטים לצלול להשקעה בתלת המימד (KURO או אחר) חשוב לבדוק מהו תדר החלפת התמונה של המסך שבו רוצים לצפות.
כיצד נדע מהו תדר ה-Refresh Rate האמיתי שאליו מסך מסוגל להגיע?
נחזור לציין – יש להבדיל בין מה שהמסך מסוגל לקבל לבין מה שהוא מקרין בפועל.

ראשית יש להסתכל בנתוני המסך. אם המסך מאשר קבלת תדר גבוה מ-60Hz כדאי להמשיך בבדיקה. לשם כך, יש להתקין בנוסף לתוכנת כרטיס המסך (Driver) גם תוכנת Stereo מבית Nvidia. את תוכנת ה-Stereo יש להוריד בהתאם ל-Driver התואם לכרטיס המסך.
רצוי להשתמש ב-Driver לא חדש כי לחדשים אין מקביל ל-Stereo. אני משתמש ב: Nvidia_91.31_winxp2kmce_international_whql עבור תכנת כרטיס המסך וב-Nvidia_91.31_forceware_3dstereo עבור תכנת ה-Stereo של הכרטיס.

אחרי התקנת Driver של ה-Stereo יש לבדוק שהוא נקלט: מקש ימני בעכבר על שולחן העבודה, Properties ולאחר מכן Advanced ונפתח הבקר של Nvidia. אני משתמש בכרטיס מסך מסוג 6200:

יש לוודא הופעת תפריט ה-Stereo ברשימת התפריטים. בתמונה המוצגת רואים שהמחשב מחובר לשני מסכים, אפשר לחבר כמוני גם את מסך המחשב וגם את מסך הטלוויזיה במקביל בשיטת (Clone) אבל זו לא חובה ומספיק חיבור של מסך אחד – הוא מסך הפלאזמה.

בהמשך יש להפעיל את מנגנון תלת המימד בכרטיס. ללחוץ על Stereo Properties ונקבל:

לסמן Enable במקום המתאים. לאחר מכן יש להפעיל את תכנת הבדיקה המובנית. לחיצה על Stereo Setup & Test ומגיעים למסך הבא:

הגענו לנקודת המפתח, בה נפעיל תמונת בדיקה ליכולת המסך. לפני הפעלת ה-Test כדאי להציב את הפקדים במקומם. בשלב הראשון נגדיר Resolution של 1280×720ו-Refresh Rate של 60. אפשר להגדיר רזולוציות אחרות מ-  1280×720אבל היחס הנ"ל מתאים למסך 16:9.

לאחר מכן יש ללחוץ על Launch Test Application….

תמונת תלת מימד אקטיבית תופיע על המסך. התמונה מורכבת משתי תמונות מתחלפות בקצב של 60 תמונות בשנייה כמו שהוגדר. עדיין אין אפשרות לראות את התמונה כתלת מימד כי המשקפיים וכל חומרה אחרת לא מותקנת.

אפשר להבחין שהתמונה אכן מורכבת משתי תמונות אבל החילוף וההבהוב הקל בין התמונות קבוע ויציב. סביר להניח שבקצב של 60 המסך אכן יראה תמונה יציבה.

לחיצה על מקש Esc תחזיר את המסך לתפריט הקודם ובהמשך למבחן האמיתי. צריך לשנות את קצב ה-Refresh Rate למספרים גבוהים יותר מ-60 ולהפעיל שוב את תמונת ה-Test. להתבונן במסך ולראות אם ההבהוב נחלש. ככל שעולים בתדר, ההבהוב נעשה חלש עד שלא מורגש כלל. בתדרים שהתמונה לא מופיעה או שההבהוב נעשה חריף יותר (למרות שהקצב עלה) זה אומר שהמסך לא שומר על החלפת תמונות מסודרת ואי אפשר לעבוד בקצב הנ"ל.

לכל מי שמעוניין בהפיכת מסך הטלוויזיה שלו ממסך 2D למסך עם יכולת הקרנה ב-3D הייתי אומר שאם תמונת הבדיקה יציבה מ-85 ומעלה, ההבהוב לא יורגש ויש הגיון להתחיל בהשקעה כספית.

לראות, בטח שלראות

הפעלת המשקפיים

הפרק הקודם נועד לבדוק האם מסך הטלוויזיה מספיק טוב כדי להתחיל בהוצאות לצורך המרתו לצפייה בתלת מימד. מי שהחליט להמשיך את ההרפתקה צריך לרכוש את מתאם הסנכרון למשקפיים וכמובן את המשקפיים שמתאימות למתאם.
ישנן כמה סוגי ערכות לתאום המסך למשקפי התלת מימד. אני משתמש בציוד שיש לי כבר כמה שנים הכולל משקפיים של חברת eDimentional. למעשה הערכה נועדה במקור למשחקי תלת מימד על גבי מסך המחשב ופועלת בתחום תדרים רחב ולכן תתאים לביצוע ניסיונות הפעלה שונים.

אפשר לרכוש את ערכת הפתיחה  Extreme 3D system שמכילה את המתאם, זוג משקפיים חוטיים ותוכנת ה-X3D.

המשקפיים המצורפים לא מתאימים למסכי מחשב LCD אבל פועלים היטב עם מסכי פלאזמה (או CRT).

יש לחבר את כל החלקים כמו באיור המצורף. אין אפשרות לטעות כי כל מחבר הוא מסוג שונה. בהנחה ש Driver כרטיס המסך כבר מותקן (כמוסבר בפרק הקודם). יש להוסיף שתי תוכנות, כמפורט להלן.
תוכנת X3D-  תוכנה זו שולחת את אותות הסנכרון למשקפיים בהתאם לקצב תחלופת התמונות במסך.

לאחר ההתקנה יופיע Icon נוסף בצורת X בחלק התחתון של המסך.

מקש שמאלי בעכבר על ה-Icon ונפתח חלון.יש לסמן Page Flip ו-Stereo On. בנקודה זו הופעל מנגנון הסנכרון של המשקפיים והן מתחילות להבהב.

במצב Stereo Off המשקפיים שקופות.
במצב Stereo On המשקפיים מתחילות להחליף מצב במהירות.

אם זה לא המצב, כפי הנראה משהו לא תקין בהגדרות או בחיבורי הרכיבים ויש לעצור ולחזור על הפעולות. אם הכול כשורה אפשר להמשיך.

מורידים מאתר Nvidia ומתקינים את התוכנה Nvidia 3D Vision Player. תוכנה זו היא למעשה נגן ה-Stereo.

את הסרט מריצים בתוכנה זו. בכל הרצת סרט בפעם הראשונה, מופיע שאלון שבו צריך להגדיר לתוכנה אם הסרט מקודד SBS, Up/Down, Interlaced ועוד כמה פרטים.

מסך הפתיחה נראה כך:

בפעם הראשונה בה נפתח קובץ מופיע חלון:

יש לסמן מהי צורת הקידוד של תוכן ה-Stereo בסרט וללחוץ OK. הסימונים הנ"ל מתאימים לקידוד SBS. גם אם נעשתה טעות בסימון אפשר לשנות את הסימונים לאחר מכן בתפריט הראשי של התוכנה.

אם התוכן מתנגן בחלון נגן ה-3D לחיצה על סמל ה-"עין" בסרגל בחלק התחתון של הנגן ולאחר מכן לחיצה על סמל המשקפיים שלצידו וזהו, הסרט ממלא את המסך בטשטוש של תמונת תלת מימד.
לא לשכוח להפעיל את תוכנת ה-X3D במצב Stereo On , להרכיב את המשקפיים ולהתלהב.

הבהרה לאופן פעולת התוכנה –
כשהנגן מריץ את הסרט הוא מפצל את התמונה של עין ימין והתמונה של עין שמאל לשתי תמונות נפרדות ושולח את התמונות לכרטיס המסך.
כרטיס המסך שולח לטלוויזיה במסגרת הראשונה את התמונה של עין אחת ובמסגרת השנייה את התמונה של העין השנייה וכך לסירוגין מתחלפות התמונות.קצב תחלופת התמונות נקבע לפי ההגדרות בכרטיס המסך.במקביל להצגת התמונות, תוכנת ה-X3D מסנכרנת את המשקפיים להבהב בקצב ובזמן הנכון כך שכל עין תראה את התמונה המתאימה לה.

משקפיים ללא חוט

משקפיים המחוברים לבקר ללא חוטים הרבה פחות מסורבלים, יותר נוחים ופחות מגבילים את נקודת הצפייה. כדי להפוך את המערך למערך עם משדר אינפרא אדום כל שצריך הוא לקנות משקפיים Wireless ומשדר IR.

משדר ה-IR מתחבר למתאם הסנכרון הקיים ומשדר אות אינפרא אדום לחלל החדר.  במצב זה אפשר לצפות עם המשקפיים החוטיים ובמקביל גם עם המשקפיים הפועלים ללא חוט.

עוד כמה נקודות…

כתוביות

איך אפשר בלי כתוביות…

מי שמעוניין להוסיף כתוביות צריך להכניס לפעולה את מנגנון המפענחים של ffdshow. אם לא מותקן, יש להתקין את תוכנת ה-ffdshow (חופשית). לאחר ההתקנה, להריץ מחדש את נגן ה-Nvidia ולבחור סרט. יש לדאוג שהנגן משתמש ב-ffdshow. תפריט ה-File, Settingsפותח חלון אפשרויות חדש:

בכל מקום שמוגדר Video decoder יש לבדוק איזה תוכנה מוגדרת, ואם זה לא ffdshow עליכם למחוק את התוכנה בעזרת לחיצה על Delete. לאחר מכן, יש להכניס את ה-ffdshow בעזרת לחצן ה-Add. לחצן ה-Add פותח רשימה ומתוכה לבחור את ה-ffdshow. לאחר תיקון ההגדרות, יש לסגור את תוכנת הנגן ולהפעיל מחדש עם הסרט הרצוי.
בשלב זה צריך להגדיר את הכתוביות ב-ffdshow – תפריט ה-File à Video Properties   פותח חלון חדש. לבחור ב-TAB של Filters.

לסמן את השורה ffdshow Video Decoder וללחוץ על Details.
יופיע חלון של ffdshow:

נסמן את TAG ה-Subtitle ונמלא את כל הפרטים הדרושים. לא לשכוח, בחלון ה-Placement לסמן מצב Stereoscopic.

חלון ה-Font אצלי נראה כך:

 

לסיום לחיצה על OK.

הפעילו את הנגן מחדש ואם שם קובץ הסרט תואם את שם קובץ הכתוביות – הכתוביות יופיעו במקומן הראוי.

LCD ו-Plasma

זהו המקום להרחיב במקצת על נושא התלת מימד, המשקפיים ומסכי LCD.

מבנה מסך LCD שונה טכנולוגית ממבנה מסך פלאזמה. אור הנפלט ממסך LCD יוצא מקוטב וחייב להגיע לעין ללא הפרעה בקיטוב. משקפי התלת מימד האקטיביים פועלים גם הם בשיטת הקיטוב ולכן יש חשש שזווית הקיטוב של אור המסך וזווית הקיטוב של המשקפיים לא זהים, מצב שיגרום לאור להיחסם.מסכי CRT ומסכי פלאזמה פולטים אור לא מקוטב ולכן הבעיה המוצגת לא חלה עליהם.
להבדיל ממסכי LCD, מקרני LCD פולטים אור מקוטב בתוך המכשיר אבל ברובם לפני שהאור יוצא לכיוון העדשה הוא עובר "קופסת" ערבול צבעים שהורסת את הקיטוב ולכן האור הנפלט ממקרני LCD הוא אור לא מקוטב ולא מצריך בדיקה מיוחדת של תאום עם המשקפיים.

את כל הניסיונות שהוסברו בפרקים הקודמים אפשר לבצע על מסך המחשב כולל צפייה בתלת מימד. הבעיה היא שישנם סוגי משקפיים, כמו אלו המתוארים במאמר זה, שזווית הקיטוב שלהם לא מתאימה לרוב מסכי המחשב ולכן אין אפשרות לבצע את כל הניסויים על מסך המחשב וחייבים להתרשם מהתוצאה ישירות על מסך הטלוויזיה.

אם מציבים מול מסך מחשב משקפיי תלת מימד בזווית שונה רואים את ההבדל:

משקפיים במצב אופקי חוסמים את האור לחלוטין. כשאותם משקפיים נמצאים במצב אנכי האור עובר דרכם בקלות. בדיקת תאימות המשקפיים למסך די פשוטה, מרכיבים את המשקפיים כשהם לא פועלים ומביטים לכיוון המסך. אם המסך נראה היטב (רק ירידה קלה בעוצמת האור) המשקפיים מתאימים.

בכמה מסכי טלוויזיה LCD שבדקתי הקיטוב אכן היה מתאים למשקפיים ואפשר היה להפעיל מסכים אלו לתלת מימד כמתואר. במקרה שאין התאמה (במסכי LCD) אפשר לנסות סוגי משקפיים אחרים אבל צריך להתאים להם את הבקר המתאים.

ערכות נוספות

החומרה המתוארת במאמר קיימת הרבה שנים ונתנה לחובבי התלת מימד (כמוני) את האפשרות לשחק וליהנות מכל נושא ה-3D הרבה לפני שבתי הקולנוע התחילו לאמץ את הטכנולוגיות החדשות להקרנה בשלושה מימדים.

היום האפשרויות גדולות מתמיד ומי שרוצה יכול לרכוש ערכות מסודרות שמתאימות גם למסכי LCD וגם לכרטיסי המסך החדישים (Nvidia ואחרים), ללא מאמץ מיוחד של איסוף וקניית חלקי 3D ממקורות שונים. חיבור המחשב בערכות החדשות מאפשר חיבור המסך עם כבל HDMI וחיבור משדר הסנכרון למשקפיים דרך מחבר USB.

דוגמא של ערכה מחברת  Nvidia הכוללת את כל הדרוש כולל תוכנה:

וסוג אחר של ערכה שמסנכרן את המשקפיים בתקשורת Bluetooth:

ברחבי האינטרנט קיימות עוד ערכות אבל רוב הערכות לא זולות ולכן לפני הקניה, חשוב לברר באיזה כרטיס מסך התוכנה תומכת והאם תדר העבודה של המשקפיים בערכה מתאים לתדר העבודה האפשרי של מסך הטלוויזיה בבית.

בהצלחה! 

לדיון בנושא: Kuro in 3D – הייתכן?


17:00
  /  
30.11.2011
  
מאת: מוטי כהן

1