המציאות מול הדמיון: עפר לאור מול התחזיות שלו מלפני 5 שנים

לפני 5 שנים עשינו ניסוי באתר והצגנו "יום בחיים" שיהיה לנו בעוד 5 שנים. עפר לאור מציג את החזון שלו ...

7:00
  /  
20.11.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

לפני חמש שנים, בשנת 2006, נפגשתי עם חבר שטען שאני בעיקר עוסק באתר בביקורות מוצרים ומני שטויות אבל אותו אישית מעניין החזון שלי של מה יהיה כאן בעוד כמה שנים. הרמתי את הכפפה וכתבתי תחזית על איך העולם הטכנולוגי יראה בעוד 5 שנים. מאז, בכל כמה חודשים אני שב וקורא את המאמר וצוחק – לפעמים על הנאיביות, לפעמים על היצירתיות ולפעמים על הסגנון שאני מקווה שהשתפר מאז…

המאמר "בוקר יום 20/11/2011 – מבט חמש שנים לעתיד" מציג חזון מעט קיצוני שבו בעצם לא הגבלתי את עצמי, גיאופוליטית או טכנולוגית. ניסיתי להגזים כמובן ולא להשאר בסיפור באנלי טכנולוגי אלא לצייר תמונה שלעיתים פסימית ולפעמים אופטימית ללא תקנה. היה לי ברור שאני לוקח כאן די הרבה long shots שלפעמים יצאו נכונים באופן מפתיע, ולעיתים נכשלו באופן מהדהד למדי.

תאריך היעד שנבחר, אגב, הוא יום ההולדת שלי ובמקרה יצא מספר מעניין במיוחד השנה: 20/11/2011. במקור חשבתי לקרוא למאמר 11/11/11, אבל זה נראה לי טיפה מוגזם…

במאמר זה אצטט קטעים קטעים ואנתח אותם בכדי שנוכל לראות עד כמה הצלחתי או פספסתי בתחזיות השונות שלי.

קמתי הבוקר והדלקתי את המסך בשירותים. רכשתי אותו לאrn מזמן בעת שיפוץ האמבטיה. השילוב הנחמד של מסך עם מראה מקל על השעמום בשתי rnהדקות של הגילוח / צחצוח. נזכרתי שלפני מספר שנים, כשהציגו את הרעיון rnלראשונה, חשבתי לעצמי "מי הליצן שלא יכול לחכות כמה דקות בכדי לראות rnחדשות", מסתבר שאני אחד מאלה…

בפועל אני בהחלט מאלה… כמובן שאין לי מראה עם מסך משולב בשירותים ואין לי כל כוונה לרכוש כזו, למרות שהן זמינות כבר במספר תצורות ולפחות משתי חברות גדולות. במקום זאת אני לרוב משתמש באייפד או באייפון בכדי לקרוא חדשות ועדכונים בזמן אמת. לא תמיד זה מצליח ויש מקרים שבהם אני לא מרוכז, וכתוצאה מכך פוצע את פני או גרוע מזה – מפיל את האייפון שלי ישר לתוך זרם המים של הכיור…

השעה כבר 8:15, נתחיל מהחדשות rnהעדכניות של ערוץ ch12.tv החדש. הכל כמובן כבר עובר דרך רשת 100 מגה שחוברהrn כבר מזמן אלינו הביתה. חבל שהחיבור כ"כ איטי, אבל מה לעשות, הטכנולוגיה rnבארץ נמצאת תמיד באיחור של שנים אחרי המזרח הרחוק…

האמנתי שעד היום יהיה לנו עוד ערוץ מסחרי נוסף. ערוץ 12 נולד מתוך החיבור בין ערוץ 10 לערוץ 2… מעניין שבקרוב מתכננים להחליף את מספרי הערוצים של ערוצים 2 ו-10. אחד הערוצים יהיה – ערוץ 12 כמובן..

חיבור 100 מגה נחשב כמדע בדיוני לפני חצי עשור, אבל כיום ניתן לקבל חיבור שכזה גם מבזק וגם מהוט. לי אישית יש את היכולת לקבל טכנית 50 מגה הביתה, אך בפועל יש לי 30 מגה. קשה לי להגיד שזה מספיק, אבל המחיר של 100M כיום בישראל הוא גבוה מדי, וללא העלאת קצב ה upload זה בפועל לא ממש יעזור לי בחיים. עצוב מאוד שקצב ה-UPLOAD נותר כשהיה לפני חמש שנים. עבורי, החיבור מרגיש איטי, ואכן התשתיות בארץ מפגרות הרבה אחרי חיבורי הגיגה שהתחילו להיות מופצים בקוריאה וביפן.

התוכנית rnמועברת כמובן בתזרים רשת (מונח חדש שהוטבע על ידי האקדמיה לעברית, גוד בלס rnדם) ומבשרת על סדרת רכישות התמוהה של חברת GOOGLE האלמותית. לפני כמה שנים rnהתחילה ברכישת חברת BITTORRENT הענקית, חברות WIMAX וחומרה, וכמובן את rnהרכישה הגדולה שלהם את חברת AMD מלפני שנתיים לא נשכח. הרכישה האחרונה של rnאולפני UNIVERSAL – האולפן הידוע שיש לו גם אחוז רציני ברשת הטלויזיה CW rnהאמריקאית.

האמנתי שסטרימינג, או OTT בעברית יהיה כבר נפוץ כעת. הוא אכן הוא נפוץ בארה"ב (33% בפריים טיים על ידי NETFLIX בצפון אמריקה). בישראל כמו בישראל, יש עדיין שנה או שנתיים עד שנדביק את ארה"ב טכנולוגית ונראה זאת בארץ. יש ניצנים כדוגמאת OrlandoVOD אבל זה מעט ודי וקטן מדי בכדי להיות אלטרנטיבה כרגע.

AMD אכן שקעו כפי שצפיתי אבל גוגל לא רכשו אותם. גוגל רכשו דווקא את מוטורולה מוביליטי… צפיתי גם שגוגל תשקיע באולפן מרכזי בכדי שיהיה לה תוכן. נכון לכרגע זה לא קרה, אם כי החברה השקיעה כ-100 מיליון דולר השנה על הפקת תוכן עבור Youtube. עוד תחזית שלא התממשה היא התבססות על BitTorrent כפלטפורמת הפצת תוכן. ל-BT יש הפצה והם עובדים עם חברות שונות, אך זה לא באמת תפס חוקית. עוד פרוייקט מעניין היה Joost (שנכשל) שהתבסס על טכנולוגית P2P הדומה ל- BT להפצת וידאו… שם הכשל היה בהבאת תוכן לא מעניין ובכך שזה התבסס על המחשב האישי שברוב הבתים אינו נמצא בסלון.

ההערכה שלי היא שהמטרה היא בראש ובראשונה לכבות את rnהשריפה שנוצרה בשל גל התביעות כנגד אתר YOUTUBE שבבעלותה. בכלל, לא מעט rnבעיות נוצרו לגוגל מאז שרכשה בזמנו את RED HAT LINUX והתחילה בהפצת GOOGLE rnOS עם שכבת WINDUX (אמולציה של WINDOWS מעל הלינוקס שלהם). מיקרוסופט לא rnאהבה את הרעיון והתצוגה שנראתה דומה מדי לויסטה והתביעה עדיין עומדת ללא rnפסיקת דין. גם למיקרוסופט לא חסרות בעיות, המעבר של תוכנות רבות לאינטרנט, rnהוריד מאוד את הצורך במערכות הפעלה חזקות. הבעיה הגדולה של החברה היא rnשמערכת ההפעלה VISTA הישנה עדיין משרתת לא מעט אנשים (יש שאפילו עדיין rnעובדים במערכת הענתיקא – WINDOWS XP). מעט קונים יש למערכת ההפעלה החדשנית rnשלהם AHAVA (שבזמנו החזיקה בשם קוד המוזר "ORCHARD TREE" ושפותחה בארץ), rnפשוט מכיוון שאין צורך יותר בדיסקים גדולים או מעבדים חזקים, רובם כבר rnנגישים באינטרנט במחירים מגוחכים.

יוטיוב דווקא מצליחים לסחוף לא מעט אולפנים ויצרני תוכן לאחרונה, אך את Viacom הם לא שכנעו והם תובעים את יוטיוב על מיליארד דולר "בלבד". במקום זה, הם שכללו עד שלמות את מנגנון התלונות. אפילו אני קיבלתי תלונה על וידאו שצילמתי בעצמי לפני מספר שנים בגלל שהיה חשד בו שכלל קטע וידאו שנלקח ממקור אחר. כמובן שזה התברר כטעות ונפתר, תוך כדי מאבק לא פשוט.

גוגל אמנם לא רכשו את Red Hat Linux. לא היה להם כל צורך בכך, כי במקום זה הם רכשו את חברת Android ובתחומי מערכות ההפעלה הם התבססו עליהם. Google OS יכולה להתפרש כ- Android או ChromeOS שמיועד להחליף את מערכות ההפעלה הרגילות במערכת הפעלה מבוססת דפדפן כרום וענן ברקע. המאמר יצא כחודשיים לפני יציאת מערכת ההפעלה VISTA אך כבר הגיעו לא מעט תלונות משלב הבטא וצפיתי שמערכת ההפעלה הזו תכשל מסחרית. האמנתי שההגמוניה של Windows תשאר ולכן גם שאמולציה של Windows נחוצה לכל מי שרוצה להצליח בעתיד, האייפד והאייפון, כמו גם אנדרויד הוכיחו שנחוצה לפלטפורמה חדשנית לא יותר משנתיים בכדי להקים Ecosystem שיכול להפוך לאלטרנטיבה של ממש.

כפי שצפיתי, המעבר לאפליקציות רשת הפחית מאוד את ה-innovation באפליקציות שרצות על גבי Windows, כל החדשנות האמיתית כיום נמצאת בענן או בפלטפורמות ניידות. מתברר גם שאכן WindowsXP ממשיך, אחרי יותר מעשור, להיות תקן הזהב "Gold standard" של מערכות ההפעלה של ה-PC. על בסיס השם VISTA, ניחשתי שמערכת ההפעלה שתחליף אותה תקבל שם עם רעיון דומה ולכן המצאתי את השם AHAVA עבור מה שהתברר כ-Windows 7 והפך ללהיט בניגוד להערכותי. את המהפכה שבה כבר לא צריך דיסקים גדולים או מעבדים חזקים פספסתי – אכן יש בענן אפשרויות Storage אך לפחות עבורי דווקא גודל הדיסק הפך משמעותי יותר – אני כיום מחזיק בבית כ-10TB של מידע, לא מעט בכלל. סביר להניח שאם נושא התשתית היה מתרומם כראוי גם בארץ, הצורך בנפחי אחסון היה נודד לענן.

סיימתי עם הגילוח / צחצוח ואני rnמסמן למסך להעביר את השידור שיעקוב אחרי. יש לי TOKEN קטן שמאפשר למערכת rnלזהות את מיקומי בבית וכאשר אני עובר לסלון, הוידאו והסאונד עוברים איתי. rnהמערכת שלי עברה לא מעט שדרוגים בעשור האחרון – לא מעט פלאזמות עברו דרך rnהסלון שלי. זה די מצחיק לחשוב שפעם חשבתי שמדובר בתמונה טובה. כיום, עם rnהמסך SED השני שלי, התמונה של החדשות ממש כבר לא רעה, במלוא 73" שלה – מזל rnשהתזרים (STREAMING) עובר כ"כ יפה הישר מהשרת של הערוץ בחו"ל למסך שלי rnב-FULL HD.

דיברתי כאן בעצם על הקונספט של Multi room. במידה מסויימת יש לי את יכולת הנדידה הזו דרך האייפון. הוא כולל לא מעט תוכן בתוכו. לעיתים קרובות אני צופה או שומע podcasts וממשיך אותם ברכב או בחדר אחר. עם זאת היכולת להעביר את מה שאני רואה במסך אחד להמשיך במסך אחר עדיין לא קרוב למימוש עבורי. פתרון חזק מאוד בנושא הזה הוא ה-Air Play שלוקח את הרעיון של multi room לזוית שונה ומעניינת.

האמנתי בכל ליבי שטכנולוגיית SED של טושיבה תצליח להדוף את LED ופלזמה. בפועל, לאחר עיכובים רבים (רובם משפטיים דווקא), התברר שכל המודל של מסכים דקים בטכנולוגיה חדשה פשוט לא כדאי כלכלית, וטושיבה סגרה את הפרוייקט ובצדק. נכון לכיום כמעט כל יצרני המסכים הגדולים מדממים כסף, זה עסק שקשה מאוד להיות בו רווחי.

דיברתי על מסך 73" כאשר בפועל יש לא מעט שרוכשים מסכי 64" שהפכו לזמינים ולא סופר יקרים. עם זאת אני אישית עדיין עם מסך 50", בעיקר בגלל מגבלות פיזיות של מיקום המסך בסלון… לא מעט אנשים צופים בטלויזיה חיה מחו"ל, או שהם לקוחות של Netflix ודומיה דרך VPN אמריקאי. עם זאת, אני האמנתי שעד היום כבר נוכל לקבל את התכנים שלנו בפשטות ישר מארה"ב וללא תיווך או פעולות לא חוקיות ובכך נכזבתי.

המילה החמה כיום בתחום המסכים הינה LIQUID PAPER של rnחברת פיליפס. יש צורך בהזמנה מיוחדת, שכן הם חותכים את המסך לפי צורך הלקוחrn – במקרה שלי מדובר על 102", ברזולוציה של טיפה יותר מ-4K (כלומר 4320 rnפיקסלים לרוחב) ביחס מסך 2.35:1. היופי במסכים הללו הוא שהם מורכבים על rnשכבת פלסטיק דקה שמקנה למסך מראה כמו של נייר פלאסטי, אבל איזה נייר מציג rnתמונה כ"כ מדהימה? בקיצור, את כל הקיר הקדמי מול הסלון אצפה במסך הזה – rnשיפור משמעותי בגודל מעל מסכי ה-SED המיושנים.

הרעיון של הרכבת מסכים מחלקים קטנים יותר עדיין לא בשל. ביל גייטס לאחרונה חזה שמסכים גמישים או כאלה שמורכבים מחלקים זה ההתדמות הטכנולוגית הבאה. קוראים דיגיטליים בעולם, מבוססי נייר אלקטרוני (דוגמאת kindle של חברת אמאזון) דווקא הצליחו מאוד בארה"ב אם כי לא בישראל. דיברתי על מסך 102" שיהיה זמין בטכנולוגיה כזו. פנסוניק מוכרת, גם בארץ, מסכי 103" בהצלחה לא מבוטלת, אך לצערי תקציב הק"ב שלי עדיין לא מאפשר שימוש במסך מהסוג הזה.

בתחום האודיו לא היהrn שינויים דרמטיים, הרמקולים עדיין די מסיביים למרות הירידה במחירים של rnרמקולים אלקטרוסטטים. נסיונות להשתמש בטריקים שונים בכדי ליצור רמקולים rnדקים במיוחד די נכשלו בגלל איכות בינונית, ונשארו נחלתם של אנשים שפשוט rnמשתמשים במערכת לצפיה בטלויזיה בלבד. לזמן מה היתה פריחה של מקרני סאונד, rnאבל זה מעולם לא באמת תפס. ההגברות הדיגיטליות הורידו מאוד מהמשקל של rnהרסיברים הענקיים, אך הם עדיין גדולים כשהיו, הודות לעשרות המחברים שמרפדיםrn את אחוריהם ומסכי המגע הצבעוניים בחזיתם. פורמטים כגון 10.2 ו-22.4 ערוציםrn לא ממש תפסו, פרט אצל משוגעים אמיתיים לעניין, מרבית האנשים מסתפקים עדייןrn ב-7.2 או 9.1 בסיסיים.

אין הרבה מה לומר, זה כמעט אחד לאחד מה שקרה…

מה שכן, אני מאוד מרוצה מהביזור הגדול שתקףrn את התחום. הרשת האלחוטית הביתית מספיקה בקלות להעביר את תזרימי הוידאו rn(וכמובן את השיחות SKYPE) מחדר לחדר ללא צורך לזכור מה מקור החומר, איזה rnמכשיר הקליט אותו או באיזה פורמט הוא הוקלט. זה מאוד מקל עלי לשלוח את rnהילדים להמשיך לראות את התוכניות שלהם באחד החדרים האחרים בבית. אני זוכר rnאת סבך החוטים מאחורי המערכת (הם כולם מאופסנים עדיין, כמובן) הייתי צריך rnבכדי לחבר את כל המערכת למקומה. כיום, רשת אלחוטית קצרת טווח מחברת בין כל rnהמכשירים בסלון ופרט לחיבור לרמקולים ולחשמל, כמות הכבלים היא כבר rnמינימלית.

למי שזוכר, לפני חמש שנים הרשתות האלחוטיות היו עדיין נדירות ובוודאי לא שימושיות או מהירות דיין בכדי לסחוב וידאו. אכן, קל מאוד להשתמש היום בסקייפ כולל עם וידאו. לצערינו גם ברשתות האלחוטיות הטובות ביותר כיום, יש קושי לא פשוט להעביר וידאו איכותי באופן אמין דיו. את מאמר זה אני כותב מול מסך טלויזיה דרך לפטופ עם WIFI, כך שאי אפשר לומר שזה נמצא בכל מקום…

מה שחסר באופן בולט במאמר הוא דיון על נושא השליטה במערכת וכמובן התחזית להצלחה של טאבלטים וסלולריים ניידים. למרות שמי שזוכר ומכיר יודע שהייתי פעיל בתחומי ה-GPS והטלפונים החכמים הרבה לפני תחום הקולנוע הביתי (הטלפון החכם הראשון שלי היה R380 של אריקסון שהיה ככל הנראה הטלפון המגע החכם הראשון שיוצר) – לא חשבתי שזה יהיה רלוונטי לקהל הרחב, אלא שזה ישאר נושא של משוגעים לנושא בלבד.

האמנתי ש-WIFI יאפשר חיבור דיגיטלי בין כל המכשירים בסלון, מה שיעלים את הכבליאדה מאחורי המערכת. זה עדיין לא קרה, אם כי הכיוון של Airplay וכמובן DLNA renderers בהחלט עלולים לגרום לחזון הזה לקרום עור וגידים די בזריזות.

המדיה האחרונה שהושקה – HC = HOLOGRAPHIC CAPSULES rnקפסולות הולוגרפיות שאמורות היו להחליף את הפורמט המיושן והמקרטע – BLURAY rnאשר מעולם לא ממש הצליח להתרומם כראוי. בדומה ל-BD גם HC יכשל כישלון חרוץ rnלדעתי. מי צריך פורמטים פיזיים כשאפשר לקלוט תוכניות מהרשת, דרך הרשתות rnWIMAX הציבוריות, או דרך לויין, או TP (שירותי TRIPLE PLAY שמספקים שירותי rnטלפון, רשת וטלויזיה דרך חוט אחד) – הרבה יותר קל לצפות בתכנים מקומיים או rnחדשות דרך IPVOD או תוכניות שבועיות וסרטים דרך מערכות BT-TV (ביט טורנט rnTV) – זה בוודאי פשוט יותר מאשר רכישתם או שכירתם של מדיות פיזיות…

קשה לי להחליט אם BLURAY תפס או לא. זה בהחלט לא ההצלחה המסחררת של DVD ולמרות שבפירוש יש לי נגני בלוריי בבית, אני עדיין משתמש הרבה יותר בסטרימרים מאשר במדיה פיזית כלשהי… WIMAX וגם LTE עדיין לא התרוממו בישראל, וגם רעיון של מדיה חדשה שתחליף את בלוריי לא באופק ויתכן מאוד שגם לא יהיה בעתיד באופק. הכי קרוב לרעיון הזה הוא ה-SSD שעדיין יקר מדי בכדי להפוך לתחליף אמיתי למרות שאני בלפטופ השני שלי עם SSD…

הרעיון של IPVOD לא התרומם בישראל עדיין, אך מיזמים שקמו לאחרונה כגון אורנג' VOD משנה שעברה, ו-OrlandoVOD השנה בהחלט מעוניינים להפוך להצלחה. צריך לזכור שכשנכתב המאמר, HULU לא היו קיימים ו-Netflix התעסקה בלשלוח דיסקים בדואר האמריקאי…

המערכתrn מודיעה לי שמחכות לי כבר 3 תוכניות חדשות שהופצו בעזרתו האדיבה של ממיר rnGOOGLE TV שלי (המבוסס על טכנולוגית BIT TORRENT כמובן – כך שאנשים בארץ rnשהורידו את התוכן "עוזרים" להורדה לעבור מהר יותר). אחד מהפרקים הוא פרק rnבעונה האחרונה של LOST המייגעת – מתי כבר נבין מה זה האי הזה, לכל rnהרוחות… מה שמרגיז הוא שהתוכניות הועברו בפורמט FULL HD בלבד ולא בפורמט rn4K החדש והמעולה (מבוסס CODEC AFVC = ADVANCED FRAUNHOFFER VIDEO CODEC). rnלא נורא, FULL HD יספק אותנו בינתיים. התוכניות מגיעות בזריזות רבה, מה rnשמייתר שידורים רגילים. כיום, ערוצים כמו ערוץ 12 החדש (שילוב של ערוץ 2 rnו-10) מפיקים בעיקר חומר מקורי בעברית ואם כבר משדרים תוכניות מחו"ל, זה rnנעשה סימולטנית עם שאר העולם. את מרבית התוכניות מארה"ב אני מקבל הישר rnמחברות ההפקה בחו"ל – ללא פרסומות אם אני מוכן לשלם, או עם פרסומות, אבל rnחינם.

 GOOGLE TV אכן יצאה בשנה שעברה, אך גם נכשלה קשות הודות לחסימה של כמעט כל ספקי התוכן הגדולים. גרסא 2.0 מסביב לפינה ולהערכתי גם היא תכשל. מעניין שכל כך התמקדתי בגוגל ובאספירציות שלה בתחום הטלויזיה (וכאמור פספסתי את המהפכה הסלולרית שלה). צריך גם לזכור שבעת כתיבת המאמר המכשיר הכי פופלרי שאפל ייצרה היה האייפוד מבוסס דיסק קשיח 1.8" והאייפון היתה מילה שאפילו לא חשבנו עליה שלא לדבר על iOS או Android.

לי אישית אכן יש מערכת שמורידה ומעדכנת אותי כשיש פרקים חדשים של סדרות. מן הסתם זה לא מבוסס על BT, אבל רבים בישראל מסתמכים כיום על BT להורדת סדרות. לא סתם יס הוסיפה יכולות סטרימר לממיר יס טוטאל שלה…

הערכתי שיקח 5 שנים ל-LOST להסתיים, בעוד שהסדרה הסתיימה לפני שנה וחצי. הנסיון שלי עם סדרתו הקודמת של JJ Abrahams – הלא היא Alias למדה אותי שהסדרה תסחט כל דקה אפשרית ולכן הערכתי שהוא ימתח אותה עד זוב דם, מה שבאמת קרה…

ניסיתי לדמיין קודק חדש לקידוד סרטים, אבל מתברר ש-H264 (או בשמו AVC) וגרסאת התלת מימד שלו (MVC) מספקים בהחלט לשנים הקרובות. מעניין לשים לב שבעוד שמסכים מחוברים/חכמים והזרמת תוכן מהרשת היו על הרדאר שלי, בכלל לא חשבתי על תלת מימד כאופציה – הערכתי שהשוס האמיתי יהיה מצוי ביכולות הזרמת התוכן מהענן ובתוך הבית.

האמנתי שעד היום – תהיה לנו אפשרות לצפות ישר מתכנים אמריקאים עם פרסומות בחינם או בתשלום ללא פרסומות. כיום אנחנו עדיין תלויים בספקים מקומיים, אך אני דובק בתפיסה שבשלב כזה או אחר יצטמצמו המתווכים בעיקר לגביה של כסף ותמיכה טכנית. עם זאת אנחנו כנראה כמה שנים מלממש חזון מהסוג הזה. קיצור חלונות הזמן בהחלט קרה, ואנחנו מקבלים סדרות כמו טרה נובה, דקסטר ודומיהם כמה ימים לאחר ארה"ב.

השילוב בין ערוץ 2 ל-10 כבר לא יקרה, למרות שהזכייניות של שני הערוצים לא במצב מוצלח במיוחד… 

בקרוב אמור להגיע מקרן ה-GLV החדש של סוני לבדיקה, המקרן rnנקרא DIAMOND, או GW100 ואמור לתת איכות תמונה מדהימה ב-4K. אני זוכר שפעם rnהיו אומרים שבבית שלי רואים כמו בקולנוע, היום כשנכנסים לקולנוע ממש טוב rn(כמו בקומפלקס שאולמרט בנה בקניון שלו ברמת אביב) אפשר לומר שהוא נראה כמעטrn כמו בבית שלי…

למי שזוכר, סוני יצאה עם מקרן בשם Ruby שהיה הראשון עם שלושה פאנלים של SXRD. עם זאת, הערכתי שלייזר יתפוס את המקום של DLP/LCD ו-SXRD בתחום ההקרנה. אין כיום בעצם מימוש אחד משמעותי של מקרני לייזר (או GLV) קדמיים לצרכי קולנוע ביתי. סוני ירדה לצערי מהשמות האקזוטיים של המקרנים שלה (אם הם קראו למקרן שלהם RUBY, ניחשתי שיהיה להם בעתיד מקרן בשם Diamond, אבל מי שבסופו של דבר השתמש בשם הזה היו – מיצובישי דווקא…). 

לא האמנתי שאולמרט יסיים את הקדנציה באופן שהוא סיים אבל מצחיק שניבאתי שהוא יהיה איש עסקים מצליח עם קניון משלו ברמת אביב… בפועל היה לו הולי לנד בירושליים…

תוך כדי מחשבותי קפצה הודעת אזהרה במערכת – איראןrn שוב מאיימת להפציץ את ישראל במטח טילים אטומי. למזלנו, המטח הקודם חוסל rnבעזרת מערכת לווייני הלייזר הסינית שמהווה חומת מגן לישראל. מזלנו שאנחנו rnלא תלויים עוד בטכנולוגיה אמריקאית מיושנת – האיכות הסינית המפורסמת rnוהזריזות שבה הם השתלטו על הבעיות באיזור (בעיקר איזור עיראק לאחר הנסיגה rnהאמריקאית הכושלת ב-2007) בהחלט נוטעים תקווה של שיתוף פעולה. טוב, אני rnצריך לצאת לשיעורי תגבור שפת מנדרין היום, אז אני חייב לצאת.

כשקראתי את הקטע הזה בשנים האחרונות צחקתי על כמה רחוק לתחום המד"ב הלכתי עם המאמר הזה. בפועל, המתיחות עם אירן ומטח הטילים שנחת על הדרום מעזה (שרבים קוראים לה הזרוע האירנית באיזור). הפיתרון שנראה לי אז הגיוני לחלוטין שנלך עליו היה כמובן מערכת לייזר, על פני טיל נגד טיל שעולה 100,000 דולר לסכל טיל שעלותו עומד על כ-100 דולר…

לגבי הדעיכה האמריקאית אל מול הענק הסיני, זה אכן קורה בהדרגה ובדומה לתהליך שעבר בשנות השבעים על יפן. הרבה ממנו תלוי בנחישות הסינית והיכולת שלה להתמודד פנימית עם מעמד ביניים. בין היתר הודות לקדנציה הארוכה של בוש, חוסר ההצלחה במזרח התיכון והנסיגה מעיראק הרבה אחרי הצפי (ככל הנראה 2012). למזלי אני לא צריך ללכת לשיעורי תגבור במנדרינית, אבל בכלל לא בטוח שהילדים שלי לא יזדקקו לכאלה…

אני rnיוצא מהבית, ה-TOKEN שאני מחזיק על גופי מסמן לבית שעזבתי. הילדים כבר rnבביה"ס ואשתי בעבודה, אז המערכת נועלת את הבית ומכבה את כל המערכות האודיו rnוהוידאו ומגבירה את קצב ההורדות ברשת. כשאחזור אני מצפה לכמה שעות טובות שלrn תוכניות סיניות, ואמריקאיות שימתינו לצפיה.

טכנולוגיה כזו עדיין לא בנמצא, אך ה-TOKEN שמאפשר אותה כבר נמצא בכיסים של רוב קוראי מאמר זה – האייפון או האנדרויד שלכם היה בהחלט יכול לסמן לבית חכם לסגור את הבית כאשר נראה שאין סלולר פעיל בבית. הגברת קצב ההורדות ברשת נעשה אצלי אוטומטית לפי שעות העבודה… אני לא צופה בתוכניות סיניות למזלי, אבל יש לי כמה סרטים סינים איכותיים דווקא שממתינים שאצפה בהם.

הרכב מזהה אותי וממשיךrn את העברת השידור. אני משנה ערוץ – יש חדשות מערוץ 1 בשידורי ה-DVBT rnהמיושנים. לא יאומן שהערוץ הזה עדיין קיים ושאני עדיין משלם אגרה עבורו. rnאני מעביר בזריזות לערוץ YES ישראלי. יש שם תוכנית ביוגרפיה על הנשיא קצב, rnאיזה פיאסקו – לא יאומן שהוא נשאר עד תום הקדנציה שלו ועוד פחות יאומן מה rnשגילינו עליו בשנה האחרונה…

מצחיק ש-DVBT עדיין נחשב כבשורה חדשנית. הנחתי שהתשתית הזו כבר תהיה ותיקה וישנה מאוד בשלב הזה, ובאמת עצוב שלקח כל כך הרבה זמן להרים את השידורים הדיגיטליים הללו – שהרי הניסויים בטכנולוגיה קדמו משמעותית למאמר המקורי מ-2006. לגבי טלויזיה ברכב, יש כמובן כיום מקלטי DVBT רכביים, אבל המהפכה המשמעותית היא היכולת לצפות בתכנים דרך הסלולר, כך שבעצם כל הרעיון מאחורי DTT או עידן+ נולד כאן פשוט כמה שנים מאוחר מדי – אחרי שכבר הובן שהעתיד מצוי באינטרנט הקוי או האלחוטי…

לגבי ערוץ 1, זה היה ניחוש די צפוי שהוא לא יסגר למרות שאף אחד באמת לא צופה בו, או לפחות לא מודה בכך בפה מלא. האמנתי ש-YES ישדרו בשלב כלשהו דרך DTT או בדרך נוספת. לגבי קצב, הוא רק נבחר והיה נקי מכל רבב, ניסיתי להכניס כאן איזה פאנץ' ליין לגבי זה שקצב יסיים את הקדנציה בגלל איזו שערוריה רנדומלית כלשהי. הנסיון שלי להתבדח חזר אלי כבומרנג, כי מתברר שהוא דווקא לא סיים את הקדנציה שלו ושהפיאסקו שחזיתי בבדיחות הדעת דווקא קרתה הלכה למעשה…

מאז שניתן היה לקבל ישירות את הסדרותrn והסרטים מחו"ל חינם דרך הרשת (שמעתי שמישהו עדיין קורא לזה "אינטרנט" – rnכנראה לא קרא את YNET בשנתיים האחרונות), ההפקות המקומיות השתפרו פלאים. יסrn והוט התחברו לחברה אחת והם משדרים כיום דרך DVBT וגם דרך לויין או כבלים. rnהמנוי הוזל משמעותית – מזל, אני צריך לשלם כיום מחיר די גבוה (2000 יואן rnחדשים) עבור האינטרנט שמסופק לי על ידי חברת אורנג´-נטוייז´ן. את התכנים rnשלי מחו"ל אני מעדיף לקבל חינם, למרות שמשמעות הדבר הפסקות תכופות של rnפרסומת שקופצות תוך כדי צפיה בתוכניות והסרטים שלי. נכון שזה רק עוד 1000 rnיואן חדשים נוספים בחודש, אבל כל העסק מתחיל לצאת די יקר.

דמיינתי שבשלב כלשהו יתכן ויקראו לאינטרנט בשם טיפה יותר "USER FRIENDLY" ואכן המעבר למונח "הענן" לתיאור היכולות של האינטרנט תופס לא מעט תאוצה בשנתיים האחרונות.

לגבי מיזוג בין יס והוט, הרי ברור שכאן ניסיתי ממש להתבדח ולהגזים. האיום של טלויזיה חינמית דרך האינטרנט עדיין לא תפסה תאוצה, אם כי בארה"ב מעניין לראות ששם באמת יש לא מעט נזקים כתוצאה ממגמת משתמשים להתנתק מהכבלים והלווין לטובת הורדות מהאינטרנט ואפילו בארץ יש לא מעט אנשים שפועלים כך.

את החיבור בין נטוויז'ן לאורנג' (קרי: בין חברת תשתית בין סלולר ל-ISP) פספסתי טיפה בעיקר בגלל שהחיבור היה בין נטוויז'ן לסלקום, מיזוג שעדיין מתבצע הלכה למעשה. אורנג' התחברה דווקא ל-012… צפיתי שהחברה המאוחדת הזו תתחרה ביס ובהוט, ואורנג' אכן השיקה את שירות Orange Time/VOD שמטרתה הסופית היתה להתחרות ביס ובהוט – נסיון שכשל שנה שעברה.

אני מקבלrn שיחת וידאו נכנסת מחו"ל, זו אחותי שחיה כיום בניו-שנגחאי (פעם קראו לזה rnאוסטרליה). אתה נראה לא משהו, היא מעירה לי. נו טוב, זיהום האוויר והגיל rnהמתקדם כבר עושים את שלהם. הבעיה בשיחות האלה זה הפרש הזמנים, לוקח כשניה rnוחצי לאותות לעבור חצי עולם ובחזרה – וצריך לדאוג ששנינו לא מתחילים לדבר rnבו זמנית… איכות התמונה באוטו לא רעה, אם כי הייתי צריך לשדרג את החיבור rnלרשת ברכב, אבל לא נורא. אני מגיע לכניסה של כביש 6, המתקן שלהם מצפצף לי -rn לא מבין מדוע הם מתעקשים לעבוד בטכנולוגיה ארכאית כמו RFID, ולא כמו בסין rnובאירופה המתקדמים – פשוט לזהות את הרכב לפי הזיהוי MAC ADDRESS שלו.

שיחות וידאו דרך סקייפ הוא דבר שאני אישית לא מת עליו, אם כי לכל המחשבים שלי יש webcam. כמובן שהנסיון שלי לעשות ניחושים פראיים בשינויים הגאופוליטיים במזרח הרחוק היו די מוגזמים, אם כי למי שביקר לאחרונה באוסטרליה בודאי שם לב לאחוז האסייתיים שגרים שם כיום… אחותי אכן גרה תקופה בחו"ל בתוקף העבודה שלה, אבל פספסתי ביבשת – היא גרה בארה"ב וחזרה ארצה לאחרונה. שיחות וידאו ברכב עדיין לא פרקטיים, גם בגלל ש-Facetime של אפל לא מופעל בעת גלישה סלולרית וגם בגלל האספקט הבטיחותי שלא ממש חשבתי עליו כשכתבתי פסקה זו. קשה להאמין אבל כביש 6 היה חדש כשכתבתי את המאמר, ודי הרגיז אותי הרעיון של RFID, אבל מה שמעניין הוא הגישה כאן שרכב הוא גוף אוטונומי וחשוב באינטרנט ולכן ראוי לקבל MAC ADDRESS משל עצמו. חזון זה עדיין לא קרה, אבל אני עדיין דובק ברעיון של רכב כגוף שצריך להיות מחובר לאינטרנט מסביב לשעון.

טוב, אני חייב להקליט כמה פרטי דוא"ל יוצאים, אז אמשיך את הסקירה בהזדמנות אחרת, יום טוב !

לשמחתי SIRI הושקה לאחרונה על ידי אפל, ולמרות שלא זכיתי לרכוש עדיין אייפון 4S (הם זמינים SIM FREE רק באירופה ואני מסרב לרכוש מכשיר ב-250 דולר יותר רק בשביל להשיג אותו כמה שבועות מוקדם יותר) בעצם אין שום דבר שיעצור אותי מלגלוש או לשלוח הודעות לאנשים דרך דיבור…

סיכום

כידוע הנבואה ניתנה לשוטים, ולכן ניסיתי טיפה להשתטות כאן. במקרים מסויימים הצליח לי מעל המצופה, ולפעמים פספסתי או פשוט הקדמתי את לוח הזמנים. כאמור, ניסיתי להיות תאטרלי ומעניין, ולא לדבוק רק בתחזיות יבשות. במקרים מסויימים, כגון ההתמקדות של גוגל בטלויזיה או בכלל בתחומים אל מחוץ לתחום החיפוש, צלחו לי. במקרים אחרים, כגון הפריחה הלא צפויה של אפל בשנים האחרונות, פשוט לא צפיתי את הנולד.

התעכבתי לא מעט על היכולת של וידאו לעבור בין מסכים שונים ועל החשיבות של הזרמת תוכן מהאינטרנט, דבר שלצערי עדיין לא מורגש מספיק במיינסטרים, אבל בהחלט צפוי להתרחש בעיני. 

הקליעות היו משעשעות למדי לטעמי: האהבה של אולמרט לנכסי דלא ניידי, הפיאסקו של קצב, מערכות ההפעלה של גוגל, הכשלון הכואב של VISTA, ולצערי גם התקפות הטילים על דרום הארץ. 

נו, אז כמה לדעתכם קיבלתי במבחן המציאות?

לדיון בנושא: המציאות מול הדמיון: עפר לאור מול התחזית שלו מלפני 5 שנים

 


7:00
  /  
20.11.2011
  
מאת: עפר לאור

1