איך הופכים את האייפד לנגן סרטים ב-HD?

 לכולנו מסתבר יש את אחד הנגנים האולטימטיים לנסיעות ואפילו לא ידענו מזה. אז איך הופכים את האייפד לנגן סרטים באיכות ...

7:00
  /  
06.11.2011
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה

אם הייתי צריך לדרג לפי חשיבות את הדברים שאני עושה עם האייפד, אז אלה הדברים העיקרים שאני עושה איתו (לפי סדר חשיבות)

  • דפדפן
  • דואל
  • סרטים
  • משחקים

אני מניח שרוב האנשים היו משנים את הסדר ומעלים את משחקים אי שם לתחילת הרשימה, אבל במקרה שלי אני מיציתי את תקופת המשחקים האלקטרוניים שלי אי שם בתחילת שנות העשרה שלי וכיום אני צרכן פסיבי אדוק ומסור של תכנים.

מה שהדהים אותי, והיה הטריגר ליצירת המאמר הזה, היתה העובדה שבמהלך הטיסות האחרונות שלי האייפד עבד כל כך הרבה שעות בעיקר בהצגת סרטים באיכות HD, הוא שחשבתי שמרבית האנשים שיש להם אייפד בוודאי יודעים בקלות כיצד להעלות אליו סרטים ללא כל קושי…

אז זהו, שבמהלך אותן טיסות הרבה מאוד אנשים נגשו אלי בכדי לשאול איך אני עשיתי את זה ואיך רואים כל כך טוב…

להמיר או לא להמיר? זאת השאלה

אם בארה"ב מרבית האנשים שצופים בתכני וידאו על גבי האייפד כנראה שרכשו/שכרו אותם דרך חנות אייטיונז, בישראל זה לא זמין ולכן יש צורך לעשות המרה בכדי לעשות זאת.

אבל לכל השאר – כלומר אנחנו, השאלה האם כדאי בכלל להמיר היא רלוונטית יותר. עד לפני כשנה וחצי האופציה של להשתמש בקבצים המקוריים ולא להמיר, כלל לא היתה קיימת. נגני וידאו שתואמים לפורמטים הנפוצים ברשת לא היו זמינים. בהתחלה היה טפטוף של כאלה, אפל החלה לאשר אפליקציות כגון VLC ו-CineXPlayer וכיום יש עוד שונים ומשונים (כגון Goodplayer, AVPlayerHD) שמסוגלים לנגן פורמט MKV או AVI ישר ללא המרה.

אז האופציה הראשונה שלכם היא להשתמש בתוכנה מהסוג הזה. היתרון? זמן. לא צריך לעשות כלום, פשוט צריך להתקין את התוכנה ואז להעביר לה את הסרטים. רגע, רגע. איך מעבירים לתוכנה כזו סרטים? מתברר שזה מעט יותר סבוך ממה שאתם חושבים. לרוב מדובר על תוכנה אשר משתמשת בשירות העברת הקבצים של אייטיונז.

נכנסים לאייטיונז, משם למכשיר שלכם, נכנסים ל- APPS, וגוללים מתחת לאיזור הסידור של אפליקציות – שם אפשר לבחור אפליקציה ולהעלות אליה סרטים.

הבעיה הראשונה זה העברת קבצים. פעם זה עובד ופעם זה לא. הטכניקה שאפל מאפשרת את זה היא פרימיטיבית וקשה להפליא ולרוב אחרי העתקה של כמה קבצים אני מוצא שצריך לנתק ולחבר את האייפד בשביל שהעברת קבצים תחזור לפעולה. זה אחד הדברים הטפשיים ביותר והכי לא רציניים שאפל מימשה ב-iOS4 ונותר רק לקוות שזה יתוקן משמעותית בגרסאות עתידיות של מערכת ההפעלה הזו. נושא ניהול הקבצים באייפד ובאייפון בכלל הוא לוקה בחסר ותלוי באפליקציה במקום במערכת ניהול קבצים מסודרת ומנוהלת, אבל זה כבר למאמר אחר.

כמה תוכנות, כגון VLC מאפשרות העתקת קבצים אלטרנטיבית, כגון דרך FTP וכו'. שווה לבחון את זה כאלטרנטיבה. כדאי לשים לב שאם אתם מסירים את האפליקציה שבה אחסנתם את הסרטים, כל הסרטים, או הקבצים ששיכתם אליה, ילכו ביחד איתה. חשוב לשים לב.

הבעיה העיקרית בגישה הזו, היא שרק תוכנה אחת יכולה להשתמש בהאצת החומרה של האייפד בוידאו כיום – וזו תוכנת נגן הוידאו Quicktime המובנית בתוך המכשיר. כל האחרות בזבזניות הרבה יותר בזמן הבטריה. עד כמה זה משמעותי? ניגון באפליקציה אחרת יכול לקצר לכם בשליש את הזמן הבטריה של המכשיר ביחס לניגון זהה ב-Quicktime עצמו. עוד יתרון הוא איכות התמונה המצויין של Quicktime. החסרון הוא כמובן שמרבית התוכנות הללו מאפשרות יכולות נוחות למדי בשליטה ש-Quicktime בסיסית יותר.

אבל האמת, שאין מה להתלונן, הנגן וידאו של אייפד הוא יותר מסביר והכי חשוב הוא איכותי מאוד.

הזרמה?

פיתרון אפשרי בתוך הבית כבר הכרנו בדמות AirVideo, תוכנה בעלות של כ-2 דולר שמאפשרת לכם לצפות בכל סרט או סדרה (כולל תרגום בעברית) בתוך הבית או בטווח קליטה סלולרית או אלחוטית על ידי התקנת אפלקציה נוחה ויפה להפליא. יש לה פונקציות רבות, כגון scrubbing (מעבר מדוייק יותר למקום שתרצו לעבור אליו בסרט על ידי הורדת האצבע לחלק נמוך יותר במסך), קפיצות 30 שניות קדימה ואחורה, בקיצור אחלה פיתרון אם אתם מחוברים לרשת.

אחת התכונות היפות של האפליקציה הזו היא היכולת שלה להמיר קבצים לפורמט M4V (שזה בעצם MP4 לכל דבר). בשביל להמיר, פשוט בוחרים בסרט דרך האייפד ולוחצים Convert. כך זה נראה מהצד של המחשב בעת ההמרה:

אחרי שהתוכנה סיימה להמיר את הסרט, אפשר דרך אותו ממשק לבחור ב "Add to iTunes" וזה מתווסף לאייטיונז! בסנכרון הבא שלכם זה כבר יתווסף לכם למכשיר בתנאי שבאייטיונז סימנתם שסרטים מסונכרנים למכשיר (עוד על כך בהמשך).

החסרון העיקרי של התוכנה הזו היא שהיא מאוד חסכונית בגודל דיסק. רגע, זה לא אמור להיות יתרון? אז זהו שלוידאופילים יהיה קושי מסויים במיוחד אם הסרט חשוך – ממש תראו artifacts של כיווץ. אז אם הסרטים שלכם אינם חשוכים, או שאתם פחות לחוצים על איכות ויותר על כמות (סרט ב-HD ישקול לרוב בין חצי גיגה לגיגה וחצי בהמרה כזו) אז מדובר בשיטה מעולה – כמעט הכל נעשה על האייפד או על האייפון,ורק צריך לזכור בסוף להוסיף לאייטיונז (גם דרך האייפד) ובסוף פשוט לסנכרן את המכשיר ואתם מסודרים.

אגב, לא לשכוח שעם תוספת לא יקרה של כבל HDMI אפשר לחבר בחדר מלון את האייפד ולהפוך אותו לנגן המרכזי בחופשה שלכם!

סינכרון

הסינכרון

אם נתחיל רגע בסוף, אז החלק שמשום מה מסבך הכי הרבה את האנשים זה הסינכרון. איך מעבירים את הסרט לאייפד מהרגע שהוא בפורמט הנכון.

בשלב הזה הדרך להעביר את הסרטים די פשוטה. אופציה אחת היא להשאיר את הקובץ במקומו ופשוט לגרור אותו לאיזור העליון השמאלי של תוכנת אייטיונז (איזור ה-LIBRARY). לאחר כמה שניות הוא יהיה ברשימה ואפשר יהיה להשתמש בו!

פיתרון נוסף הוא להעתיק לספרייה (ב-XP)

C:\Documents and Settings\\My Documents\My Music\iTunes\iTunes Media\Automatically Add to iTunes

הספריה הזו תהיה שונה עבורכם ב-Windows 7:

 C:\Users\\Music\iTunes\iTunes Media\Automatically Add to iTunes

(כמובן ש יהיה שונה בהתאם לשם המשתמש שלכם במחשב).

זו שיטת קיצור דרך שתאפשר לכל דבר שתפילו לשם פשוט להגיע ישירות לספריית ה-iTunes. משם אפשר פשוט להדליק את הסימן ליד הסרט. 

כאשר מסנכרנים את האייפד, כדאי לעבור לספריית Movies בתוכו ולוודא שהסרט דלוק גם שם, זה יוודא שזה יסנכרן אותו. אופציה נוספת היא פשוט להדליק את Automatically include all movies.

אם האייפד שלכם יודע להסתנכרן אלחוטית למחשב, זה השילוב המושלם. ממירים את הסרט, מעבירים אותו לאייטיונז ואז מסנכרנים. יש דרכים יותר "קשות" לביצוע דברים כאלה, כמו להעביר את התוכן דרך Box.net או Dropbox. זה תהליך ממושך יותר והרבה פחות אמין. אגב, בגרסאת iOS5 אפשר להסיר סרטים לאחר שצפיתם בהם על ידי לחיצת EDIT. אם הלפטופ שלכם הוא זה שאתם מסונכרנים איתו, משמעות הדבר היא שאפשר בעצם להוסיף סרטים גם "on the road", נניח בלילה לפני הטיסה חזרה. מצאתי שלי זה בכלל לא רלוונטי, אני מכין קטלוג סרטים מספיק נרחב שכולל את כל הטיסות שלי.  לרוב אין לי צורך ביותר מ-12-16 סרטים לנסיעה (וגם זה המון, כי הרי רוצים גם לקרוא, לשמוע מוזיקה ויתכן שגם לישון פה ושם).

מטה-דאטה

אגב, עוד טריק שרבים לא מכירים הוא האפשרות לסמן את הסרט באיזור ה-movies ומשם ללחוץ על הכפתור הימני ולבחור "Get Info". שם ניתן לשנות את הווליום של הסרט, להגביל אותו בזמן (נניח שאפשר יהיה לצפות רק בחלק אחד מתוכו), להגדיר את השם שלו ואף לשמור לו תמונת כותרת יפה יותר. אפשר גם לשנות את סוג המדיה, אם כי כדאי להזהר מאוד בנושא הזה כי בקלות אפשר לגרום לסרט להעלם. כדאי לשמור עליו או כ-TV SHOW או Movie בלבד.

הוספת Artwork, תוסיף לכם המון!

כך זה יראה על האייטיונז:

וכך זה נראה על האייפד עצמו :

כך נראה סרט ללא תקציר – אפשר לראות את ה-CODEC וידאו ואודיו, אורך, גודל קובץ, רזולוציה, תאריך וכו'.

אם אתם משקיענים וגם מעתיקים פנימה את ה-video description לתוך Get Info, זה יראה כך:

האיכות על האייפד מוגבלת ל-720P. למרות שב-iOS5 יש תמיכה בסיסית ב-1080P זה לא מומלץ גם בגלל גודל הקבצים וגם בגלל שאין באמת צורך בזה אלא אם תרצו להשתמש בו כסטרימר. במידה ותרצו 1080P, לא עשיתי יותר מדי ניסויים, אבל ראיתי ש 1080P24 עובד עקרונית (העברתי סרטים שאני צילמתי ב-DSLR למכשיר והוא ניגן אותם).

המרה

ההמרה

אבל בעצם את הדבר החשוב ביותר השארנו לסוף, איך ממירים את התוכן לקובץ שהאייפד ישמח לעבוד איתו. שיטה ראשונה היא "אל תמירו", מראש תשיגו תוכן בפורמט MP4 שיתאים לניגון על האייפד. קל להגיד, קשה לממש, מרבית הקבצים ברשת לא מותאמים לאייפד או לטבלטים בכלל ולכן איכות התוכן בינונית עד גרועה, בהחלט לא משהו שמשתמשים אופיניים של האתר הזה יאהבו (נכון?!).

לכן, נחזור לשיטת ההמרה. יש אפליקציות רבות להמרה, אך רבות מהן או שאינן מוציאות קבצים מספיק טובים לאייפד, או שאיכות ההמרה בינונית או שאין תאימות מלאה גם לתרגום בעברית וגם לסוגי הקבצים שתרצו להשתמש (אני מניח שהמקור שלכם הוא קובץ איכותי בסגנון M2TS או MKV). 

כדאי לזכור שככל שהסרט גדול יותר, כך הוא יתפוס יותר מקום במכשיר ויאפשר לכם להעביר פחות שעות בטיסה שלכם בצפיה באייפד ויותר שעות בצפיה בדיילות וכידוע, הדיילות של היום הרבה פחות נחמדות מהדיילות של הלילה…

תוכנת ההמרה האולטימטיבית בעיני היא תוכנת AVS VIDEO CONVERTER אשר הגרסא הנוכחית שלה היא גרסא 8.1

אני מתחיל בכך שבהגדרות התוכנה אני משתמש בגופן (font) אוניברסלי וקל לקריאה בעברית, כגון Tahoma.

אחד היתרונות של AVS היא היכולת שלה להשתמש בפרופילים. נתחיל בפרופיל MP4 וכבר יש לה פרופילים מוכנים לאייפד. הפרופיל האהוב שלה עבור האייפד היא 1024X768 (הרזולוציה של המסך של האייפד) אשר לטעמי פחות מוצלחת דווקא מפורמט 1280X720. לכן, שמרתי פרופיל חדש זהה לזה של האייפד, אך ברזולוציה הזו. למה זה טוב? זה נראה הרבה יותר טוב על האייפד, זו התשובה…

אני מגביל את קצב הנתונים לרוב לכ-3000Kbps דבר שגורם לסרט לרוב להיות בגודל של פחות מ-2GB (מספיק לקטלוג של 10-14 סרטים). זה כמובן איכות שמתאימה למכשיר נייד כמו האייפד (אפשר גם לרדת עוד יותר נמוך אם אתם לפני נסיעה ארוכה וזקוקים לקטלוג סרטים נרחב יותר).

הגדרה אחרונה חשובה היא subpicture אשר מאפשרת לנו בעצם לבחור את התרגום. במקרה שלנו, קובץ SRT יאפשר לבחור track של תרגום שיתווסף לסרט. 

את היעד אני כבר מכוון ישירות לספרית Automatically add to iTunes כך שכשהתוכנה תסיים הסרט ישר יתווסף לאייטיונז ללא צעד נוסף כלשהו. מה שנותר יהיה לעשות הוא רק לסנכרן את האייפד ולוודא שהסרט כלול בסינכרון.

סיכום

יש כמובן הרבה מאוד תוכנות שיאפשרו לכם להמיר קבצי וידאו עבור האייפד. האינטרנט מלאה בתוכנות video converters. תוודאו שהתוכנה שאתם בוחרים היא יציבה, איכותית ותומכת בתרגום (אם זה מעניין אתכם). שתי התוכנות שאני משתמש בהן (air video ו-AVS Video converter) יוצאות מעולה.

השילוב של יכולת האייפד לנגן תכנים משותפים מאפשר גם לצפות בתוך הבית בספרית הסרטים (כולל כאלה שלא סונכרנו למכשיר) תחת תפריט SHARED, אבל ללא כל ספק הפיתרון האולטימטיבי כאשר יש לכם רשת זמינה בארץ או בחו"ל זה תוכנת AirVideo.

לדיון בנושא: איך הופכים את האייפד לנגן סרטים ב-HD?


7:00
  /  
6.11.2011
  
מאת: עפר לאור

1