יס סטרימר – yes Streamer בהשקה רכה לכל לקוחות יס!

במאי 2011, הכריזה יס על הוספת יכולות מזרימדיה לממירי yesTotal.עכשיו יס גם מקיימת ומשחררת לקהל הרחב את יס סטרימר.

13:00
  /  
01.11.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

מאי 2011: יס מכריזה על שירות yesStreamer, שירות חדש שאין לו אח או רע בחברות אחרות ברחבי העולם, שבו ממירי יס טוטאל מקבלים יכולות של סטרימר: מוזיקה, תמונות ווידאו (כולל תרגום) מהמחשב האישי שלכם, ניתנים עכשיו להצגה על המסך בסלון ללא סטרימר יעודי אלא תוך שימוש בממיר yesTotal בלבד.

השירות הודגם לראשונה בתערוכת HT Show 2011 כאשר לקוחות יס יכלו להירשם לשירות הנסיוני. ואכן, השבוע שחררה יס גרסא חדשה של תוכנת הממיר ושל תוכנת השרת PC.

נובמבר 2011: יס מכריזה על השקה רכה של יס סטרימר ללקוחות יס החל מהשני לנובמבר. כלומר, אם אתם לקוחות YesMaxTotal ויש לכם VOD, בימים הקרובים תקבלו עדכון תוכנה לממיר שיאפשר לכם גישה ליס סטרימר. השירות כרגע ניתן בחינם!

לדברי רון אילון, מנכ"ל YES, "כחברה אשר התוכן הוא מרכז עשייתה אנו רואים חשיבות רבה באיכות חוויית הצפייה של לקוחותינו בין זה בצפייה באיכות HD, ממיר משולב המאפשר הקלטה ושירותי וי או די או צריכת תוכן דרך המחשב על גבי מסך הטלוויזיה". גלי ניר, סמנכ"לית שיווק של YES, מציינת שיס היא גוף השידור הראשון שעשה מהלך מהסוג הזה, לאור השינויים האדירים במגמות צריכת התוכן בעולם. 

אז עכשיו הגיע הזמן להצצה ראשונה לשירות.

בכירי יס מדגימים את שירות yes Streamer

איך השירות פועל?

הרעיון די פשוט – הממירים של יס דומים לסטרימר בסיסי – יש להם מעבד ייעודי ויכולת פיענוח וידאו, אך מוגבלים בפורמטים של התוכן שהם יכולים להתמודד איתו. הפתרון נמצא בדמות תוכנת שרת מתקדמת שאחראית על המרת תוכן שנמצא על גבי המחשב לכזה שהממיר ידע לעבד ולהציג כראוי. התוכנה שנבחרה על ידי יס היא תוכנת TVersity – תוכנה פופולרית למדי עם יכולות מתקדמות בתחום ה-DLNA. עם זאת, חשוב לציין שלא מדובר בתוכנה זהה למה שזמין למי שמוריד תוכנת DLNA מכיוון שהתוכנה עברה התאמות די ייחודיות לממיר של יס. כלומר, הסטרימר של יס אינו קליינט DLNA.

בקיצור, מדובר על תוכנת שרת יעודית שלא ניתן להחליפה באחרת ואשר צריכה לרוץ על המחשב שלכם. התוכנה תמיר כל פורמט שהמחשב מכיר לסטרים של תוכן שהממיר של יס ידע להציג. חשוב לציין שהממירים של יס מסוגלים להתמודד עם H.264 וכן עם Dolby Digital ותכנים רבים שזמינים באינטרנט כבר בפורמטים הללו. במקרים כאלה, התוכנה רק צריכה להעביר את הוידאו והאודיו כמו שהוא ללא התערבות.

התוכנה מאפשרת גם גישה לא רק לוידאו אלא גם למוזיקה ולתמונות על גבי המחשב וכן לתכנים אינטרנטיים שונים אך עם מגבלות שונות שנציין בהמשך.

למי זה מיועד?

בראש ובראשונה השירות מיועד ללקוחות יס שעלולים בהמשך לעזוב את החברה אם הם יתלהבו יתר על המידה מהיצע ההורדות השונות שזמינות בחוץ. יס מודעת לכך ולכן מעדיפה לשמור את הצרכנים הללו בתוך המערכת מתוך אמונה שלקוחות של יס יעדיפו את הממשק הנוח של יס והעובדה שבעולם מיזמי ממיר שני (second set top box) נכשלו.

למי שכבר רכש מזרימדיה.סטרימר, השירות יכול לשמש כשירות משלים לחדרים נטולי סטרימר. מה שהסטרימר של יס בממיר מציע לא יהיה דרמטית שונה או טוב ממה שכבר מוכר ממרבית המזרימדיות שקיימות בשוק. כסטרימר, יש ליס טוטאל יתרונות וחסרונות ביחס למזרימדיה רגיל:

  • מכיוון שמחשב ממיר את הפורמט, תאורטית זה יכול לעבוד עם כל פורמט חדש של וידאו, גם פורמטים עתידיים שמזרימדיה אחרת עלולה לדרוש שדרוג חומרה עבורם. כאן, שדרוג של ffdshow יספיק בשביל לפתור את הבעיות הללו.
  • עם זאת, תרגום בין פורמטים דורש עיבוד משמעותי מצד המחשב ולכן בעוד שבסטרימר רגיל כח המחשב יחסית חסר משמעות מעבר ליכולת שלו להעביר את הקובץ מהדיסק לרשת, כאן יש משמעות רבה יותר לכח החישוב של המחשב.
  • לממיר מגבלות חומרה, לדוגמא חוסר יכולת לעבד פורמטי אודיו או וידאו מסויימים ולכן יש פשרות שונות שצריכות להתבצע בעת הניגון (לדוגמא קבצי DTS שכרגע אינם נתמכים – יכולים להתמך רק על ידי transcoding, כלומר המרה לפורמט תואם).
  • הממיר כולל יכולות מלאות של PVR, VOD ושל טלויזיה ולכן אפשר לשלב בין היכולות של ממיר לבין סטרימר בדרך די ייחודית, כולל picture in picture וכו'. אני מניח שיס חושבים על רעיונות אינטגרציה, לי לפחות יש המון רעיונות לאן אפשר לקחת את זה קדימה.
  • בניגוד לסטרימר, לא זקוקים כאן לשום חומרה נפרדת או חיבור נוסף למסך/רסיבר, אלא לממיר שכבר פועל ושרק זקוק לחיבור רשת זהה לשירות VOD של יס. כרגע לא ידוע עלות השירות (אם בכלל).
  • מכיוון שהתכנים מפוענחים על ידי הצד של ה-PC מאוד חשוב להבין שבניגוד לסטרימר רגיל לא ניתן יהיה לקחת DISK ON KEY עם תכנים ולחבר אותו לממיר ומיד לצפות בתוכן. התכנים מיועדים להשאר על גבי ה-PC ולהיות מועברים אך ורק ברשת!

למי שמחפש יכולות סטרימר, ויש לו יס טוטאל, זה בהחלט יכול לחסוך כמות כסף משמעותית שכרוכה ברכישת סטרימר, במיוחד עבור מרבית התכנים שנצפים בישראל – קבצי MKV ו-DIVX.

תוכנת השרת

כאמור, איכות המחשב ויכולותיו משמעותיות כאן ולכן חשוב לציין שהבדיקות הראשוניות בוצעו על גבי שני מחשבים שונים ששניהם Quadcore, הראשון מחשב W2K3 XEON QUAD CORE והשני Windows 7 ultimate עם i7 3.15G, שניהם משתמשים ב-4GB זיכרון נדיף. כלומר, מחשבים חזקים למדי.

התקנת תוכנת השרת מתקינה את כל מה שנדרש על מנת להריץ את התוכנה, כאשר TVersity משמשת כתוכנת שרת, תוכנת Adobe air נותנת יכולות גרפיות וממשק בעברית לממשק משתמש ו-ffdshow מותקן בכדי לשמש להמרת התכנים בפורמטים השונים.

המערכות שנבדקו מגרסא 304-310 של הממיר, וגרסאת השרת מ-1.08-1.2.1 – כך שיכולות שונות ככל הנראה ישתנו עד לשחרור הגרסא הסופית וחשוב לציין זאת.

תוכנת השרת פשוטה למדי ואוטומטית מוסיפה את ספריות התוכן שבמחשב, כך שאם אתם שמים את המוזיקה שלכם בספריות המוזיקה, את הוידאו בספריות הוידאו ואת התמונות בספריות התמונות של המחשב – אתם כבר מסודרים. במקרים כמו שלי שבו יש לי מספר ספריות ממויינות ומסודרות (לא על גבי שרת חיצוני, שיתוף מ-NAS כרגע אינו פועל כרגע – נא לזכור שמדובר בשירות BETA בלבד).

ניתן להוסיף ספריות שיתוף ולסמן אם מדובר בספריה שכוללת תכני וידאו, אודיו או תמונות.

הוספת ספריות תמונות ומוזיקה פשוטה מאוד, כולל תמיכה בעטיפות וב-thumbnails של התמונות.

בעת הרישום ניתן להתחבר למספר שירותי וידאו ותמונות שונים מהרשת, כולל חשבון youtube, picasa, flickr ו-FLIX. בנוסף, התוכנה מסוגלת להתחבר למספר שירותי וידאו שזמינים בתארים שונים (ככל הנראה דרך RSS) כגון גלובס, Reshet, Walla, ו-Ynet. 

כשמדובר ביוטיוב, צריך רק לרשום את פרטי החשבון שלכם ומיד תקבלו את ההעדפות שלכם, כולל וידאו שאתם מעוניינים בו, וידאו שהעלתם ומנויים שיש לכם בחשבון.

כדאי לציין שהתוכנה לא "קלילה" במיוחד בצריכת משאבי מערכת. היא לעיתים תפסה 300-400M זיכרון ובעת המרת קבצים מסויימים ניתן לראות צריכה משמעותית של כח חישוב. בקיצור, כדאי לקחת זאת בחשבון.

איך זה עובד בצד של הממיר?

הממיר הופעל במצב 1080i בלבד והיציאה שלו היתה ב-50HZ קבועה (כאמור, גם נתון זה עלול להשתנות בהמשך). לא אתמקד בבדיקות או בבאגים של המערכת שכן היא מוגדרת מראש כגרסאת בטא ולכן מראש אינה מיועדת להיות נטולת באגים אלא לאפשר לנסיינים לנסות ולבדוק אותה.

בצד של הממיר, תחילה יש לבחור מתוך התפריט הראשי את yes Streamer.

התפריט הבא כולל את רשימת המחשבים שמריצים את התוכנה. יס מניחים מראש שבבית שלכם יתכן ויהיו יותר מאשר ממיר YesTotal אחד וגם יותר מאשר מחשב אחד שבו תפעילו את התוכנה. 

התפריט הבא מאוד דומה לתפריטי מזרימדיות שאנחנו מכירים ואשר מציג את סוגי המדיות השונות שהממיר יוכל להפעיל לנו – כולל וידאו, אינטרנט, מוזיקה ותמונות.

בשלב הבא ניתן לדפדף לפי ספריות, או קבצי וידאו שאונדקסו לפי ה-א-ב (תיקיות ממויינות).

כעת ניתן לבחור לנגן את הסרט או את התוכנית. כדאי לשים לב שהממיר נמצא במצב Dolby Digital ובמצב כזה במידה והתוכן הוא גם Dolby digital 5.1, הממיר יעביר את האודיו כפי שהוא ונקבל אודיו 5.1 תקני מהממיר.

כדאי לשים לב שכל נושא הסימניות מבוצע ברמת תוכנת השרת ולכן אם מפסיקים צפיה במקום אחד בבית ניתן לראות מתחילת ההקלטה או להמשיך מהנקודה שצפינו בו לאחרונה גם אם זה נעשה על גבי ממיר שונה בחדר אחר! פיצ'ר זה לא קיים כיום במזרימידות והוא חביב ביותר בבית רווי ממירים.

במקרה ומעניין אתכם, תרגום גם פועל כשורה, אם כי עדיין אין יותר מדי שליטה על הנושא הזה (כגון החלפת גופן, גודל, סינכרון וכו').

בתחום הוידאו, ניתן לראות שהתוכנה מנסה שלא לגעת במקור, למעט scaling ופעולות דומות שלעיתים נחוצות, כך שאיכות הוידאו אמורה להיות דומה לזו שנראה על ידי מזרימדיות רגילות. יש עדיין צורך בהתאמות שונות, כגון תאימות ל-1080P, והתאמת קצב היציאה של הממיר לזו של התוכן (50/60HZ), טיפולים שונים בתרגום ובאודיו, אך אני סומך על יס לחשוב על הפיצ'רים הללו ולהוסיף אותם לקראת הגרסא הסופית או בשדרוגים עתידיים. תוכנת השרת מזהה לבד שיש לה עדכון דרך תפריט העזרה ומאפשרת שדרוג במידת הצורך.

תפעול ה-trickplay פועל באופן זהה כפי שהוא פועל ב-PVR של יס, כלומר הקפצה במהירות 2X, או 4X,8X,16X או -30X.

בתחום התמונות, ניתן להציג את התמונות ב-slideshow (מצגת) או אפילו לסובב את התמונות במידה והן צולמו אנכית. במוזיקה ניתן לצפות גם בעטיפת התקליט (במידה וזה נשמר כחלק מהקובץ MP3).

תוכן מהאינטרנט

הבון-טון של סטרימרים כיום זה היכולת למשוך תכנים מהאינטרנט. האמת שהממירים של יס כבר עושים זאת בהצלחה על ידי משיכה של תוכן מספריית ה-VOD של יס. עם זאת, yes streamer מרחיב את היכולות הללו על ידי יכולות משיכה של תכנים מלאים מהרשת, אשר תאורטית יכולים להתרחב לכמעט כל שירות וידאו ישראלי או מחו"ל אשר נתמך בארץ.

כאן כבר ניתן לראות לא רק רשימת קבצים אלא thumbnails של ממש. עדיין אין תקצירים אבל נראה שיש כאן הרבה פוטנציאל עתידית.

ברגע שמפעילים את הוידאו, מה שבפועל קורה הוא שדפדפן וירטואלי שרץ על תוכנת השרת (ככל הנראה ווריאנט של דפדפן כרום) מריץ את דף האינטרנט ומזרים את התוכן שהוא מקבל הישר למסך – כאשר הוא בפוקוס על אותו קטע וידאו שפעיל. כך ניתן לקבל את מלוא הדף, כולל פרסומות, וידאו או overlays. תאורטית כמעט כל אתר ניתן להתמך כך, אם כי יש מספר מגבלות כגון העובדה שלא ניתן לשלוט במסך בשום צורה ודרך ולכן אין דרך להקליק. 

זו אינה פעם ראשונה שאנחנו רואים טכניקה זו. גם בוקסי פועלים באופן דומה, אם כי במקרה שלהם מדובר בדפדפן שרץ על גבי הסטרימר ובשל מגבלות חוקיות אינו עושה זום ונדרשות פעולות מצד המשתמש על מנת לצפות בתוכן במסך מלא.

כאן ניתן לראות כיצד העמוד נטען ועד למעבר לזום על הוידאו עצמו שמנוגן בפלאש.

בתכני אינטרנט, מעבר קדימה ואחורה לרוב אינו פועל כשורה עדיין ואיכות התוכן האינטרנט משתנה דרמטית מסוג אחד לאחר, לרוב האיכות סבירה ומכיוון שיס יכולה לשלוט במקורות התוכן היא יכולה לוודא שתכנים שאינם מספקים פשוט לא יכנסו למערכת.

קטעי הוידאו השונים מהרשת היו משעשעים למדי ונהנתי לראות שבעצם הכל פעל.

בנוסף, המערכת מתקינה תוסף מתוצרת conduit לדפדפני IE ו-FF שמשמש לא רק לחיפוש אלא גם להוספת קטעי וידאו ל-favorites שלכם. אתם מטיילים ביוטיוב ורואים Tom waites cookie monster mashup? לוחצים על הוסף למועדפים וזה יתווסף לרשימת הסרטונים שתוכלו למצוא בממיר. זה די נוח, אם כי הייתי מעדיף שזה יהיה כפתור בלבד ולא toolbar מלא.

כאמור, איכות התמונה של חלק מקטעי הוידאו נמוכה, הבעיה היא במקור של יוטיוב במקרה הזה.

סיכום

למרות שהשירות עדיין אינו חף מבעיות ועדיין חסרות לו יכולות שונות, הפוטנציאל גדול וצריך שוב לתת שאפו גדול ליס על כך שהיא לוקחת צעד כזה, כאשר בעולם אין דוגמאות לחברות אחרות שביצעו צעדים דומים.

יש להניח שהשילוב של הרצון של יס להפוך לחברה עם יכולות הפצה אינטרנטיות, ולא רק של לויין, מנחות את הכיוון הזה של החברה ולא רק הרצון שלה למנוע זליגת צופים פוטנציאלית לשירותי סטרימרים שעלולים בשנים הקרובות להפוך למתחרים.

אז מה דעתכם? האם אתם נסיינים של השירות? האם הוא לטעמכם? האם באמת זה ימנע מסחיפה של לקוחות לפתרונות הורדה חינמיים או אלטרנטיביים? האם יש הצדקה לסטרימרים יעודיים יותר?

 

 

לדיון בנושא: יס סטרימר – yes Streamer – יס סטרימר


13:00
  /  
1.11.2011
  
מאת: עפר לאור

1