סטרימר\מזרימדיה PopBox V8

בתערוכת IFA 2011 אשר נערכה במהלך חודש ספטמבר, חברת Popcorn Hour הכריזה על הסטרימר הזול ביותר שהיא אי פעם הוציאה ...

7:00
  /  
17.10.2011
  
מאת: זיו רוזנפלד
הקדמה

הקדמה

בתערוכת IFA 2011 אשר נערכה בתחילת ספטמבר, חברת Popcorn Hour הכריזה על הסטרימר החדש מתוצרתה, זהו ה- PopBox V8.


נשיא חברת Popcorn Hour, מר. TL, עם ה- PopBox V8.

מותג ה- PopBox שייך לחברת Popcorn Hour והבידול נועד על מנת לייצר הפרדה שיווקית ומותגית בין מוצרים אשר מיועדים לשיווק בארצות הברית לבין מוצרים אשר מיועדים להשתלב ב- EMEA. יש עוד חטיבה אשר מיועדת לסין בלבד בשם AsiaBox, אך היא לא רלוונטית למשתמשים מחוץ סין, אלא אם כן אתם מדברים סינית שוטפת.

כאמור, חברת Popcorn Hour החליטה להרחיב את האיזור אליו מכוונת חטיבת ה- PopBox ולכן מהשנה הזאת, נחל לראות את המוצרים תחת חטיבת PopBox כרלוונטים בארץ.

ה- V8, עושה שימוש בפלטפורמה חדשה, מבחינת קושחה וגם מבחינת חומרה. התמחור גם מהווה חידוש, כ- $130 מעבר לים וזאת על מנת להעניק פתרון לאלו אשר מחפשים סטרימר זול וקטן, ללא התפשרות על הביצועים לעומת מוצרים אחרים תחת הקונצרן של Popcorn Hour.

בקצרה, יש לנו כאן סטרימר אשר מיועד לנגן את כל התכנים שלו מהרשת המקומית או מהאינטרנט, יכולות מקוונות שעדיין לא נראו כמותן במוצרי Popcorn Hour אשר כוללות שלל אפליקציות מקוונות וגם יכולת הורדת כתוביות ללא צורך במחשב.

אז כאמור, פלטפורמה חדשה, תוכנה חדשה – והרבה עבודה לפנינו, קדימה.

מה בחבילה?

מימין לשמאל:

  • ניירת.
  • סטרימר PopBox V8.
  • ספק כח חיצוני 5V 2000mA.
  •  שלט IR.
  • זוג סוללות AAA.
  • כבל HDMI באורך 1.5M
  • כבלים עבור חיבור אודיו ווידאו אנלוגי. 

יש לציין לטובה את הכללת כבל ה- HDMI, במחירים הללו נוטים הרבה פעמים היצרנים להשמיט כבל שכזה. הייתי שמח גם לכבל רשת, אבל נסתדר.

Unboxing video

חומרה

חומרה, מחברים ומארז

המעבד הקיים ב- V8 הינו SMP8671 של Sigma Designs, עם 700MHz מהירות מעבד וזכרון 256MB DDR2 DRAM. בהשוואה לדור הקודם של מעבד Sigma Designs אשר קיים בסדרת ה- 200 של Popcorn Hour & Dune, הזכרון הזמין כאן נחתך בחצי, אך מהירות המעבד וה- DSP עלו ב- %5 לערך. קיצוץ הזכרון בחצי גם כן תרם למחיר מעבד נמוך יותר, דבר אשר אפשר להציג את ה- V8 במחירו הנוכחי הנמוך. ה- V8 גם חסר יכולות להתקנת אפליקציות ה- NMT, אשר מהוות שרת SMB, FTP, NFS, קליינט טורנט, קליינט USENET ועוד. להרבה משתמשים אין צורך באפליקציות אלו, אז ה- V8 יכול להתאים.

אז כיצד כל נתוני החומרה החדשים שהזכרנו אמורים להשפיע במציאות היומיומית? במידה ונרצה לנגן כותרי Blu-ray עם תפריטים, מהירות המעבד הגבוהה יותר ב- SMP8671 תהיה לעזר. במידה ונרצה לנגן תכנים בעלי קצב נתונים גבוה במיוחד, כמו כאלו אשר קיימים מעל כותרי Blu-ray, כמות הזכרון הכפולה אשר קיימת ב- SMP8643 תהיה על העליונה. עבור שאר סוגי התכנים, לא יתקיים הבדל.

אז איזה מעבד יהיה טוב יותר עבור ריפים של Blu-ray? כנראה שה- SMP8643 וזאת מכיוון שאנחנו נהיה הרבה יותר סלחניים על תפריטים איטים מאשר על גמגומים בצפייה. אם חשקה נפשנו בתפריטים, יש לדעת כי מכיוון שהזכרון של ה- V8 הוא בסך הכל 256MB לעומת כפול אצל ה- A-210/C-200, אז מכאן יוצא כי ל- V8 אין יכולת להציג תפריטים כאלו.

מחבר ה- HDMI הינו מסוג 1.3a, עדיין לא 1.4 כפי שהיינו רוצים לראות, אך מכיוון שחברת Sigma Designs תשחרר מעבד כזה מתוצרתה רק עם הצגת ה- SMP8910 אשר צפוי להגיע ליצרני הסטרימרים השונים לקראת תום 2012, אין לנו ברירה אחרת כאן.

שאר מחברי ה- V8 הינם זוג מחברי USB 2.0 עבור חיבור התקני אחסון מקומיים כמו DOK או כוננים קשיחים או דונגל עבור תקשורת אלחוט מסוג 802.11n וזאת בעזרת דונגל נתמך מדגם WN-150.

בשל גודל המארז הקטן של ה- V8, נעשו פשרות מסויימות על מנת להעניק גודל כזה קטן ומי שחטף על הראש ובצדק, היו מחברי הוידאו האנלוגים. אז מי שעוד עובד עם כאלו ולא עם HDMI, יאלץ להשתמש במתאמים המסופקים.

אם נתייחס רגע למארז עצמו, הוא פשוט למדי. בנוי אלומיניום ועושה שימוש בקירור פסיבי.

חזית ה- V8 מצויידת בנורית לד כחולה אשר מציינת שהמכשיר במצב פעיל. חיבור ה- USB 2.0 הקדמי קצת הורס את החזות החלקה של המכשיר והייתי מעדיף לראות אותו בצד או לפחות עם כיסוי למחבר אשר יעזור להשאיר חזית חלקה למראה.

בכלליות, המארז קטן וקומפקטי ובדיוק בגודל שהיינו רוצים מסטרימר אשר ישמש אותנו רק עבור תכנים מהרשת, ללא קיום התקן זכרון מקומי.

יכולות פיזור חום

המארז חסר איוורור אקטיבי ועושה שימוש בצלעות קירור ומארז מאלומיניום על מנת לפזר את החום המצטבר תוך כדי עבודה. מכיוון שאין כאן אפשרות לחיבור כונן קשיח פנימי, לא צפויות בעיות של חום במארז, אך כמובן שגם מדדנו על מנת לדעת לאיזה טמפרטורות עבודה הסטרימר מגיע.

על מנת לעמוד במדוייק על טמפרטורות העבודה אליהם מגיע ה- V8, נעשה שימוש באקדח מדחום מדגם CHY 111. אמצעי מדידה זה מודד טמפרטורה על ידי קרן אינפרה אדום למרחק של עד 1000 מילימטרים וקוטר שדה של 100 מילימטרים. טווח המדידה האפקטיבי בין 30- לעד 550 מעלות צלסיוס עם סטייה של 2 מעלות. מכיוון שהמדידה נעשית ממרחק קרוב, הסטייה נשמרת קטנה.

עבור בדיקת הטמפרטורה, הרצתי מהרשת קובץ בקצב נתונים קבוע של 70Mbps למשך שעתיים ואז נמדדה הטמפרטורה של הקצה העליון והמרכזי של ה- V8. ה- V8 ניתן על מדף עליון ללא גורמים מהצדדים אשר עלולים לחסום את מעבר האויר.

התוצאות בסופו של דבר לא היו מפתיעות, הטמפרטורה המקסימלית אליה הגיע ה- V8 הייתה 37.9 מעלות. בהחלט ניתן להגיד כי המארז וצלעות הקירור של המעבד עושים את שלהם. מצד שני, אין להם עבודה יותר מידי קשה מכיוון שאין שום כונן קשיח במארז אשר תורם להעלאת הטמפרטורה.

שלט

השלט של ה- V8 סקסי למדי, עם תאורה אחורית בוהקת במיוחד לרוב הכפתורים, דבר אשר חברת Popcorn Hour נוהגת לעשות בכל המוצרים שלה וחבל שחברות אחרות לא נוהגות דומה.

השלט בעל גודל נוח לשימוש. לא גדול מידי כמו שאנחנו רואים לפעמים בשלטים של מסכים דקים ולא קטן מידי כמו השלטים של Xtreamer, אלא בדיוק בגודל המתאים, כאשר כל הכפתורים החשובים ממוקמים בהישג אגודל. מעט מעצבן כי רוב הכפתורים בעלי אותה צורה עגולה וזהה, דבר אשר עלול לבלבל מעט במידה ואנחנו נוהגים לעשות שימוש בשלט ללא צורך בהתבוננות בו, אך התאורה האחורית של הכפתורים תעזור מעט בנושא.


הערה: גם הכפתורים העליונים בעלי תאורה אחורית, למרות שזה לא נתפס בתמונה
הכפתורים הצבעוניים ללא תאורה אחורית מכיוון שהם עשויים מחומר אטום, אך אור אשר זולג מהצדדים של הכפתור, תורם לראייתם בחושך

בהשוואה למתחרים, Xtreamer, BOXEE BOX, כל דגמי TViX וגם אלו של Dune, הם לא מכילים תאורה אחורית.

יש לציין כי אם יש לכם שלט אוניברסלי ואולי כבר הגדרתם בו מכשיר של Popcorn Hour, תשמחו לגלות כי יש כאן שימוש באותם קודי IR, לכן לא תצטרכו לשנות את תכנות השלט במידה ואתם משדרגים מדגם ישן יותר ל- V8.

תצורה, אפליקציות, תמיכה בעברית

הגדרת תצורה

החברה בהחלט התעלתה על עצמה הפעם. לפנינו אשף הגדרות (Wizard) אשר מלווה אותנו דרך כל ההגדרות הנפוצות ב- V8, דרך בחירת שפת הממשק, דרך הצגת כתובת ה- IP של הסטרימר ואפילו הודעת אישור כי הסטרימר מחובר לרשת האינטרנט.הסטרימר בעל תמיכה ב- 1080p כמובן ויכולת התאמת תדר היציאה בצורה אוטומטית לפי התוכן, אם זה 24/50/60, תכונה אשר רצויה כיום בכל סטרימר על מנת להציג תמונה נאמנה עד כמה שניתן למקור ועל מנת למנוע את תופעת ה- Judder.

חלק מההגדרות של התצורה קובעות גם את המיקום שלנו, כמובן שאין חובה להגדיר אך רצוי מכיוון שאז תוכלו להנות בחלק מהמסכים השונים בתצורה של מזג האויר באיזור מגורכם, היכולת הזאת מגיעה בשל אינטגרציה עם WeatherBug.


אם תבחרו מקום, מזג האויר הרלוונטי יוצג


שאר מסכי ההגדרות פשוטים לשימוש ומוכרים מסדרת ה- 200 של Popcorn Hour

בהשוואה לשאר המתחרים, כמו Xtreamer, BOXEE BOX או ה- TViX Xroid A1, ה- V8 ידו על העליונה, עם אשף הגדרות נוח במיוחד שישאיר מקום קטן מאוד לטעויות מצד המשתמש.

אפליקציות ווידג'טים

חברת Popcorn Hour הייתה הראשונה אשר הציגה אפליקציות עבור סטרימרים. בזמנו זה לא היה להיט, מספרן היה נמוך והשימושיות שלהן הייתה מוטלת בספק, עם אפליקציות פשוטות למדי של קוראי חדשות RSS ומשחקים קצת אווילים. אך עם הזמן עוד ועוד אפליקציות התווספו לחנות המקוונת שהפעיל היצרן.

בזמנו לא ראינו טעם לקיום אפליקציות כאלו בסטרימר שלנו מכיוון שהוא שימש אותנו רק עבור ניגון הקבצים המקומיים שלנו, אך לאחר שהיצרן הציג אפליקציות פופולריות ושימושיות כגון YouTube, Facebook או אפליקציות VOD כגון Viewster VOD או BBC iPlayer, Twitter, Revision3, Flicker, TED ועוד רבות, קיבלנו דרך חדשה לצרוך את התוכן, ללא צורך בהורדת תכנים גנובים.


כ- 60 אפליקציות מגוונות בתחום הסרטים, וידאו מקוון, מוזיקה, חדשות ורשתות חברתיות


YouTube ב- 1080p
בקרוב אפליקצית YouTube Movies


לא ניתן לחפש בעברית באפליקצית ה- YouTube


אפליקציות וידאו עשירות


טרם הורדת אפליקציה, ניתן להתרשם מתמונות מסך, מידע אינפורמטיבי ושינויים בגרסאות האפליקציה השונות


אפליקצית ה- SHOUTCast המצויינת למוזיקה


אפליקצית YAMJ מבוססת Flash


Facebook – הרשת החברתית הפופולרית בעולם


TED


יש גם משחקים


סרטים חינמים ב- VOD


ערוצי חדשות וטלויזיה חינמית מהעולם


בדיקת מהירות דרך הסטרימר

אפליקציות אשר כוללות תוכן ישראלי כמו ערוץ 10, ערוץ 2, nana, מאקו, לא תמצאו כאן – אבל כן תמצאו אותן ב- BOXEE BOX למשל אשר מחזיק קשר הרבה יותר חזק עם יוצרי התוכן בארץ וזאת מכיוון שצוות הפיתוח יושב בארץ ומעניק לנושא חשיבות גבוהה.

האפליקציות כאן מותקנות על הזכרון הפנימי של ה- V8 ונשמרות לאחר אתחול. יש מקום בזכרון הפנימי לכ- 30-40 אפליקציות והזכרון בו הן נשמרות הינו שונה מזכרון המערכת, לכן העמסה של אפליקציות לא תפגע בביצועי הסטרימר.  יש להזכיר כי ב- TViX Xroid A1 למשל, הן לא נשמרות ולכן יש צורך להשתמש בהתקן זכרון מקומי. ב- BOXEE BOX לעומת זאת, האפליקציות כן נשמרות לאחר אתחול.

תמיכה בעברית וכתוביות

תמיכה בשמות קבצים ותיקיות קיימת כאן, גם כן תמיכה בכתוביות בעברית SRT עבור קבצי וידאו בדידים. מה שחסר זה תמיכה בעברית מוטמעת כערוץ נפרד במעטפת mkv אשר כרגע מציגה את הכתוביות הפוך. זוהי לא מגבלה חמורה מכיוון שתפוצת הקבצים הללו נמוכה, אך זוהי נקודה שיש לקחת בחשבון למי שחשוב לו היכולת הזאת.

אם אתם נוהגים לנגן כותרי מוזיקה ישראלית, לא תשמחו לשמוע כי טאגי ה- ID3 במידה וכתובים בעברית, לא מוצגים בצורה תקינה וזה חבל מאוד.


תמיכה בשמות קבצים ותיקיות בעברית
ID3 בעברית עבור קבצי אודיו עדיין לא נתמך
אם תמקמו בתוך תיקייה folder.jpg, הוא יוצג בחלונית ה- Preview השמאלית.

ממשק עברי קיים כאן, אז מי שרוצה סטרימר על טהרת השפה העברית, כמו לדוגמה עבור אנשים מבוגרים, אין בעיה. 


שפת ממשק בעברית

יש לציין כי כיום הרינדור של הכתוביות איננו במיטבו. הכתוביות אינן מופיעות בצורה חלקה וזה קצת מעצבן, במיוחד כאשר כל סטרימר בן מספר שנים כבר עושה זאת טוב יותר. החברה מציינת כי הדבר נעשה על מנת לפצות על הזכרון הנמוך. במידה והעניין יתגלה כמשמעותי על ידי הלקוחות, הדבר יתוקן.

ניהול קבצים, MovieJukeBox, תמיכת HD Audio, יכולות Trickplay

ניהול קבצים

בסטרימר זה, היצרן לקח קדימה את נושא ניהול הקבצים. על ידי תפריט ימני צדדי, ניתן בקלות לבצע פעולות על הקבצים אותן אנחנו רואים כרגע ברשימה לפנינו. אם זה העתקה, העברה, מחיקה ושינוי שם. ניתן לבצע את הפעולות הללו גם כן על תיקיות שלמות.
למה שתרצו למשל יכולות כאלו? אם נגיד ראיתם סרט גרוע במיוחד או סתם סיימתם צפייה בסרט ואין לכם צורך יותר בקובץ שלו, מסמנים את קובץ הוידאו (והכתוביות אם קיים) ומוחקים, ללא צורך במחשב. כמובן שאם אתם מבצעים את הפעולות הללו מהרשת, יש צורך להעניק הרשאות כתיבה ולא רק קריאה.


בחירת קבצים בודדים או תיקיות על ידי הכפתור הירוק


תפריט ניהול הקבצים זמין מכל מסך באמצעות לחיצה על הכפתור הימני. התפריט שמתגלה מאפשר פעולות העתקה, העברה, הוספת תיקייה, מחיקה ושינוי שם לקבצים המסומנים.

דוגמה נוספת בה היכולת הזאת שימושית, אם מגיע אליהם חבר עם כונן קשיח ורוצה שתעתיקו לו סרטים, דרך הממשק תוכלו לסמן את כל הסרטים אשר מוצאים חן בעיניו ולבצע את ההעתקה דרך ממשק USB 2.0, ללא צורך במחשב. כמובן שאם אתם מעתיקים נפחים גדולים של קבצים, עדיף כי תבצעו את הפעולה דרך ממשק יותר מתקדם כמו SATA או USB 3.0 אשר ייתכן וקיימים במחשב שלכם.

בהשוואה למתחרים, ה- BOXEE BOX למשל לא מכיל שום יכולת של ניהול קבצים ואילו מכשירי ה- TViX וה- Xtreamer השונים מכילים תפריט ייעודי עבור ניהול אשר משרת נאמנה את המשתמשים בו. 

MovieJukeBox

החברה רצתה עם הצגת ה- V8 להציע פתרון MovieJukeBox אשר יהיה כמה שיותר מושלם מבחינת המשתמש ויצמצם עד כמה שניתן את הצורך של המשתמש הסופי לבצע פעולות ידניות עם המחשב שלו. החברה מצאה כי המשתמש מבצע שלושה פעולות עיקריות אשר חוזרות על עצמן עם פתרונות ה- MovieJukeBox שהכיר עד היום:

1. תיקון סרטים שלא זוהו בהצלחה.
2. הורדת נתוני סרטים בשפות שונות מאנגלית.
3. הורדת תרגומים בצורה מקוונת.
4. בחירת גרפיקה שונה ממה שנבחרה על ידי תוכנת ה- MovieJukeBox.

כאשר ארבעת הנקודות הללו עמדו לעיני החברה, היא הבינה כי הפתרון שהיא הציעה עד היום לא מושלם. בנוסף, בסדרת ה- 200 של Popcorn Hour, קיים שימוש ב- IMDB כמקור עבור הבאת הגרפיקה ונתוני הסרט עבור פתרון ה- NMJ אשר מהווה פתרון MovieJukeBox בחסות החברה. מכיוון שהפתרון הזה חסר תמיכה בשפות נוספות מלבד אנגלית, החברה עברה להשתמש במקורות אחרים עבור מקורות אלו. תוסיפו לזה את שאר הנקודות שהוזכרו קודם והתעורר צורך לחבר מספר מקורות מידע עבור ה- V8:

  • עבור נתוני סרטים, מתקיים שימוש ב- TMDb, אשר מהווה פלטפורמה בחסות ובתחזוק הקהילה עבור התכנים אותה היא מציעה.
  • עבור נתוני סדרות, יש שימוש ב- TheTVDB, אשר גם כן מהווה פלפורמה חינמית לשימוש בחסות הקהילה.
  • עבור הורדת תרגומים, החברה בחרה באחד האתרים הגדולים והנוחים ביותר לעבודה – Opensubtitles.

אם נחבר את כל שלושת הפלטפורמות הללו יחדיו, יהיה לחברה את כל הדרוש לה על מנת להציע פתרון MovieJukeBox כולל.

כיצד זה עובד בסופו של דבר?
כאשר אתם מדפדפים בתיקיית הסרטים או הסדרות שלכם, יש ללחוץ על כפתור ה- Info ואז יתבצע חיפוש לפי שם הקובץ במקורות המתאימים, אם זה סדרה, אז ב- TheTVDB. אם זה סרט, ב- TMDb.


קודם כל מומלץ לשנות את התצוגה לכזאת בעלת חלון Preview
לוחצים בכל מסך על הכפתור השמאלי ודרך התפריט שמתגלה, מבצעים את השינוי


יש אפילו חלון קטן אשר מציג את תצוגה מקדימה לאופציה שבחרתם


דפדפן הקבצים שלנו ערום מכל נתון על קבצי המדיה


עומדים על הסרט ולוחצים על כפתור Info – תוך מספר שניות בודד, יוצגו שני דברים:
1. הפוסטר של הסרט – בצד שמאל בקטן.
2. ה- Fanart של הסרט – התמונה הגדולה עליה מוצגים כל האלמנטים.
הסימון הקטן בצד שמאל למעלה בצורת עדליון, מסמן כי המידע שמוצג יושב מקוון ולא מקומית. כנ"ל הסמן הדומה בצד ימין באמצע למטה.
הסקין עצמו נקרא Eversion ומבוסס Flash.


לחיצה על כפתור Download תוריד את הגרפיקה ונתוני הסרט להיכן שיושב הסרט. אם זה כונן ברשת, יש לוודא כי קיימות הרשאות כתיבה


התמונה ללא העדליון עכשיו מראה כי המידע יושב מקומית


על ידי כפתור ה- Edit, נוכל לשנות את ה- Fanart וגם את הפוסטר על ידי גלילה פשוטה


שינוי הפוסטר


ניתן גם להוריד כתוביות בצורה מקוונת
אם הכתוביות בעברית לא נמצאו עבור הסרט. ניתן לחפש בשפות נוספות


בוחרים שפה מתאימה


כל הכתוביות המתאימות לפי השפה שבחרנו יוצגו ורק נותר לנו לבחור את הקובץ המתאים


הצגת הודעה על קיום קובץ כתוביות מקומי ואישור אם לדרוס אותו בחדש אשר הסטרימר יוריד


לאחר הורדת הגרפיקה, ניתן לראות Preview של הסרט

הפעולה עובדת בצורה דומה עבור כותרי Blu-ray, אך שם הכתוביות אינן יורדות כ- index.srt אשר ממוקם תחת תיקיית BDMV, אלא באותה דרגה כמו תיקיית ריפ ה- Blu-ray.

בסופו של דבר, אלו כל הקבצים אשר יורדים:

זה אומנם נראה קצת בלאגן שפתאום מתווספים לנו כל כך הרבה קבצים, אך אם תסתכלו למעלה על רשימת הסרטים, לא תראו את קבצי ה- jpg & nfo החדשים שהתווספו. למה לא? מכיוון שהתווסף לנו פילטר של קבצי מדיה אשר מאפשר לנו להציג בדף עיון הקבצים, רק את קבצי הוידאו שלנו.

עבור הורדת נתוני הסרט בעברית, יש לשנות את שפת הממשק והכתוביות לעברית, אך אני כבר מזהיר אותכם כי תפוצת המידע הקיים בשפת הקודם באתרי התוכן איתם ה- V8 עובד, אינם רבים, אך בשאיפה ובעזרת הקהילה, המגוון יתרחב.


עבור הורדת מידע הסרט בעברית, יש לשנות את שפת הממשק לעברית
חבל שהכיתוב מוצמד לשמאל ולא לימין כנדרש


הורדת כתוביות בעברית במידה והן קיימות ב- opensubtitles.org

אם אתם שואלים מה לגבי אינטגרציה עם אתרים מובילים בארץ, מתברר כי אף אחד מהם לא מכיל API תיקני עבור התממשקות נוחה ואחידה, אלא יש צורך בהכנת Scraper ידני, פעולה בזבזנית מבחינת פיתוח ומאוד רגישה לכל שינוי באתר אשר יגרום ל- MovieJukeBox להפסיק לעבוד עם האתר. בנוסף, האתרים בארץ לא הראו עניין בשיתוף פעולה.

אם אתם חובבי YAMJ, רצוי שתדעו כי כרגע אין תמיכה בקבצי הפלט של YAMJ וכנראה שהיא גם לא תכנס בקושחות עתידיות.

עדיין לא קיימת אפשרות לבצע ריצה אוטומטית על כל קבצי המדיה ויש להניח כי יכולת זאת תתווסף בעתיד על ידי אפליקציה מתאימה. אם תרצו תוכנה לניהול ה- MovieJukeBox מרחוק, תוכלו לעשות שימוש למשל ב- Media Reader או ב- Media Companion. בכלל כל נושא ה- MovieJukeBox וניהולו ראוי להרחבה נוספת במאמר נפרד.

בסופו של יום, יש לנו כאן MovieJukeBox הולם לשימוש. הוא עדיין לא מצוחצח וחסרות בו תכונות משמעותיות כגון ריצה אוטומטית והצמדה של הכיתוב ימינה כאשר נתוני הסרט הינם בעברית, אך הכיוון הוא חיובי ומכיוון שזה פתרון בחסות היצרן והוא רואה בו חשיבות, היכולת כאן תתרחב בקושחות הקרובות.

HD Audio

תמיכת פורמטי האודיו המתקדמים קיימת עבור קבצי m2ts בדידים, ריפים של Blu-ray וגם עבור קבצי mkv עם פסקול שכזה. הנעילה על הפסקול יחסית מהירה כאשר היא עובדת.

מכיוון שהמעבד מבית Sigma Designs אשר טמון ב- V8 הינו חדש יחסית, עדיין לא הובטחה תאימותו מול מספר רחב של רסיברים בשוק, לכן ייתכנו בעיות של נעילת פסקול DTS-HD Master Audio בחלק מהרסיברים החדשים של ימהה מדגמים RX-V1067, RX-V2067, RX-V3067 למשל. הדבר די פוסל את המכשיר למי שמתכנן להשתמש בו עבור סרטים עם פסי קול בהפרדה גבוהה.
וידאו אשר מתאר את הבעיה:

  

יש לומר כי התיקון לדבר צריך להגיע מכיוון Sigma Designs אשר מיודעת לנושא ועובדת על תיקון שכזה.

Trickplay

המונח Trickplay מתייחס ליכולת המכשיר לדלג לנקודות זמן לאורך הקובץ. ה- V8 מכיל מספר יכולות Trickplay שימושיות, כגון הרצה מהירה קדימה או אחורה במהירות של בין x2 ל- x32 בתלות בסוג הוידאו המנוגן, כאשר ב- FFx2, ניתן אפילו לשמוע את הפסקול ברקע, שימושי כאשר בסרטים המשעממים הללו בהם אנחנו משתמשים הרבה בהרצה קדימה רק שיגמר. אז הפעם יהיה גם אודיו על מנת שתוכלו פחות לפספס את המתרחש בקטעים האלו.


Trickplay זה לא רק מונח בפוטבול

כמובן שיש גם יכולת קפיצה לנקודה מסויימת בקובץ וגם חזרה לנקודת הצפייה האחרונה במידה ונפסיק את הצפייה ונרצה להמשיך אותה מאוחר יותר ועוד אופציה שימושית בה ניתן להריץ קדימה ואחורה בקפיצות של 30s.

למעשה, יש לנו כאן כמעט אותן יכולות Trickplay כפי שקיימות בסדרת 200 של Popcorn Hour. למה "כמעט"? דילוג בין 10%, 20%… מהסרט, אין כאן מכיוון שהשלט לא מכיל Keypad של מספרים, אך בכל מקרה האופציה הזאת של קפיצה לפי אחוזים לא הייתה כזאת פופולרית בקרב המשתמשים לפי בדיקות פנימיות של היצרן. אם ברשותכם שלט אוניברסלי, תשמחו לשמוע כי קודי האינפרה אדום של הדגמים הקודמים של Popcorn Hour הינם זהים לאלו של ה- V8 ואז גם האופציה של קפיצה לפי אחוזים כן תעבוד.

אם נשווה את היכולות הללו לחלק מהמתחרים, ה- TViX Xroid A1 למשל, מכיל יכולות Bookmarks מרשימה אשר זוכרת מספר נקודות צפייה לאורך אותו קובץ ומסדר אותן בתפריט אינטואיטיבי, דבר אשר בהחלט הייתי רוצה לראות כאן.

ה- BOXEE BOX לעומת זאת, מפגר ביכולות אלו ורק מכיל זכרון של נקודת הצפייה האחרונה והרצה קדימה ואחורה בדילוגים קבועים. מצומצם, אך קולע לצורך של הרבה משתמשים.

ביצועים ברשת, תלת מימד ויכולות ניגון Blu-ray

ביצועים ברשת

אנחנו מאוד לא סלחניים כאשר זה מגיע לביצועים מהרשת. ישיבה ביום שישי בערב עם שובר הקופות האחרון ובדיוק בסצנת המרדף בה העיניינים נהיים מאוד תזזיתיים ובמקביל קצב הנתונים עולה משמעותית, פתאום הסטרימר מתחיל להראות תמונה מגמגמת. לפעמים הפסקה של הסרט ואתחול שלו פותרים את הבעיה זמנית ובפעמים אחרות – לא. יש משתמשים אשר לוקחים את הגמגום בסלחנות. סטרימרים מבוססי Realtek כמו דגמי ה- Xtreamer השונים או ה- TViX S1 הינם כאלו. כאשר זה מגיע לביצועים מהרשת עבור תכנים תובעניים, גמגומים כמו אלו שתוארו עלולים להתקיים.

לעומת זאת, מעבדי ה- Sigma Designs תמיד הצטיינו ביכולות רשת טובות אשר איפשרו להם לנגן בהצלחה תכנים בעלי קצב נתונים גבוה מהרשת, אם אלו ריפים של Blu-ray אשר מכילים כיום את קצבי הנתונים הגבוהים ביותר או קבצי mkv ברזולוציה של 1080p בגדלים של 10GB ומעלה. מכיוון שה- V8 מבוסס כאמור על מעבד כזה, כבר יש לו יתרון לעומת המתחרים מבוססי מעבד Realtek.

עם ה- V8 ניתן למשוך נתונים מהרשת בשלושה אופנים מרכזיים: דרך פרוטוקול SMB, פרוטוקול NFS ודרך פרוטוקול UPnP. עם הראשון, SMB, אשר מהווה את השיתוף הטבעי והמובנה במערכת הפעלה מבוססת חלונות, נמדדה עבור קבצי mkv תמיכה תקינה עד לקצב נתונים קבוע של 70Mbps. עבור קבצי m2ts, הנתון ירד ל- 60Mbps. מעבר לקצב זה, התקיימו גמגומים תכופים אשר לא איפשרו צפייה תקינה. המגבלה הזאת בפרוטוקול לא מהווה בעיה כזאת גדולה מכיוון שרוב התכנים לא מגיעים לקצבי נתונים כאלו. אם אתם נוהגים לנגן רק קבצי mkv למשל, אתם לא אמורים להיתקל בשום בעיה בזמן הניגון, גם אם תחליטו לנגן את הקבצים הגדולים הללו של 20GB ומעלה. עבור ריפים של Blu-ray, התמונה משתנה. למרות שכותרים אלו לרוב לא מגיעים לקצבי נתונים שכאלו, התקיימו גמגומים מרובים. הדבר נובע מכיוון שיכולת ה- SimpleBD בה נעשה שימוש עבור ריפים של Blu-ray, הינה מנוונת ביצועים לעומת ניגון בצורה מלאה כפי שקיים בדגמי ה- A-210/C-200 של Popcorn Hour. הדבר די מונע את היכולת לצפות בהרבה ריפים של Blu-ray בצורה תקינה.

מכיוון ששיתוף SMB הינו פשוט למימוש, אני מציע כי תשתמשו בו. במידה ואתם נתקלים בבעיות של גמגומים תוך כדי צפייה, אזי השתמשו בשיתוף NFS, השיתוף השני אשר נתמך ב- V8. דרך שיתוף זה, נמדד קצב נתונים תקין בקבצי mkv עד ל- 80Mbps. עבור קבצי m2ts, עד ל- 70Mbps.

מכיוון ששיתוף בפרוטוקול NFS איננו טבעי במערכות הפעלה מסוג חלונות, יש להצטייד בשרת NFS מתאים, לדוגמה haneWIN NFS Server או Allegro NFS Server.

למכשירי ה- TViX השונים יש יתרון בנקודה זאת. היצרן מודע לכך כי שיתוף NFS יעיל יותר ולכן הוא מצייד את הסטרימרים ביכולת להתממשק מול שרת NFS חינמי אותו הוא מציע להורדה באתר שלו. אין אפשרות ל- V8 להתממשק לשרת ה- NFS של TViX.

אם אתם מנגנים את התכנים שלכם מהתקן זכרון מקומי, כמו כונן קשיח USB, אתם לא אמורים להתקל בשום בעיה של גמגומים בצפיה מלבד כאמור עם ריפים של Blu-ray.

אם אתם רוצים את השורה התחתונה, תעבדו עם שיתוף SMB. נתקלתם בגמגומים? תתקינו שרת NFS וסוף לגמגומים – חוץ מאשר עבור ריפים של Blu-ray.

תלת מימד

עוד ועוד בתי אב כיום מכילים מסך עם תמיכה בתלת מימד. מן הראוי כי בסטרימר הבא שנרכוש תהיה תמיכה כזאת. אז תמיכה מלאה בריפים של Blu-ray בפורמט תלת מימד לא קיימת כאן, אבל מה שכן יש זה תמיכה בתכני SBS או TAB הנפוצים. התמיכה קיימת בצורה אוטומטית במידה והקובץ מכיל Header לפי הספסיפיקציות של Matroska 3D. הזיהוי של הקובץ יהיה אוטומטי ולא יצריך עבודה מצד המשתמש.

במידה ואין לכם מושג לגבי ה- Header של הקובץ, הכי פשוט זה להוסיף לשם הקובץ 3DSBS עבור תכנים מסוג Side-By-Side או 3DTAB עבור תכנים מסוג Top-And-Bottom, כנ"ל גם לגבי קובץ התרגום לסרט.

דוגמה לשמות הקבצים כפי שצריכים להקרא:

Side-By-Side
Before: Movie.mkv
After: Movie.3DSBS.mkv

Top-And-Bottom
Before: File Name.m2ts
After: File Name.3DTAB.m2ts

יש לציין כי מצב רזולוציה בהגדרות צריך להיות על Auto על מנת שהזיהוי האוטומטי יעבוד.

לסיום, נכון, אין פה את התמיכה המבוקשת כל כך בתלת מימד מלא כפי שהיינו רוצים, אך מצד שני, רוב המשתמשים צופים בתכני SBS מעל מעטפת mkv והזיהוי האוטומטי כפי שקיים כאן, הינו במקום והרבה יותר טוב מאשר התעלמות מהנושא כפי שקיים במכשירי ה- TViX Xroid A1 או מכשירי ה- Xtreamer.


תמיכת תלת מימד מסוג SBS או TAB

האם ה- V8 יכול לשמש עבור ניגון ריפים של כותרי Blu-ray?

ה- V8 לא נועד לנגן ריפים של Blu-ray. הוא חסר רשיון BD-J וחסר יכולת הצגת תפריטי Blu-ray. חוסר היכולת להצגת תפריטים נובע בשל זכרון פנימי של 256MB בלבד כפי שנאמר מוקדם יותר. מה שכן יש לנו כאן זה אותה יכולת SimpleBD כפי שקיים ב- A-210/C-200, כלומר מנגנון אשר בוחר את ה- Playlist המתאים לפי אלגוריתם מסויים ויכולת ניווט בין Playlist-ים שונים, פסי קול ותרגומי PGS או חיצוניים.

מעבר לכך, היציבות אשר הפגין ה- V8 בניגון חלק מהריפים הייתה קלוקלת, עם מספר כותרים אשר הניבו מסך שחור ולא נוגנו. דוגמה לריפ כזה הינו Rambo 4. בנוסף, מספר ריפים אומנם לא נוגנו, אך לפתע כן נוגו לאחר ביצוע אתחול ל- V8. קצת מעצבן שצריך לבצע אתחול למכשיר כל פעם טרם השימוש בו על מנת להבטיח יציבות, אך לפחות קיים פתרון זמני כלשהו, גם אם הוא עקום.

יש הרבה סטרימרים בהם האלגוריתם לבחירת ה- Playlist המתאים הינו הארוך ביותר. סטרימרים כאלו הינם ה- BOXEE BOX, ה- TViX Xroid A1 או כל מכשירי Xtreamer. הדבר לא נורא כל כך, מכיוון שעל ידי לחיצה על כפתור מתאים, ניתן לבחור Playlist אחר, כאשר בדרך כלל הנכון יהיה זה בעל אורך אשר מתאים לאורך הסרט ב- IMDB. במכשירי ה- Xtreamer השונים, אין אפשרות של Playlist Selector, דבר די מונע את הצפייה המיידית בכותר במידה ונבחר ה- Playlist השגוי. אם נחזור לנושא הביקורת, עם ה- V8, המנגנון הרבה יותר משוכלל מבחירה סתמית של Playlist ארוך . כותרים אשר נכשלו בבחירת ה- Playlist המתאים והצריכו מהמשתמש בחירה ידנית של Playlist בסטרימרים אשר הוזכרו מוקדם יותר, עבדו כשורה מעל ה- V8. זוג דוגמאות כאלו הינם Transformers: Revenge of the Fallenו- Zombieland. בהחלט מצויין ומונע מהמשתמש בחירה ידנית של Playlist בהרבה מקרים.

קיימים כותרים של עונות של סדרות אשר מכילים מספר רב של פרקים, ניגון ריפים כאלו מעל ה- V8 יניב כמובן ניגון רק של פרק בודד, אך לחיצה על כפתור ה- Title בשלט תניב לנו את תפריט ה- SimpleBD אשר יגלה לפנינו בין היתר את ה- Playlist Selector אשר יאפשר לנו לדלג בין הפרקים השונים, משהו שלא נוכל למשל לעשות עם סטרימרים אשר חסרים יכולת זאת, כמו ה- Xtreamer.


תפריט הפתיחה של הסרט The Wolfman כפי שהוא מוצג על נגן Blu-ray כמו ה- C-200 או ה- Dune.
מעל ה- V8 תתקיים אפשרות לבחור את הגרסה הרצויה. מעל ה- Xtreamer למשל, לא תתקיים.

כל היכולות הטובות יותר של ה- V8 בניגון ריפים של Blu-ray, מצטמצמות עם יכולות ה- Streaming המוגבלות. אז נכון, יש לנו איתור טוב יותר של Playlist, אך כאשר אף לא כותר בודד הצליח להיות מנוגן בצורה תקינה ללא שום גמגומים כפי שהוזכר בפרק על ביצועי הרשת, הוא די פסול עבור שימוש זה.  

גרסת הקושחה עימה נבחן ה- PopBox V8 הינה: 05-01-110919-23

סיכום

ה- V8 הושק יחסית בשקט, לא עם הרבה רעש וצלצולים כפי שחברות אחרות נוטות לפעמים לעשות. ההשקה השקטה נובעת מהעובדה שעם ה- V8 לא קיבלנו מהפך אמיתי. מי שיש ברשותו כבר סטרימר כמו ה- C-200/A-210 של Popcorn Hour, סיבה רצינית לשדרוג אין כאן, זה גם לא יהיה ממש שדרוג מכיוון שכיום ה- V8 בעל תכונות מעט נחותות בביצועים ובהיצע היכולות שלו לעומת סדרת ה- 200 של Popcorn Hour. כסטרימר שני בבית, הוא בהחלט יכול להתאים. כסטרימר ראשי עדיין לא.


ה- PopBox V8 עומד מעל ה- Popcorn Hour C-200 אשר נראה ענק בהשוואה.

פוטנציאל בהחלט יש כאן. ממשק המשתמש החדש וה- MovieJukeBox הידידותי יקסמו להרבה, אך ביצועי הרשת החלשים והיכולת הקלוקלת לניגון ריפים של Blu-ray אשר מניבה כותרים שמסרבים להתנגן ומסכים שחורים, מעיבה על הכל. החברה מודעת לנושא והיא תטפל בדבר בהמשך, אך עד שזה יקרה, ה- V8 לא יתאים כסטרימר בחלל המגורים הראשי, אלא רק בחדרי שינה משניים. יש לצפות כי תוך מספר עדכוני קושחה, הביצועים ישתפרו.

מהצד החיובי, קיבלנו כאן סטרימר במחיר באמת נמוך, עם ביצועים בהחלט טובים כאשר כל התכנים הינם מסוג mkv – ורוב הקוראים של השורות הללו עונים על הקריטריון. בנוסף, היצרן Popcorn Hour באמת חידש כאן עם קושחה חדשה אשר הופכת את ה- V8 לשונה לגמרי לעומת שאר מוצרי החברה, דבר אשר ייתכן ויגרום ל- Fanboys של חברות אחרות, לנסות משהו שונה ממה שהם מכירים.

יש להבין כי ה- V8 הינו מוצר ביניים, כזה שנועד למלא חלל מסויים עד להגעת מעבד ה- SMP8910 של חברת Sigma Designs ויציע תמיכה מלאה בתלת מימד – כמובן שמחירו יהיה גם הרבה יותר גבוה.

אם נסתכל על המתחרים בקטגורית מחיר זאת, Dune הכריזו על זוג דגמים, ה- TV-101 & TV-301, אשר עושים שימוש באותו מעבד, אך בעלי אפשרות לכונן קשיח פנימי (ב- TV-301), יכולת קליטת שידורי עידן+ בתוספת דונגל מתאים ומראה קטן וסקסי. חברת Xtreamer הציגה את ה- Xtreamer SideWinder 2 אשר מבוסס מעבד של Realtek חדש אשר עדיין לא הוכיח את עצמו, אך בהחלט עלול להוות תחרות קשה למדי. 
עם מתחרים כאלו, ה- V8 צריך לשפר את עצמו במהירות עם עדכוני קושחה מתאימים, אחרת הוא עלול להגיע לשלל ידיים של רוכשים חדשים אשר יהיו יחצנים שלילים מאוד של החברה, דבר אשר יגרום ספקות לרוכשים פוטנציאלים אשר תרים בפורומים אחר רשמים של משתמשים חדשים.

לסיום, ה- V8 בהחלט סטרימר מסקרן, במיוחד בגודלו ובמה שהוא מציע במחירו. עם רק עוד כמה עדכוני קושחה אשר יצחצחו את הביצועים והיצע התכונות שלו, הוא בהחלט יכול להפך לעפרון הכי חד בקלמר.

תודה לחברת Popcorn Hour על אספקת המוצר לטובת הכתבה

לדיון בנושא: סטרימר\מזרימדיה PopBox V8


7:00
  /  
17.10.2011
  
מאת: זיו רוזנפלד

1