המדריך למשדרג הטרי ל-iOS5

אז הורדתם את השדרוג ואתם בוודאי לא מוצאים את הידיים והרגליים. להלן מדריך מאוד פשוט למתחילים עם iOS5 באייפון ובאייפד. ...

8:00
  /  
16.10.2011
  
מאת: עפר לאור

iCloud

על iCloud נשמע עוד הרבה, אבל על נושא הסינכרון מול iCloud תוכלו ללמוד במאמר הזה.

מעבר מהיר בין אפליקציות

באייפד בלבד, ניתן כעת לעבור במהירות בין אפליקציות. לשם כך אתם צריכים להיות באפליקציה כלשהי, ולגרור עם כל 4 (או 5) האצבעות ימינה או שמאלה בכדי לעבור בין האפליקציות השונות.

מעבר למעלה יגלה את רשימת האפליקציות הפתוחות שלכם.

Newsstand

אין טעם לטרוח ולנסות להעיף את מעמד העיתונים הזה או אפילו להחביא אותו בתת ספריה. אפל כל כך בטוחים שתשתמשו בפונקציה הזו שהיא מכניסה אותה לקטגוריה חדשה של אפליקציות מנדנדות שאי אפשר להפטר מהן (בעבר נכללו ברשימה רק stocks ו-weather).

טיפ: השמועה מספרת שאם גוררים במהירות את האייקון של newsstand בשניות מיד אחרי יצירת ספריה חדשה זה יאפשר זאת בשל באג במערכת ההפעלה… אבל, כנראה שזה גורם להתרסקות התוכנה, כך שכדאי להמנע מכך אם אתם מתכננים להשתמש בה בהמשך.

המצלמה

המצלמה קיבלה שדרוג יפה, כאשר אתם במצב נעילה, מומלץ ללחוץ פעמיים על כפתור ה-HOME ותקבלו ישירות את המצלמה. יש גם מספר אופציות חדשות שמשום מה אינן נמצאות במסך ההגדרות (כנראה שאפל לא חייבת להיות עקבית כמו שאר המפתחים על הפלטפורמה).

אם אתם מתקשים לגעת במקום המתאים לצלם את התמונה, תשמחו לגלות שלחיצה על כפתור הגברת הווליום ישמש לכם להפעלת הצילום (זה עובד גם דרך האוזניות).  

 

המקלדת באייפד

ניתן לפצל את המקלדת על ידי תנועה מפצלת (שתי אצבעות לצדדים)  אבל לחיצה ארוכה על הכפתור בצד תאפשר לכם גם לעשות undocking.

 ככה נראית המקלדת כשאינה נעולה בתחתית העמוד (היא זזה לפי הצורך).

וכך מפוצלת (שימו לב שיש אפליקציות כגון פייסבוק לא מתפקדות נכון במצב זה). 

דואל

בדואל לחיצה על Mark תאפשר לכם לסמן הודעה עם כוכבית או דגל או להפוך אותה לכזו שכאילו לא קראתם אותה. יש כל כך הרבה מקום שם, לא יכלו לעשות אייקונים ברורים יותר מהשטות הזו?

התראות

אחד הפיצ'רים החשובים של מערכת ההפעלה הזו, אם לא ה…

הדרך להגיע אליו הוא דרך איזור ה-notifications במסך ההגדרות שלכם. ניתן להגדיר אם הודעות מאפליקציה יגיעו כבועה (כמו פעם), דרך מסך ההתראות החדש, או בכלל לא יגיעו. מדובר על כל הודעה, כולל דואל נכנס, שיחה שפוספסה, SMS, עדכון בפייסבוק או כל דבר אחר.

נניח בחרו בהודעות SMS, אפשר לבחור כמה הודעות מופיעות ומתחת ב-Alert style לא לשכוח לבחור את השיטה שבה זה יוצג לכם!

ניתן גם להגדיר שאפליקציות שתומכות בכך (כרגע רק מזג האוויר ואפליקציית המניות) יוכלו להשתמש באיזור ההתראות להוספת מזג האוויר. נקווה שאפל תפתח את הממשק הזה לאפליקציות רגילות בנוסף לכך. זה יכול להקל מאוד על משתמשי האייפון והאייפד להגיע למקומות שונים במכשיר מבלי להסתבך עם תפריטים קשים.

נניח ואתם רוצים לראות מה המצב או שאתם רואים אייקון בחלק העליון, פשוט משכו את החלק העליון של המסך למטה כמו וילון, ותקבלו את ההודעות שלכם. לחיצה על X תקפל את האיזור הספציפי (מקרה הזה דואל). לחיצה על פריט מסויים תקפיץ ישירות לאפליקציה שיצרה אותו ולפריט שגרם לו.

כך זה נראה בעמוד הנעילה.

לא לחלוטין ברור מאליו שבשביל להגיע לפריט מסויים, לא מספיק ללחוץ עליו במסך הנעילה, אלא צריך לגרור אותו ימינה באופן הבא:

פגישות ומשימות

שתי אפליקציות שונות אבל עם שדרוגים חביבים. בפגישות השדרוג העיקרי הוא האפשרות לעבוד גם ב-landscape, סובבו במצב חודש את הטלפון כך שיהיה אופקי ותבינו מיד.

משימות די פשוטות ללמידה, עליכם בעיקר לסמן מתי (או היכן) אתם רוצים להיות. לרוע המזל, כתובות בישראל כנראה עדיין לא נתמכות כראוי (לפחות אצלי זה לא הצליח למקם אותי). 

הודעות SMS

עם כמות מכשירי האייפון, אייפד ואייפוד שקיימים בשוק, קל מאוד לראות כיצד חברות הסלולר יפסידו הרבה מאוד כסף ככל שאנשים יעברו יותר ל-iOS5 עם שירות ה-iMessge החינמי שלהם.

תחילה צריך להגדיר את כתובות הדואל שלכם בשירות בכדי לקבל הודעות לא רק בין מכשירי אייפון אלא גם בין אייפד לאייפון וכו'. את זה מגדירים באיזור ההגדרות של האייפון תחת messages.

עכשיו כשתכתבו למישהו הודעת טקסט ניתן לדעת אם זה עולה כסף לפי צבע הטקסט והכפתור. ירוק = דולרים=עולה כסף. כחול=שמיים=לא עולה כסף.

 

אנשי קשר

עכשיו שיש לנו iCloud יש לנו מספר רב של אנשי קשר מסונכרנים. עתה ניתן גם לקשר בינהם. לדוגמא, אני יכול לסמן מי הוא אח שלי, אחות שלי,  ילד, אבא או אמא. למה זה טוב? כשתשדרגו לאייפון 4S ותגידו "call mom" הוא ידע למי אתם מתכוונים…

איפה החברים שלי?!

יצאת כבר? איפה אתה?

נשמע מוכר? Find my friends הוא חלק אינטגרלי מ-iOS5 אך דורש הורדת אפליקציה חיצונית בדומה לדרך ש-iMovie משודרג מעת לעת (אגב, גם גרסא מיוחדת שלו יצאה במקביל ל-iOS5 בשקט בשקט).

אתם מסמנים מי החברים שלכם. לדוגמא האישה או הגבר והם יכולים לראות היכן אתם נמצאים. ניתן להוסיף אנשים זמנית (לפי מגבלת זמן) או לכבות את העדכון לזמן מה (אני בבניין בלי קליטת GPS משום מה…). אפשר לראות איפה אותם חברים נמצאים ביחס אליכם. עדיין אין דרך לנווט אליהם, אם כי זה נראה פשוט לביצוע בהקשר הזה…

טוויטר, תמונות ומפה

השירותים השונים שאפל נותנת, כולל השילוב החדש של טוויטר בכל העסק הזה אומר שאפשר לקחת תמונה ולפרסם אותה בטוויטר מיד. בשביל לפרסם טוויטים חדשים (לא הכי פופולרי בישראל, אבל בקרוב יהיה הרבה יותר בזכות הסיפור הזה) ולקרוא טוויטים של אחרים עדיין צריך להשתמש באפליקציה. עם זאת, השילוב של טוויטר ברמת מערכת ההפעלה מאפשרת שכמעט כל שירות שיש לכם יוכל לשתף מידע מתוכו החוצה. 

 בניווט דרך מפות גוגל (מישהו עושה זאת בכלל) י נתיבים אלטרנטיביים!

אתם במקום כלשהו ורוצים לשתף את המיקום, לחצו במפה והעבירו האלה. עכשיו אפשר לשתף את המיקום ב-SMS, בהודעת דואל או בטוויטר.

גם תמונות אפשר לשתף באופן זהה. שיתוף בטוויטר מעולם לא היה נוח ופשוט יותר. ליתר דיוק הוא מעולם לא היה נוח.

תמונות אפשר לא רק לשתף אלא גם לערוך. ניתן לחתוך חתיכות החוצה (crop), לשפר את איכותן עם auto enhance (כלומר, contrast stretching) להעלים עיניים אדומות, לסובב את התמונה וכו'. את כל זה ניתן לעשות על ידי לחיצה על כפתור ה-EDIT שכאשר אתם רואים תמונה. חסר עדיין יכולות כגון שינוי דברים בתמונה, טשטוש דברים או הקטנת גודל התמונה ולשם כך תזדקקו לתוכנות חיצוניות עדיין.

דפדפן

השארנו אותו אחרון, כי עיקר השינויים הם ברורים מעליהם. אין צורך ללמד אתכם שבדפדפן של האייפד יש כעת טאבים. זה ברור לחלוטין לכל אחד. למי שלא יודע, יש גם חיפוש בעמוד הנוכחי (זה כבר עוד מ-iOS4) על ידי חיפוש באיזור החיפוש שליד כתובות האתר, אבל אז לחיצה על "search this page".

יש גם אפשרות לעשות TWEET או לסמן את העמוד לקריאה מאוחר יותר (סוג של bookmark שומר את העמוד כולו). קריאה מאוחרת נעשית דרך ה-bookmarks.

עוד תוספת חביבה היא שבאתרים שבהם יש אפשרות לעריכה מלאה של טקסט, כגון google docs, היכולת הזו התווספה לדפדפן, מה שאומר שאפשר יהיה לממש עריכת מסמכים מלאה דרך הדפדפן. לרוע המזל, העלאת תמונות מהמכשיר דרך הדפדפן עדיין לא ניתנת לביצוע.

כפתור ה-READER גם פשוט למדי – ומופיע בשורת הכתובת כאשר הדפדפן מזהה שאנחנו קוראים מאמר מסוג כלשהו (הזיהוי שלו מצויין). הפונטים לא להיט, אבל שאלה יהיו צרותינו…

למתקדמים שבינכם אגלה שאפשר לקבוע במסך ההגדרות של safari אם לפתוח לינקים (באייפד זה נקרא טאבים) ברקע או לא. מומלץ למי שאוהב לפתוח הרבה לינקים במקביל. 

 טיפ: יש אפשרות בהגדרות לקבוע private browsing וכך לא ישמרו פרטיכם בגלישה. 

כמו כן, יש אפשרות גם למחוק את הנתונים שאתרים שונים שומרים עליכם. בקיצור, יש אפשרות לאפס cookies באופן סלקטיבי. כך הדפדפן מצמצם את הפערים מול דפדפנים מתחרים כמו iCabMobile (הדפדפן הנייד שאני אישית מתכנן להמשיך ולהשתמש בו בעתיד הנראה לעין).

סינכרון אלחוטי

סוף סוף אפשר לסנכרן את המכשירים שלכם בלי חיבור פיזי. אפשר להתחיל את התהליך מהצד של המחשב על ידי הדלקת האופציה של WIFI SYNC ואז סינכרון רגיל. כאשר המכשיר מחובר לחשמל אפשר להכנס להגדרות ומשם להפעיל את זה. 

היתרון הוא שכאשר אתם רוצים להוסיף משהו, קל מאוד להכניס אותו למכשיר. החסרון הוא שזה גורם לאייטיונז לקפוץ לפעמים סתם מתוך הכיף שלו או לסנכרן סתם ככה ללא סיבה מיוחדת. אה, וזה גם לא מהיר במיוחד ביחס למהירות שהתרגלנו עם USB.

עוד תוספות מעט איזוטריות

 Assistive touch נמצא בהגדרות תחת accessibility ומאפשר לכם בלחיצה עם אצבע אחת להפעיל פונקציות רבות. ניתן להגדיר פעולות אלטרנטיביות כגון ווליום, כפתור home או פעולות רבות אצבעות. אפשר אפילו להגדיר פעולות אצבע מוכנית. מעט הזוי. 

באותו איזור בהגדרות אפשר להגדיר זמזומים ייחודיים כולל לנגן עם לחיצום המהום פרטי משלכם… אפשר גם להגדיר שם שהודעות לא רק יזמזמו או יצפצפו אלא גם יפעילו את הפלאש לחלקיק שניה. חסכו שם באפל את הצורך ב led, סחטיין על האילתור. 

במקלדות אפשר כבר רשמית להוסיף את EMOJI, המקלדות המוכרות שמאפשרות לכם הוספת אין ספור אמוטיקונים ולשלוח אותם ב-SMS או בדואל. אם אמוטיקונים עושים לכם את זה, לכו על זה.

ועוד טיפ קטן: במקלדות אפשר עכשיו להוסיף קיצורי דרך. למשל אתם מסמסים "את ערה?!" המון ? פשוט תצרו קיצור של  "אע!" וכשתקלידו את זה, יקפוץ הטקסט המלא ויקצר לכם שתי שניות מלאות של עבודה!

אז זהו, זהו תקציר החידושים ב-IOS5. שכחנו משהו? תוסיפו בתגובות…

לדיון בנושא: המדריך למשדרג הטרי ל-iOS5


8:00
  /  
16.10.2011
  
מאת: עפר לאור

1