רסיבר: Pioneer VSX-921K – קרנבל!

דגם האמצע החדש של פיוניר כולל הספק נאה של 150W לכל אחד מהערוצים, רדיו אינטרנטי, חיבוריות ל-USB ומוצרי Apple וגם תמיכה מלאה ...

7:00
  /  
12.10.2011
  
מאת: יונתן פת-יה

הקדמה

לאחרונה יבואן פיוניר בישראל, ט.ר. אלקטרו-סטריאו, השיק את קו הרסיברים האחרון של פיוניר לשוק הביניים. קיבלנו לידינו את ה- VSX-921K אשר כולל מספר תכונות חדשים ומעניינים ברוח התקופה לביקורת. 

מיצוב

לפיוניר יש כיום את "מגבר על" ה-SC-LX90, סדרת הרסיברים היוקרתית – SC-LX, וסדרת רסיברים רגילה – VSX, אליה שייך ה-VSX-921K. בתוך סדרה זו, ה-VSX-921K ממוצב יחסית גבוה, מקום שלישי מהסוף כך שיש לו שני "אחים גדולים" בתוך סדרה זו.

תכונות עיקריות

ה-VSX-921K מציע למשתמש מכלול תכונות עשיר למדי, כמו מתחרים אחרים בקטגוריה זו, כאשר התכונות העיקריות אותן הוא מציע הן:

 • 7 ערוצי הגברה בעוצמה של 150W לערוץ.
 • 4 כניסות HDMI 1.4 תומכות תלת-מימד.
 • 2 כניסות USB Host לחיבור התקן Disk On Key ו\או כונן קשיח חיצוני.
 • קישורית ל-iPhone באמצעות מתאם המסופק עם הרסיבר (מתחבר לכניסת ה-USB במכשיר).
 • תמיכה ב-AirPlay.
 • כניסה עבור מתאם Bluetooth אשר ניתן לרכוש בנפרד.
 • מערכת כיול אוטומטית Advanced MCACC בעלת אקולייזר ל-9 תדרים.
 • קישורית Ethernet באמצעותה ניתן להאזין לרדיו אינטרנטי וכן להזרים קבצי אודיו מהרשת הביתית (קיימת אופציה לרכוש מתאם עבור חיבור לרשת בצורה אל-חוטית).
 • מגוון מצבי DSP וכמובן תמיכה בערוצי גובה (Dolby Prologic IIz).
 • אפשרות לשליטה באמצעות טלפונים חכמים וטאבלטים בעלי מערכת הפעלה iOS או אנדרואיד.
 • אזור נוסף (כולל הגברה, כמובן).

מה שחסר פה, כמו בעוד מוצרים ברמה זו הינן יציאות Pre-Out מלאות – תכונה הקיימת בדגם ה-2021K (שני דגמים למעלה).

מבנה

ה-VSX-921K הינו רסיבר בעל מידות ממוצעות – 435 מ"מ רוחב, 168 מ"מ גובה ו-362.5 מ"מ עומק. צבעו כיאה לפיוניר הוא שחור פיאנו. איכות הבניה היא יותר מסבירה למוצר בקטגוריה זו.
בחזית המכשיר ניתן למצוא מסך גדול למדי, כפתורי "גלגל" (knobs) של ווליום ובחירת כניסות, כפתור הדלקה\כיבוי, חיבור אוזניות ו-5 כפתורי פונקציות קטנים מתחת למסך. בסה"כ המוצר די סולידי, דבר שהוא מאוד לטעמי. על מנת שלא להעמיס על חזית המכשיר השקע לחיבור המיקרופון וכניסות ה-AV וה-USB הקדמיות הוסתרו באמצעות כיסוי פלסטיק אשר נשלף בקלות ע"י לחיצה.
מאחורי המכשיר החיבורים מסודרים בצורה הגיונית למדי. מחברי ה-RCA מצופים בניקל ולא זהב כפי שנהוג ברסיברים ברמת מחיר זו, אך מנגד כבל החשמל אינו מובנה במכשיר. אומנם לא מדובר פה על פיצ'ר כה משמעותי אבל בהחלט מדובר בנקודה לחיוב.
בהמשך לדברים החיוביים בהקשר של מבנה המכשיר בהחלט ראוי גם לציין את הקלות של חשיפת שקעי הבננה של חיבורי הרמקולים. כמו בדגמים האחרונים של ימאהה, כל מה שצריך לעשות הוא להכנס מתחת לכיסוי הפלסטיק עם מברג שענים ולהוציא אותו.
זה ונושא כבל החשמל אשר אינו מובנה במכשיר שהזכרנו קודם לכן חסכו לי זמן ומאמץ לא מבוטלים בחיבור הרסיבר. בהחלט כל הכבוד לפיוניר בהיבט זה.

ממשק משתמש ושליטה

ה-VSK-921K, כמו מתחריו, כולל ממשק משתמש (GUI) על גבי HDMI אשר נותן גישה לרוב הפונקציות הכלליות של הרסיבר.
בתפריט זה ניתן למצוא אפשרות לשימוש במערכת הכיול האוטומטית Advanced MCACC במצבים שונים, סקירה ושינוי של מאפייני הכיול שהתקבלו לאחר שימוש בנ"ל, ניהול זכרונות של הגדרות השמע, הגדרות מערכת כלליות (הגדרות רמקולים ידניות, הגדרות כניסה, שפת ממשק משתמש, הגדרות רשת, הגדרות HDMI והגדרות כלליות אחרות).
מבחינה ויזואלית ממשק המשתמש נראה למעשה כמו OSD שהוסיפו לו צבע כחול וכמה תמונות ולא כמו GUI, כך שהוא בהחלט לא בר השוואה לזה של רסיברים אחרים (למשל זה של ה-Onkyo TX-NR609).
זאת ועוד, מבחינת אפשרויות השליטה הניתנות באמצעות התפריט קיים חסרון נוסף והוא שהשליטה בפרמטרי הוידאו והאודיו (כולל שימוש בזכרונות!) אינה אפשרית על גבי התצוגה אלא מבוצעת על גבי מסך המכשיר עצמו. למעשה השליטה בפרמטרי האודיו והוידאו "הופרטה" מהתפריט הראשי ו-2 אלו עברו להיות ישויות עצמאיות לחלוטין. לא ברורה לי הבחירה הזו שכן לרוב מדובר בהגדרות שמבוצעות פעם אחת בעת ההתקנה ולפיכך היה נכון להכניס אותן אל התפריט שעיקרו הוא SETUP.

מנגד, לא הכל שחור ופיוניר דאגו לספק לנו את התוכנה iControlAV2 – המיועדת לשליטה עבור התקנים בעלי מע' הפעלה iOS או Android.
התקנתי את התוכנה על מכשיר ה-Nexus S שברשותי וחווית השליטה קיבלה תפנית מהותית. מדובר בתוכנה שהיא לא פחות מיצירת מופת בכל הקשור לשליטה. בראש ובראשונה – כל האופציות לשליטה בהגדרות האודיו והוידאו המתקדמות אשר אינן קיימות ב-GUI קיימות בתוכנה זו, כך שמי שברשותו מכשיר תואם לא יצטרך לנווט על גבי מסך הרסיבר עצמו כשירצה לגשת להגדרות אלו.
מעבר לכך, התוכנה נותנת מענה לשליטה די מלאה על הרסיבר ומכסה את הליקויים של ה-GUI. יש לציין כי התוכנה נבדקה על גבי פלאפון, כאשר לפי התיעוד באתר פיוניר בעת שימוש ב-iPad (אולי גם בטאבלט Android, למרות שלא צוין) אופציות השליטה נרחבות עוד יותר ומביאות אותנו לידי שליטה מלאה בפונקציות והגדרות הרסיבר.

שלט

השלט אשר מגיע עם המכשיר הינו בעל עיצוב אופייני לפיוניר עוד מימי הפלזמות הראשונות שלהם (435) – הכפתורים מלבניים וקטנים וצבעו של השלט שחור מוברש. כמעט כל הכפתורים בשלט זוהרים בחושך, מה שמקל על ההתמצאות בעת שימוש בסביבה חשוכה (אם אתם כמוני ואמצעי התצוגה הראשי שלכם הוא מקרן, אז זה למעשה רוב הזמן). השלט כמובן יודע לשלוט על מוצרים אחרים (גם של יצרנים אחרים) והליך הלימוד אינו מסובך ומפורט בחוברת המצורפת.
פונקציה מעניינת שלא זכורה לי מרסיברים אחרים הינה זוג כפתורי Input Select שאחד הולך קדימה והשני אחורה. בממשק המשתמש כאשר נכנסים להגדרת הכניסות (Input Setup) ישנה אפשרות להגדיר כניסות לא פעילות, וכך בעת שימוש בכפתורים אלו בשלט לא נמצא את עצמנו מנווטים אל כניסה שאינה בשימוש.
כמו כן, הכפתורים בשלט מסודרים בצורה הגיונית מאוד כך שהשימוש די פשוט (בניגוד למוצרים אחרים בקטגוריה זו).

קישורית Ethernet

השנה כל הרסיברים ברמת מחיר זו כוללים חיבור Ethernet.
למעשה, לקישורית זו יש שני שימושים – האחד הוא לצורך שליטה על הרסיבר באמצעות תוכנת iControlAV2 של Pioneer דרך מכשירים אחרים ברשת הביתית שלנו (סמארטפונים וטאבלטים).
השימוש השני הינו חיבור צריכת תכנים הן מהאינטרנט בדמות האזנה לרדיו אינטרנטי והן מהרשת הביתית דרך הזרמת קבצי אודיו ממקורות שונים. שתי הפונקציות הללו מאוחדות תחת אותה כניסה, וזו נקראת H.M.G.

רדיו אינטרנטי

הרדיו האינטרנטי מציע לנו תחנות ופודקאסטים, כאשר כל אחד הוא קטגוריה בפני עצמו וניתן למיין אותם לפי מדינה או לפי ז'אנר.
לאחר שהתחברנו אל התחנה או הפודקאסט אליו אנו מעוניינים להאזין מוצגת לנו האינפורמציה הבאה: ז'אנר, פורמט (MMS / MP3), קצב נתונים ומצב הבאפר).
ההיצע כולל תחנות בעלות קצב נתונים של 32kbps, 64kbps ו-128kbps.
איכות האודיו בתחנות בעלות קצב נתונים נמוך (32kbps) לטעמי היתה מתחת לכל ביקורת – הצליל היה מתכתי למדי והחוויה הייתה דיי שלילית. בתחנות בעלות קצב נתונים מעט יותר גבוה (64kbps) המצב היה מעט יותר סביר – המתכתיות בצליל דיי נעלמה וההאזנה היתה סבירה.
מנגד, לתחנות בעלות קצב נתונים של 128kbps בהחלט ניתן להאזין בלי להתלונן. בוודאי שהעניין לא בר השוואה לתקליטור אך יש לקחת את הדברים בפרופורציות הנכונות – מדובר פה על רדיו.

הזרמת מדיה

ה-VSX-921K תומך בהזרמת מדיה מהרשת בפרוטוקולים DLNA ו-AirPlay.

DLNA

ב-DLNA המכשיר למעשה הוא קליינט והוא יכול להזרים תוכן ממכשירים אחרים ברשת הביתית שלנו התומכים בפרוטוקול זה ומשמשים כשרת לעניין. ברמה הפשוטה ביותר זה יכול להיות מחשב מבוסס מערכת הפעלה חלונות ותוכנת Windows Media Player בגרסה 12. ברמות הקצת יותר מתוחכמות יש לנו תוכנות שרת אחרות (יש גם אחת התומכת בהזרמת אודיו בפורמט FLAC) ומכשירים עצמאיים כגון מאגרשת (NAS).
ב-DLNA הסריקה הינה אוטומטית ובתוך דקה או פחות אפשר כבר להתחיל להאזין למוסיקה.

AirPlay

אפשר להגיד ש-AirPlay זה "כמו DLNA, רק של Apple" – גם כאן הרסיבר מגלם תפקיד של התקן אליו ניתן להזרים אודיו. אפשר לבצע זאת מהתקנים אחרים שתומכים בשיטה עליהם נמצא התוכן. במקרה זה, עקב כך שלא היה בנמצא התקן נייד תומך בפרוטוקול בוצע שימוש בתוכנת iTunes. סה"כ כל מה שצריך לעשות זה לבחור בתחתית המסך בצד ימין באייקון הרלוונטי ושם לסמן את ה-VSX-921K כהתקן השמע אליו אנו מעוניינים להאזין. מרגע שזה סומן, כל שיר אשר ננגן באמצעות תוכנת ה-iTunes הועבר לרסיבר על גבי הרשת.

בנוסף לאופציות הנ"ל, להזרמה דרך הרשת הביתית ישנה גם אופציה לחבר התקן אחסון נייד ולנגן דרכו, כאשר הפורמטים הנתמכים הינם LPCM, MP3, WAV, AAC, WMA Lossless, Apple Lossless, FLAC – רשימה דיי ממצה.

כיול

כפי שצוין, הרסיבר מצויד במערכת כיול Advanced MCACC בעלת אקווילייזר ל-9 תחנות.
הכיול מבוצע בנקודת ישיבה אחת (למעט בדיקת גלים עומדים אשר ניתן לבצע ב-3 נקודות מדידה). למעשה, למרות שרובו של התהליך הינו אוטומטי מדובר בתהליך ארוך מאוד. אני חושב, ואיני מגזים בכך, שלכייל 6 נקודות מדידה עם ה-Yamaha RX-V3067 שברשותי לקח פחות זמן.
מבחינת "רעשים" – זה הרסיבר עם הכי הרבה צלילי בדיקה שיצא לי לפגוש.

המיקרופון המצורף מסיבה בלתי מוסברת אינו כולל שקע יעודי לצורך חיבור לחצובה. במקום, יש שקע אחד ארוך שהבורג של החצובה יכול להכנס בתוכו, אבל אין שום דבר שמאבטח את המיקרופון לחצובה. זה וחוט קצר מדי בסלון גדול כמו שלי גרמו למיקרופון ליפול מהחצובה לא אחת.
מערכת הכיול האוטומטית מאפשרת בסופו של דבר לטפל בסאונד ב-3 אופנים מוגדרים מראש – SYMMETRY, ALL CH ADJ, FRONT ALIGN.

 • SYMMETRY מבצע תיקון זהה עבור כל זוג רמקולים במערכת.
 • ALL CH ADJ הוא למעשה שווה ערך להגדרת FLAT, כלומר מצב בו המערכת מבצעת תיקון לכל רמקול בפני עצמו
 • FRONT ALIGN מבצע תיקון לשאר הרמקולים במערכת בהתאם למה שנמדד מהרמקולים הקדמיים, להם הוא אינו מבצע EQ. מצב זה אגב מצאתי כעדיף ביותר במערכת שלי מבין המצבים השונים.

מבחינת תוצאות הכיול הן בהחלט עדיפות על אלו שבלי (מן הסתם), כאשר האפקט בשטח הינו משמעותי – עוד על כך בפרק על חווית ההאזנה לאודיו רב ערוצי.

מערכת הבדיקה

 • רמקולים: Focal Chorus 816V
 • סראונד: Wharfedale Modus-8
 • סאב-וופר: Wharfedale PowerCube PC10+
 • תצוגה: Optoma HD81 – מקרן Full HD.
 • מקורות וידאו: מזרימדיה – Dune HD Base 3.0; נגן בלוריי – Oppo BDP-93.

עיבוד תמונה

ה-VSX-921K מכיל מעבד תמונה אשר מבצע Upscaling של חומרים ברזולוציה נמוכה אל רזולוציה מקסימאלית של 1080p. על מנת לבדוק את איכות מעבד התמונה נעשה שימוש בתקליטור הבדיקה Spears & Munsil אותו הפעיל נגן הבלוריי בו השתמשנו במהלך המבחן – Oppo BDP-93, כאשר זה מוגדר על מצב Source Direct כך שלא מבוצע כל עיבוד תמונה במקור אלא החומר מגיע אל ההתקן הבא בשרשרת כמות שהוא.
כיוון שכבר הוכח כי אין שני ל-Oppo (מלבד מעבדי תמונה יעודיים) התקיימה השוואה לא מולו אלא מול רסיבר ברמת מחיר יותר גבוהה – Yamaha RX-V3067, הרסיבר שלי.
הבדיקה העלתה כי מעבד התמונה של הרסיבר לא מצליח להתמודד היטב עם קטעי הבדיקה השונים בדיסק וברובם הציג ארטיפקטים רבים ושונים, מעבר למקסימום המותר כך שנכשל בבדיקה.
יש לציין כי ה-RX-V3067 גם הוא אינו מציג עיבוד תמונה מושלם וגם הוא מציג מדי פעם פגמים בעיבוד התמונה, אך מדובר בתופעה צרת היקף משמעותית ביחס ל-VSX-921K.

חווית האזנה – אודיו רב ערוצי (סרטים)

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Extended Edition – קטע הפתיחה – חוויה מעורבת. בתחילה נשמע קולה של גלדרייל (קייט בלנשט) עם חוסר עומק מורגש (התופעה אגב מתאפיינת בשלל מצבי הכיול שמציעה המע' האוטומטית לעניין), אך לאחר מכן, שמתחילה סצינת הקרב הסאונד מקבל תפנית משמעותית – פתאום מתקבל סאונד עמוק מצד אחד, ומצד שני חד ומדויק להפליא.

Casino Royale – סצינת המרדף – התקבלה חוויה סוחפת למדי. ה-VSX-921K מצליח לעמוד בסצינה זו בכבוד רב ולהעביר למאזין את מלוא הדינאמיות והמהירות שבה מתחילת המרדף ועד הסוף כאשר בונד מפוצץ את חצר בניין השגרירות.

Transformers 2: Revenge of the Fallen – סצינת החילוץ והקרב שאחריו ביער – בסצינה זו מתקבלת חוויה של עומק תלת מימדי עשיר מצד אחד, ומצד שני דיוק יוצא דופן. מתקבלת תחושה שהמאזין ממש נמצא ביער ליד אופטימוס פריים בעודו לוחם ב"שקרניקים". כל פגז, יריה ופגיעה נשמעים היטב ומדויק וכל מהלומה של רובטריק אחד באחר נשמעת בקריסטליות ברורה.

Batman Begins – סצינת המרדף (באטמן מחלץ את רייצ'ל) וסצינת הרכבת הנוסעת – בשתי הסצינות הללו מתקבלת פעם נוספת התחושה שאנחנו במרכז העניינים. בסצינת המרדף בה באטמן דורס ומפוצץ כל דבר שעומד בדרכו הבאסים נשמעו עמוקים ומדויקים, הפיצוצים נשמעו בעוצמה וגררו איתם הדף רב. בהמשך הסרט בסצינת הרכבת הנוסעת מתקבלת ההרגשה שהמאזין נמצא עם באטמן על קרון הרכבת וכל הצלילים ברקע נשמעו היטב.

לסיכום פרק זה ניתן לאפיין את ה-VSX-921K בכמה תכונות עיקריות אשר התגלו באופן עקבי במהלך הבדיקה – עומק, דיוק וסראונד. שלוש תכונות אלו הן הבולטות ביותר בצליל שהרסיבר מפיק בדו ערוצי. לטעמי חוויה חיובית לכל אורכה ולמעשה הרסיבר הזה הציב עבורי רף חדש עבור ביצועים בסרטים של רסיברים ברמת מחיר זו – כל הכבוד לפיוניר.

אודיו דו ערוצי (מוסיקה)

בהאזנה לאודיו דו ערוצי התקבל צליל מדוייק בעל במה רחבה מאוד ולא חסר בבאסים. מצד שני, אותו דיוק כה רב המאפיין את הרסיבר מעייף למדי כאשר מדובר באודיו דו ערוצי. ככל הנראה הרסיבר לכשלעצמו דיי בהיר. זאת, יחד עם רמקולים כמו שלי אשר גם הם מעט בהירים יוצרים סאונד בהיר מדיי למוסיקה לדעתי. לסיכום תופעה זו כנראה מדובר במקרה נקודתי של אי התאמה לרמקולים בהיבט זה, וכידוע התאמה לשאר הציוד במערכת הוא עניין שיש לתת לו התייחסות טרם הקניה.
שניים מהקטעים שבהם מאפייני הצליל שזה עתה תוארו בלטו במיוחד הינם השיר Oh My Heart של R.E.M (מתוך האלבום האחרון – Collapse into now) והביצוע של James Blunt לשיר Wild World מתוך ההופעה שלו ב-Live Earth, כאשר בשיר זה ראוי לציין בחיוב רב את זה התקבלה הרגשה כאילו המאזין נמצא בתוך הקהל.

סיכום ומסקנות

ה-Pioneer VSX-921K הינו רסיבר קולנוע ביתי אשר לטעמי ובהתבסס על נסיוני, מציב רף חדש של יכולות קולנועיות עבור מוצרים ברמת מחיר זו – מערכת הכיול האוטומטי שלו, על אף שאינה מהמורכבות בתחום (למערכת ה-MCACC של פיוניר יש שתי גרסאות מתקדמות יותר אשר משולבות במוצרים ברמת מחיר גבוהה יותר), מצליחה להביא לשיפור ניכר במרבית חללי ההאזנה. בזכות זאת ובשילוב תכונות ויכולות אחרות, מתקבלת חוויה קולנועית ברמה גבוהה בהחלט.

בתחום האודיו הדו ערוצי רצוי לבדוק כיצד הרסיבר ישתלב עם הרמקולים הקדמיים כאשר כל מקרה יש לבדוק לגופו – כפי שצוין בפרק הקודם – עם הרמקולים איתם בדקתי את הרסיבר התקבלה חוויה לא אידיאלית כאשר אני נוטה בהחלט לתלות את "האשמה" בחוסר התאמה בין הרסיבר והרמקולים.
מבחינת שליטה – נראה כי פיוניר קבעה רף חדש בכל הקשור לשליטה באמצעות סמארטפונים וטאבלטים עם תוכנת ה-iControlAV2 אשר תומכת ברסיבר זה. יתר על כן, לרסיבר עוד שלל פיצ'רים שימושיים בעיקר בתחום צריכת התוכן, כגון רדיו אינטרנטי ואפשרויות להזרמת מדיה ממקורות שונים וכמובן תמיכה בתלת-מימד אשר כיום יותר ויותר מסכים חדשים תומכים בו גם הם.

מחיר: 5,200 ש"ח

תודה לחברת ט.ר אלקטרו-סטריאו על השאלת הרסיבר לביקורת

לדיון בנושא: רסיבר: Pioneer VSX-921K – קרנבל!


7:00
  /  
12.10.2011
  
מאת: יונתן פת-יה

1