SURC – הפוך את האייפון שלך לשלט למערכת

מארז אייפון חדש מבטיח להחליף את השלט שלכם. עפר לאור גילה מוצר טוב ומתעדכן ונותן לכם הצצה ראשונה

7:30
  /  
10.10.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

אם אתם מדוכדכים כמוני על מותו בטרם עת של שלט הפרונטו של פיליפס אתם בוודאי יודעים שאין באמת תחליף אמיתי לו. כלומר, יש מוצרים אחרים טובים לא פחות (Nevo, שלטי Logitech ועוד רבים וטובים). המגמה החזקה ביותר שראינו לאחרונה הן תוכנות שליטה דרך הרשת האלחוטית עבור מוצרים רבים, אך מה לעשות – הם שולטים על מוצר אחד. לא ניתן בעצם לשלוט בעזרתם גם במסך וגם ברסיבר. בשביל לצפות בסרט אנחנו לרוב צריכים להדליק את הרסיבר, להדליק את המסך, להעביר את אחד מהשניים (לפחות) לכניסה המתאימה, להדליק את הנגן, לשנות את הווליום ברסיבר וכו'.

נסו לדמיין את כל הפעולות הללו דרך שלטים יעודיים, מדובר על עבודה לא פשוטה בכלל. דרך אפליקציות באייפון זה בכלל בלתי אפשרי בעליל.

חברת SURC, בהשקעה ובהנהלה ישראלית, מתמקדים בבעיה ונותנים לה זוית מעט ייחודית. המוצר מורכב בעצם מחומרה ותוכנה. את התוכנה ניתן להוריד בחינם מחנות האפליקציות של אפל והחומרה עולה כ-75 דולר בחנות של SURC. הרעיון של החברה היא להשתמש בעובדה שכמעט כל מי שיש לו אייפון צריך מארז. מעבר לתפקיד היופי, עיקר התפקיד של המארז הוא למנוע מהטלפון להתרסק לרסיסים כאשר הוא נופל. כמו שחברות מוסיפות בטריה למארז, SURC מוסיפים יכולות IR לאייפון. המארז מגיע בשחור או בלבן, כנראה שעיצובית עדיף שחור עבור אייפון לבן וההיפך.

השלט של SURC לאו דווקא אמור להחליף את השלטים בבית, אלא משמש כפיתרון משלים מכיוון שהוא נמצא עלינו כל הזמן. כרגע הפיתרון הזה מותאם ספציפית לאייפון 4, אבל התוכנה מוכנה לפעולה גם עבור אייפוד טאץ' ואפילו אייפד. יש להניח שגרסאות של SURC למכשירים הללו יגיעו בהמשך.

עיצוב השלט

תפיסת העולם של SURC היא הנדסית ביסודה ומזכירה מעט את השיטה של Pronto, כלומר סוג של "קשה באימונים, קל בקרב". הרעיון הוא שניתן יהיה ממש לעצב כל אלמנט ולמקם אותו לפי הנוחיות שלנו. הם לא לקחו את זה לקיצוניות של pronto עם אלמנטים שניתן להוריד להם גרפיקה עם שקיפויות ואפקטים שונים, אלא נשארו עם עיצוב אחד אבל כזה שניתן לשלוט בו.

 

מבחינת תפיסה דבר ראשון צריך להגדיר חדר ואז להגדיר את המוצרים הנשלטים שיש באותו חדר. במקרה שלי, מדובר בלא מעט מוצרים ולכן הצטמצמתי למספר הגיוני של מוצרים… ברגע שמגדירים מוצר ניתן לחפש את הקודים שלו (אשר יורדים באופן אוטומטי מהרשת כמובן) ולבדוק אם הוא מתאים או לא. הכל מאוד אייפוני – כלומר, ניתן בקלות רבה לגלול בממשק ולמצוא את הכל בקלות. 

הקודים הם אמריקאיים ולכן לא תמיד נמצאים כל הקודים המתאימים (אם כי ראיתי שחלק מהקודים התרבו במהלך הבדיקות). במקרה כזה, או במקרה שחסר פונקציה כלשהי, אפשר לעשות Pairing, לימוד הכפתור בשלט על ידי הכוונת שני השלטים ראש לראש ולחיצה סימולטנית על הכפתור בשניהם.

כאמור, החומרה שבידי היא Pre production והבעיות העיקריות שנתקלתי בהן היו שחלק מהכפתורים נדרשו ללימוד חוזר עד שהכל פעל.

לאחר שמגדירים את כל השלטים ניתן לייצר "שלט חדר" שזה בעצם שלט שכולל פונקציות ממכשירים שונים. ניתן להגדיר לכל כפתור את שמו, את הגרפיקה שלו (מתוך ספריה מובנית של סוגי כפתורים) ומה יהיה כתוב בו. ניתן בשלט כזה להוסיף כל כפתור מכל אחד מהמכשירים שנמצאים בחדר או לייצר combo buttons – כפתורים משולבים שעושים מספר פעולות ברצף ("מאקרו"). נושא הפונקציות המשולבות עדיין בתהליכי שיפור, שכן אין יכולת להגדיר צלילים, פעולות כגון מעבר לחדר. בגרסא האחרונה שבחנתי התווספה אפשרות של השהייה (כמו גם תרגום עברי מלא לממשק!).

ניתן למקם את הכפתורים בכל מקום על גבי השלט, כאשר ניתן להגדיר אותו כשלט "ארוך" ובעצם לגלול בשביל להגיע לפונקציות פחות שימשות. בעצם החלקים התחתונים של השלט יכולים להיות פעילות אחרת. כמובן שעברית עובדת ללא כל בעיות.

rnrnrnrn

השלט מסוגל גם ללמוד מחוות gestures. ניתן לשייך כפתור מסויים לפעולה מסויימת. יש צורך ללחוץ על כפתור מיוחד בשביל לעבור למצב הזה ואז פעולות כגון swipe לכל מני כיוונים, לחיצה בודדת, עם כמה אצבעות או בכיוון מסויים יכולות לגרום לפעולות שונות. למשל ניעור הטלפון יכול לכבות את המערכת. העברת אצבע למעלה או למטה יכולה להגביר או להנמיך את הווליום, גלילה עם שתי אצבעות להעביר ערוצים וצביטה יכולה להעביר ליחס מסך 4:3…

יש גם מספר themes. כאשר בוחרים באחד – זה משליך על הסגנון של כל הכפתורים במערכת.

בקיצור, הדמיון שלכם הוא הגבול. עם זאת, בשביל להגיע לכל אלה, צריך לעבוד לא מעט. אין איזה wizard שמנחה בתהליך ולכן עיצוב המסכים עד לשלימות יכול להגיע לכמה שעות. התפיסה כאן מזכירה שילוב מעניין בין הרעיון של harmony (קודים ויכולות שנמשכים מהרשת) לבין היכולת להגיע לעיצוב מדוייק של מה שאתם מדמיינים שהיה זמין בפרונטו.

לאמריקאים יש גם לוח שידורים שבהחלט היה יכול לתרום לא מעט גם כאן. עוד יכולות מעניינות זה הרישום לשירות שמאפשר גיבוי של השלט שלכם וכן העתקה הלוך וחזור בין מכשירים שונים. תכננתם שלט? תוכלו בכל עת להעבירו בין מכשירים או להעתיק אותו כך שלכולם יהיה את העיצוב האחרון. חזק.

סיכום

מדובר במוצר מעניין מאוד ועם יכולות חזקות. מתברר שיש לא מעט חברות שנמצאות בתחום הזה, אבל SURC נראה אחד מהמוצלחים בתחום, בעיקר בגלל היכולת שלו לאפשר לצרכן להגיע לעיצוב מדוייק, אם כי המחיר עלול להיות הזמן שיקח עד שתגיעו לעיצוב ולתכנון שרציתם. מכיוון שכאמור המוצר שבידי הוא Pre production היו לי מעט בעיות עם עוצמת השידור והצורך בלימוד חוזר וכן חוסרים בקודים מובנים. התוכנה עודכנה מספר פעמים לאורך הבדיקות ובכל פעם הפכה יציבה יותר וקיבלה עוד יכולות, כך שהפוטנציאל כאן גדול.

אני מעריך שהמוצר הזה יהיה בשל בקרוב ויקבל פידבקים ממשתמשים שיאפשרו להוסיף פונקציות חשובות כגון חיבור גם למוצרים עם יכולות WIFI ועוד קודים, או אפילו פונקציות כגון שיוך כפתורים פיזיים (ווליום למשל שישלוט במערכת שלנו במקום בווליום של האייפון) בין האייפון לבין פונקציות במערכת. גם גרסא של מארז שכוללת כפתורים פיזיים (כגון מספרים)  בסגנון שהוצג בעבר על ידי חברת SAVANT יכולים להוסיף המון.

נקווה גם לגלות גרסאות של אייפד ואייפוד טאץ' בהקדם, שכן לעניות דעתי הם יותר מתאימים לרביצה בסלון מאשר האייפון אשר לרוב בשימוש נרחב.

בקיצור, נאחל לחברה בהצלחה ונמשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות של המוצר המעניין הזה.

מחיר: בין 70-90 דולר דרך אתר האינטרנט של SURC

תודה לחברת SURC על המוצר לצורך הסקירה

לדיון בנושא: SURC – הפוך את האייפון שלך לשלט למערכת


7:30
  /  
10.10.2011
  
מאת: עפר לאור

1