היום שאחרי – אכזבה או ציפיות גבוהות מידי?

בבוקר שאחרי קיים בדרך כלל "מצעד הבושה" השמור לאלה שעשו בלילה מעשה שהצטערו עליו בבוקר שאחרי כשכל העיניים נשואות אליהם. ...

8:00
  /  
05.10.2011
  
מאת: אלי חבוש

אחרי האכזבה שנחלנו אמש הגיע הזמן לסיכומים ואולי לקצת דרמה וירטואלית שכולם מצפים לה. הרי כמעט כל מקור חדשותי פתח את הידיעות שלו בצמד המילים "אכזבה" ו"אפל" באותו המשפט אז למה לא גם אנחנו?

אז מדוע כולם כלכך מאוכזבים? הציפיות היו בשמיים, זה דבר אחד. לקראת האירוע אמש כלי התקשורת פימפמו כפי שלא פימפמו מעולם ידיעות בקשר לאירוע או השקת מכשיר חדש. לא היה כמעט יום אחד שלא דובר בו על אפל והאייפון החדש והמתח הלך ונבנה. שמועות? הצחקתם אותנו, אלו כבר הפכו לידיעות מרכזיות בכלי התקשורת – לאייפון הבא יהיה מסך ענק, האייפון 5 יהיה דק מאוד, יוכרזו שני מכשירים, לאייפון יהיו כנפיים, יוכל להכין קפה והוא יכול להקרין הולוגרמות בחלל החדר. כל אלו נורו למול עיננו בבליל חדשותי מטורף. המנוסים עוד הצליחו לסנן במוחם את החשוב והצפוי מתוך הזבל השמועתי שנראה שנורה לחלל רק כדי שתהיה האפשרות לרשום בכותרת הכתבה "אייפון" שהרי דבר שכזה, כך אומרים, יכול להגדיל את הטראפיק של אתר החדשות. גם אנחנו חטאנו מידי פעם בשמועה פה ושם ובציפייה דרוכה לאירוע.


אפילו סרטי תדמית למארזים דקים לאייפון 5

בשבוע האחרון הצטרפו לבלוגרים ולאתרי האון ליין גם מדיה טלווזיונית ורדיו. בתכניות הבוקר ואפילו בחדשות – מה יהיה, מי יהיה ומתי. הציפיות הלכו ונבנו כמו מגדל קלפים ענק וככזה, הספיק לו משב רוח קטנטן כדי להפילו לקרקע.
דוגמא קיצונית לכך היתה כשביום ההשקה התקשרו אלי לראיין אותי לגל"צ אולם כששמעתי שמעוניינים לראיין אותי כמטורף אייפון, ולא במובן הטוב, ממש חיפשו תסמינים של רעד, חום גבוה וויברציות, הודעתי שאני לא האדם. 

אבל באמת, גם אצלנו, מיד לאחר הדיווח היתה תחושת אכזבה ראשונית. גם אנחנו דיווחנו כאן בזמן אמת, בדיווח חי שמשך עשרות אלפי קריאות. לא היינו היחידים, אתרים גדולים כקטנים פרסמו דיווחים חיים מהאירוע המרכזי. נראה שכל העולם פשוט עצר מלכת לרגע אחד והדביק את פרצופו למסך המחשב, מנסה לשתות בתאווה כל פיסת מידע שנזרקת לעברו. המסיבה הכי טובה בעיר, ככה תמיד קראו לה, לפחות עד אתמול.

כל הציפיות שנבנו אצלנו לאורך התקופה האחרונה התרסקו באחת עם מילות התודה והברכה שהשיא טים קוק בסוף נאומו. זהו? אין אייפון 5? אנחנו מקבלים רק אייפון 4S שמאוד דומה לקודמו? למה? היינו בסדר כל השנה, רכשנו אייפונים ממיטב כספנו, לא זרקנו את המכשיר גם כשלאפל היו בעיות קרינה באייפון 4 החדש. למה זה מגיע לנו? מה עשינו לא בסדר?

אפילו סטיב ג'ובס שכלכך חיכינו וציפינו לו שיבוא לבקר, יזרוק מילה, יגיד שלום לא הגיע. לא היינו כועסים אם ה one more thing היה מגיע בדמות ג'ובס מחזיק את האייפון  5 בידו.

וכעת, בוקר אחרי, התקשורת (סליחה על ההכללה) שקבעה את השמועות, שהזינה את הציבור בנתונים שגילו מתחת לפנס חשוך על ידי בנגאלי שהבריח מסמך סודי ממעבדת אפל ושיצרה אצל הציבור תמונה מעוותת של מה שצפוי לצאת, מתרעמת היום על אפל שלא מימשה את הפנטזיות הכמוסות של עורכי המדורים. 

שכחנו לרגע אחד שבעצם אפל היא חברה עסקית שמוכרת טלפונים סלולריים. השמועות והציפיות שיש לאנשים קיימות מבחינתם באיזה יקום מקביל שאפל לא חיה ופועלת על פיו אלא שמשום שאפל שותקת ושותקת בכל פעם, משחקת השתיקה הזו פעם לטובתם ופעם לרעתם, הפעם היא שיחקה לרעתם.

אבל אם נסיר את כל הזבל והלכלוך מעל הנושא המרכזי וננסה להסתכל על באמת מקרוב, נגלה שקיבלנו מכשיר טוב שבאבולוציה הסלולרית הוא טוב יותר מהמכשיר הקודם ואפילו זול יותר. יש לנו שם מעבד טוב יותר, סוללה שמחזיקה זמן רב יותר, גרסת מערכת הפעלה חדשה עם icloud בחינם, מצלמה טובה יותר שמצלמת ב FULLHD ובעלת מייצב תמונה ועדשה טובה יותר, שליטה קולית, שיפור ותיקון עניין האנטנה ועוד ועוד…


מעבד A5, כפול ליבה, תוצאות טובות יותר

טוב יותר ממכשירי אנדרויד מקבילים אחרים שקיימים בשוק (SGS2) או שאמורים לצאת בקרוב? לא בטוח בכלל, לפחות לא חומרתית. 

אבל למעשה, אם תביטו טוב טוב, תראו שהמכשיר החדש הוא טוב יחסית למה שציפינו שייצא. אז מה הבעיה? אם אפל היו משנים את מראה המכשיר בצורתו החיצונית (למשל מדקיקה אותו)  וקוראת לו אייפון 5, לא היה קם קול זעקה כפי שקם כעת.
ואם תנסו להיזכר, גם האייפד 2 לא שיפר בהרבה את האייפד 1 ולפחות באותם סטנדרטים שאנו מקבלים כעת עם ה 4S, אלא ששם המעטפת החיצונית השתנתה וזה נתן לאנשים תחושה שהם מקבלים מוצר אחר לגמרי, משופר יותר וטוב יותר. הפעם אפל היתה הוגנת דייה כדי לקרוא למכשיר החדש 4S ולא 5. כנראה שה-5 שמור למכשיר הבא בו נקבל גם שינוי עיצובי. 

 

לדיון בנושא: היום שאחרי – אכזבה או ציפיות גבוהות מידי?


8:00
  /  
5.10.2011
  
מאת: אלי חבוש

1