העט החכמה – Echo של חברת livescribe – מקליטה ומצלמת

אתם יושבים בישיבה שאתם אחראים על סיכומה? קבלו את echo, העט שלא רק תצלם את מה שרשמתם אלא גם תקליט ...

7:00
  /  
03.10.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

אם אתם כמוני, בעלי זיכרון חלש במיוחד (ולא, זה לא אלהיימר, בגיל 14 עשיתי את שיא ה "שכחתי את המפתח איפהשהו" העולמי, אתם יכולים לבדוק בספר גינס) – פספסתם לא מעט חומר בביה"ס או באוניברסיטה כי הייתם עסוקים במשהו אחר, המרצה מהיר מדי או פשוט לא הבנתם על מה הוא מדבר.

עבור אנשי עסקים שצריכים לזכור לסכם פגישות עסקיות ולהעביר את המידע הלאה, זה גם בעיה לא קלה. 

קבלו את Echo, עט של חברת Livescribe אשר מבטיחה להכניס אתכם לתלם, בכל הנוגע ללזכור מה בדיוק קרה ובמה מדובר.

העט המדוברת לא קטנה, היא בערך בגודל של עט נובע גדולה, כאשר בראשה יש ראש קטן שניתן להחלפה (הוא תואם לדי הרבה עטים ולכן לא צריכה להיות בעיה למצוא מילוי). העט כוללת מסך OLED קטן, אך מאוד בהיר, כולל באור יום, מיקרופון וספיקר, כפתור בודד להדלקה/כיבוי, מחבר מיקרו-USB וחיבור לאזניות.

מכיוון שהעט די גדולה והמסך משמעותי מאוד בראשה, בעצם תשכחו מהרעיון של להשתמש בעט להקליט אנשים ללא ידיעתם. מאוד ברור ובולט שאתם מקליטים…

הגרסא שנבדקה היא גרסאת ה-2GB, כאשר כמות הזיכרון הזה מספיק לעשרות שעות רבות של הקלטת קול.

הבטריה גם היא מחזיקה שעות. מכיוון שהעט משתמשת במעט מאוד אנרגיה (היא נטענת דרך חיבור ה-USB) היא מחזיקה שעות רבות. לאחר כמה ימים של שימוש נשברתי וחיברתי למחשב. צריך לעבוד קשה מאוד בשביל להגיע למצב שבו הבטריה מתרוקנת…

טכנולוגית, העט הזו מעניינת מאוד, היא בעצם משתמשת במצלמה זעירה בחלקה הקדמי אשר מכוונת לכיוון של העט. כאשר העט נוגעת בנייר ולחץ מופעל על העט לכתוב, העט מצלמת את התנועה תוך שימוש בטכנולוגיה מאוד דומה לזו של עכבר אופטי. עכבר אופטי בעצם מזהה לאן הוא זז באופן מדוייק מאוד על ידי השוואה בין צילום לפני התזוזה ואחרי התזוזה ומציאת הקטע הזהה ומיפוי התנועה בדו מימד. כאן נעשית פעולה דומה כאשר כדאי לשים לב שאין בעצם צילום אמיתי של מה שהעט עוברת עליו. לכן, גם אם תכתבו בעט רגילה ואז תצלמו את עצמכם כותבים על גבי זה, המכשיר יצלם אך ורק את הקטע שנכתב בפועל על ידי העט ולא מה שנמצא על הנייר כלל.

בשביל שכל העסק הזה יעבוד, צריך נייר מיוחד שנקרא livescribe dot paper. בלוק ראשוני של נייר כזה כלול בחבילה ההתחלתית של העט. בלוקים נוספים ניתן לרכוש בגדלים שונים בחנויות באג ברחבי הארץ בעלות לא מאוד גבוהה – כ-99 ש"ח לשלוש מחברות. 

הנייר כולל הדפסה במעין מבנה מיוחד אשר מאפשר לעט לזהות לא רק את המיקום שלה אלא גם את זהות הנייר ותאמינו או לא גם את מספר העמוד במחברת, כך שבעצם כאשר אתם רואים את המחברת בתוכנת המחשב היא ממפה כל דבר שכתבתם לעמוד הספציפי במחברת, גם אם גזרתם עמודים החוצה…

כאן ניתן לראות את המבנה של הנקודות בזום (לחצו על התמונה לקבל זום גדול יותר). אפשר לומר שמדובר בסוג של קוד שמזכיר מעט את QR CODES שאנשים כבר רגילים לראות ואשר מאפשרים למפות לא רק את המיקום של העט אלא גם את הפרטים של הנייר.

במידה ואתם קמצנים לרכוש עוד נייר, אפשר תמיד לייצר נייר כזה לבד. התוכנה מגיעה עם אופציה להדפיס דפים כאלה כאשר המבנה של הנקודות כל כך עדין שהוא כמעט לא מורגש על הנייר (שמרגיש טיפה off-white) אלא אם כן תסתכלו עליו מקרוב.

ל-Echo יש רק כפתור אחד ולכן אתם בוודאי שואלים איך ניתן להפעיל פונקציות רבות עם כפתור אחד. אז התשובה היא שלא ניתן. הכפתור מיועד להדליק ולכבות את המכשיר (אשר נדלק בזמן של כשתי שניות) ולחיצה ארוכה מתחילה הקלטה. אם אתם פשוט מתחילים לכתוב הוא מקליט רק את הכתב, בשביל להקליט במקביל גם את הצליל בחדר, יש צורך בפונקציה נוספת: נגיעה בכפתור record על העמוד עצמו.

בעצם, את כל שאר התפעול עושים דרך תפריטים שמודפסים על גבי הנייר…

התפריטים והפונקציות השונות נמצאות להן על הנייר. בכל עמוד יש מספר כפתורים שמודפסים בתחתית הדף כמעין סוג של ממשק משתמש לנייר. לחיצה במרכז החץ גורמת למשל לעט להכנס לתפריטים ולחיצה על החיצים מאפשרת ניווט בתוך מערכת התפריטים. כמה תפריטים יש? הרבה. ניתן לשלוט בווליום, בעוצמת האור, באפליקציות (כן, כן, יש לעט אפליקציות…) ועוד פונקציות רבות.

בכריכה ניתן לראות פונקציות רבות נוספות מעבר לאלה הבסיסיות שיש בתחתית כל עמוד. יש למשל אפשרות להגדיר את הזמן, לבדוק בטריה, לשנות ווליום, מחשבון די מתוחכם ועוד לא מעט יכולות נוספות. 

בתחתית כל עמוד יש כפתור הקלטה (נגיעה בו מתחיל להקליט), השהייה ועצירת ההקלטה,.

ניתן גם להוסיף סימניה, מה שמאפשר הפרדה בין קטעים שונים. למשל אתם בפגישת עסקים עם מספר נקודות לדיון, ניתן בתחילת כל נקודה בדיון לגעת בכפתור הסימניה (bookmark) וכך ניתן אח"כ לעקוב בקלות רבה יותר אחרי השיחה. ניתן לנגן את הקובץ מאותה נקודה או אפילו ללחוץ על קטע טקסט ולשמוע את ההקלטה שנעשתה מתחילת הסימניה של אותו קטע. 

ניתן גם לנגן את התוכן על המכשיר עצמו ישירות או דרך אזניה, דרך כפתורי ה-bookmark ודרך איזור בנייר שמאפשר מעבר בין 0%-100% בהקלטה המסוימת, כמו גם שינוי מהירות הניגון וקפיצה בין קטעים. סטודנט שמנסה להבין קטע מסויים שהוא כתב במחברת יכול בעצם לתפעל את המחברת ולשמוע מה המרצה אמר באותה נקודה בזמן שנכתב מה שנכתב – מבלי לערב מחשב כלל…

אפליקציות

נושא האפליקציות לוקח את הרעיון מאחורי העט לכיוונים לא צפויים. Livescribe לא כוללים יותר מדי אפליקציות כאלה עם העט עצמה, בעצם האפליקציה העיקרית שהם מציעים היא פסנתר – מציירים קלידים על הנייר, עוברים למצב פסנתר וניתן לנגן על ידי נגיעה בקלידים שלפני שניה ציירתם. הזוי? בהחלט.

ניתן גם להוסיף אפליקציות בתשלום. איזה אפליקציות יכולות לעניין אותנו? למשל יש אפליקציה שמזהה כתב ומתרגמת או מקריאה את המילה שכתבתם… כמובן שבשביל כאלה פונקציות צריך לשלם, ומכיוון שאתם אלה שצריכים לכתוב את המילה – לא ניתן לסרוק את המילה מסתם דף, הייתי אומר שזה טיפה לוקח את הרעיון לקיצוניות מוגזמת בשבילי…

תוכנת ה-PC

חיבור למחשב לא רק מטעין את העט אלא גם מוריד את התכנים מהעט ומסנכרן אותה לתוכנה. לשם כך נחוצה תוכנת Livescribe desktop שהיא מאוד פשוטה ללמידה ומאפשרת שיתוף של כתבי היד שלכם באינטרנט, למכשירים ניידים (דרך Evernote) או להעברה לפייסבוק. ניתן לשמוע את ההקלטות עצמן ולייצא אותן, או גרסא שמשלבת הקלטות עם הטקסט עצמו.

ניתן ממש לראות את הטקסט נכתב ובלחיצה לנגן את הקטע המסויים מה-bookmark הספציפי.

אם אתם כותבים מספיק ברור, ניתן גם לעשות חיפוש. במקרה הזה ניתן לראות שעשיתי חיפוש על כתב היד לפי המילה "pencast" ושהוא סימן את המילה בצהוב. כלומר, ניתן בעצם לעשות חיפוש על כתבי היד שלכם! זה עבד לי גם בטקסט מחובר (cursive) אם כי הכתב שלי לא הכי ברור והתוכנה פספסה לא מעט מילים בחיפוש.

כך נראה עמוד בודד בתוכנה, כאשר אני יכול לייצר מחברות וירטואליות, להקשיב להקלטות, לעבור בין עמודים או בין קטעים שונים ומשונים.

ניתן גם להאזין להלקטות שונות. לצורך העניין הקלטתי מספר רב של הקלטות והקלטות משולבות. זה כמעט לא הזיז לעוצמת הבטריה של העט…

להלן דוגמא של Pencast שיצרתי. הטקסט ירוק מכיוון שהוא מלווה בטקסט (הוא היה שחור אם לא הייתי מקליט שום דבר). ניתן גם לראות סימניות שונות. לחצו על הטקסט בשביל לשמוע או על ממשק הניגון בתחתית העמוד.

זה גרסא Embedded של המסמך שנוצר.

סיכום

מדובר בקונספט חביב, וכזה שבאמת עושה את העבודה. אני רואה הרבה פוטנציאל לכל מי שזקוק לשירותים כאלה. הטענה העיקרית שלי היא שלא ניתן להשתמש בעט אחרת, ושהעט הבסיסית פשוט לא הנוחה ביותר בעולם וזה מקשה על השימוש. לא שאני זקוק להקלטות בעת פגישות עסקיות, אבל נראה לי שעט כזו היתה אפקטיבית יותר (לא בטוח שחוקית לחלוטין) אם היתה מעט יותר דיסקרטית בהקלטה שלה. 

לעורכי דין, סטונדטים ומי שצריך לזכור מה קרה בפגישה העסקית האחרונה, זה כלי מעולה. הצורך בשימוש בנייר ייחודי מקשה ולא הכי נוח, זה נראה טיפה כמו אילוץ בסגנון של חברות המדפסות שבעצם מוכרות לך את המדפסת בזול אבל הטונר יעלה לך ביוקר…

לבסוף, הצורך בשימוש בתפריטים סבוכים שמודפסים על הנייר מרגיש מגושם והאמת, די אבסורדי… יש מספיק דרכים לתפעל ממשק נורמלי גם בלי לדפדף לעמוד מסויים ולהתחיל להקליד על מחשבון כיס וירטואלי בשביל לדעת את התשובה של איזה חישוב מתמטי בסיסי…

את העט וגם את המחברות ניתן להשיג בחנויות באג.

המחיר בארץ נע בסביבות ה-900 ש"ח לקיט של ה-4GB.

לדיון בנושא: העט החכמה – Echo של חברת livescribe – מקליטה ומצלמת


7:00
  /  
3.10.2011
  
מאת: עפר לאור

1