Oppo BDP-93EU – נגן בלוריי תלת מימד

חברת OPPO היתה ידועה תמיד בתור שוברת מוסכמות בתחום איכות.קבלו את ה-OPPO BDP-93EU אשר ממשיך להציב רף גבוה בתחום.

7:00
  /  
02.10.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

חברת Oppo digital היא בעצם שלוחה של יצרן סיני שהחליט להתמקד בשוק האמריקאי. בכדי לבדל את עצמם הם החליטו לעשות שתי פעולות מעניינות:

 • ליצור את הנגן האוניברסלי ביותר שניתן.
 • ליצור את הגנן האולטימטיבי מבחינת איכות סאונד ותמונה.

החברה התחילה מנגן ה-DVD הראשון נטול בעיית ה-CUE ועם מעבדי תמונה מהטובים בשוק במחירים מצחיקים והתקדמה לנגן הבלוריי האוניברסלי הראשון (BDP-83 שנסקר כאן) אשר לא רק תומך בבלוריי וב-DVD, אלא גם בכל פורמטי המוזיקה המתקדמים ביותר, כולל SACD ו-DVD-AUDIO. זה האחרון הפך לכל כך נחשק על ידי הקהילה האודיופילית עד שגרסא סופר אודיופילית שלו ראתה אור מבוססת על טכנולוגיה של NUFORCE לשיפור איכות הצליל של הנגן בכוונה להפוך אותו לנגן האולטימטיבי לאודיופילים.

החברה לא עצרה שם והציגה כבר בתחילת השנה את ה-BDP-93 וה-95. מדובר בהמשך ישיר של ה-BDP-83, אך עם כמה טוויסטים:

 • יכולות עיבוד וידאו חדשים מבוססי QDEO.
 • תאימות ל-SACD ול- DVD-Audio.
 • כניסת IR, RS232 לבית חכם ולמערכות מיתוג ושליטה.
 • שתי יציאות HDMI (למשל למקרן ולמסך, או למערכת אודיו ווידאו).
 • יכולות הזרמת תוכן מהרשת דרך DLNA.
 • מחבר eSATA.
 • זוג מחברי USB לחיבור ציוד או רשת אלחוטית (דונגל מסופק עם החבילה).
 • תאימות מול HDMI-CEC לשליטה דרך המסך.

שתי גרסאות חומרה שונות מיוצרות כאן. גרסא ראשונה היא ה-BDP-93 שמיועדת לקהל הרחב שמעוניין לא רק בבלוריי, אלא גם בתאימות לתלת מימד, בנוסף לאוניברסליות – כל סוגי המדיות האופטיות עובדות כאן ללא שום מגבלה. הגרסא השניה היא ה-BDP-95EU שאותה ראוי לסקור בנפרד והיא מיועדת לאודיופילים או לשילוב הנדיר של אודיופיל עם וידאופיל – שכן מדובר בנגן הבלוריי התלת מימדי המאובזר ביותר שנתקלנו בו אשר כולל יציאות XLR, בידול של כל סוגי החשמל במכשיר, מארז מוגן RF, ממיר DAC ברמת Reference ואפילו הצעקה האודיופילית האחרונה – טרנספורמטורים טורואידליים.

במאמר זה נתמקד בצד של ה-BDP-93EU, הגרסא הארופאית של המכשיר אשר מיועדת לאיזור שלנו, כלומר לדיסקים מאיזור בלוריי B ול-DVD באיזור 2. בניגוד לאחיו הותיק יותר ה-BDP-83, אין עדין עדכון תוכנה להפיכת הנגן למולטי-זון, אבל כדאי לציין שעד כה לא נתקלתי בדיסקי בלוריי שהם מוגבלי איזור כך שזה גם הרבה פחות מפריע מהעבר, אלא אם כן יש לכם כמות נכבדת של דיסקים מאיזור 1 שמקורן בארה"ב.

העיצוב

העיצוב של המכשיר מרהיב ואיכות הבניה יוצאת מהכלל. ברור לחלוטין שהמעצבים כאן לקחו גישה שכסף לא יהיה המגבלה של המכשיר והוא נראה ומרגיש רציני ביותר. החלק החיצוני של המכשיר הוא אלומיניום מוברש. כל יציאה אפשרית קיימת כאן, כולל יציאות דיסקרטיות לאודיו, אופטי, שתי יציאות HDMI, וכן USB (קדמי ואחורי), חיבור eSATA, רשת ואפילו RS-232 ו- IR IN לשליטה מבוקרת ללא צורך בעיניות IR. הפיענוח של הבלוריי נעשה על ידי צ'יפ יעודי של OPPO עצמם, דבר מפתיע ככשלעצמו.

הכפתורים הקדמיים הם פיזיים, אך הם שטוחים כנגד גוף המכשיר, כך שבעצם הם שוקעים רק כאשר לוחצים עליהם. המגש הקדמי נמצא במרכז המכשיר. העיצוב לטעמי מעולה, אם כי מעט פחות טיפה מזה של ה-BDP-83 ובוודאי פחות מה-BDP-95 שהוא פשוט גאונות העיצוב.

השלט הוא נקודה כואבת בחבילה. הוא סה"כ נוח ויפה, אך פשוט מדי בניגוד לכל שאר החבילה אשר משדרת יוקרה ותחכום עד לפרטי פרטים כגון הקופסא שבה הנגן מגיע, קופסאת האביזרים ואפילו שקית הבד השחורה שבה עטוף הנגן כאשר הוא ארוז בארגז. בקיצור, השלט שמיש וטוב, רק עשוי פלסטיק ולא יוקרתי ברמה שתואמת את זו של שאר החלקים בחבילה.

מצד שני, השלט הוא דבר שפחות מעניין כשמדובר במערכת יוקרתית (כזו שה-OPPO אמור להשתלב בה) שכן יש סיכוי לא רע שיש שם מערכת שליטה כזו או אחרת. מה שכן יפה לראות הוא שהשלט מואר מאחור, ושיש כפתורים דיסקרטיים לפתיחה וסגירה של המכשיר. ה-BDP-93 תומך ב HDMI-CEC, כך שעבור מסכים שתומכים בחיבור הזה יש אפשרות קלה מאוד לשלוט במכשיר בכלל דרך השלט של המסך…

הממשק

הממשק פשוט למדי וגרפית דומה מאוד לזה של ה-BDP-83, אם כי יש כאן איזה נסיון להפוך את הכפתורים למבריקים יותר. ביננו, נגן בלוריי צריך לשבת ולשתוק בצד. אנחנו לא אמורים להתעסק בממשק שלו יותר מדי, אך כאשר אנחנו מתעסקים אנחנו רוצים שזה יגמר כמה שיותר פשוט וכמה שיותר מהר.

ל- BDP-93EU יש אין ספור תפריטים ואפשרויות למשחק על ידי האודיופיל והוידאופיל המתקדם. זה רק נגן בלוריי, אבל ניכר תשומת הלב של החברה לפרטים הקטנים.

האיכות

אין לי כוונה להכנס לסופרלטיבים על איכות הצליל והוידאו. מעבד התמונה הוא הטוב שקיים כיום בשוק החופשי, מעבד QDEO של חברת מרוול ומשמעות הדבר היא שכל תוכן באיכות פחות מ-1080P, ישר ישודרג ל-1080P ברמה הגבוהה ביותר שניתן להשיג כיום במוצרים לצרכן סופי (Consumer Level Devices).

בבדיקת ה-Jaggies של S&M העיבוד היה מצויין והקוים הפכו למדרגות בסביבות 4-5 מעלות.

בבדיקות ה-Cadence המכשיר פשוט לא התבלבל:

איכות התמונה והצליל היתה פנומנלית בכל סוגי המדיות שניסיתי.

מעניין אפילו יותר מזה היתה העובדה שכאשר השוואתי את דיוק התוצאות מהמכשיר, הגעתי למסקנה שהוא המדוייק ביותר שמדדתי עד כה (סייג: מדדתי רק עוד 2 נגנים אחרים פרט אליו) ביחס ל-Accupel 3000 Signal Generator. מפתיע, כי כידוע לא האמנתי עד לאחרונה שיש הבדל כלשהו בין תוצאות הוידאו של נגני בלוריי שונים.

זמנים: הנגן מרגיש זריז ביותר. 6 שניות מההדלקה רואים את התמונה הראשונה, אבל לוקח סה"כ 25 שניות מההדלקה עד שניתן להגיע לתפריטים השונים. לקח לי כ-45 שניות להגיע ממצב כיבוי ללא דיסק בפנים ועד שראיתי את התמונה הראשונה מהדיסק. זמן זהה לוקח כאשר הדיסק בפנים (כלומר, הוא יודע להפעיל את המנוע והמכניקה גם תוך כדי שהוא מעלה את מערכת ההפעלה שלו ברקע).

האוניברסליות

מה שהכי מדהים עם ה-BDP-93EU הוא הרוגע שמרגישים כשיודעים שכל פורמט אופטי שנוצר מאז ה-CD ניתן לניגון במכשיר (פרט לליזר דיסק כמובן). הכל עובד כשורה, כולל דיסקים של בלוריי 3D, הפורמט האחרון שנוצר. המכשיר כמובן כולל שתי יציאות HDMI 1.4 כך שניתן להפריד את האודיו מהוידאו או לחבר את המכשיר לשני תצוגות (מסך רגיל ומקרן תלת מימד למשל).

כמקור בלוריי תלת מימדי, ככל הנראה מדובר בנגן האולטימטיבי בגלל תמיכתו בכל כך הרבה פורמטים.

לא רק שנתמכי פורמטים אודיופילים כגון DVD-A, HDCD, SACD, אלא שגם FLAC ו-WAV נתמכים ברשת, ב-USB ואפילו מתוך דיסקי CD ובלוריי צרובים…

כדאי לציין שהמכשיר מגיע עם ZONE 2 של DVD וכן ZONE B של בלוריי. הגרסא שתגיע לישראל ככל הנראה תהיה נעולה רק לבלוריי של האיזור (ופתוחה מצד ה-DVD), אם כי פרט לדיסק אחד שיש לי, כל דיסקי הבלוריי שאני מכיר פתוחים לכל האיזורים, כך שזה ממש לא בעיה.

רשת

הגדרות הרשת של ה- BDP93EU פשוטות ונוחות למדי. אצלי ברשת, חיבור לכבל פשוט פעל והמכשיר זיהה מיד מחשבים רבים ברשת והצליח להזרים תוכן מתוכם. יחד עם החבילה, מקבלים גם מתאם Wi-Fi 802.11N שהגדרותיו פשוטות למדי. למי שלא נוח חיבור ישיר לאחוריו של המכשיר, מסופק עם הנגן מאריך חביב שמאפשר חיבור של דונגל ה-Wi-Fi הרחק מהמכשיר עצמו (ככל הנראה מתוך חשש שזה יפגום באיכות הסאונד).

גם עדכוני תוכנה זמינים ברשת. החברה מעדכנת כל הזמן את ה-Firmware ובמהלך הבדיקות קיבלתי שני עדכונים שונים.

תהליך השדרוג פשוט ונוח.

המכשיר כסטרימר

במכשיר הקודם של היצרן, ה- BDP-83, הוצגה לראשונה התמיכה בפורמט MKV, אך ה- BDP-93EU לוקח את זה לרמה הבאה. בעצם יש כאן מזרימדיה לכל דבר עם יכולות רשת ו-USB כאחד. הממשק פשוט למדי ומזכיר טלויזיה מחוברת ממוצעת.

ה-BDP-93EU תמך ב-MKV עד לקצבים של עד 60Mbps (קבוע) בבדיקת העברת קצבי הנתונים. סצינת הלחימה של קזינו רויאל, שמגיעה לפיקים של עד 68Mbps נוגנה מהרשת ללא קושי.

לרוע המזל זה אינו מספיק בכדי להעביר בלוריי דרך הרשת, אך בהחלט מספיק למי שצופה בתכני MKV רגילים או אפילו מתקדמים. דרך הרשת האלחוטית הגענו לכ-37Mbps תעבורה אמינה ברשת 802.11N, אם כי נקודת הגישה היתה קרובה למדי לנגן, כך במרחקים גבוהים יותר מנקודת הגישה יניבו קצבים נמוכים הרבה יותר.

 

תוכן מה-USB עבד ללא כל בעיה, כולל תמיכה בתרגום:


אכן, השתמשתי בתרגום של 24 עם קובץ של The Daily Show, מה תעשו לי?

ESATA נתן את התוצאות הכי טובות מבחינת ביצועים. קל מאוד לחבר דיסק SATA, רק צריך ספק וכבל מתאים והכל מתחבר ללא בעיה. זה דורש הדלקה של המכשיר רק לאחר חיבור הדיסק הקשיח ואז הוא מופיע כרגיל.

אחד הפיצ'רים החזקים ביותר של המכשיר הוא היכולת שלו לקרוא בלוריי פתוח מתוך דיסק שמחובר ב-USB או דרך ESATA (עדיף). במקרה כזה, פשוט ניתן לנווט לספריית BDMV וללחוץ OK והכל מתנגן כאילו מדובר בבלוריי מקומי לכל דבר, כולל תפריטים וכל שאר היכולות. למה זה חידוש או יתרון אל פני נגנים אחרים? פשוט מאוד, מדובר בפעם הראשונה שנגן כלשהו שאנחנו מכירים יודע לנגן בלוריי מלא בתלת מימד אשר מקורו לא בדיסק פיזי…

כאמור, יש זיהוי תרגום בשפות אחרות.

תמיכה בעברית צפויה להגיע בהמשך, להלן טעימה מגרסאת ניסוי שקיבלנו מהיצרן.

 

הזרמה מהרשת הביתית עבדה כאמור תקין, כך שלמי שנושא התרגום לא בעייתי ואינו זקוק לקצבים של למעלה מ-50Mbps, לא צריכה להיות בעיה. עבורי שתי המגבלות הללו עדיין בעייתיות.

נושא ה-Trickplay עובד מצויין. ניתן להעביר קדימה ואחורה ב-4 מהירויות, פונקציית GOTO פועלת (ניתן לעבור לפרק מסויים, לזמן ספציפי בסרט או לעבור בין כמה סרטים באותה ספריה). בנוסף, מעבר קדימה ואחורה מכיר בפרקים של MKV ועובד כשורה.

 

עוד שתי נקודות מעניינות:

 • תרגום דרך DLNA נתמך רק עם תוכנות שתומכות בכך, כגון הגרסא האחרונה של Twonky ו Nero media home (החל מגרסאת 4.5.8). גם תוכנת open source בשם oShare אמורה לתמוך בזה.
 • ה-BDP-93 משך תוכן מכל הסוגים ללא כל קושי מהמאגרשת שלי (NAS) שלי. מוזר שיש מכשירים שעושים זאת ללא בעיה ויש כאלה שפשוט לא מסוגלים לנגן מתוך NAS תוכן.

תוכן אינטרנטי

בניגוד לאחיו האמריקאי (ה-BDP-93 ללא ה-EU בסוף), ל-BDP-93EU של חברת Oppo אין יותר מדי אפליקציות. בעוד שבגרסא האמריקאית כלולות אפליקציות של VUDU (שירות הסרטים דרך האינטרנט שנרכש על ידי Walmart), שירות Netflix ושירות הסרטים הפחות מוכר Blockbuster on demand. מן הסתם כל השירותים הללו חסומים לכתובות IP מישראל.

הגרסא הארופאית כללה בשלב הבדיקה רק שירות אחד בעצם – Picasa, כאשר שירותים נוספים כגון iBBC באנגליה ו-Youtube צפויים בהמשך. החברה פחות מתמקדת בתחום הזה ובצדק – הייחוד שלהם הוא באיכות התמונה והצליל והאוניברסליות.

עברית ויצוג בישראל

חברת Oppo עדיין לא מתמקדת בישראל. היא תחילה התמקדה בארה"ב וכיום מרחיבה את שירותיה באירופה. למרות קהילת חובבים גדולה (כפי שאנחנו יודעים), ישראל עדיין שוק קטן. לכן כרגע אין לחברה נציגים מישראל. 

במידה וזה ישתנה נשמח לעדכן על כך. נקווה שנציגות שכזו גם תביא לנו בשורה של תרגום עברי תקין ואולי אפילו תרגום לממשק.

סיכום

מבחינתי החיפוש אחרי נגן בלוריי 3D הסתיים. אם קודם ערבבתי בין שני נגנים – ה-Dune Max כמזרימדיה+בלוריי, וה-BDP-83 כנגן בלוריי, כיום זה לא המצב. בלוריי מתנגן אך ורק מה-BDP-93EU. בסלון אין לי עדיין תלת מימד, אבל בחדר הבדיקות המכשיר יככב וישמש אותי כנגן בלוריי reference. במדידות שערכנו, בדומה לתוצאות של Secrets of hometheater HIFI הוא כעת המלך הרשמי של ניגון בלוריי לפי התקן.

כמזרימדיה וכנגן תכנים מהרשת אני לא נורא מתלהב מהמכשיר. נראה לי שחברות כמו בוקסי, Dune ימצאו כל אחת את הנישה שלה ולכן אין ממש צורך לנסות ולהמציא את הגלגל. אם Oppo יוסיפו עוד יכולות זה נחמד אבל לא ישנה את המהות של המכשיר – הוא נגן בלוריי מצויין, ואם על הדרך הוא גם ידע לנגן יוטיוב או להציג תמונות מ-Picasa זה נחמד אבל ממש לא מהותי עבורי.

המחיר שלו אינו זול ביחס למתחרים, בוודאי כאשר צריך להוסיף דמי הובלה ומיסים. מצד שני, נגנים אוניברסליים נדירים למדי, וכאלה שמצליחים לאגד בתוכם גם עיבוד וידאו מהשורה הראשונה וגם אודיו, זה בהחלט הופך את המכשיר לנדיר אף יותר.

מחיר: 5400 ש"ח לגרסא האירופאית עם תמיכה בעברית.

 תודה לחברת Oppo על המכשירים שסופקו לצורך הבדיקה

לדיון בנושא: Oppo BDP-93EU – נגן בלוריי תלת מימד


7:00
  /  
2.10.2011
  
מאת: עפר לאור

1