מסך פלזמה פנסוניק Panasonic 50VT30 תלת מימדי

פנסוניק מציגה את הכוכב החדש שלה: 50VT30, מסך פלזמה תלת מימדי.

7:00
  /  
28.09.2011
  
מאת: עפר לאור

עיצוב

את ה-50VT30 ראיתי לראשונה בתערוכת CES האחרונה בלאס ווגאס. מאז עברו לא מעט חודשים אך לבסוף הגיעה גם היא למעבדות HT לבדיקה יסודית. מבחינה עיצובית, ה-50VT30 לא בולטת באופן דרמטי ביחס למסכים אחרים – העיצוב הוא די שמרני, פיסת זכוכית אחידה לאורך ולרוחב, ללא בליטה או Bezel, אולם עדיין יש מספר סנטימטר של Bezel פנימי.

סביב המסך יש פס דמוי אלומיניום שככל הנראה משמש למטרות עיצוביות, כלומר הוא משמש לגרום למסך להרגיש דק מכפי שהוא באמת. זה מעניין במיוחד לאור העובדה שמדובר באחד המסכים הדקים ביותר שפנסוניק מייצרת… מעניין היה לגלות שהמסך כמעט לעולם לא היה חם במיוחד, בהחלט משב רוח רענן ביחס למסכים העוצמתיים לאחרונה שרובם יכול בקלות לשמש לחימום משפחה ממוצעת ביום חורף קר.

בסיס המסך שופר וכעת מצופה בזכוכית בעל גוון אפל. הלוגו של פנסוניק עדין ואינו בולט יתר על המידה. פס דק מתחת ללוגו מחזיק את הנורה של ON/OFF, את מקלט ה-IR, משדרי ה-IR של תלת המימד וכן שני רמקולים דקיקים שיספקו את מי שזקוק לסאונד לחדשות וכו' (מומלץ שימוש במערכת עוצמתית יותר למי שמתכוון להשתמש במסך לטובת קולנוע ביתי, מוזיקה או הופעות חיות).

המסך מחזיר לא מעט אור, כאשר ניתן לראות שבחדר בהיר, ניתן לראות לא מעט החזרים. משום מה נראה שפנסוניק פשוט נמנעת מהוספת ציפויים מונעי החזרות מהמסכים שלה בשנים האחרונות וחבל.

פנסוניק שיפרו מעט את השלט, התווספה תאורה אחורית וגישה לפונקציות רבות באופן מהיר יותר. השלט נוח, אך עדיין מרגיש מאוד פלסטיקי וזול ביחס לחבילה הכוללת.

מבחינת ממשק המשתמש, הוא בהחלט קיבל שדרוג. לא מדובר בקפיצה דרמטית מדי, אבל בהחלט כזו שנדרשה כבר מזמן. התפריטים נוחים תלת מימדיים ואסתטיים למראה. הממשק איננו חלקלק וזכוכייתי כמו זה של סמסונג, אבל נמצא בחמישיה הפותחת של הממשקים היפים והנוחים כיום.

למי שזקוק לשלט מתוחכם יותר, כמובן שיש גם לפנסוניק אפליקציית אייפון מהוקצעת לשליטה על המסך:

הממשק של האפליקציה חביב ויש גם תגובה הפטית (heptic) כלומר תגובה פיזית מצד האייפון למגע של כפתורים מסויימים… עם זאת, יש צורך מתמיד להחליק בין דפים שונים בשלט (מעבר בין עמודים נעשה בלחיצה על חץ למטה במקום בהחלקה, בעוד שמפת הדפים מוצגת אופקית במקום אנכית). יש כאן עוד מקום לשיפור.

מבחינת חיבורים, ה-50VT30 הוא מסך רב חיבורים. את החיבורים האלוגיים השאירה פנסוניק לחיבור דרך מחברים דקיקים, כאשר הפוקוס ללא כל ספק קיים בחיבורים דיגיטליים. ארבעת חיבורי HDMI מרשימים, וכך גם שלושה חיבורי USB (אחד אנכי). חיבור ה-RF הוא PAL בלבד ואינו תומך ב-DTT (בדקנו) – בהחלט חסרון משמעותי שחבל שאינו מטופל. חיבור רשת, חיבור כרטיס זיכרון SD ויציאות/כניסות אודיו, שלא לדבר על חיבור RGB למחשב הופכות את המסך לאחד המובילים בנושא כניסות ויציאות וידאו. החוסר הקבוע של SVIDEO ו-SCART בולט גם כאן וכרגיל ההמלצה שלנו להמנע מממירים אנלוגיים עם מסך זה.

מספר החיבורים הרב הפך לשימושי במיוחד לאור כמות מכשירי הבדיקה שאנחנו נעזרים בהם במהלך הבדיקות, לרוב בכל זמן נתון יש בין 3-4 מכשירים לצורך הבחינה. לא יודע כמה מקורות HDMI יש לכם בבית, אבל אנחנו מרובי מכשירים…

טלויזיה

SDTV

החוסר של DTT מתחיל להפריע ליצרנים ובהתחשב בהרחבת חבילת ה-DTT לאחרונה, הצרכנים (זה אתם, אם לא ידעתם…) צריכים ללחוץ יותר ויותר על היצרנים להוסיף אופציה כזו כסטנדרט. 

בהתחשב שחסר למסך הפלזמה ה-50VT30 מקלט שכזה וכן כניסות אנלוגיות כמו SCART ו-SVIDEO, האופציה היחידה הנותרה לבדיקות SD הם ממירי ה-HD של יס והוט. 

את הבדיקה ערכנו כהרגלנו עם ממיר HD של יס.

לא נצפו בעיות מיוחדות ב-SD, למעט בנושא scaling ו-Jaggies (עליהם נתעכב בהמשך). התמונה היתה חדה וסבירה למדי בהתחשב במקור. כמו תמיד, צריך לזכור שצוואר הבקבוק כאן הוא התכנים כפי שהם מוצגים על ידי ממירי ה-HD של החברות השונות. נקווה שנוכל לראות את הערוצים המסחריים ב-HD בשנים הקרובות, ללא ספק שזה נושא שמוזנח מזה זמן רב אצל כל החברות.

למי שדואג ליחסי מסך, גם במצב של 1080i, הכל עדיין זמין, כך שאין שום בעיה להציג את איילה חסון ביחס המסך שנתנה לה הגנטיקה.

אם היינו צריכים לסכם את הפרק הזה במשפט אחד הוא היה: הרע במיעוטו, כלומר דורש שיפור, אבל ככל הנראה לא באשמת פנסוניק… המסך היה יכול לעשות יותר בכדי לשפר את איכות התמונה, אבל זה כמובן לא מספק.

טלויזיה ב-HD

כקוראי האתר הותיקים, סביר להניח שאתם מכירים את התלונות הנערמות על איכות התמונה של YES HD שהולכת ופוחתת. כמובן שזה תלוי מאוד בתוכן. צפינו במספר לא קטן של תוכניות ב-HD בלבד (לא ב-UPSCALE) והאיכות על גבי המסך היתה מצויינת.

הסרט עיניים פקוחות לרווחה היה חד להפליא.

גם פרק באחד העונות האחרונות של Weeds היה חד ורווי צבעים.

ערוץ Euro Sport HD הציג את ההצגה הכי גרועה בעיר, האולם היה מלא עשן וזה הורגש דרך המצלמה:

הפרודיג'י הופיעו במקרה ב-MTV ב-HD בשידור חי… סוג של שעשוע…

תמיד אקטואליים, שידורי הטבע בערוץ הראשון ב-HD בעת מטח טילים על אשדוד, נראה חד וברור.

בלוריי בדו מימד

פצחנו במספר בדיקות על בלוריי בדו מימד. פצחנו עם אחת הבדיקות הקשות ביותר, הלא היא הבדיקה של הקורו…

בבדיקת השחורים על גבי רקע לבן, השחורים היו עמוקים ביותר.

בבדיקת המים על רקע שחור, הרקע היה כמעט שחור לחלוטין, אך עדיין ניתן להרגיש אותו כנגד הרקע השחור באופן מוחלט. התופעה שגורמת לפיקסלים כבויים להוציא residual light עדיין קיימת ולא חוסלה לחלוטין. במובן הזה, השחורים של מסך LED עם תאורה מקומית זו בעצם התחרות האמיתית של המסך הזה.

בבדיקת הדג, הרקע היה כהה מאוד, אך כאמור, ניתן היה לחוש עוד טיפה אור קלוש שם. עם זאת, בניגוד למסכי full led, לא היתה הילת אור סביב הדג. כך שהברירה כאן היא בין שחור כהה יותר בסביבה שמקיפה את הדג או זו שבחלק החיצוני והרחוק יותר מהדג…

פתיחת החלק השלישי והאחרון של הטרילוגיה העדכנית של Star wars מתחילה בקרב שמהווה אתגר גם לעיבוד תמונה וגם למסכים מאותגרי קונטרסט. ניתן לראות שהמסך אינו בהיר במיוחד כאן (הדמויות אינן בוהקות מאוד) אך הרקע הכהה של החלל בתוספת תנועה תזזיתית ומהירה נשמרה באופן מושלם.

בממזרים חסרי כבוד, המעיל והכובע השחורים של קצין ה-SS שנקרא "צייד היהודים" נשמרו באופן מפורט וחד.

פניו של בראד פיט היו עשירים ומלאים – כפי שבוודאי ניחשתם יותר קשה לצלם מסך פלזמה באופן מושלם מאשר מסך LCD או LED.

אחד מהסרטים האהובים עלי בבדיקות מסוג זה הוא הסרט "עיר החטאים" שהקונטרסט שלו מאתגר כל מסך אפשרי. אפשר בהחלט לומר שהפנסוניק VT30 מצליח להשיג כאן תוצאות עוצרות נשימה.

מדידות ובדיקות

בדיקות

את הבדיקות ערכנו כתוצאה מתוצאות מעט משונות מצד תכנים שונים (בעיקר ב-SD). כדאי לציין שלא תמיד אנחנו עורכים את הבדיקות הללו, אלא רק כאשר יש תוצאות שדורשות בדיקות אלה.

למנגנון ה-IFC, שתפקידו להחליק תנועה, יש שלושה מצבים – גבוה, בינוני וכבוי. ניתן לראות artifacts בשני המצבים הפעילים, כאשר לרוב זה מתבטא בתופעת האוויר החם סביב אובייקטים זזים. למי שלא מכיר – המנגנון צריך להשלים על מידע חסר תוך כדי תנועה והוא עושה זאת על ידי שכפול מידע שקיים בפריימים אחרים. הבעיה היא שלעיתים התפירה אינה מושלמת ולכן סביב אנשים שנעים במהירות יש עיוות מסויים שמזכיר אוויר חם מעל מדרכה שמעוותת טיפה את מה שרואים דרכה.

דרך אחת למדוד זאת היא על ידי הוספת מידע גדוש באינפורמציה ולראות האם המנגנון מסוגל להתמודד עם כל כך הרבה מידע בתדר גבוה.

כך נראה המצב הגבוה בבדיקה זו:

במצב כבוי ניתן לראות שתופעה נעלמת:

חשוב לציין שכמעט לכל מנגנון IFC שקיים כיום יש איבוד מידע אלא שניתן לראות שהעיוותים שנראים כאן הם נרחבים ביחס למה שאנחנו מכירים ממסכים אחרים, עדות לכך שיש לפנסוניק עוד עבודה לעשות בנוגע לשיפור מנגנון זה.

מבחן האוניה בודק את התמודדות מנגנון עיבוד תמונה עם קוים ישרים ודקים ברזולוציה גבוהה ובתדר גבוה.

התוצאה היתה חלקית וזה אינדיקטור לעבור לבדיקה מדוייקת יותר בדמות מדד ה-Jaggies של S&M.

הבדיקה מפתיעה לרעה ונותנת לנו Jaggies גם ב-10 מעלות. זה בהחלט מקרה גבולי, היינו מצפים ל-Jaggies באיזור ה-5-10 מעלות כפי שמנגנוני עיבוד תמונה מודרנים מסוגלים לעשות.

מדידות

הפתעה ראשונה היתה שפנסוניק סוף סוף זנחה את פילטר הזכוכית העבה שגרם לאיבוד קונטרסט ולהחזרי אור בתוך המסך. אז מזל טוב.

הפתעה שניה הגיע בדמות המדידה הספטקרלית שלרוב אין לה המון משמעות בבדיקות וכאן דווקא הצליחה להפתיע.

שימו לב להופעת תדר אדום נוסף סביב אורך גל ה- 700nm, לא רק שזה מחזק את עוצמת האור האדום (שממילא גבוה במיוחד) אלא שכל החתימה הזו בעצם שונה לחלוטין ממה שאנחנו רגילים בהרכב הכימי של פוספורי הפלזמה של פנסוניק. ניכר שפנסוניק עושה כאן שינויים טכנולוגיים משמעותיים. הפאנל לדעתי הוא כיום לא צוואר הבקבוק של המסך, אלא דווקא העיבוד תמונה, הדרייברים האלקטרוניים והפילטר בקדמת המסך.

ברירת המחדל של מסך ה-VT30 הוא להיות במצב Vivid color. במצב זה ניתן לראות שגמוט הצבעים רחב מהמומלץ, אך לא באופן קיצוני. יש להניח שזה משהו שמרבית האנשים יאהבו.

במצב רגיל (לא vivid) ניתן לראות שעיקר ההבדל הוא בצבעי הירוק שהופכים פחות קיצוניים וזוהרים.

במצב ברירת המחדל של תצורת- Cinema (גם מצבי THX ו-ISFccc) זה גאמה 2.2, אשר נמדד בפועל כ-2.11. נמוך מדי למסך מסוג זה. המטרה של פנסוניק כאן היא כנראה לוודא שכל פרטי ה-Mid tones יקבלו ייצוג הולם, אך הדבר גורם לתמונה להפוך לחלבית ביחס למה שקובע התקן וכמובן לפי מה שקובעות העיניים של מביני עניין.

במצב גאמה של 2.4, נמדד המסך ב-2.28, שזה בהחלט סיפק אותנו. בכדי להפעיל מצב זה, יש להדליק את מצב ISF בתפריטים.

כדאי לשים לב ליופי של הגרפים כאן, לא רק שהכל מתכנס כראוי סביב 6500K במרבית האיזורים, אלא שהטעות הגבוהה ביותר מגיעה ל-300K (כלומר במצב IRE100 הגענו ל-6202K במקום 6500).

ניתן כמובן להגיע לכיול טוב יותר ידנית.

תחום ה-Uniformity הוא נושא שבו מסכי פלזמה לרוב מצליחים להגיע לתוצאות נהדרות וגם במסך זה, הגענו ל-93% אחידות, כך שלא תראו עננות או זליגות אור כאן.

בתחום עוצמת התאורה, המסך מגיע ל-200cd/m2, שזה נמוך במונחים של חלק מיצרני המסכים המתחרים (יש כאלה מגיעים ל-600 ואפילו ל-1000 ניטים). כך שהמסך יתאים לחדר חשוך או לפחות כזה שאינו בהיר באופן קיצוני. למי שיש חלונות מאוד מבריקים או תאורה חזקה בסלון בשעות הצפיה, ככל הנראה תהיה בעיה משולבת של בהירות לא מספקת ביחד עם החזרי אור חזקים.

יחס הניגודיות ANSI של הפאנל (אין טעם יותר למדוד קונטרסט אבסלוטי, המספרים שהיצרנים מפריכים חסרי כל משמעות כיום ומשמשים רק בשביל להתחרות "למי יש יותר גבוה") עומד על 3750:1. בעצם לא רבים המסכים שיש להם יחס ניגודיות גבוה מזה ורובם בטכנולוגיית תאורה full led.

כאן ניתן לציין לטובה את יכולות הכיול של המסך, אשר בעזרת ציוד ותוכנה מתאימים מאפשרים כיול אוטומטי לחלוטין. עם זאת, למי שאין את התוכנה או את הציוד המתאימים ורוצים בכ"ז לכייל את המסך, ניתן לעשות זאת רק בשיטת שתי הנקודות הישנה ומעייפת, במקום שיטת 10-11 נקודות שהפכה פופולרית יותר ואשר נוחה ומהירה בהרבה. כמו כן, אין מנגנון Wizard להנחות אותנו כיצד לכייל, או מסכי בדיקה מובנים כפי שיצרנים רבים הוסיפו בשנים האחרונות.

כאן אפשר להוסיף שבמצב תלת מימד, המסך הוסיף אוטומית 34% תאורה מעל למה שהוא נוהג לתת (קרי, יש לו פוטניצאל תאורה גבוה יותר והוא שומר אותו בכדי להאריך את חיי הפאנל). במצב תלת מימד עוצמות הצבעים הכחולים והאדומים עלו ב-12% בעוד שהירוק צנח בכ-5%. הדבר בא בכדי לקזז על הסגלגלות של הפילטרים במשקפיים התלת מימדיים.

תלת מימד

תלת מימד

בשלב זה אני מבקש מכל הקוראים להניח על אפיהם את משקפי תלת המימד שחילקנו לכם בעוד מועד…

זהו? מוכנים? אז נתחיל.

ה-50VT30 ממשיך מסורת כבר דור שלישי של מסכי פלזמה תלת מימדיים אשר מצליחים להעלים כל שריד של cross talk מהתמונה. ככל שנתאמץ פשוט לא ניתן להרגיש שום שריד של cross talk… הסיבה לכך משולבת. תחילה, התופעה יכולה להתרחש בשלב המעבר בין עין לעין – ולכן המשקפיים של פנסוניק מאז ומתמיד החשיכו את עצמם לחלוטין במעבר זה. לכך צריך לשלב את העובדה שלפלזמה לא היה ואין שום תופעת מריחה, אף לא הקלה ביותר. לכן, הדבר גורם לכך שמידע שמיועד לעין אחת לעולם לא יזלוג לעין השניה. הפרמטר האחרון הוא האם המשקפיים מצליחות לחסום אור לחלוטין כאשר הן בשימוש. התשובה היא חיובית.

הסיכום הוא שבתלת מימד בשיטה של פנסוניק, כל עין רואה אך ורק את מה שהיא צריכה לראות, דבר שמאוד מקל על הצפיה הנעימה.

עם זאת, לא הכל מושלם, המשקף התלת מימדי של פנסוניק שינה שוב את עיצובו, והפעם הוא דומה מעט יותר לעיצוב של סוני. העיצוב החדש לא גורע ולא מוסיף (חוץ מזה שהוא מעט קטן יותר) אך עדיין מרגיש כבד ולא נוח על האף, אם כי לאחר כשעה שכחתי ממנו כמעט לחלוטין. לילדים הוא כבר יותר מתאים מהגרסא הקודמת. הוא גם ניתן לטעינה דרך כבל USB ל-mini USB, אם כי צריך לשים לב שהמסך מכבה (אלא אם כן מכוונים זאת אחרת) את החשמל בחיבורי ה-USB כאשר הוא כבוי.

המרה מדו מימד

ה-50VT30 כולל מנגנון המרה אוטומטי מדו מימד לתלת מימד. המרה זו עובדת לא רע אלא שמדי פעם היו לה גם טעויות מצחיקות.

יש אפשרויות רבות והמסך מנסה לזהות את סוג תלת המימד שזמין. ניתן לשנות זאת ידנית.

ההתרשמות שלי ממנגנון ההמרה האוטומטי היא טובה. הטעות המוזרה ביותר היתה בפניה של אחת מהמגישות של "צינור לילה" אשר עגיליה הכחולים משום מה זוהו כמשהו ברקע כך שבעצם הכל היה טבעי למעט העגילים שלה שהיו כחצי מטר מאחורי השיער שלה. סוג של טעות אופטית משונה ומצחיקה. למעט הטעות הזו, הביצועים של מנגנון ההמרה היו מעל הממוצע.

תלת מימד בבלוריי

רביעיית נורות IR בקדמת המסך דואגת להפעיל את המשקפיים. בדומה ליצרנים אחרים, לא חווינו שום בעיות מיוחדות בבדיקה עם איבוד סינכרון, אם כי יתכן שבבתים מרובי מכשירים או נורות ניאון דלוקות הדבר עלול להפריע.

אז התחלנו בסרט המושלם לבדיקות תלת מימד בבלוריי – הלא הוא AVATAR. התמונה היתה לא סתם תלת מימדית, אלא סוחפת. בדקנו שוב שהגדרות נגן הבלוריי נכונות (בהקשר לגודל המסך) ושהמסך לא גורם לתוספת תחושת התלת מימד – אבל לא. זה באמת התמונה – היא תלת מימדית כל כלך שתוך מספר דקות אתם תרגישו את עצמכם נסחפים הישר לתוך העלילה ונמצאים ממש בחדר עם הדמויות!

כאן כבר כיבינו את התלת מימד בכדי שניתן יהיה לראות את חדות התמונה: התמונה חדה כתער.

סצינות הפתיחה של מפלצות נגד חייזרים היתה מעולה כתמיד:

ראש העיר ב "גשם של פלאפל" מעצבן גם בתלת מימד…

תלת מימד במדיה

לפני שנמשיך לפרק המדיה האינטרנטית, ראוי לציין שניתן לנגן תוכן תלת מימד מכל מקור, כולל USB, רשת ואפילו מהאינטרנט. 

לדוגמא, מתחברים לשירות Youtube 3d, ומסמנים שהוידאו הוא Side by side.

במקרה זה, איכות הוידאו די גרועה, שכן המימוש של Youtube במסכי פנסוניק לא הזרים HD, כך שבעצם הוידאו היה באיכות חצי SD…

כמובן שעם תוכן מתאים מ-USB או מזרימדיה, אפשר בקלות לראות באיכות גבוהה בהרבה.

מדיה

מדיה מ-USB ומ-SD

הפעלת המדיה מ-Disk on key או מחיבור SD קל ביותר דרך מנגנון Viera tools. לחיצה קלה מאפשרת בחירה בין מוזיקה, תמונות, וידאו ועוד.

התוכן נמצא על גבי הדיסק און קי (במקרה הזה ניתן לראות את שמו בחלק התחתון של המסך). טיפה מבלבל כאשר יש שני דיסק-און-קי שמחוברים במקביל למכשיר.

כמובן שהכל פועל, כולל MKV ויש אפילו אפשרות לתרגום. אך אליה וקוץ בה. עברית? נאדה. טורקית, רוסית וסינית דווקא הולכים לא רע.

כאמור, יש Trick play מלא, כולל מעבר קדימה או קפיצה למקום מסויים. אפילו קפיצה לפרקים עבד לי לפרקים.

מוזיקה ותמונות עובדות גם הם ללא כל בעיה.

מדיה מהרשת הביתית

כמו כולם, גם פנסוניק הוסיפו יכולות הזרמת תוכן מהרשת הביתית. אלא שבניגוד ליצרנים רבים אחרים, הם לא דורשים שהתוכנה שבשרת תהיה שלהם. משמעות הדבר היא שלראשונה מזה זמן מה, כל (אבל כל) התכנים שנמצאים על ה-NAS של חדר הבדיקות פעלו כשורה. כך גם עם תכנים שהגיעו ממחשבים ושרתים אחרים. מן הסתם קצב הנתונים מעט מוגבל, אך בהחלט יספיק לכם במידה ואינכם מעוניינים במזרימדיה. נייס!

ב-DLNA המסך כבר הפסיק לתמוך בתרגום, אך ה-Trick play המשיך לעבוד ללא רבב. כמובן שניתן לעשות המרה לתלת מימד מדומה או SBS.

DLNA push

אחת התכונות השנויות במחלוקת עבור DLNA, בעיקר בגלל אי תאימותה למכשירים רבים, היא היכולת לדחוף תוכן ממכשיר אחד למכשיר אחר ולא רק למשוך. ניסינו תכונה זו עם Windows media של מיקרוסופט, שהיא הפופולרית ביותר בתחום הזה. איך להגיד? תוכנה גרועה. אבל ממש.

דווקא תוכנה של סמסונג שמסופקת בחינם עם המחשבים שלה עושה את העבודה לא רע בכלל.

אבל דווקא ה-iPhone עבד לא רע תוך שימוש בתוכנה  iMedia share. צריך היה להמתין בסבלנות שהתוכנה תמיר את הקובץ לפורמט שהמסך יבין ואז היא הזרימה את זה למסך. קשה לומר שזה חלק כמו air play וזה עצר וגמגם לא פעם, אבל זה עבד וסביר להניח שכאשר כל המנגנונים הללו ישופרו זה אפילו יהיה חלק יותר. היעד? להגיע לרמת השלמות של air play, ויש עוד כברת דרך לעבור עד שנגיע לשם.

אפליקציות

כמו כל מסך מהדורות האחרונים, גם ה-50VT30 צריך להגיע עם מגוון אפליקציות וחנות אפליקציות משלו. Viera connect marke:

המבנה של האפליקציות הוא כבית עם שלוש קומות כאשר בכל קומה ניתן להציב מספר אפליקציות… זו גישה באמת טיפה מרעננת, אך קשה לומר שהיא אינטואיטיבית יותר מאשר גריד של אייקונים ומעבר בינהם.

המימוש של ממשק YouTube מוצלח במיוחד, כאשר מאוד קל למצוא תוכן דרכו.

יש שני ממשקי הקלדה, שיטה "סלולרית" עם לחיצה עם כפתורי המספרים. תוך כדי הקלדה, המערכת מציגה קטעי וידאו אפשריים שהם רלוונטים ולרוב מספקים את הסחורה.

כמובן שמקלדת עברית אינה קיימת, אך די מדהים לראות כמה מקלדות כן נתמכות!

השיטה השניה להקלדה כוללת ניווט דרך ממשק אלטרנטיבי ונוח בהרבה.

בזריזות ניתן למצוא תכנים נכונים

אפליקציה נוספת היא זו של Ustream שמאפשרת צפיה בתכנים חיים או מוקלטים – Ustream בשנה האחרונה הצליחה לכבוש לא מעט משתמשים עם שדרים כמו צ'ארלי שין (שני גברים וחצי), כריס פריליו (לשעבר TechTV) ואדם קורולה (the man show).

קל מאוד להוסיף אפליקציות מה-Viera connect market למסך הראשי. מחפשים, מוצאים ואתם שם.

דוגמא לאפליקציה שימושית היא Daily Motion שכוללת לא מעט קטעי וידאו חביבים שנערכו על ידי צוות שמחפש אותם באינטרנט ומנסה לתת תכנים מעניינים ולא רק דורש מאיתנו לחפש את התוכן.

מרבית התוכן מצחיק או מטריד, כגון הילד שהתעצבן על אח שלו שמציק לו והכניס לו אייפד בראש, או קבוצת הגברים האסייתיים שרוקדים כמו בנות 12 בשיר בנות אופייני…

יש כמובן לא מעט משחקים בסיסיים ופשוטים למדי

בתחום האפליקציות הטקסט והגרפיקה יש למשל אפליקציות כגון פייסבוק וטויטר (נטולי עברית, כמובן).

יש כותרות חדשות הישר מה-Associated press

דיווחי מזג אוויר בינלאומיים מ- AccuWeather.com

בתחום המוזיקה יש מימוש מעולה של ShoutCast, רשת המוזיקה מבוססת ה-MP3 שכוללת אלפי תחנות רדיו לרוב בין 64-192Kbps.

האזנו לערוץ בקצב 192Kbps אשר לא גמגם ולא עשה כל בעיות למרות שאנחנו היינו המאזינים ה-663 של התחנה במקביל.

לאחר כמה דקות מתחיל לפעול Screen saver מובנה אשר מסובב את התמונה של האפליקציה עד שלוחצים על כפתור כלשהו. הדבר מונע צריבה.

 

סיכום

פנסוניק התקדמה יפה עם ה-50VT30. הדגש הפעם היה על העיצוב ועל החיבוריות של המסך. בתחום התלת מימד והדו מימד לא נראה שיפור משמעותי למעט שינויים קטנים בנושא הכיול. בתחום התלת מימד, המסך עומד כיום כמנצח וכמסך יחיד שבעצם לא כולל Cross talk כלל.

איכות הדו מימד מעולה, וגם היא מתחרה בכבוד במרבית המסכים שקיימים בשוק היום.

החוסר העיקרי של המסך הוא בכל נושא הלוקליזציה – החל מתכנים שמותאמים לישראל וכלה בעברית.

ציונים

 • איכות בנייה: 9.5
 • עיצוב: 9.5
 • HDTV איכות תמונה: 9
 • SDTV איכות תמונה: 8.5 (jaggies)
 • תלת מימד: 9.5
 • שלט: 8
 • יכולות כיול: 8.5 (יש מצב 2 נקודות בלבד, אך תמיכה מלאה ב-ISF ccc והמסך מגיע כמעט מכוייל הישר מהקופסא)
 • יחסי מסך: 9 (כולל יכולות מלאות לשליטה גם במצב 1080i)
 • חיבורים: 8.5 (היה נחמד אם היו מאפשרים חיבור SCART או SVIDEO)
 • ממשק: 8.5 (גרפיקה יפה ונוחה).
 • פונקציות נוספות: 9.5 (מדיה, חיבוריות USB, המרת תלת מימד של כל תוכן)
 • שירותי רשת: 9.5 (סקייפ, פייסבוק, טוויטר, יוטיוב, משחקים, DLNA)
 • שירותי תוכן: 8 (חסר שירותי תוכן איכותיים)
 • עברית: אין

תמיכה בפורמטים

 • חיבוריות HTPC: מצויין
 • תמיכה בהיי דפינישן של יס – yes HD: כן
 • תמיכה ב-HDMI 1.4: כן
 • תלת מימד 3D: כן
 • המרה אוטומטית 2D ל-3D: כן (מצויינת !)
 • תמיכה ב-DTT: לא
 • תמיכה ביחסי מסך ב-1080i:כן

מחיר מומלץ לצרכן: 17,990 ש"ח כולל חמש שנות אחריות

תודה לחברת יורוקום, יבואנית Panasonic בישראל, על השאלת המסך לצורך הבדיקה

לדיון בנושא: מסך פלזמה פנסוניק Panasonic 50VT30 תלת מימדי


7:00
  /  
28.9.2011
  
מאת: עפר לאור

1