Xbox 360: המהפכה החלה עם התקן ה- x360key, ניתן לשחק בגיבויים החוקיים שלכם!

עדכוני הקושחה האחרונים לקונסולת ה- Xbox חסמו מהמשתמשים את היכולת להריץ גיבויים של המשחקים שלהם. בעזרת תוסף שיצא לאחרונה, המגבלה ...

13:00
  /  
21.09.2011
  
מאת: שלומי אסף

Xbox 360: המהפכה החלה עם התקן ה- x360key
ניתן לשחק בגיבויים החוקיים שלכם!

ראשית נתחיל בסקירה זריזה של מה שהתרחש בזמן האחרון:
משתמשי האקסבוקס חווים לאחרונה מבול של עדכונים מצד חברת מיקרוסופט אשר מכילים עדכוני אבטחה רבים לצד שינויים מהותיים במבנה הדיסקים.

שני שינויים משמעותיים שנכנסו לאחרונה הם ה-AP2.5 (ויורשו AP2.6), אלגוריתם לבדיקת פירטיות אשר בודק באופן שרירותי (בהכנסת דיסק ובאמצע משחק) האם הדיסק שבכונן הוא מקורי או פירטי (צרוב).

השינוי השני הוא המעבר לפורמט דיסקים חדש בשם XGD3 או בשמו המלא XBOX GAME DISC 3, כפי שמשתמע גרסא מספר 3 של דיסק משחקים לאקסבוקס וזה מתייחס בעיקר להגנות חדשות שנוספו ולמבנה הפיזי, בעיקר מבחינת נפח אחסון, של הדיסק. כעת דיסקים מגיעים בנפח של 7.8GB במקום 6.8GB שהגיעו עד כה.

עדכונים אלו הוטמעו במערכת לאחר עדכון גרסאת מערכת ההפעלה 2.0.13599.0 שהיווה עדכון משמעותי ביותר.  בעדכון זה בעצם בוצע עדכון לקושחת כונן ה-DVD של האקסבוקס, עדכון הקושחה בעצם איפס את כל הכוננים כך שהם הפכו לכוננים בעלי קושחת יצרן מה שגרם לכך שלא ניתן היה להפעיל משחקים מגובים.

מעבר להשלכות הכלכליות על החנויות שמספקות שרותי MODDING לאקסבוקס, נוצר מצב חדש – מיקרוסופט שינתה פאזה והחלה להלחם בתופעת המשחקים המגובים באופן חריף מבעבר. את השינוי הזה ראינו בהדרגה החל מגלי ה-באן המפורסמים, לאחר מכן חסימת פיצ'רים מסויימים באקסבוקס כאשר המכשיר נתגלה כפרוץ (חסימת היכולת לשחק מהכונן הקשיח למשל) ועד השלב הנוכחי – מהפך באלגוריתם ההגנות של המכשיר.

אם לא דיי בכך, הכוננים החדשים שהגיעו לאחר העדכון המשמעותי (2.0.13599.0) בעצם היו חסומים לכתיבה מה שלא אפשר לעדכן אותם כך שיוכלו לקרוא משחקים מגובים ולכן היה צורך במציאת פתרונות אחרים שהם או יקרים או זולים אבל מאוד מסוכנים.

המצב נראה כרגע ברור אך במהלך כל התקופה שרר בלבול רב בכל סצנת האקסבוקס וההמתנה לפתרונות הייתה ארוכה ומייגעת.

כרגע המצב הוא שישנו פתרון המאפשר כתיבה לכונן וישנו עדכון קושחה המאפשר לשחק במשחקים מגובים אך עם מגבלות מסוימות – לא ניתן, בשלב זה, לשחק במשחקים מגובים המגיעים בפורמט החדש XGD3 ועדיין קיים אי וודאות האם הפורמט החדש יצרוך מדיה חדשה (כנראה שכן) ואם נצטרך לרכוש גם צורבים חדשים שיתמכו בו. הדברים כמובן יתבררו בעתיד…

אבל, יש אופטימיות – מוצר חדש בשוק בשם xk3y או בשמו המלא x360Key, מתיימר לפטור אותנו מכל נושא השימוש במדיות חד פעמיות, או בקיצור – לא צריך לצרוב יותר.

אז מה בגדול הוא עושה? מאפשר לשחק משחקים דרך כונן קשיח ללא צורך בדיסק המקורי/מגובה בתוך כונן ה-DVD.

איך זה עובד?
למכשיר 2 יחידות.
יחידה 1 מתחברת ללוח האם במקום כונן ה-DVD ובצידה השני מתחבר אליה כונן ה-DVD.
בעצם היא משמשת כ-גשר בין הכונן ללוח האם כאשר לוח האם חושב שכונן ה-DVD מחובר אליו בכל עת.
ליחידה זו אנו מעלים את הקושחה המקורית של הכונן והיא דואגת לכל השאר.
ביחידה זו מותקנת מערכת לינוקס מותאמת אישית על כרטיס SD ובעצם מפעילה תוכנת הדמיה (EMULATOR) של כונן DVD למערכת ה-XBOX.

יחידה 2 מתחברת ב-USB לאקסבוקס והיא משמשת כשלט, ליחידה יש כפתורי שליטה, מסך OLED וכניסת USB לחיבור כונן קשיח המכיל משחקים במעטפת ISO. השליטה מתבצעת באמצעות הכפתורים ובעתיד הקרוב באמצעות מרכז שליטה מבוסס WEB (נדרש חיבור לרשת הביתית)

בתצורה זו המכשיר מבטיח כי הוא יוכל לדמות בשבילנו את הכונן כשנרצה לשחק בגיבויים וכאשר נרצה להשתמש בכונן המקורי לא תהיה בעיה, פשוט נעביר את המכשיר למצב Passthrough.

המכשיר כמובן כולל אפשרות לעדכוני קושחה תמידיים הן למערכת הלינוקס ואין לתוכנת הדמיה.

לא נדרשת פריצה של קושחת הכונן אך כן נדרש לבצע קריאה של הקושחה המקורית של הכונן (FW DUMP) והעלתה למכשיר ולכן בהגדרה שימוש במכשיר החדש מבטל את האחריות של האקסבוקס היות ואנו נדרשים לפתוח אותו.

באתר החברה אף מבטיחים כי בקרוב תתווסף תמיכה במעטפות ISO דרך שיתוף SMB או NFS (באמצעות דונגל אלחוטי) – החיים מעולם לא היו קלים יותר!

מדיווחים שונים ברשת שמעתי כי אנשים הצליחו לשחק משחקים שהגיעו בפורמט XGD3, הומרו לISO והופעלו מכונן קשיח באמצעות המכשיר.

עלות המכשיר היא כ-400 ש"ח בערך (ללא עלות שילוח). מיותר לציין שבטווח הארוך מדובר בחסכון. אם נניח עלות דיסק לגיבוי משחק היא 5 ש"ח תוך כ-80 משחקים ההשקעה הוחזרה וזה מבלי לחשב את עלות הצורב ואת המחיר הגבוהה שאליו צפוי להגיע מחיר דיסק בפורמט החדש, לפחות בשנה הראשונה.

מעניין לראות כיצד מקרוסופט תתמודד עם המוצר החדש וכיצד מלחמות החתול והעכבר האלו יסתיימו, אם בכלל…

הערה: אין בשרשור זה לעודד כל שימוש בתכנים פירטיים שהושגו בצורה לא חוקית ומובהר בזאת כי שימוש כזה אינו חוקי ומהווה עברה. מטרת השרשור לספק מידע על אפשרויות העומדות בפני המשתמש אשר לו עותקים חוקיים בלבד של כותרים וברצונו לגבותם. 

לדיון בנושא: Xbox 360: המהפכה החלה עם התקן ה- x360key, ניתן לשחק בגיבויים החוקיים שלכם!


13:00
  /  
21.9.2011
  
מאת: שלומי אסף

1