LG Optimus Black – זריז, אמין ולא יקר

לפני כשבועיים, השיקה רשת סלקום השיקה את הסמארטפון Optimus Black LG. המכשיר נוח לאחיזה ונראה מרשים, האם הביצועים שלו מרשימים ...

10:00
  /  
20.09.2011
  
מאת: צבי וורובל

ה- Optimus Black (דגםP970 ) הגיע אומנם לישראל באיחור של כשלושה חודשים אך תמיד עדיף קיומו של שחקן נוסף בשוק הסלולארי על מנת להגדיל את מבחר המכשירים אצל הספקיות הסלולאריות.
מבנה ה – Optimus Black הינו אלגנטי ומעוצב בקווים נקיים, דק וקל משקל ומגיע בצבע שחור מבריק. למכשיר מסך מגע LCD Multi Touch, בעל בהירות גבוהה (700nit) בטכנולוגיית NOVA, המאפשר תפעול מלא של המכשיר וחווית צפייה חדה וברורה גם באור השמש של ארצנו. חשוב לציין כי בזוויות מסוימות, בעיקר בזמן צילום, הצפייה במסך די דומה לצפייה במסכים אחרים, אך עדיין איכות המסך טובה באור השמש ועולה על שאר המכשירים.

סרט פרסום של ה- Optimus Black  (מאת LG)

על המכשיר

מערכת ההפעלה
המכשיר פועל על בסיס מערכת הפעלה אנדרואיד בגרסת 2.2. הסיבה לכך, בדומה לשאר החברות, נעוצה בעובדה שלוקח זמן עד שהטלפון עובר את הבדיקות של החברה הסלולארית ושל מעבדת LG ישראל, הכוללות גם את בדיקת התאימות לשפה העברית.
לא מצאתי בעיות עם התמיכה בשפה העברית – הטקסט בהודעות מוצמד לימין.
רק בעריכת מסמכים ביישום "documents to go" נמצא כי הטקסט אינו מיושר לימין.

חיפוש אחר אנשי הקשר ניתן לבצע גם בשפה העברית, אך החייגן המובנה אינו תומך בעברית, כאשר אתה לוחץ על "טלפון" כדי לחייג מספר, ביומן השיחות ניתן לחפש רק לפי מספר טלפון או בשפה האנגלית , ויש להתקין חייגן כדוגמת ה- "Dialer one".

מקלדת וירטואלית מסוג QWERTY
המקלדת הוירטואלית מלאה ונוחה, אף כוללת איקונים ריגשונים, לשימוש הן במצב אנכי והן במצב אופקי.

חשוב לזכור כי עיקר תכליתו של מכשיר זה הוא לשמש כטלפון סלולארי ברשת דור  3.5G. איכות שמע השיחה במכשיר ה- Black טובה מאוד.

קישוריות וחיישנים
הסמארטפון Optimus Black הוא הראשון בעולם עם יכולת העברת קבצים בטכנולוגיה חדשה בשם Wi-Fi Direct, המהירה פי 20 מטכנולוגיית Bluetooth 2.1, הקיימת ברוב המכשירים.
מכוון שזו שיטת תקשורת חדישה, כרגע תכונה זו רלוונטית לחברה עיסקית שרכשה מספר מכשירים ובאמצעות טכנולוגיה זו העובדים יכולים להעביר מידע ביניהם בצורה מהירה.

כמו כן כולל המכשיר טכנולוגיית תנועה Gesture UI, עם 9 חיישנים ייחודיים, המאפשרים למשתמש, שליטה ותפעול נוח ומהיר של המכשיר, הודות לממשק משופר LG UI 2.0.
טכנולוגיית Gesture UI המאפשרת שליטה ותפעול המכשיר ביד אחת.

דהיינו, ניתן לבצע פעולות שונות על ידי מקש ה-"G" והטיית המכשיר. בין הפעולות שניתן לבצע – גלילת עמודים, מעבר בין קטעי מוסיקה, קבלת שיחה וסיומה, מעבר למצלמה ועוד. 

סרט המדגים את השימוש של מקש ה-G (מאת LG)

בנוסף, המכשיר תומך בקישוריות DLNA, Bluetooth ,A-GPS סטריאופוני ו- Wi-Fi.
מקלט ה- GPS המובנה  מזהה את הלווינים באופן מהיר, כיום ניתן לנווט עם יישום WAZE ואולי יבוא היום ונוכל לנווט גם עם IGO לישראל בגרסת אנדרואיד.
בנוסף לניווט, רכיב ה- GPS משמש גם לתיוג התמונות שצולמו במצלמה וגם לדווח את מיקומנו ביישומים החברתיים השונים המובנים – פייסבוק וטוויטר.
כמובן שהמכשיר יכול לשמש לניווט גם בעזרת האפליקציה נוויגטור של רשת סלקום

כמו כן, המכשיר יכול לשמש כראוטר וניתן לשתף את חיבור ה- Wi-Fi עם עד חמישה התקנים נוספים.

גלישה באינטרנט, הן בדור 3 והן ברשת אלחוטית טעינת דפי האינטרנט והגלישה באמצעות הדפדפן המובנה מהירה מאוד.

מבט מסביב למכשיר
כאמור, מבנה ה- Optimus Black הינו אלגנטי ומעוצב בקווים נקיים, דק וקל ומגיע בצבע שחור מבריק. אומנם המכסה האחורי עשוי פלסטיק אך בסך הכל התחושה של המכשיר בכף היד נוחה מאוד.

המכשיר הינו בעל מסך מגע LCD גדול של 4 אינץ' בטכנולוגיית  NOVA ברזולוציה של 400 על 800 פיקסלים. להבדיל מהמכשירים החדשים, למכשיר זה זיכרון RAM של 512MB ומעבד  OMAP3630 של GHz 1, אך הוא עושה את עבודתו נאמנה ולא נתקלתי בשום בעיה או האטה בביצועי המכשיר.

משקל המכשיר  109 גרם, וכפי שציינתי קודם לכן הוא דק במיוחד, בעובי של 6 מ"מ, בחלקו הצר, ועד 9.2 מ"מ, בחלקו העבה.
מידות המכשיר – אורך: 122 מ"מ, רוחב: 64 מ"מ, עובי: 9.2 מ"מ

מולטימדיה
המצלמה האחורית בעלת חיישן של 5 מגה-פיקסל עם פלאש LED, צילום וידאו באיכות HD (720p), מייצב תמונה ותיוג גיאוגרפי.
איכות הוידיאו והתמונות שצולמו טובה יחסית לעומת מצלמות באיכות דומה בשאר הסמארטפונים. פרט מעניין הוא כי איכות התמונה ניראת טובה יותר בעת צפיה במסך ה-NOVA של הסמארטפון מאשר במסך מחשב. איכות הצילום מספקת למי שמשתמש במצלמת הסמארטפון לצילומים מזדמנים או לצילום תמונות להעלאה ברשתות החברתיות.
המצלמה הקדמית באיכות של 2 מגה-פיקסל ומאפשרת שיחות וידאו באיכות גבוהה. זהו הסמארטפון הראשון בעולם עם מצלמה קדמית באיכות שכזו.
נגן המוסיקה תומך בקבצי MP3, AAC, WAV עם דולבי מובייל לאיכות שמע סטריאופונית גבוהה.
נגן הוידיאו תומך בקבצי MP4, Divx
למכשיר רדיו FM  עם תכונת ה-RDS

החומרה
חלק קדמי
רמקול – בקצה מרכז המסך
חיישן קרבה.
מצלמה קדמית באיכות של 2 מגה-פיקסל לשיחות וידאו.
מסך מגע. כמו בכל מכשיר מגע, המסך רגיש לכתמים ולכלוך לכן מומלץ להתקין מגן מסך.
בתחתית המסך ארבעה מקשי מגע להפעלה, מימין לשמאל, מקש תפריטים, מקש הבית, מקש חזור ומקש חיפוש. כאשר המסך דולק, המקשים האלו מוארים בצבע לבן ובעת לחיצה על אחד מהם הוא מואר בצבע כחול.
לחיצה ארוכה על מקש הבית, מאפשר צפייה ב-8 היישומים האחרונים שהופעלו.

חלק אחורי
בחלק העליון נמצאת מצלמה אחורית בעלת חיישן של 5 מגה-פיקסל עם פלאש LED.
בחלק התחתון נמצא רמקול חיצוני (לא סטריאופוני). בשיות טלפון משמש כספיקר ואיכות הקול טובה, בשמיעת מוסיקה הוא בסדר על אף שאינו סטריאופוני. 

צד שמאל
כפתור עוצמת השמע.
כפתור ה- G. יש להגדיר במסך הגדרות אילו פעולות יתבצעו על ידי לחיצה של כפתור זה ביחד עם הטיית או ניעור המכשיר. (ראה אפשרויות בהמשך)

חלק עליון
מקש כיבוי והדלקה / נעילה
מחבר USB micro לטעינה וסנכרון – עם כיסוי הזזה להגנה.
מחבר יציאת 3.5 מ"מ לאוזניות
מיקרופון לביטול רעשים

חלק תחתון
בחלק התחתון נמצאת המגרעת לפתיחת המכסה האחורי. בנפילת הטלפון המכסה לא נפתח.
בתןך המגרעת (מובנה במסגרת המכשיר) נמצא המיקרופון לניהול שיחות והקלטות

סוללה
למכשיר סוללה נשלפת ונטענת של 1500 mAh, המספיקה לקצת יותר מיום עבודה. בשימוש הנסיוני שעשיתי במכשיר, לשם בחינתו, קישוריות ה-  Wi-Fi  וה- Bluetooth היו במצב פתוח כל הזמן.
בכל מקרה, מומלץ להטעין את המכשיר במשך הלילה.
כמו כל חברה שרוצה לעודד את נושא השמירה על סביבה ירוקה, תופיע בגמר הטעינה הודעה על מסך המכשיר, המורה לנתק את המכשיר והמטען על מנת לחסוך בחשמל.

באמצעות גלילת מסך הבית כלפי מעלה, יופיע מסך ההודעות המאפשר לשלוט, בין היתר, על רכיבי הקישוריות, Wi-Fi, Bluetooth, GPS ותקשורת נתונים ועל ידי לחיצה עליהם ניתן לכבותם באופן מהיר, כשהם אינם בשימוש ולחסוך בסוללה.

זמן דיבור: מעל 250 דקות (לפי מפרט יצרן)
זמן המתנה: מעל 350 שעות (לפי מפרט יצרן)

שירותי דואר, משרד
המכשיר תומך בסנכרון מלא לדואר ארגוני וגם פרטי POP3.
במכשיר מובנה יישום "documents to go", המאפשר קריאה ועריכת מסמכי word, excel ו- powerpoint. כפי שציינתי קודם,  רק בעת העריכה "בלבד" אין הצמדה של הכיתוב לימין עקב מגבלות היישום. בפתיחת מסמך שנכתב ביישום אופיס במחשב אין בעיה עם העברית.

טיפים תפעוליים מהממשק של LG UI 2.0

 • כאשר המכשיר נעול ומקבלים הודעה\מייל\שיחה שלא נענתה\הודעה קולית, אין צורך לפתוח את המכשיר מנעילתו אלא רק לגרור את הריבוע שעל גבי המסך לתחתית המסך וההודעה\מייל יפתחו ישירות מיידית.
 • בחלון ההתראות ישנה אפשרות ללחיצה ארוכה (לא קיים באף מכשיר) בכדי להגיע להגדרות הייעודיות.
 • ניתן לערוך עד 10 קטגוריות בתפריט היישומים (המכשיר היחידי בו מגיעה האפשרות מובנית במכשיר) ואף לשנות את הפריסה (קטגוריה, אופקית, רשימה).
 • ניתן להחליףשלושה מתוך ארבעת האייקונים שבתחתית המסך על ידי לחיצה ארוכה על אייקון מתפריט היישומים והצבתו במקום האייקון הנבחר.
 • כאשר מאזינים למוסיקה (בזמן הליכה, למשל…) אין צורך לפתוח את המכשיר בכדי להחליף שירים או להפסיק את המוסיקה, בזמן ניגון השיר על גבי מסך הנעילה בחלק העליון תופיע אפשרות לשליטה על הנגן.
 • כאשר המכשיר נעול בזמן שמיעת מוסיקה, ניתן לשלוט בעוצמת השמע מבלי לפתוח את נעילת המכשיר.
 • הזזת הסמן, בעת כתיבת הודעהאפשרית על ידי נקישות בצידי המכשיר.
 • בזמן צפייה באתר אינטרנט (לא יישום) ניתן לבצע זום עם מקש הG-על ידי לחיצה קצרה, בלחיצה קבועה ניתן לגלול את דף האינטרנט כלפי מעלה, מטה ולצדדים.
 • ניתן להעביר שירים ותמונות באמצעות נקישותעל צידי המכשיר.
 • לביצוע Print Screen יש ללחוץ על מקש כיבוי מסך ומקש הבית בו זמנית.

תוכנת LG PC suite למחשב
ניתן לסנכרן את הטלפון עם המחשב באמצעות כבל USB בלבד, יש להתקין את תוכנת LG PC suite במחשב. תוכנה זו מובנית בזיכרון הפנימי של הסמארטפון.
פונקציות עיקריות של ה-: LG PC suite
– יצירה, עריכת ומחיקה של נתוני הטלפון
– סנכרון נתונים ממחשב או טלפון (אנשי קשר, לוח שנה, מסרונים, סימניות, יומן שיחות, תזכורות)
– העברת קבצי מולטימדיה (תמונות, סרטוני וידיאו, מוסיקה) על ידי גרירה בין המחשב לטלפון
– שימוש בטלפון כמודם

תוכנת LG On-Screen Phone
תוכנה נוספת המובנית בזיכרון הפנימי של הסמארטפון מאפשרת שליטה על כל הפונקציות של הסמארטפון דרך המחשב. לדוגמת גלילת מסכים, הפעלת נגן המוסיקה, הפעלת המצלמה, צפייה בתמונות ועוד.
מכוון שתכונה זו עובדת גם ב- bluetooth ניתן לעשות עימה מספר פעולות פונקציונליות נוספות, למשל ניתן לענות לאמייל או למסרון (SMS) באמצעות מקלדת המחשב, לשלוט על נגן המוסיקה וגם על שאר היישומים הנוספים ואפילו גם על כל המקשים.

יתרונות

 • המסך בעל בהירות גבוהה, המאפשר תפעול מלא של המכשיר גם כשנמצאים באור השמש
 • עיצוב עם מבנה דק, קטן וקל
 • חיישן G
 • מצלמה קידמית 2 מגה-פיקסל
 • מחיר

חסרונות

 • מחבר הטעינה הנמצא בחלק העליון של המכשיר – מפריע בעיקר בזמן טעינה ברכב
 • הגיע באיחור לארץ 
 • רמקול חיצוני – אינו סטריאופוני
 • אין יציאת HDMI

מה בערכה:

 • טלפון
 • סוללה
 • מטען
 • דיבורית אישית
 • כבל DATA
 • חוברות תפעול
 • מטען שקע מצת
 • כרטיס זכרון microSD בנפח 2GB

סיכום

נכון שכח העיבוד של מכשיר זה אינו כמו של הסמארטפונים החדשים, אך בשורה התחתונה, המכשיר זריז, אמין ויכול לשמש הן כלי עזר לעבודה של אנשי עסקים, הזקוקים לניידות מתמדת והן לשימושו של הצרכן הפרטי הרוצה סמארטפון לא יקר אך עם רוב התכונות של מתחריו.
לדעתי ב- LG ישראל צריכים להזדרז ולשדרג את המכשיר לגרסת אנדרואיד 2.3, אם הם רוצים להמשיך להיות שחקן נחשב בשוק הסמארטפונים הצפוף בארצנו. נכון לכתיבה סקירה זו, צפוי עדכון מערכת ההפעלה בנובמבר שנה זו.
מומלץ למי שאין עדיין סמארטפון ורוצה להתנסות בחוויה מבלי להשקיע כסף רב ועדיין לקבל תמורה לכספו.
 
מחירו של המכשיר לרוכשים באתר סלקום – 75.50 ש"ח עם החזר מלא למדברים מעל 249 ש"ח (75.50*36=2718 ₪)
מחירו של המכשיר לאנשי עסקים הרוכשים באתר סלקום מחירו 67 ₪, עם החזר מלא למדברים מעל 199 ש"ח (67*36=2412 ₪)

תודה לחברת ברימאג תקשורת, יבואנית LG Mobile בישראל על השאלת המכשיר לסקירה

לדיון בנושא: LG Optimus Black – זריז, אמין ולא יקר


10:00
  /  
20.09.2011
  
מאת: צבי וורובל