מוטורולה אטריקס – יחליף את הסטרימר?

מוטרולה משווקת את האטריקס כמכשיר מולטימדיה. ניסינו לראות אם הוא יכול להחליף את הסטרימר שלנו בבית

7:30
  /  
18.09.2011
  
מאת: אלי חבוש

חברת מוטורולה, לפני שנרכשה על ידי הענקית גוגל, הכריזה בתחילת השנה, ינואר 2011, על מכשיר המוטורולה אטריקס – מכשיר רובוטריקי, מודו סטייל, שיודע להיות מחשב נייח, מחשב נייד, סטרימר וטלפון סלולרי והכל בעזרת תחת עגינה אליה מחברים את המכשיר המהווה את המרכז/המוח בכל הקונסטרוקציה הזו.

האטריקס שהוצג בתחילת השנה היה המכשיר החזק ביותר שהוצג עד כה והראשון שהוצג עם מעבד כפול ליבה. עד היום מוטורולה מנסה לשווק אותו כמכשיר החזק ביותר בשוק, למרות שהיום זה כבר פחות נכון.

מלבד הנתונים הטכניים שלו מתחת למכסה המנוע, הפתיעה החברה בחדשנות שהביאה והרב שימושיות שיש למכשיר עם שילוב הלפדוק ותחנת העגינה אומרים במוטורולה שלא תצטרכו עוד מחשב נייד או סטרימר בית. האמנם?

את האטריקס אתם ככל הנראה לא תקנו רק בזכות היותו מכשיר אנדרויד סלולרי. מוטורולה אמנם עשתה עבודה די טובה במבנה של המכשיר בשילוב מערכת האנדרויד בו, כולל מערכת ה BLUR, אבל סביר להניח שנמשכתם מראש למכשיר בשל היותו מכשיר בעל ריבוי פונקציונאליות – מחשב נייד, נייח ומרכז מולטימדיה. לכן, החלטנו להתרכז בביקורת על הערך המוסף שהמכשיר מביא למשתמש. בביקורת הזו נתמקד באטריקס כמרכז מולטימדיה.

האטריקס כסטרימר

מוטורולה משווקת את המכשיר בין השאר כסטרימר מזרים מדיה. סטרימר זהו מכשיר שמנגן את קבצי המדיה שלנו על גבי המסך בין אם אלו סרטים, תמונות ומוסיקה. פרסומות רבות מציגות את האטריקס כסטרימר האולטימטיבי – פשוט להגיע הביתה, לזרוק את המכשיר על תחנת העגינה המחוברת המסך ולשבת בנוחות לצפות בסרט.

ואכן, גילינו שזה באמת כך, אלא שעל הדרך תצטרכו להתפשר המון בפורמט הסרטים שיהיו מוצגים על גבי המסך, בכתוביות, בשמע, בשלט ובמסך המלא.

תחנת העגינה:

תחנת העגינה מחוברת למסך בכבל HDMI שמסופק בערכה. מלבד חיבור זה קיימים בחלקה האחורי של התחנה כבל מתח, יציאת אודיו סטראופונית ושלוש כניסות USB.

זה נכנס בתוך זה

 

תחנת העגינה – מבט מאחור – כניסות ויציאות

כשנניח את האטריקס על גבי תחנת העגינה, יקפוץ לנו חלון שישאל אותנו מה ברצוננו לבצע – שעון יישומון, WEBtop או מולטימדיה.
שעון היישומון הופך את המכשיר לשעון שמונח לצד השידה במידה והחלטתם להניח את העמדה בשידה לצידכם. המסך יעומעם באופן שרק אם החדר חשוך ממש תוכלו לצפות בשעון ויתן לכם אופתציה של שעון מעורר לצד המיטה. נחמד ונוח.

WEBtop – מצב אנדרויד – המכשיר יציג את מכשיר האנדרויד שלכם על גבי המסך הגדול. נגע בכך בהמשך.

מצב מולטימדיה – המכשיר ייכנס לממשק מולטימדיה במסך מלא.


האטריקס בתחנת העגינה

השלט:

מטרת השלט היא לשלוט על המכשיר כשהוא נמצא במצב מולטימדיה. הוא יוכל לשלוט על המכשיר גם במצב ממשק אנדרויד, בל בצורה מוגבלת מעט.

על השלט קיימים כפתורי ניווט (ארבעה כיוונים ולחצן אישור), כפתור בית, אחורה וכפתור אפשרויות נוספות המתאימים לכפתורי האנדרויד המוכרים, כפתורי שליטה על המדיה (הרצה קדימה ואחורה, הפעל והשהה. כפתורים אלו פועלים רק במצב מולטימדיה), כפתורי שליטה על הווליום והשקתה וכפתור שנמצא בחלקו העליון השמאלי של השלט שתפקידו להעביר בין מצב ממשק מולטימדיה לממשק האנדרויד.

השלט

את החוויה עם האטריקס יש לחלק לשניים – שימוש בממשק המולטימדיה המובנה של המכשיר ושימוש בנגן סרטים חיצוני על גבי האנדרויד. לכל אחד מהם יש חסרונות ויתרונות כשהאחד משלים את השני.

ממשק המולטימדיה המובנה:

זה בעצם לב ליבה של מערכת המולטימדיה. כאן בדיוק התכוונה מוטורולה שתישארו לצפיית המולטימדיה שלכם. מדובר בממשק פשוט למדי (גם חיסרון וגם יתרון) שקל מאוד להתמצא בו. הממשק, דווקא בפשטותו וסגנונו, משך אותי – התפריטים גדולים, נוחים, מגיבים יפה לתנועה של השלט וחשוב לא פחות – בעברית מלאה!

כך נראה מסך האטריקס בממשק מולטימדיה. מתפקד כשלט לכל דבר

 

נוכל למצוא כאן קטיגוריית צפייה בתמונות, האזנה למוסיקה או צפייה בסרט. מלבד שלוש אלה יש לחצן "התחל" שהשם שלו קצת מבלבל משום שהוא מוציא אותנו מתפריט המולטימדיה ומכניס אותנו למצב WEBTOP בו נראה את ממשק האנדרויד ולחצן הגדרות.

לחצן ההגדרות קצת העליב אותנו בהיותו דל עד כדי כאב – שתי אפשרויות בלבד להגדרות הקשורות למצב הצגת התמונות. אבל רגע, אם הכל עובד כמו שצריך אז בעצם לחצן הגדרות מיותר לחלוטין, לא? מיד נראה.

את תחנת העגינה חיברתי בכבל HDMI שסופק בחבילה למסך. את חיבור האודיו חיברתי בכבל PL-RCA מהתחנה למגבר. למכשיר האטריקס העברתי מבעוד מועד קובץ סרט לדוגמא באיכות 720P בפורמט MP4 ואודיו AC3. הנחתי את האטריקס בתחנה, בחרתי באפשרות המולטימדיה, לקחתי את השלט לידיים והתרווחתי בכורסא.


ממשק המולטימדיה

 

תמונות ומוסיקה:

הצפייה בתמונות וההאזנה למוסיקה היא קלה ופשוטה. ניתן להאזין ולצפות בקבצי התמונות והמוסיקה המצויים בזכרון המכשיר. לא מצאתי דרך לצפות בהם דרך הרשת. אין הרבה מה להרחיב כאן. ניתן לצפות ב slide show פשוט הגולל בין התמונות ואפילו לשלוט על מעבר התמונות דרך השלט.

גם ממשק המוסיקה פשוט מאוד, בצורת רשימה ואפשרויות השליטה בהם מוגבלות.

סרטים:

הניווט לספריית הסרטים היתה נוחה מאוד ופשוטה. הקלקה על הסרט והוא פעל מיד. הסרט רץ בצורה חלקה למדי, ללא לאגים, תקיעות ומיני בעיות אחרות. שאפו.
רק לאחר כדקה שמתי לב שאני לא שומע כלום – בדיקה של החיבורים, הכל בסדר, סגירת הסרט והפעלתו וכלום…מאוחר יותר התברר לי שממשק המולטימדיה של האטריקס פשוט לא תומך בפורמט האודיו של הסרט.

דקה מאוחר יותר שמתי לב שגם אין כתוביות וגם כאן, התברר לי שפשוט אין שום תמיכה בכתוביות חיצוניות. הדרך היחידה לצפות בסרט עם כתוביות זה כשהסרט מגיע כבר עם כתוביות מוטמעות בו.

ואלו לא סוף החסרונות של ממשק המולטימדיה – אין בכלל תמיכה בקבצי MKV (גם לא בממשק האנדרויד), לא ניתן לראות קבצי מולטימדיה ברשת פנימית (WIFI) ואפילו אין אפשרות לחבר כונן קשיח חיצוני או דיסק און קי לאחד מחיבורי ה USB בעמדה ולצפות לראות אותם – קבצי המולטימדיה חייבים להימצא תחת ספריית המדיה במכשיר עצמו. לא הגיוני.

במצב הזה לא יכולתי להמשיך ולצפות בסרט. אין סאונד, אין כתוביות וכדי להחליף לסרט אחר, צריך להעביר אותו שוב לזכרון של המכשיר. נשארתי כשחצי תאוותי בידי וחיפשתי פתרון אחר.

מדיה בממשק האנדרויד

אז צריך למצוא פתרון טוב אחר. לחיצה על "התחל" בממשק המולטימדיה מביאה אותנו למסך ה WEBTOP של האטריקס. המסך הזה מיועד עבור שימוש באטריקס כמחשב נייד כשהאטריקס הוא המוח ואליו מחברים עכבר ומקלדת.
למעשה, ניתן לראות את מסך האנדרויד שלנו על המסך הגדול ולעשות בו כל מה שנרצה. יופי, אז מכאן בוודאי נוכל לצפות בסרט טוב, הרי פתרונות סרטים לאנדרויד יש למכביר.

ממשק ה WEBTOP

 

מיד הורדתי את אפליקציית BSPLAYER בגרסתה החינמית, ניגשתי לאותו הסרט שהרצתי קודם לכן והופ – יש סאונד, יש כתוביות…יש סרט. מעולה !
לא רק זה, דרך ממשק האנדרויד ניתן לצפות גם בקבצים המחוברים לכונן חיצוני או דיסק און קי ואפילו דרך הרשת.

אלא שכאן נשאר חיסרון קובץ ה MKV. לא ניתן להריץ קבצים כאלה גם בממשק האנדרויד. אז נכון, זהו לא חיסרון בלעדי של מכשיר המוטורולה והוא קיים גם במכשירי אנדרויד אחרים, אבל כמכשיר מולטימדיה ציפינו שתהיה תמיכה באחד הפורמטים הנפוצים יותר.


בממשק האנדרויד ניתן לבחור באיזו אפליקציה להשתמש להרצת הוידאו

חיסרון נוסף כאן הוא שצפייה במסך מלא כמעט ואין כאן. אם נבחר צפייה במסך מלא נוכל עדיין להבחין בשני פסים של ממשק האנדרויד לאורך המסך, למעלה ולמטה. לא הצלחתי למצוא דרך להסיר אותם.

כמובן שלצפות בסרט דרך ממשק האנדרויד זה עניין מסורבל קצת יותר מהממשק הייעודי של מוטורולה, מה גם שהשלט כלל לא פועל בזמן הסרט כך שלא ניתן לעצור, להריץ קדימה או אחורה וכו'. את זה ניתן לעשות רק דרך המכשיר עצמו המחובר לתחנת העגינה.


צפייה במסך מלא…כמעט. עדיין קיימים שני פסים לאורך המסך

בחדרי חדרים שמעתי שיש נגני אנדרויד שיכולים להריץ קבצי MKV, אחד מהם למשל הוא QQPLAYER אבל גם הוא, אמנם הצליח להריץ את קובץ ה MKV אבל היה איטי מאוד ומלא לאגים. כנראה שפתרון פענוח בתוכנה לא מתאים במקרה הזה ומוטורולה צריכה להתאים את התמיכה בחומרה. לא ניסיתי נגנים נוספים.

האטריקס תומך בפורמטים:

וידאו – MP4/H.263/H.264.WMV/Xvid/DivX 1080P

אודיו: MP3/WAV/WMA/eAAC

לסיכום

למעשה, רשימת הפורמטים הנתמכים במכשיר היא מכובדת וטובה ובהשוואה למכשירים אחרים היא טובה מאוד ולא נופלת מהם, אלא שכמכשיר המיועד לשמש אותנו כמכשיר מולטימדיה, חסרים מספר פורמטים חשובים שבלעדיהם פשוט קשה לזנוח את הסטרימר הקבוע שלנו.

על פניו, הרעיון שבו מכשיר האטריקס משמש כמוח ראשי ובחיבורו למתקני הרחבה שונים הוא מחליף את אופן השימוש והייעוד שלו קסמו לנו כבר בתערוכת CES השנה שם השתוקקנו כבר לשים את ידינו עליו.

גם המימוש, על פני השטח, נראה טוב – הממשק נוח ופשוט מאוד, תחנת העגינה נוחה לתפעול והשלט הקטן הוא תוספת הכרחית וטובה. הסרטים, כשהם נתמכים, עובדים יפה וחלק ואפילו צפייה במקרן בפתיחה של 100 אינטש היתה חוויה נעימה וטובה אלא שמשתמשים כבדים במולטימדיה ימצאו במכשיר האטריקס מגבלות רבות כשממשק המולטימדיה הופך עבורם לכמעט בלתי שמיש.

הפתרון האחר הוא להריץ את הסרטים דרך ממשק האנדרויד שם פורמטים נוספים נתמכים אבל אז הם מתפשרים על נוחות ועל השלט, מה גם שגם שם, עדיין אין תמיכה בקבצי MKV והמסך המלא הוא לא ממש מלא.

מי שאין לו בעיה לבצע המרות של קבצים (למשל בין MKV ל MP4), אין לו בעיה לצפות בסרט ללא כתוביות והוא מתפשר על אודיו סטראופוני בלבד, ימצא באטריקס מכשיר ראוי וטוב. כל אלה שרוצים קצת מעבר יכולים לנסות להריץ את הסרטים בממשק האנדרויד או פשוט לוותר על כל העניין.

אל תטעו, האטריקס מכשיר סלולרי הוא מכשיר טוב מאוד, נוח ודי מהיר. האטריקס הצליח לסחוב את כל הסרטים הכבדים שהנחתנו עליו והחומרה בהחלט הצדיקה את עצמה. הקונספט של מוטורולה הוא כלכך טוב ומעניין שאין כל ספק שהוא יתפוס ונראה בעתיד מכשירים רבים כאלה ולמוטורולה תמיד תהיה זכות הבכורה להכריז שהיא זו שסללה את הדרך. השאלה אם מוטורולה בכלל מייעדת את המכשיר להחליף את הסטרימר שלכם. כרגע זה לא נראה ככה והוא מיועד יותר לאלה שצילמו סרטים ביתיים עם המכשיר שלהם ורוצים להציג אותם על גבי המסך הגדול בקלות רבה. בכך האטריקס פשוט עושה את העבודה

מה שבטוח, האטריקס עדיין לא מחליף את הסטרימר שלכם בסלון. אולי בגרסה הבאה שלו.

סרטון שימוש האטריקס כמכשיר מולטימדיה:

 

 

 

 

לדיון בנושא: מוטורולה אטריקס – יחליף את הסטרימר?


7:30
  /  
18.9.2011
  
מאת: אלי חבוש

1