סוני אקספריה PLAY – יותר קונסולת משחקים, פחות סלולרי.

סוני אריקסון הציגה לפני מספר חודשים את מכשיר האנדרויד החדש שלה המשלב קונסולת משחקים ניידת ומצליחה. בדקנו וגילינו מכשיר אחד ...

11:20
  /  
13.09.2011
  
מאת: אלי חבוש

[תודה לעמית לגו בסיוע בהכנת המאמר]

חברת סוני אריקסון כמעט ושלטה לפני מספר שנים בשוק הטלפונים הסלולריים במיוחד עם סדרות המוסיקה שהוציאה למכשיריה ורק לאחרונה החליטה החברה לחדש, להיכנס לתחום האנדרויד הטרנדי כלכך ולהוציא את סדרת XPERIA שבראשה ה ARC וה PLAY, מכשיר/קונסולה למשחקים הדומה ל PSP אלא שכאן הוא משלב גם יכולות סלולריות לכל דבר בתוך קונסולה ניידת ומגניבה.

ה XPERIA PLAY הוא מכשיר הגיימינג הייחודי החדש של החברה שיצא השנה בתערוכת ברצלונה. רבים חיכו למכשיר שאמור היה לדרוס את הקונסולות הניידות ובראשם ה PSP ולתת לשחקן מימד חדש של ניידות – טלפון סלולרי ומרכז משחקים בחבילה אחת. 
מצד אחד ה PLAY הוא מכשיר סלולרי לכל דבר, המריץ את גרסת אנדרויד 2.3 המוכרת לכל משתמש אנדרויד ומהצד השני, אם תחליקו את החלק התחתון שלו הצידה, תגלו כפתורי שליטה המותאים לבקרי פלייסטיישן והנה הפך האנדרויד שלנו למרכז משחקים לכל דבר.

 


המכשיר במצב פתוח

 

 

 

המכשיר, בצורתו החיצונית, שמנמן למדי (הוא הרי מחביא בתחתיתו את בקרי השליטה) ופינותיו מעוגלות. העובי שלו אינו מהווה בעיה מיוחדת במיוחד כשאנחנו זוכרים שיש לכך סיבה ובכל זאת אינו מהווה מגבלה בכיס או ביד.

מה שכן מהווה מגבלה בצורתו החיצונית היא בחירת מיקום הכפתורים התמוהה (למרות שיגידו שהיא מאולצת בגלל תצורת המשחקים שלו). כפתורי השמע נמצאים בצד ימין, במרכז המכשיר במעין שקע. מצאתי שקשה עד מאוד לשחק ולהשתמש בהם, המיקום שלהם כלכך לא נוח עד שמצאתי את עצמי מחזיק את המכשיר ביד אחת ושולט בווליום ביד השניה. המיקום בעייתי אף יותר בהתחשב בעובדה שהמכשיר בנוי משני חלקים הנעים על מסילה (מרכז הבקרה של המשחקים) וכשמנסים לשלוט בווליום ביד אחת, שני החלקים נעים להם בתנועה של פתיחת מרכז הבקרה. לא נוח.

 

מיקום כפתור ה PWR של המכשיר אמנם סביר והגיוני (בחלקו העליון), אבל הוא שקוע מידי במעטפת, דבר שעושה את החיים קצת יותר מסורבלים בהדלקת וסגירת המכשיר.

בניגוד לכל אלה, כשפותחים ומחליקים את מרכז השליטה של המשחקים הצידה, מגלים דווקא עולם אחר – המקשים נוחים מאוד לשימוש, ממוקמים נכון וטוב ובעלי פידבק מעולה ללחיצה עליהם. אלא שגם החלק הזה לא יכול לעבור בלי ביקורת נוחות – הגויסטיק האנלוגי הוא למעשה גויסטיק נסתר בעל חור במרכזו לזיהוי אופטי של תנועה מעליו, כשתעבירו את האצבע שלכם  מעל אותו חור, הדבר יתבטא בתנועת השחקן לכיוון אליו העברתם את האצבע.
אני מבין את הצורך של היצרן ליצור גויסטיק אנלוגי שאינו בולט על מנת שניתן יהיה לקפל את כל הקונסטרוקציה הזו בחזרה למכשיר סלולרי נייד, אולם בהיעדר לחצן פיזי שהאצבע שלנו תוכל להרגיש אותו, אין בכך הבדל ממשי (כמעט) בין זה לבין שליטה על גבי מסך המגע של המכשיר. טוב היו עושים אם היו למשל יוצרים שקע במיקום של הגויסטיק האנלוגי ויוצרים שם גויסטיק מסוג כפתור שטוח שניתן להרגיש אותו.

ה PLAY במצב פתוח

 

ל PLAY הוספו אפילו לחצני L1R1 שנמצאים ממש במקום שהיית מצפה שיימצאו בדומה לבקרים של הפלייסטיישן המקורי. מדהים לראות, למרות צורך להתרגל לשני המקשים האלו, שהחברה מצאה להם מקום גם במכשיר הנייד הקטנטן הזה. ואם אתם באמת רוצים קטנוניות, אז חובבי המשחקים לא ימצאו כאן את לחצני ה L2R2, אבל נו באמת…אל תגזימו.

מקשי L1R1

 

אז איך לשחק במכשיר?

את גיל הקונסולות הניידות אני כבר עברתי מזמן, אני אמנם חוטא מידי פעם במשחקי Wii או פלייסטיישן אבל לא תראו אותי פותח PSP במשרד או בתור בקופת חולים כדי לשחק במשחק האחרון שיצא, אבל גם אני הצלחתי להישאב בשמחה ובהנאה לעולם המשחקים הניידים ומצאתי את עצמי פעמים רבות "רב" על המכשיר עם בני בן ה-6 שאם היו שואלים אותו, היה נותן למכשיר ציון מושלם בתחום המשחקים.

ובאמת, הבקרים מאוד נוחים לשליטה וחווית המשחק מהנה מאוד. המשחקים המגיעים עם המכשיר הם FIFA, ברוס לי (הדומה במשחקיות ל TEKKEN האגדי), סימס ו Star Battalion.
תחום נוסף של משחקים ל PLAY הוא פלייסטיישן פוקט – משחקים של ה PS1 שהותאמו למכשיר ה PLAY. דוגמא למשחק כזה שנמצא במכשיר הוא crash bandicoot.

ממשק המשחקים במכשיר

 

מלבד המשחקים המיועדים לPLAY ושניתן לרכוש אותם דרך המערכת במכשיר, ניתן גם לשחק במשחקים רגילים הנמצאים במרקט ובחלקם גם להשתמש בבקר המיועד למשחקי ה PLAY. 

משום שה PLAY מיועד ברובו לילדים, נתנו לעמית לגו, כתב האתר, ילד בן 12 וחצי לשחק במכשיר ולחוות את דעתו עליו.

מסקנותיו של עמית לא הפתיעו. עמית אהב את מצב המשחקים של המכשיר ונהנה לשחק בו. כששאלנו את עמית לדעתו, סיכם עמית את חוויותיו מהמכשיר – "האקספיריה פליי הוא מכשיר מעולה שעובד מצוין ומותאם לאלה שאוהבים רמקולים חזקים בטלפון ובנוסף לאלה שאוהבים גיימינג במכשיר סלולרי. אני בתור ילד שאוהב את קונסולת המשחקים פלייסטיישן לא ממש התלהבתי מהמצלמה ומבהירות המסך. אך לעומת זאת ילדים אחרים בגילי היו מתלהבים מהמשחקים שעל המכשיר ולא לגבי הדברים האחרים שהמכשיר מציע.
תחום נוסף שממנו לא ממש התלהבתי הוא מבחר המשחקים הלא גדול להורדה שהמכשיר מציע."


ואיך המכשיר כמכשיר סלולרי אנדרוידי?

קחו את כל מה שנכתב כאן על הבחירות המעולות במיקומי הכפתורים במוד המשחקים של המכשיר והפכו את זה על הראש. כשסוגרים את הבקר הנשלף ומתחילים להשתמש במכשיר כמכשיר סלולרי חכם, מגלים פתאום חוסר נוחות ובחירות תמוהות של הכפתורים במכשיר.
כפתורי הווליום ממוקמים בצורה פשוט לא הגיונית ובלתי אפשרי כמעט לתפעלם ביד אחת, כפתורי החומרה התחתונים אמנם נוחים להקשה ויש להם פידבק פיזי בהיותם מקשים פיזיים ולא וירטואלים אבל מיקומם, הקרוב כלכך לקצה, גם הוא מקשה על תפעולם. וכן כפתור ההפעלה שנמצא בצידו הימני העליון של המכשיר וגם הוא לא נוח לתפעול.

כפתורי הפעלה פיזיים קרובים מידי לקצה

 

מלבד זאת מדובר במכשיר המריץ גרסת אנדרויד 2.3, שהיא גרסת האנדרויד כמעט האחרונה שיצאה למכשירי הסמארטפון. ברמת מערכת ההפעלה לא נפלנו – קיבלנו מערכת אנדרוידית רגילה ולא מלהיבה כלל בשילוב הממשק של סוני אריקסון שאינו עושה לה טוב.
המסך דהוי למדי ומשעמם, המכשיר כבד ושמנמן ולמרות שלי אישית לא היו בעיות מיוחדות בנשיאה שלו, אני יכול להבין כאלה שיעדיפו מכשיר דק קצת יותר, קל יותר ויותר סקסי. המכשיר של סוני פשוט נעדר כל אלו.

ממשק משעמם


TimeScape של סוני

 

סיכום:

לא זכור לי מתי פגשתי במכשיר בעל קצוות כלכך שונים וברורים וממש כמו דוקטור ג'ייקל ומיסטר הייד גם ל PLAY יש שני פנים, האחד יפה ונעים והשני….לא, או אם תרצו – פחות. מצד אחד כמכשיר משחקים ה PLAY הוא מכשיר מעולה שעושה בדיוק את מה שהשחקן מצפה ממנו ואף למעלה מכך – הוא הפתיע אותי פעמים רבות בנוחות ההפעלה והמשחק ומיקומי הכפתורים הנוחים שבו. המשחקים נראים על המסך באופן ברור, הצבעים חיים וניתן ממש להישאב למשחק בצורה מהנה הרבה הודות למסך המכשיר מסוג Bravia באיכות HD שנועדה למשחקים.
הסוללה גם היא מפתיעה ומצליחה למשוך זמן רב יחסית. הרמקולים של המכשיר, הממשיכים את את קו המושלמות כמעט של מכשיר המשחקים, נשמעים ברור וחזק.

כפתורי "הצורות" בצד ימין


כפתורי החיצים בצד שמאל

מהצד השני, המכשיר נופל ביכולות שלו כמכשיר סלולרי חכם – מיקומי כפתורים לא נוחים, מכשיר שמנמן וכבד למדי מערכת הפעלה משעממת ואפילו היתרון שהיה למסך במוד של המשחקים, מקבל פתאום זווית אחרת בצורת מסך בעל צבעים דהויים למדי. לכך מתווספת העובדה שלעתים, בשל הבקר הנשלף, קשה לתפעל אותו בלי שמרגישים שהמכשיר זז "ומתפרק" לנו בין הידיים (למרות שזו רק המגרה הנשלפת שזזה). המצלמה, בעלת עדשת 5 מגה פיקסל מוציאה תמונות סבירות ופחות מכך.

נראה כאילו סוני נתנו לשתי חטיבות שלה לייצר את המכשיר. לאחת, זו שאחראית על מוד המשחק, נתנה את רוב התקציב והמשקל ולאחרת, שאחראית על המכשיר כסלולר, נתנה קצת פחות. אז נכון, המכשיר עדיין ראוי ומתפקד כמכשיר אנדרויד סביר לכל דבר וכמכונת משחקים מעולה. המכשיר מומלץ מאוד לאלו שמחפשים מכונת משחקים ניידת ומהנה שיעשו בה שימוש מעל ל-50% מהזמן. הפן הסלולרי קצת פחות הלהיב אבל הוא עושה את העבודה. לילדים, לחובבי משחקים שחייבים לשחק בכל מקום וסתם כאלה שפשוט חייבים את הגאדג'ט המגניב האחרון ועל הדרך, גם מכשיר סלולרי חכם.

 

 

מפרט: 

 • מערכת הפעלה של Android 2.3 Gingerbread.
 • מסך LCD 4 אינץ' בגודלו אשר נותן רזולוציה של 854X480.
 • אחסון פנימי בטלפון: ‎1GB מקום פנוי של עד‎400MB
 • זיכרון RAM‏: ‎512MB
 • חריץ לכרטיס זיכרון: microSDTM‎, נפח של עד ‎32GB
 • 119.0 × 62.0 × 16.0מ"מ
 • משקל: 175 גרם
 • מנוע תצוגה מסוג Bravia 
 • חיישני מגע לתפעול ומשחק וכפתורי משחק בתצורת PSP 
 • חיישן Accelerometer לסיבוב מסך אוטומטי 
 • חיישן קרבה לכיבוי מסך אוטומטי 
 • ממשק משתמש Timescape

 

לדיון בנושא: סוני אקספריה PLAY – יותר קונסולת משחקים, פחות סלולרי.


11:20
  /  
13.9.2011
  
מאת: אלי חבוש

1