הצצה ראשונה ללפטופ סדרה 9 של סמסונג

סמסונג מציבה את עצמה כמתחרה הראשונה במעלה לאפל. לא רק בטלפונים סלולרים, אלא גם לראשונה ביצירת ה- macbook air killer... ...

7:30
  /  
11.09.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

כשה-Macbook air יצא, רבים גיחכו. מחשב חלש, סוג של נטבוק לגלישה באינטרנט. הגימיק של הצגת המכשיר בתוך מעטפה לקח זמן אבל הוא תפס גם תפס. אי אפשר שלא לראות את אחד המחשבים האלה ולא להתאהב. מה שיותר מרגיז היה שמי שלא נשבע בקסמי המק, נאלץ בכל זאת לרכוש את אחד המחשבים הללו ולהתקין עליו Windows או על ידי פרמוט מלא או על ידי bootcamp. כך או כך למחשב הזה לא היה תחרות ועם התגברות המודלים ושיפור הביצועים, הוא גם הפך למחשב ראוי לשמו לא רק לבלוגרים אלא גם למי שזקוק למחשבים רציניים לדרך.

מה שהכי הפתיע היה עד כמה התעשיה של הלפטופים, שנשלטת בחוזקה בעיקר על ידי DELL, HP ודומיהם, לא הצליחה לצאת מתוך המסגרת השחורה ובאמת לחדש במרחב הזה. 

אז כפי שהיא עשתה בתחום הסלולרי עם ה-SGS2, סמסונג הפתיעה בגדול עם סדרה 9 שמתחילה כיום להיות משווקת על ידי חיון מחשבים. 

סדרה 9

נכון, זה נשמע כמו שם סרט מד"ב, אבל לא – מדובר בסדרת פרמיום של מחשבים כאשר לארץ כרגע מגיע מודל אחד יוקרתי. כשאני אומר יוקרתי אני מתכוון שהוא עולה בישראל משמעותית יותר מה-Macbook air. האם זה מוצדק? בתור אחד שלא ממש מתחבר לאפל (למרות השימוש האינטנסיבי שלי באייפון ובאייפד), מאוד נקרעתי בין שני המותגים האלה. אפשר לומר שהסמסונג ניצח בנקודות ולא בנוק-אאוט מבחינתי. ההחלטה לרכוש את אחד המכשירים האלה היתה ספונטנית לחלוטין ובין היתר נולדה מתוך הצורך במחשב נוסף שיהיה 64 ביט…

ניכר שסמסונג לוקחת את הכל ברצינות, כולל מארז מהודר ומגנטי שנותן חווית פתיחת מארז מאוד מרגשת (המארז מגנטי…).

נתחיל מהצד העיצובי. העיצוב מדהים, הוא עדין אך קשיח, האלומיניום השחור עושה את העבודה ומוציא לכולם את העיניים (מי מבקש יותר מזה). הוצאתי בזריזות את המדבקות של אפל שקיבלתי עם האייפד והדבקתי לחלקו האחורי. זה כבר מסורת במחשבי HT וזה הלפטופ השלישי או הרביעי במשפחת HT שקיבל את מדבקת הכבוד הזו. מה שכן, הוא הראשון שבאמת ראוי לה…

אמנם לא MAC BOOK AIR, אבל זה המחשב ביחס לאייפד, ההבדל בגודל הוא די משמעותי, יותר מכפי שניתן לראות בתמונה.

 

בניגוד למקבוק אייר המאוד "משולשי", סדרה 9 מאוד עגלגלה ועדינה. הקשיחות מגיעה מתוך האלומניום התעופתי שהמכשיר עשוי ממנו. אך לא הכל טוב. הצבע השחור, שכנראה בא בכדי לבדל את המחשב הזה מזה של אפל, מאמץ בקלות רבה מדי טביעות אצבעות ודורש נקיון מתמיד בסגנון של האייפון והאייפד. האלומניום גורם לכל המחשב להיות דקיק (הוא בממוצע כמעט זהה למקבוק אייר, אך ה-AIR עבה ממנו בצד אחד ודק ממנו בחלקו הקדמי) וקל, אך צריך להזהר עדיין משריטות ושפשופים. רצוי אפילו לארוז אותו בתוך כיסוי מתאים בכדי למנוע נזקים לאורך זמן.

החלק הקדמי של המחשב אפילו יותר מרגש. המסך הוא 13.3" ברזולוציה לא מזהירה (1366 על 768), אך בהירותו גבוהה (400 ניטים) ואיכותו יוצאת מהכלל. הלנובו T400S שלי יכול להביט במסך ולבכות בפינה מבושה… התאורה משתנה כפונקציה של האור בחוץ, וזה נוח מאוד.

המקלדת היא נקודת אור נוספת במחשב הזה. מדובר במקלדת עם תאורה אחורית בגודל מלא בסגנון Chicklet. היתרון שלו הוא הקליקבליות שלו. למרות שהוא דקיק, הוא מצליח להגיע כמעט לאיכות ההקלדה של הלנובו שלי, שהוא פסגת ההשג למקלידים זריזים ופעילים כמוני. לוקח לי הרבה מאוד זמן להתרגל למקלדת, אבל אימצתי את המקלדת הזו במהירות שהפתיעה גם אותי. המקלדת פשוט מדהימה. חסרון אחד הוא הזוית שבה צריך להקליד, גורמת לפינה של המחשב, שהיא מחודדת מאוד כחלק מהעיצוב, וזה מצליח להשאיר לי סימנים יפים על פרקי הידיים לאחר סשן הקלדה או בדיקה אינטנסיבי… העיצוב גם גורם לאותם פרקי הידיים להשאיר כתמי זיעה לא יפים שדורשים נקיון מתמיד…

הטאץ'-פד שלו גדול למדי, ומעט נוטה שמאלה, שזה נוח מאוד לימנים כמוני. בדומה למקבוק-אייר, הוא מולטי-טאץ', עם ציפוי זכוכית ויכולת לחיצה. כלומר, כאשר לוחצים עליו, יש קליק אמיתי בדיוק כמו בעכבר. לאחר כמה דקות התמכרתי. ניסיתי להשתמש איתו בעכבר, שכן אני מאוד לא רגיל לעבוד (אלא אם כן אני ב "שטח") עם לפטופ ללא אביזר הצבעתי כלשהו. אין צורך, הפד הזה עובד באופן מדהים. יתרון נוסף שלו הוא אין ספור יכולות קסטומיזציה שמשום מה נחסכו ממני בלונובו למרות שגם שם יש טאץ'. מה אין שם, אפשרות לקבוע מה קורה עם אצבע אחת ועד ארבע אצבעות. מהר מאוד גיליתי שאין לי צורך בטאפ (כלומר נגיעה כמו בפד רגיל) אלא שאני מכור לתחושה של לחיצה על עכבר. שתי אצבעות מאפשרות גלילה חלקה ביותר (שכחו את מה שאתם מכירים כגלילה), שלוש אצבעות לעבור קדימה ואחורה בין עמודים (page up/down או קדימה אחורה בדפי אינטרנט) וארבע אצבעות למעבר בין אפליקציות בדרכים שונות (תלוי בכיוון שבו אתם מושכים את האצבעות). זה נוח, בר הגדרה ובשילוב עם כל היכולות של Windows 7, אפשר להגיד שזה באמת המחשב האידאלי להריץ עליו את מערכת ההפעלה הזו.

אישית אני לא מחובבי ה-Windows 7 בגרסאת ה-64 ביט שלו. אבל קשה שלא להתמכר. זו הצצה ראשונה ולא ממש ביקורת ולכן לא עשיתי Benchmark משמעותי. מבחינת הדלקה וכיבוי, המחשב עולה כמעט מיידית (3 שניות!). סמסונג הכניסו אופציה של הדלקה מהירה שמשפרת מאוד זמן עליה, על חשבון כך שיש לכם פחות שליטה על התכונות שזמינות באפשרויות הכח של מע' ההפעלה. למשל במצב הזה כפתור הכיבוי או סגירת המסך יפורשו כרצון להכניס את המחשב למצב Sleep. ניתן לכבות את המצב הזה על ידי כיבוי quick start אבל למען האמת גם כשזה כבוי המחשב מהיר כל כך שאני לא באמת מרגיש בהבדל משמעותי.

למחשב יש SSD בגודל 128 גיגה, שמובנה לתוך לוח האם שלו. כמו כן, גם הזיכרון (4 גיגה) מובנה ומשולב גם עם מאיץ גרפי של אינטל שחולק את אותו הזיכרון של מעבד ה-I5 (מדובר במעבד שולחני – דור שני של מעבדי כפולי הליבה של אינטל או מה שנקרא Sandy bridge).

כל הסיפור הארוך הזה מאפשר למחשב להגיע לביצועים די מדהימים. את רוב השיפור עושה ה-SSD. הלנובו שלי כולל SSD בעל ביצועים מעט פחות טובים, אך מעבד משמעותית איטי יותר (core 2 duo לניידים). אך בתחרות העלאת פוטושופ הם כמעט מגיעים לאותם זמנים (העדפה מאוד קלה לסמסונג). הרעיון של אפל של מכשיר כמעט ללא חלקים הועתק אחד לאחד כאן, כאשר לא ניתן להרחיב זיכרון, לשנות את גודל הדיסק, לקבוע את סוג המאיץ הגרפי או אפילו להחליף בטריה… הבטריה מובנית לתוך המכשיר בדיוק כמו ב-mac book air. 

חסרון אחד במחשב הוא שהוא נוטה להתחמם כאשר משתמשים בו באופן אינטנסיבי, החום בעיקר נפלט דרך המסגרת בחלקו התחתון אך ניתן להרגיש את החום גם דרך המקלדת.

חיבוריות ומחברים

סמסונג דחסה די הרבה לתוך המארז הזה. יש לנו Bluetooth בגרסא 3. יש לנו WIFI 802.11N, שני חיבורי USB (זה בפינה השמאלית הוא USB 3.0 שגם יודע לטעון סלולרי כאשר המחשב כבוי). יש מיקרו HDMI (למה מיקרו, למה?) יש חיבור אתרנט חוטי של 1Gbps (דורש מחבר מתאם שמגיע עם החבילה). ויש כניסה של מיקרו-SD. 

חסר כמובן כונן אופטי. מתברר שאינטרנט ו-USB נותנים כמעט את כל הפיתרון. את השאר נותן דיסק גיבוי שקיים כחלק מה-SSD במחשב. ניתן לשחזר מערכת הפעלה או אפילו לחזור למצב שבו קיבלתם את המחשב לראשונה. גודל הדיסק הרתיע אותי מאוד – 128GB בלבד (באפל חתכו את זה כבר ל-64GB במחשבים החדשים). בפועל זה אפילו יותר מלחיץ כי בין מערכת ההפעלה והגיבוי של סמסונג של מצב ברירת המחדל, נותר כ-80GB פנויים בשביל המשתמש הממוצע. זאת לפני התקנת תוכנות… בקיצור כדאי להחזיק את קבצי המוזיקה, תמונות ווידאו על דיסק נייד חיצוני.

חיבור הרשת מהיר מאוד, ואני מקבל ביצועים יפים גם ב-WIFI (רשת N) וגם ברשת חוטית (חיבור גיגה). כדאי לציין שבשני מקומות שבלפטופים אחרים קיבלנו ביצועים סבירים, הסמסונג SERIES 9 דווקא הקליטה היתה פחות טובה.

הרמקולים של הלפטופ זעירים במיוחד בחלק הקדמי של הלפטופ בצדדים. האודיו עובד סביר, אך העוצמה של הסאונד חלשה למדי. יש מחבר אחד שבדומה ללנובו שלי ולאייפון – משלבים בחיבור אחד גם מיקרופון וגם אזניות.


פרס ימסר למי שיצליח לזהות את הרמקול בתמונה.

הדקות של המחשב והדגש על העיצוב גורמים לכך שבסמסונג צמצמו את החיבורים. יש לנו כאמור שני חיבור USB, אחד בכל צד. חיבור ה-USB3 מהיר יותר מה-USB2, אך עדיין לא עשיתי Benchmark לבחון זאת לעומק. המחברים חבויים מתחת לפאנל מחברים נשלף בכל צד. הפאנל מרגיש עדין מאוד ומקשה על חיבור של משהו לתוכו (למשל חיבור USB). חיבור ה-מיקרו SD מאוד עדין ושם ממש צריך להשתמש בציפורן בשביל להוציא ולהכניס אותו ולהזהר שכרטיס הזיכרון הזעיר לא יעוף לכל הרוחות…  

מחבר החשמל גם הוא עדין מאוד, וחבל שסמסונג לא לקחה את הרעיונות מספר ההמצאות של אפל, מחבר ה-MAGSAFE המגנטי הוא אחת ההברקות של החברה וחסר כאן.

אגב, זמן הבטריה עמד לי על כ-4 שעות עם מצב "battery extender". מצב זה מאפשר לבטריה לחיות שנים ארוכות יותר על ידי כך שהוא לא מטעין אותה ב-100% אלא עד ל-80% בלבד… כך, שבמצב מלא, כנראה שניתן לסחוט כ-5 שעות עבודה מהמחשב.

תוכנות

צריך להוריד את הכובע הוירטואלי במחווה לקברניטי סמסונג, לא נאלצתי להסיר בינתיים אפילו פיסת תוכנה אחת. התוכנה היחידה על הכוונת היא האנטיוירוס של נורטון שכרגע בבדיקה אצלי במהלך 60 יום הניסיון שהם נותנים למשתמשים. 

סמסונג מספקת כאן מספר פתרונות תוכנה חביבים החל מתוכנת גיבוי יפה ושימושית, תוכנת DLNA (גם שרת וגם קליינט) שמביישת את התכונה המקבילה שקיימת ב-Windows 7. יש תוכנת שיתוף קבצים בין מחשבי סמסונג, מבלי שיהיה צריך לעבור דרך רשת WIFI ספציפי כלשהי.

תוכנה חביבה נוספת מזהה לפי שם הרשת אם אנחנו בבית, בעבודה או במספר מקומות אחרים ויודעת לעבור אוטומטית בינהם, וכן מעבירה בין מדפסת מועדפת לפי המיקום. חביב.

לבסוף, תוכנת easy speedup עושה ניתוח של זמן העליה של המחשב ובונה cache מתאים שגורם לכך שהמחשב יעלה במהירות הגבוהה ביותר (אלא שהוא טס גם ככה).

יש פה ושם פספופסים, כגון תוכנה שמאפשרת הלבשה של פרצופים מצחיקים על הפנים שלנו בעת שיחות וידאו, אבל בתאכלס, כמעט כל מה שהותקן על המחשב היה מתאים ונכון עבורי.

בקיצור, חבילת תוכנה מרשימה וטובה.

סיכום

בעיצוב לדעתי המקבוק-אייר לוקח במספר נקודות קטנות במיוחד בנקודות קטנות כגון החיבור לחשמל, מחברים יותר עמידים, והצבע (שיותר עמיד למגע). מצד שני, בסקסיות ובכח נטו, הסמסונג לוקחת. 

זה אמנם כלי עבודה, שעבורי הוא אחד מהחשובים, אבל מעבר לזה הוא קילו שלוש-מאות של סקס טהור…

ולמי שבכ"ז מתעקש להוסיף עוד זיכרון (עד 8GB) או להחליף בעצמו את הבטריה, ניתן למצוא את המדריך המלא כאן

בסה"כ אין למחשב את הסקס אפיל של אפל, אבל לשם כך הצבתי בחלקו האחורי את המדבקה. נפתרה הבעיה.

וידאו unboxing – בחורשה…

יש אנשים שאוהבים לחדש על ידי כך שהם עושים דברים שגרתיים במקומות לא שגרתיים (אני אתן לדמיון שלכם להתמודד עם זה…).

הפעם: Unboxing בחיק הטבע…

תודה מיוחדת לגבי מאקשן שופ על עזרתו ברכישת המחשב

לדיון בנושא: הצצה ראשונה ללפטופ סדרה 9 של סמסונג


7:30
  /  
11.09.2011
  
מאת: עפר לאור