אפסון מכריזה על מקרני תלת מימד, כולל מקרן אלחוטי

 בשנה שעברה אפסון הכריזה שעד שהשוק לא יהיה מוכן לזה, אפסון לא תשיק עדיין מקרן בתלת מימד.

19:03
  /  
01.09.2011
  
מאת: עפר לאור

השנה, אפסון טוענת שהשוק מוכן ושיש גם מספיק תוכן בשביל להשיק מקרני תלת מימד.

  • 12% מהתקנות בתי קולנוע בתלת מימד ויש 45 סרטים חדשים בתלת מימד בכל שנה. 35 ערוצי תלת מימד ברחבי העולם. 
  • 27% מהבתים יקבלו תוכן בתלת מימד , 22% מהסרטים שיצאו בשנה הבאה יהיו בתלת מימד!
  • 50% מהאירופאים ראו כבר סרט אחד לפחות בתלת מימד.

המקרניםrn של אפסון כוללים בעצם שלוש רמות: ה-TW6000 יכלול 40,000:1 2200 לומנס, rnורמקולים מובנים. ה-TW5900 מתמקד יותר בחובבי ספורט וגיימינג.

ה-TW9000rn זו ספינת הדגל החדשה של אפסון עם 200,000:1 יחס ניגודיות, 2400 לומנס, rnחיבור אלחוטי למקרן (כולל תלת מימד!) ומגיע בצבעים שחור ולבן.

שני rnהמקרנים הללו מבוססי 3 LCD, ולא גרסאת אפסון ל- LCOS. היתרון הוא ביחס rnניגודיות גבוה. אפסון גם פיתחה פיתרון לנושא ה-Crosstalk שהוא מכה אמיתית rnבמקרנים. בכדי לוודא שמידע לא יזלוג מעין לעין בעצם כיום צריך לסגור למשך זמן חפיפה כלשהו את שתי העיניים. ככל שמחשיכים את שתי העיניים למשך זמן רב יותר, כך פוחת ה-Cross talk (זליגה תלת מימדית) אך גם עוצמת האור של המקרן הולכת ופוחתת (וזו בעיה קשה במקרנים תלת מימדיים – התמונה חשוכה מדי). 

הפיתרון של אפסון מעניין ומקורי. בעצם הם עולים לקבצ של 480 הרץ, אך הם עושים זאת באופן Interlaced. כלומר, תחילה מציגים שורות זוגיות ואז אי זוגיות וכך הלאה. הם עושים זאת פעמיים לכל עין (כלומר התמונה מתחלפת 120 פעם בשניה). בשיטה הזו, החפיפה בין העיניים קצרה יותר וניתן לקצר משמעותית את הזמן שבו המשקפיים חשוכים. מעולם לא הכרתי טכניקה כזו, ואכן רואים שיפור משמעותי בתאורה של המקרן במצב תלת מימד – המקרן הוא מהבהירים שראיתי בתלת מימד (יש 75% שיפור בעוצמה בתלת מימד בשיטה זו!). על ידי כך שצמצמו את זמן החפיפה אפשר לנחש שעלול להווצר מהדבר Artifacts שניתן אולי יהיה לראות אותם אך בפועל העדכון כה מהר שלא ניתן לראות את הנושא מעבר לכך שהתמונה תלת מימדית וכמעט אין שום זליגות (לא רק ביחס למקרנים אחרים אלא גם לכל מסך בטכנולוגיית LCD).

אפסון העלו את השאלה – למהrn בעצם כדאי להשתמש במקרן? ניתן בקלות רבה למדי להגיע למסך 150" אשר עדיין rnלא ממש מעשי בתלת מימד (בוודאי לא במחיר עממי). המקרן קטן למדי, ונותן rnתחרות חזקה למסכים דקים בעוצמת אור ובאיכות התמונה.

מדוע חיבור rnאלחוטי חשוב? כי להעביר כבלי HDMI למרחק משמעותי הוא בעייתי, במקום זה אפשרrn להתחבר למשדר האלחוטי ועדיין לשלוט בכל היכולות של המקרן.

בדו מימד rnיש super resolution שאמור לשפר את יכולות הסקיילינג בדו מימד, וכן יש rnהחלקת תנועה בסגנון דומה למה שזמין במסכים דקים. ניתן גם להמיר בין דו מימדrn לתלת מימד אוטומטית.

עוד מקרן מעניין הוא ה-MG850HD – מקרן הכולל rnדוק לאייפון, אייפוד או אייפד, כך שניתן לנגן וידאו, סרטים או מוזיקה הישר rnמהמכשיר ללא צורך במכשיר נוסף כלשהו. כשהמקרן ב-Standby הוא עדיין יכול rnלנגן את האודיו. יש לו גם מצב Pause אשר מקפיא את התוכן עד שנחזור rnמהשרותים…

המשקל של המקרן 3.9 ק"ג, כך שאפשר להציב אותו בכל מקום.

וידאו על המקרן

הדגמה ראשונה בעולם לקהל רחב של ה tw9000 ואנחנו שם!!

ואיך המקרן בפועל? בתלת מימד הוא בהיר ומצויין. יש אמנם מעט קרוסטוק אבל זה היה במקרים ספורים ומבודדים. בדו מימד מצאתי שהוא מעט בהיר בשחורים שלו וחלבי, ככל הנראה בגלל שימוש מוטעה בגאמה נמוך מדי בהדגמה. החלקת התנועה היתה אגרסיית מדי בשבילי אלך לא הודגם מצב 4:4. המקרן בעצם ממשיך הדרך של ה tw5500.

המחיר הצפוי באירופה 3200 יורו ל tw9000

ולקינוח, טעימה מהמקרן הזה בדו מימד…

הכותב הוא אורח של חברת אפסון בתערוכת IFA 2011 בברלין

לדיון בנושא: אפסון מכריזה על מקרני תלת מימד, כולל מקרן אלחוטי


19:03
  /  
1.9.2011
  
מאת: עפר לאור

1