TViX Xroid A1 – סטרימר האנדרואיד הראשון שלכם

בעל דפדפן, יכולת להתקין אפליקציות ווידג'טים, מבוסס Android 2.2 ויציג לכם את כל תכני הוידאו שלכם - זה לא עוד ...

7:00
  /  
30.08.2011
  
מאת: זיו רוזנפלד
הקדמה

הקדמה

אופנתי להגיע באיחור למסיבה. זה כמעט מצווה אפשר להגיד, אבל בתחום של אלקטרוניקה בידורית, כל איחור יכול להצטייר כפספוס של הרכבת, גם מבחינה שיווקית וגם מבחינה טכנולוגית בשל הצגה של מוצרים מתקדמים יותר על ידי המתחרים. זה כמעט מה שאנחנו יכולים כבר להגיד על ה- TViX Xroid A1, אשר הובטח לנו כבר לקראת סוף דצמבר 2010, אך בסופו של דבר, הגיע לידינו רק בימים אלו, שמונה חודשים של איחור אשר במושגים טכנולוגים קרובים כמעט לפספוס של דור.


TViX Xroid A1 – הגיע כמעט בפספוס של דור

סדרת ה- DViCO TViX מלווה את קהילת משתמשי הסטרימרים בארץ כבר שנים, החל משנת 2006 עם דגם ה- DViCO TViX 5000, דרך דגם ה- DViCO TViX 6500 אשר היווה נקודת ציון מבחינת ביצועים ויציבות ולאחר מכן דרך סדרת הסטרימרים הרחבה מבוססת Realtek ומוכרת לכולנו עם הדגמים 6640, S1 Slim, N1 Cafe ועוד.

מאז הצגת הסדרה האחרונה, חברת DViCO התמזגה עם חברת WINIX, אשר להם בעלים זהים ויושבים תחת כנפי תאגיד WONIK הגדול. נדמה כי הפחד מהצעד אשר רבים חששו ממנו בשל העלמות המותג TViX, היה לשווא. החברה יוצאת בימים אלו ממש עם ה- TViX Xroid A1 במטרה להוכיח כי ההתמזגות לא פגעה במוצרי החברה, אלא חיזק אותה והוביל לפריצת דרך מבחינה טכנולוגית. על כתפי ה- TViX Xroid A1 מוטלת משימה לא פשוטה, זהו הסטרימר הראשון אשר נשען על מערכת הפעלה מבוססת אנדרואיד 2.2 Froyo ועושה שימוש במעבד חדש מבית Sigma Designs, זהו ה- SMP8657. עכשיו לא רק שהמוצר צריך להוכיח כי הוא באמת ובתמים מציג יציבות, ביצועים ויכולות גבוהים יותר מדור קודם של סדרת ה- TViX, אלא גם שהוא צריך לעשות זאת במידה טובה ומשכנעת דיו על מנת להצדיק את קוראי הכתבה לשלוף את כרטיס האשראי ולשדרג.

מה בחבילה?

למעלה, מימין לשמאל:

 • TViX Xroid A1
 • זוג סוללות AAA
 • שלושה ברגים עבור קיבוע הכונן הקשיח
 • קופסת הסטרימר

למטה, מימין לשמאל:

 • ניירת.
 • תקליטור עם מדריכי הפעלה ותוכנת ה- Netshare.
 • כבל USB 3.0.
 • כבל HDMI.
 • כבל חשמל שמינית עם תקע Type C.
 • ספק כח חיצוני.

אם כבל רשת וכבל eSATA-SATA היו מוכללים בחבילה, אזי באמת היצרן כבר הביא לנו את כל הדרוש לנו עבור הסטרימר. מצד שני, מיעוט הם האנשים אשר באמת עושים שימוש בתצורת eSATA-SATA כזאת ולא דרך USB או דרך הרשת עבור העברת תכנים, לכן ניתן להבין את ההשמטה של הכבלים הללו.

 

חומרה: מעבד, פיזור חום, העברת קבצים

חומרה, מחברים ומארז

אחורי ה- TViX Xroid A1 שגרתיים למראה, עם ספק כח חיצוני אשר אומנם מסרבל קצת את חזות ההתקנה, אך תורם לסטרימר קטן יותר, פשוט יותר מבחינת ייצור ובעל טמפרטורת עבודה קטנה יותר.


בצד ימין: TViX Xroid A1
בצד שמאל: TViX 6640


בצד ימין: TViX Xroid A1
בצד שמאל: TViX 6640


למעלה: TViX Xroid A1
למטה: TViX 6640

אומנם טוב שיש כפתורי הפעלה עליונים ללא צרוך בשלט, אך הכפתורים מאוד דומים אחד לשני והכיתוב עליהם נראה רק בחדר מואר היטב


למעלה: TViX Xroid A1
למטה: TViX 6640

בתמונות למעלה הצגתי בכוונה את ה- TViX Xroid A1 בהשוואה ל- TViX 6640 על מנת להראות כיצד החברה שומרת על חזות דומה בין המוצרים וכיצד המוצר החדש הוקטן במידה רבה, גם בשל השמטת ספק הכח הפנימי וגם בשל עיצוב פנימי חדש. 


TViX Xroid A1 – קטן מימדים


איכות בנייה גבוהה והקפדה עד הפרט האחרון


אחורי ה- TViX Xroid A1 – בולט בנוכחותו מחבר ה- USB 3.0 אשר נמצא בצד ימין
ניתן להשתמש באחד ממחברי ה- USB עבור דונגל אלחוט 802.11n אופציונאלי


חיבור לכרטיסי זכרון בצד ימין, מחבר eSATA, חיבור USB 2.0 ומאוורר 40mm לצינון הסטרימר


המגירה לכונן הקשיח הפנימי

המעבד אשר נמצא בקרבי ה- TViX Xroid A1 הינה ה- SMP8657 של Sigma Designs. מעבד זה החלוץ של Sigma Designs אשר מסוגל להריץ מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד. המעבד המדובר כבר הודגם בפנינו בתערוכת CES 2011 עם הסטרימר TViX Xroid A1, אז ההכרות שלנו עם הסטרימר כבר ותיקה.

סדרת המעבדים של SMP8650 הינה חלשה יותר במהירות שעון לעומת סדרת ה- SMP8640 אשר קיימת בסטרימרים הנוכחים של Popcorn Hour & Dune, אך היתרון של הראשונה הינה כאמור היכולת להריץ מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד, זאת הסיבה שהמעבד נבחר עבור הדור החדש של TViX.

כמו בהרבה דגמים קודמים של סדרת ה- TViX, גם ל- TViX Xroid A1 יש מגירה צידית להכנסת כונן קשיח. עם כל דגם חדש שהיצרן מציג, אנחנו מקבלים צורה חדשה להכנסת הכונן הקשיח, פעם זה היה קיבוע ישירות לסטרימר, בפעם אחרת זה מעין פלסטיקים שמצמידים לכונן הקשיח והפעם זאת מגירה מסיבית למדי אשר הכונן מקובע אליה. הדרך הזאת להכנסת הכונן הקשיח איננה נוחה וזאת בשל מספר סיבות. המגירה עצמה מכילה המון פינות חדות אשר בקלות ניתן להחתך מהם, הקיבוע עם ברגים ולא בצורת Tool-less הינו מיושן ומצריך יותר מידי מאמץ (ברגים קטנים, הצטיידות במברג). בנוסף, אי אפשר להכניס את הכונן הקשיח כאשר הוא מותקן במגירה לתוך תחנת עגינה לכוננים קשיחים, יש צורך בפירוק של הכונן מהמגירה. היה עדיף אם היה משולב פתרון של מגירה רגילה של כוננים קשיחים, בו פשוט מכניסים את הכונן הקשיח ללא שום התאמות, בדיוק כפי שעשו ב- Dune HD Duo או ב- Popcorn Hour C-200 למשל.


מגירה לכונן קשיח – לא פתרון נוח

איכות הבנייה של ה- TViX Xroid A1 מעולה כמקובל אצל החברה. הכפתורים הקדמיים איכותיים למגע ושמישים, התצוגה ברורה וקריאה מרחוק, המחברים מסודרים בסדר הגיוני ובכלל נדמה שהחברה שמה דגש חשוב על המארז, דבר שאנחנו לא יכולים לומר על מספר יצרנים אחרים.

הייתי רוצה לראות אבולוציה של הצג הקדמי, גדול יותר אשר גם יכיל יותר תווים, במיוחד מכיוון שהצג הנוכחי מלווה אותו כבר מספר דורות של מכשירים, אך כנראה שהדבר היה גורר עלות גבוהה יותר של המכשיר ולכן הצג לא שודרג.

הזנת תכנים ל- TViX Xroid A1

את התוכן ה- TViX Xroid A1 יכול לקבל במספר דרכים:

 • דרך סטרימינג מהרשת בפרוטוקול SMB, NFS או UPnP (האחרון עדיין לא מומש בקושחה 0.9.57).
 • דרך ארבעת מחברי ה- USB Host 2.0 אשר ישמשו עבור חיבור התקני זכרון נשלפים כגון כוננים קשיחים חיצוניים או דיסקים על מפתח (Thumb Drive).
 • באמצעות מחבר ה- USB Slave 3.0 אשר ישמש כאשר נצייד את ה- TViX Xroid A1 בכונן קשיח פנימי ונרצה למלא את תוכנו בתכנים על ידי חיבור מחבר ה- USB למחשב.
 • באמצעות מחבר ה- eSATA הצידי אשר ישמש גם כן עבור הטענת הכונן הקשיח הפנימי בתכנים במידה והותקן כזה.

בעזרת שימוש בתוכנה CrystalDiskMark, בחנתי את מהירות העברת הקבצים דרך חלק מהמחברים השונים. אסור שהמחשב מולו אנחנו מריצים את הבדיקות יהווה צוואר בקבוק, לכן המפרט שלו צריך להיות חזק יחסית. מפרט מחשב הבדיקה:

 • מעבד: Intel Core i5 650
 • לוח אם: Gigabyte H55M-USB3
 • זכרון: 2x Patriot 2048MB DDR3 1333MHz
 • כונן קשיח: Kingston SSDNow V100 בנפח 128GB
 • חיבור רשת: Realtek PCIe GBE במהירות 1000Mbps.
  מערכת הפעלה: Windows 7 Ultimate N x64 Service Pack 1

התמונה הבאה הינה מדידת קריאה על ידי HD Tune Pro אשר מראה כי קריאת של הנתונים עבור הבדיקות תתקיים במהירות ממוצעת של מעל ל- 190MBps, דבר אשר יעזור להציג מדידות נאמנות ושמחשב הבדיקות לא יהווה צוואר הבקבוק מול ה- TViX Xroid A1.

מכיוון שהכונן הקשיח הינו SSD, אזי אין לנו את התוצאות הנפוצות של גרף Transfer אשר יורד ככל שהראש של הכונן הקשיח עובר מרחק גדול יותר, אלא מהירות הקריאה והכתיבה נשמרת זהה לאורך כל תקופת המדידה והשימוש.

גם פיזור נקודות ציון זמני הגישה אחידות בשל השימוש בכונן SSD, דבר אשר מבטיח לנו תוצאות מיטביות בבחינה. הסוויץ אליו חובר מחשב הבדיקות וה- TViX Xroid A1 בבדיקות הינו LevelOne GSW-0807. זהו סוויץ בעל 8 פורטים 1000BASE-T.

מכיוון שבדרך כלל השימוש ברשת מול סטרימר הינו העברה של קבצים גדולים, התוצאות הרלוונטיות ביותר הינן אלו של ההעברה הרציפה (Sequentially). בחינה זאת מסומנת בתוצאות למטה עם שלושת האותיות Seq.


קצב העברת נתונים דרך הרשת
מהירות כתיבה רציפה לכונן הקשיח הפנימי – 7.637MBps
מהירות קריאה רציפה מהכונן הקשיח הפנימי – 0.659MBps


קצב העברת נתונים דרך חיבור ה- USB 3.0
מהירות כתיבה רציפה לכונן הקשיח הפנימי – 101.6MBps
מהירות קריאה רציפה מהכונן הקשיח הפנימי – 69.77MBps

כפי שניתן לראות, מי שמעוניין להעביר נפח גבוה של תכנים, רצוי כי יעשה שימוש במחבר ה- USB 3.0 אשר מהיר יותר במקרה שלפנינו יותר מפי 10 מאשר העברת התכנים דרך הרשת. במידה ואתם מעוניינים להעביר כל פעם קובץ בודד בנפח של כמה ג'יגות, גם העברה דרך הרשת יכולה להוות פתרון.

חוץ מתוספת מחבר ה- USB 3.0, המהירות של העברת קבצים דרך הרשת דומה לסטרימרים אחרים.

יכולות פיזור חום

על מנת לעמוד במדוייק על טמפרטורות העבודה אליהם מגיע ה- TViX Xroid A1, ביצעתי שימוש באקדח מדחום מדגם CHY 111. אמצעי מדידה זה מודד טמפרטורה על ידי קרן אינפרה אדום למרחק של עד 1000 מילימטרים וקוטר שדה של 100 מילימטרים. טווח המדידה האפקטיבי בין 30- לעד 550 מעלות צלסיוס עם סטייה של 2 מעלות. מכיוון שיש לי את היתרון של ביצוע המדידה ממרחק קרוב, הסטייה נשמרת קטנה.

הכונן הקשיח בו צוייד ה- TViX Xroid A1 הינו Samsung HD153WI. זהו כונן בנפח 1.5TB מסדרת EcoGreen בעל RPM של 5400.


אקדח המדחום בפעולה

עבור בדיקת הטמפרטורה, הרצתי מהכונן הקשיח הפנימי קובץ בקצב נתונים קבוע של 90MBps למשך שעתיים ואז נמדדה הטמפרטורה של הכונן הקשיח ושל פנים לוח הסטרימר.

שני סטים של מדידות בוצעו. בשני הסטים ה- TViX Xroid A1 ניצב על מדף עליון ללא גורמים מהצדדים אשר חוסמים את מעבר האויר. בשני הסטים הורץ קובץ בקצב נתונים קבוע של 90Mbps וגם בוצעה העתקה של תכנים דרך הרשת כאשר הטמפרטורות נמדדו לאחר שעתיים של עבודה כזאת.

המטרה של שתי הבדיקות הינה לבחון את יכולת הסטרימר לפזר את החום אשר הוא יוצר תוך כדי עבודה מאומצת בשתי צורות העבודה הפופולריות – כאשר התכנים מגיעים דרך התקן זכרון פנימי וכאשר התכנים מגיעים דרך הרשת או ה- USB.

 

סט מדידות ראשון – ללא כונן קשיח פנימי והרצת קובץ מכונן קשיח חיצוני

סט מדידות שני – עם כונן קשיח פנימי והרצת קובץ מתוכו

טמפרטורת המארז

36.8

37.4

טמפרטורת הכונן הקשיח הפנימי

לא רלוונטי

43.8

טמפרטורת הצד הפנימי של לוח האם

38.1

39.6

כפי שניתן לראות, ה- TViX Xroid A1 עושה את העבודה היטב בפיזור החום המצטבר. גם כאשר נוגנו התכנים מכונן קשיח פנימי, מאוורר ה- 40mm אשר מהירות הסיבוב שלו מנוהלת עצמאית על ידי הסטרימר, עשה את עבודתו נאמנה בצינון לוח האם והכונן הקשיח. יש לציין כי לא התקיימו גמגומים במהלך ניגון התכנים, גם בתום תקופת הבדיקות כאשר הטמפרטורות הגיעו לשיאן.

שלט

השלט כפי שעינכם החדה רואה, לא השתנה לעומת השלט בדורות האחרונים. מצד אחד זהו יתרון, מי שמשדרג מדור קודם של סדרת ה- TViX, יכיר כבר בעל פה את כל הכפתורים. מי שחדש עם המכשיר, לא בטוח שיאהב יותר מידי את השלט וזאת מכיוון שהוא חסר תאורה אחורית, דבר אשר מקשה על המשתמשים לעבוד כאשר החדר מוחשך. מה יעשו כל בעלי המקרנים למשל או אלו אשר נוהגים להחשיך את החדר בזמן הצפייה? אומנם חלק מהכפתורים עשויים חומר זרחני, אשר ההשפעה שלו דואכת במהרה ולא שוות ערך לשלטים אחרים בעלי תאורה אחורית הגונה.

מי שמשדרג ל- TViX Xroid A1 ומחזיק בידו שלט אוניברסלי, ישמח לגלות כי קודי ה- IR נשמרו ולכן אין צורך בתכנות מחדש של השלט האוניברסלי.

במבחן – חלק ראשון

הגדרת תצורה

ההגדרה של הסטרימר לעבודה ברורה למדי, גם אם זה הסטרימר הראשון שלכם. הכללים של 10 foot UI מושמים כאן היטב, עם אייקונים גדולים, גופן גדול וקריא וכיתוב קריא עבור כל אחד מהאופציות השונות.

אחת האופציות החשובות אשר חסרות כאן הינן Native Resolution & Native Rate, כלומר התאמת רזולוציית היציאה וקצב הרענון לזה של הוידאו המנוגן. הדבר תורם לאיכות תמונה טובה יותר וגם להורדת Judder.
היכולת של Native Resolution צריכה להגיע בצורת SDK מחברת Sigma Designs בהמשך השנה ורק אז TViX יוכלו לשלב את היכולת הזאת. היכולת של Native Rate אמורה להגיע אלינו באחת הקושחות הקרובות.

אם אתם נוהגים להסתמך על פרוטוקול ה- HDMI CEC, רצוי כי שתדעו כי כרגע הוא לא פעיל. לגבי תמיכה ב- DVI למי שיש מסך דק ישן, המחבר לא נתמך כאן.

קבצי אודיו ותמונות

תצוגת התמונות כאן בסיסית למדי ואין יותר מידי מה להרחיב. נגן המוזיקה לעומת זאת הינו אחד הטובים בסטרימרים מבחינה ויזואלית, עם הצגה של הקבצים הבאים והקודמים בתור.

קיימת גם אפשרות נוחה ליצירת קבצי Playlist לקבצי אודיו דרך ממשק גרפי נוח ופשוט לשימוש.

תמיכה בקבצי RVMB או APE עדיין לא קיימת, אך נמסר כי היא תגיע.

אפליקציות ווידג'טים

לכבוד זה התכנסנו. כל הייחודיות של ה- TViX Xroid A1 זה היכולת להתקין אפליקציות אנדרואיד. לחנות האפליקציות ניתן לגשת דרך התפריט הראשי ובחירה ב-"שוק" (קיצור של שוק האפליקציות).

מי שיכנס ל"שוק", שלא יצפה כי כל Android Market יהיה פרוס לפניו. מה שכן הוא ימצא זה רק אפליקציות אשר אשר אושרו על ידי היצרן כמתאימות עבור ה- TViX Xroid A1. וכמותן אין הרבה נכון לזמן כתיבת שורות אלו.


מבחר האפליקציות בקטגורית המשחקים הינו הרחב ביותר לזמן הבדיקה (7 אפליקציות בלבד)
Angry Birds עדיין לא הגיע לכאן


Skype Beta – העבודה מול האפליקציה לא נוחה, בטח לא כאשר הכתיבה נעשית דרך השלט. יש גם בעיה כרגע שכל לחיצה על מקש שולחת את התו כהודעה חדשה, לכן אתם רואים למעלה 3 הודעות שכל אחת מהן מורכבת מאות אחת בלבד…


פייסבוק – נוח רק בשביל להתעדכן, לא עבור סטטוסים חדשים


לא ניתן לחפש בעברית. לחיצה על כפתור Info תציג מקלדת על המסך
ניתן גם לחבר מקלדת USB ולהקליד בצורה קלה יותר


תוצאות החיפוש. שימושי ודומה לכל מסך או סטרימר אחר בעל אפליקצית YouTube מובנית


לפעמים יש גם קריסות


מספר אפליקציות מחייבות עכבר מותקן


יש רק אפליקציית מוזיקה אחת


רוצים לעיין במסמכי העבודה מהבית במסך הראשי? התקינו את Office Suite Viewer


אפשרות לווידג'טים של מזג אויר ושעון


קוראי חדשות שונים


בדף של כל אפליקציה ניתן לראות תמונות מסך ותקציר

במידה ותתקינו את ה- TViX App Installer אשר זמינה דרך ה"שוק", לא תהיו מוגבלים רק לאפליקציות אשר אושרו על ידי היצרן, אלא תוכלו להתקין כמעט כל apk שתביאו. לאחר הרצת האפליקציה, יתקיים חיפוש בכל התקני הזכרון הניידים ויוצגו כל חבילות ה- apk שנמצאו ואז ניתן יהיה להתקינן, הבעיה היא שהאפליקציות הללו לא עברו את העיניים הבוחנות של מפתחי TViX, לכן הרבה מהם גרמו לקריסה של הסטרימר וליציבות קלוקלת.


בחירת אפליקציות להתקנה ידנית באמצעות אפליקצית ה- TViX App Installer


לחיצה על TViX תציג את כל האפליקציות המותקנות

נכון, יש לנו כאן סטרימר עם יכולות להתקנת אפליקציות, אך עד כמה הן שימושיות? לפנינו קוראי RSS פשוטים לחדשות, מזג אויר, שעון ואולי זוג האפליקציות הכי שימושיות – פייסבוק ו- YouTube, כאשר עבור שימוש נוח בהן, יש צורך להצטייד במקלדת, עכשיו לא רק שזה לא נוח לתפעל את האפליקציה במסך הגדול בסלון, תוסיפו מקלדת לנוסחה ובכלל הסרבול גודל.

הגמישות בהתקנת אפליקציות אחרות משוק האנדרואיד בהחלט רצויה ואני יודע כי מילת הקסם "אנדרואיד" קוסמת להרבה מאוד, אבל במקרה הנוכחי, הדבר לא ממש שימושי. יש לומר כי היצרן משפר תמידית את יציבות הסטרימר ושוק האפליקציות יגדל במהרה בצורה ניכרת לדברי היצרן.

דפדפן

ה- TViX Xroid A1 מכיל דפדפן עם תמיכה מסויימת בפלאש. אתר ynet למשל, עלה בכל הדרו עם הפרסומות, אך לקח לדפדפן המון זמן להעלות את הדף, כל כך הרבה זמן שהדבר קצת מוריד מהשימושיות שלו. 


הדפדפן נפתח עם גוגל כעמוד הבית, דבר אשר מאפשר לנו להגיע במהירות לאתר אליו אנחנו מעוניינים להגיע


בהרבה מאוד מקרים, הדפדפן קורס

העבודה עם השלט איננה נוחה. מומלץ לחבר מקלדת ועכבר עבור שליטה טובה יותר בדפי האינטרנט אשר מראש בכלל תוכננו לשימוש עם עכבר…

התמיכה אשר קיימת ב- TViX Xroid A1 עבור מקלדות ועכברים הינה עבור כל אלו אשר הינם USB HID Class, הסימון הזה ניתן רק לציוד אשר עובר את הבחינות של פורום USB Implementers. אני כבר יכול לומר לכם כי סביר להניח שלא תמצאו את סימון ה- HID על ציוד, אז תצטרכו פשוט לנסות אם המקלדת והעכבר שברשותכם יעבדו – וסביר להניח שכן. מומלץ גם כן לעבוד עם ציוד שליטה אלחוטי RF, כך יש רק דונגל שמחובר לסטרימר ואתם חופשיים מכבלים ויכולים לשבת להנאתכם במרחק רב מהסטרימר ועדיין לשלוט בו.

בסופו של יום, נכון, יש ל- TViX Xroid A1 דפדפן, אך הוא לא שימושי יותר מידי. לאתרים לוקח המון זמן לעלות (ynet עלה תוך 40 שניות למשל), אין ניהול מועדפים ובהרבה מקרים הדפדפן קורס. אני מאמין כי במידה ויציבות הדפדפן תעלה, הוא יוכל להיות הרבה יותר שימושי במידה ורק נרצה לבדוק אתר חדשות או את אתר הטכנולוגיה החביב עלינו.

שליטה מרחוק

השליטה ב- TViX Xroid A1 יכולה להעשות גם דרך אפליקצית אנדרואיד, אשר תאפשר לכם לבצע את כל הפעולות אשר אתם יכולים לעשות מהשלט – הישר מהטלפון החכם או הטבלט שלכם. יש לציין כי הדלקה של הסטרימר לא תתאפשר דרך אפליקציית האנדרואיד אשר עושה שימוש בתקשורת TCP/IP, מודול אשר נמצא במצב כבוי כאשר היחידה מכובת. קצת פספוס, אך ניתן להתגבר על כך במידה ותשאירו את הסטרימר כל הזמן דולק.

ניהול קבצים

ה- TViX Xroid A1 מכיל ממשק נאה לניהול קבצים, אשר יעזור לנו לבצע העתקות ומחיקות של קבצים ללא צורך במחשב.

MovieJukeBox

כמו בכל סטרימר אחר מסדרת TViX, קיימת כאן תמיכה אחורה מבחינת פתרון MovieJukeBox. פתרון זה למי שלא מכיר, מאפשר תצוגה גרפית של קבצי המדיה שברשותכם, לא עוד רשימת קבצים בנאלית, אלא תמונה של הסרט אשר נלקחה מהאינטרנט מבסיס נתונים מתאים, תקציר של הסרט, רשימת שחקנים ועוד.

אחד היתרונות של פתרון ה- MovieJukeBox של TViX הינו שהוא מבוסס קבצי תמונה ולא תלוי בנתיב מדוייק וקבצי HTML כפי שקיים בסטרימרים מבוססי Popcorn Hour. מצד אחד זהו חסרון מכיוון שהתצוגה פשוטה למדי, אין אפקטים במעבר בין הסרטים ב- MovieJukeBox והתצוגה יחסית חוזרת על עצמה. מצד שני, אחת הבעיות הכי נפוצות במימוש MovieJukeBox מבוסס נתיב זה מתן נתיב לא נכון, בו נדמה שהכל בסדר, אך אחרי שלוחצים על הסרט להפעילו, מקבלים מסך שחור וחזרה לתצוגה הראשית. עם הפתרון שקיים ל- TViX Xroid A1 לא תתקיים בעיה כזאת.


TViXiE – תוכנה בסיסית ופשוטה לשימוש עבור פתרון MovieJukeBox

מי שה- MovieJukeBox שלו מכיל הרבה תכנים, יש להבין כי ה- TViX Xroid A1 מעט איטי בהצגה של קבצי ה- MovieJukeBox. למטה ניתן למצוא וידאו קצר אשר מדגים את מהירות העבודה.

אם אתם רוצים פתרון MovieJukeBox לעניים, ניתן לשנות את צורת התצוגה אשר תציג את הסרט בחלון קטן בצד ימין, לא ממש MovieJuekBox, אבל מעשיר במעט את חלון רשימת הקבצים.

 

במבחן – חלק שני

HD Audio

עם הדור הקודם של סדרת ה- TViX, יש צורך ב- Patch עבור קבלת Bitstream עבור פורמטי HD Audio בשל סיבה חוקית בקבלת רשיון מתאים. אני שמח לבשר כי כאן אין הצורך ב- Patch והתמיכה בפורמטים מגיעה מובנית ובצורה רישמית על ידי היצרן.

תמיכת הפורמטים קיימת עבור קבצי m2ts בדידים, ריפים של Blu-ray וגם עבור קבצי mkv עם פסקול שכזה. הנעילה על הפסקול יחסית מהירה ולא נצפו גמגומים בוידאו טרם הנעילה, משהו שכן התקיים עם קושחה מוקדמת יותר איתה קיבלתי את המכשיר. הבעיה היחידה שכן נצפתה זה עם קבצי m2ts בדידים ופסקול Dolby TrueHD, הפסקול משום מה לא ננעל לפעמים והוידאו גמגם. עם ריפ של Blu-ray אשר נשא פסקול זהה, לא התקיימה בעיה.

Trickplay 

המונח Trickplay מתייחס ליכולת המכשיר לדלג לנקודות זמן לאורך הקובץ. ה- TViX Xroid A1 מכיל מספר יכולות Trickplay שימושיות, כגון הרצה מהירה קדימה או אחורה במהירות של בין x2 ל- x32 ללא אודיו, קפיצה קדימה ואחורה לפי נקודות זמן קבועות מראש אשר הוגדרו בתפריטים, קפיצה לנקודה מסויימת בקובץ וגם Bookmarks, כאשר האחרון מתייחס לשמירה של מספר נקודות לאורך הקובץ ואז הגעה ישירה אליהם דרך תפריט נוח. שימושי כאשר נרצה למשל לסמן את כל הנקודות בסרט בהם יש סצנות פעולה טובות ואז נוכל להגיע לכל נקודה בקלות.

הייתי רוצה לראות התפתחות מסויימת של יכולות ה- Trickplay. התפתחות טובה כזאת יכולה להיות  FFx2 עם אודיו. הדבר מומש בסטרימרים של Popcorn Hour ועוזר למשל להריץ סרטים משעממים ועדיין לשמוע את הפסקול.

ה- TViX Xroid A1 מכיל גם יכולת Bookmark משוכללת אשר יכולה לשמור בקובץ נתון מספר רב של נקודות ולאחר מכן להגיע אליהם בעזרת תפריט אינטואיטיבי.

מי שיפסיק לצפות בסרט וירצה לחזור אליו מאוחר יותר, ה- TViX Xroid A1 יזכור את נקודת הצפייה האחרונה ויציע לכם לחזור אליה כאשר יחודש ה- Playback לקובץ. כרגע יש לפעמים בעיה בה נקודת ה- Resume לא תמיד זמינה משום מה, אך החברה מודעת לכך ומטפלת בנושא.

יכולות רשת

עקב האכילס בדור הקודם של הסטרימרים מסדרת TViX, היא היכולת הקלוקלת למשוך תכנים בקצב נתונים גבוה מהרשת. הדבר היה מתבטא על ידי גמגומים מעת לעת בריפים של Blu-ray למשל. החסרון הזה משותף לכל הסטרימרים אשר מבוססים על מעבד מבית Realtek, כמו Xtreamer או PlayOn!HD לדוגמה. הפעם היצרן בחר כאמור במעבד מתוצרת Sigma Designs אשר ניחנו בעבר ביכולת טובה יותר של ניגון תכנים תובעניים מהרשת.

עם ה- TViX Xroid A1 ניתן למשוך נתונים מהרשת בשני אופנים מרכזיים: דרך פרוטוקול SMB או דרך פרוטוקול NFS. עם הראשון, SMB אשר מהווה את השיתוף הטבעי והמובנה במערכת הפעלה מבוססת חלונות, נבדקה תמיכה תקינה רק עד לקצב נתונים קבוע של 40Mbps. מעבר לקצב זה, התקיימו גמגומים תכופים אשר לא מאפשרים צפייה תקינה. המגבלה הזאת בפרוטוקול SMB מוכרת ולכן היצרן ממליץ לעשות שימוש בפרוטוקול NFS. מכיוון ששיתוף בפרוטוקול זה איננו טבעי במערכות הפעלה מסוג חלונות, הוא השכיל לצייד את כל אחר מהרוכשים בתוכנה פשוטה בשם TViX Netshare אשר מהווה שרת NFS אותו מתקינים על המחשב שלנו אשר נושא את כל התכנים.

התוכנה פשוטה להתקנה ורק מצריכה כי תזינו אליה את התיקיות אשר נושאות את התכנים שלכם. לאחר מכן בהגדרות של ה- TViX Xroid A1 יש להגדיר הפנייה לתיקיות הללו אשר שיתפתם פשוט על ידי הכנסת כתובת ה- IP של המחשב עליו התקנתם את תוכנת ה TViX Netshare וחסל.

אז אם כאמור השקעתם והתקנתם את תוכנת ה- TViX Netshare, חווית השימוש שלכם תהיה הרבה יותר טובה. לא נצפו שום גמגומים בתכנים נורמטיבים, לא משנה אם זה ריפים של Blu-ray עתירי ביטים או קבצי mkv בנפח גבוה, ה- TViX Xroid A1 ינגן את כולם ללא שום בעיה. עם קבצי בדיקה בעלי קצב נתונים קבוע, נמדדה תמיכה יציבה עד ל- 70Mbps עבור קבצי m2ts. עבור קבצי mkv, נמדדה תמיכה תקינה עד ל- 90Mbps. יש לומר כי אלו קצבים גבוהים וסינטטים אשר לא קיימים כיום בתכנים הנפוצים, אך הבדיקה עוזרת להבין את מגבלות החומרה שלפנינו.

יש לציין כי השיפור בקצב הסטרימינג מהווה יתרון גדול לעומת הדור הקודם של סדרת TViX ופותר בעיה שמציקה לרבים אשר נוהגים לצפות בריפים של Blu-ray ולא מתפשרים על קבצי mkv אשר מכילים לרוב פסקול Lossy וקידוד מחדש לתמונה.

רק הנקודה הזאת לדוגמה, מהווה כבר תמריץ טוב למדי למי שרוצה סיבה טובה לשדרג את ה- TViX שיש בידו ל- TViX Xroid A1.

עוד בתחום: המדריך האולטימטיבי לשיתוף ספריות לשימוש עם מזרימדיות ו-Windows 7

תמיכה בעברית וכתוביות

תמיכה בשמות קבצים ותיקיות קיימת כאן, גם כן תמיכה בכתוביות בעברית SRT עבור קבצי וידאו בדידים. מה שחסר זה תמיכה בעברית מוטמעת כערוץ נפרד במעטפת mkv. אומנם אין הרבה קבצים כאלו, אבל מכיוון שהיכולת כבר הוצגה בדור קודם, יש להניח כי עם קצת דחיפה של היצרן, היכולת תגיע גם לכן.

תמיכה בשמות קבצים ותיקיות בעברית


אין תמיכה עדיין בעברית מוטמעת כערוץ נפרד במעטפת mkv

אם חשקה נפשכם בתפריטים בעברית, אין בעיה, ניתן דרך תפריטי המכשיר לשנות את שפת הממשק לשפת הקודש. 

דפדפן כתוביות עדיין לא ממומש כאן, זה אומר שלא תוכלו להטעין כתוביות חיצוניות עבור קבצי DVD ISO או כאשר קובץ הכתוביות נמצא בתיקייה שונה או בשם אחר מקובץ הוידאו. אם ברשותכם קובץ Blu-ray ISO, יש לתת לקובץ הכתוביות אותו שם והוא יטען במהלך הצפייה. האופציה של index.srt אשר פופולרית כאשר נרצה לנגן כתוביות עם ריפים של Blu-ray, עדיין לא מומשה, אך היצרן הצהיר כי היא תגיע בהמשך.

היצרן מסר כי דפדפן כתוביות כרגע בעבודה, אז אלו בשורות חיוביות אשר הופכות את החסרון בפסקה למעלה, לזמני למדי.

האם ה- TViX Xroid A1 יכול לשמש עבור ריפים של כותרי Blu-ray?

ה- TViX Xroid A1 לא נועד לנגן ריפים של Blu-ray. הוא חסר רשיון BD-J ולכן לא יכול להציג תפריטים עבור ריפים של Blu-ray. מה שהוא כן עושה כאשר הוא נדרש לנגן ריפ של Blu-ray זה בחינה של קובץ ה- MovieObject.bdmv ולפיו החלטה איזה Playlist לנגן. ברוב המקרים ההחלטה לגבי ה- Playlist לניגון נעשתה בצורה נכונה, במספר מקרים בודד, לא. כפתרון עבור המקרים הבודדים הללו, היצרן מסר כי הוא שוקד על Playlist Selector אשר יאפשר הצגת רשימת ה- Playlists הקיימים ועל המשתמש לבחור בנכון. פתרון זהה קיים בדור הקודם של TViX וגם ב- BOXEE BOX. יש לציין כי עד שהפתרון הזה לא יגיע מהיצרן, יהיו מספר כותרים שתצטרכו ממש להתאמץ בשביל לנגן אותם, אם זה שליפה ידנית של קובץ ה- m2ts או איחוד של קבצי m2ts במקרה אחר.

כאשר הועמד מנגנון ניתוח ה- MovieObject.bdmv למבחן, התגלו מספר כותרים בהם נוגן ה- Playlist הלא נכון אשר חייב אותנו לצפות בגרסת הבמאי. כותרים כאלו לדוגמה הינם: Clash Of The Titans, Sherlock Holmes, Watchmen. 


Sherlock Holms – נוגנה גרסת הבמאי

יכולת BD Lite גם כן בעבודה בימים אלו וכשתצא לאור, המשתמש יוכל לבחור Playlist ופרקים בתוך ה- Playlist.

באחד הפרקים הקודמים אשר נושא את הכותרת: "יכולות רשת", קיים פירוט לגבי קבצי הנתונים הנתמכים בצורה תקינה. אם קראתם את הפרק, כבר תדעו כי אם תשתמשו בכונן קשיח פנימי או תשתמשו בפרוטוקול NFS עבור הסטרימינג, לא יהיו לכם גמגומים בתכנים, גם בכבדים ביותר אשר קיימים כיום – לפיכך, אם לא ממש איכפת לכם מתפריטים ואתם מוכנים לחכות עוד קצת עד שתמומש יכולת ה- BD Lite ו- index.srt, יהיה לכם פתרון אומנם פשוט, אך מספק ברוב המקרים לצפות בריפים של ה- Blu-ray שלכם בצורה מצויינת מבחינת איכות תמונה ואודיו, וללא שום גמגומים כפי שהיה עם הדור הקודם וללא הטרחה של התקנת Patch-ים עבור HD Audio.

אחת הבעיות של הדור הקודם של סדרת ה- TViX הייתה בעיות של אתחול כאשר מבצעים עצירה לריפ של Blu-ray. הרבה ישמחו לקרוא כי כאן לא נתקלתי בבעיה הזאת וזה לא מפתיע מכיוון שיש כאן שימוש בפלטפורמה אחרת. לעומת זאת, כן היו כותרים שמשום מה לא נוגנו, בינהם ניתן למצוא את The Invisible, אשר היווה הכותר היחיד מבין כל הכותרים שלי אשר לא נוגן, אז זהו לא חסרון כזה גדול.

אם אתם נוהגים לצלם קטעי וידאו במצלמה הדיגיטלית בפורמט Motion JPEG, לא תשמחו לדעת כי הפורמט איננו נתמך וזאת מכיוון שלא הוכנסה תמיכה שכזאת ברמת יצרן המעבד. תמיכה כזאת קיימת כיום רק בסטרימרים מבוססי Realtek, בינהם הדור הקודם של TViX.


אין חיווי לגבי שפת התרגום שנבחרה עבור כתוביות PGS בריפים של Blu-ray


אין חיווי לגבי שפת הפסקול שנבחרה


נגיד והתעוררתם ושכחתם לרגע באיזה סרט אתם צופים. לחיצה על כפתור ה- Info, לא תניב בשם הכותר את שמו, אלא index.bdmv סיתמי
 היצרן איתי בנקודה הזאת ונמסר כי הדבר יתוקן בקושחה עתידית


לחיצה על כפתור ה- Menu תפתח תפריט נאה בתחתית המסך עם אפשרות לשנות את יחס המסך, שינוי הפרמטרים של הכתוביות ועוד כפי שניתן לראות. יש לציין כי התפריט המדובר מהווה ריכוז של מספר אופציות שימושיות אשר לחלקם ניתן להגיע דרך כפתורים ייעודיים בשלט.
לחיצה על More (הכפתור הכי ימני), תפתח את המסך הבא:

 


הודעות שגיאה תוך כדי Playback. הוידאו ממשיך ברקע ולחיצה על "אישור" מפסיקה את הצפייה

אין לשלול את ה- TViX Xroid A1 כנגן עבור ריפים של כותרי Blu-ray, ברוב הריפים אותם תתקילו אותו הוא יעשה עבודה נאמנה, אך חשוב להבין ולדעת את המגבלות שלו כפי שהם הוצגו בסעיפים הקודמים.


וידאו קצר אשר מדגים עבודה עם ה- TViX Xroid A1

גרסת הקושחה עימה נבדק ה- TViX Xroid A1 הינה 0.9.57


סיכום

ה- TViX Xroid A1 לא מהווה פריצת דרך טכנולוגית או כבעל תכונות מיוחדות אשר מבדלות אותו בצורה גבוהה מעל שאר המוצרים הקיימים בשוק. נכון, איכות החומרה שלו מצויינת כרגיל, אבל אנחנו לא נוהגים ללטף ולהראות לחברים את איכות המחברים בסטרימר שלנו, אלא את היכולות שלו – וכאן יש ל- TViX Xroid A1 בעיה. הסטרימר נראה ומתנהג דומה למדי כמו הדור הנוכחי של הסטרימרים מבוססי  Realtek לסדרת TViX, רק עם התוספת של האפליקציות והשיפור ביכולות הסטרימינג מהרשת.

כאשר יש לפנינו את ה- BOXEE BOX אשר מהווה קניון מהלך של מגוון ועושר של אפליקציות וחברה גדולה שעומדת מאחוריה ומשקיעה משאבים רציניים באפליקציות מתאימות, אזי מגוון ויכולות האפליקציות אשר זמינות ל- TViX Xroid A1 נראה דל למדי. נכון, מבחר והיצע האפליקציות יגדל עם הזמן, אבל בסופו של יום, הן לא שימושיות או כאלו אשר ימשכו אותי לעשות שימוש בהן עבור קריאת ההודעות האחרונות בקיר הפייסבוק שלי או לקריאת חדשות. המחשב, הסלולרי או האייפד – הרבה יותר נוחים עבור זה.

בנוגע לתלת מימד, החוסר בתמיכת תלת מימד MVC אשר קיים בכותרי Blu-ray מובן מכיוון שאין תמיכה כזאת באף סטרימר מן השורה (חוץ מדגמי OPPO). הייתי רוצה לראות תמיכה אוטומטית בתכני SBS אשר נפוצים כיום מעל מעטפת mkv, עם טיפול מתאים בתרגום, בדיוק כפי שקיים בסטרימרים של Popcorn Hour או ב- BOXEE BOX והעדר תמיכה שכזאת ב- TViX Xroid A1 צורם, במיוחד מכיוון שהיצע תכני התלת מימד גודל בצורה רצינית וכיום כמעט כל מסך דק חדש שנמכר מכיל תמיכת תלת מימד, לכן רצוי שגם הסטרימר הבא שלנו יציג תמיכה דומה.


ה- TViX Xroid A1 מתמודד מול הרבה מתחרים חזקים בשוק

למרות האמור בפסקה הקודמת, ה- TViX Xroid A1 מכיל מספר יתרונות חשובים לעומת הדור הקודם של TViX, אם זה יכולות הסטרימינג הטובות יותר אשר יבטיחו לכם אפס גמגומים במהלך צפייה, שילוב של יכולות Bitstream עבור HD Audio ללא צורך ב- Patch וגם חנות אפליקציות ואפשרות גלישה בטלויזיה שלכם ללא צורך בלהכניס מחשב לסלון המגורים – כל אלו יבטיחו לכם צפייה כמעט אולטימטיבית בתכנים שלכם.

יש לציין לזכות TViX כי הם קשובים לקהילה. בזמן הבחינה של ה- TViX Xroid A1, הרבה פידבקים הועברו והיצרן הבטיח לממש את כולם, אם זה דפדפן כתוביות, PGS Support עבור קבצי m2ts, יכולת Native Resolution/Frame Rate, יכולות עדכון קושחה מקוונות, שיפורים במנגנון ה- BD Lite ויציבות ועוד רבות – כל היכולות הללו חסרות כיום או טעונות שיפור והובטח כאמור כי הן יטופלו בהקדם.

אם ה- TViX Xroid A1 היה מוצג בסוף 2010 בדיוק כפי שהיה צריך להיות לפי התוכנית המקורית, היתה לו בהחלט הצדקה קיומית. כיום, כאשר אנחנו עומדים לפני השקה של סטרימרים מבוססי תלת מימד מלא וכאשר השוק כבר גועש בסטרימרים הרבה יותר בשלים, ל- TViX Xroid A1 הולך להיות חיים קשים.


שרשורים בנושא
דף המוצר באתר היצרן: TViX Xroid A1
שרשור ההכרזה על הסטרימר בפורום: DViCO TViX Xroid A1 – המזרימדיה הראשון אשר מבוסס אנדרויד
תשכחו מ- DViCO, מעכשיו זה MINEVOX


ה- TViX Xroid A1 משווק בארץ על ידי חברת ט.ר אלקטרו סטריאו במחיר של 2490 ש"ח.

          
           
 

 

תודה לחברת WINIX על אספקת המוצר לטובת הכתבה

 

לדיון בנושא: TViX Xroid A1 – סטרימר האנדרואיד הראשון שלכם


7:00
  /  
30.8.2011
  
מאת: זיו רוזנפלד

1