איך לצלם ולערוך וידאו מקצועי עם אייפון ואייפד בלבד!

במהלך תערוכת HT SHOW 2011, צילמנו קטעי וידאו רבים על ידי האייפון שעלו לאוויר ללא מגע מחשב. לקראת IFA 2011 ...

8:30
  /  
28.08.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

יש לכם אייפון 4 והחלטתם שאתם מתחילים לשדר פודקאסט, לשדר וידאו מהבית או לראיין אנשים לטלויזיה… אז איך מקימים עמדת שידור מסודרת לאייפון ?

את ההתחלה של הקיט הזה בנינו עוד בתערוכת CES, שם עשינו הקלטת וידאו משולבת שידור חי הישר ממלון ה-VENITIAN שבתערוכה:

 

 

(זה מתחיל ב-04:45), כאשר כדאי לציין ששיחת הוידאו נעשתה על גבי אותו אייפון שבמקביל צילם אותי בוידאו!

צעד ראשון: להעמיד על טרייפוד

יש מספר רב של פתרונות להעמדת האייפון על הטרייפוד, אחד מהם הוא ה Zacuto zGrip Jr. היתרון הגדול ביותר שלו הוא האפשרות לחיבור לא רק לטרייפוד (במקרה שלנו טרייפוד מקצועי של חברת Manfrotto) אלא גם למקור תאורה.

בחלקו העליון יש למכשיר חיבור שמאפשר מקור אור LED LIGHT BLOCK אשר מוסיף תאורה גם כאשר התאורה הסביבתית אינה מספיקה.

מיקרופון

עכשיו שיש לנו דרך להעמיד את האייפון אל מול האובייקט שלנו, צריך להיות מסוגלים לראיין אותו (או שיהיה לנו מיקרופון סביר). המיקרופון של האייפון מצויין לצילומים, כולל גם בסביבה רועשת של תערוכה. העניין הוא שכאשר המיקרופון הזה תוכנן, הוא ייועד לקלוט היטב את הצליל של בעליו ולכן הוא מונע מרעש סביבתי להקלט (ע"ע המיקרופון הפצפון שמנטרל רעשי רקע).

היתרון הוא שכאשר מתהלכים בתערוכה או בסביבה רועשת, ישמעו בעיקר אתכם. נסו לראיין מישהו מרחוק ותגלו ששומעים אך ורק אתכם והוא נעלם כמעט לחלוטין. 

האלטרנטיבה הראשונה היא מתאם מיקרופון לאייפון אשר יאפשר לכם להשתמש במיקרופון מקצועי (למשל condenser mic או dynamic mic). העלות של הקומבינציה הזו די יקרה, וזה פיתרון סבוך למדי טכנית.

הפיתרון נמצא בדמות IRig iMic. מדובר על מיקרופון שמותאם במיוחד לאייפון ולאייפד2.

הקיט כולל את המיקרופון עצמו, אשר אינו זקוק לבטריות, ואשר יש לו בעצם מתג אחד של ווליום.

rnכדאי לציין שהסימון על המיקרופון מטעה. כאשר האייקון קטן יותר, כך ההגברה נמוכה יותר, כך שזה מתאים למצב של רעש סביבתי גדול יותר…

  • מצב שקט – מתאים לסביבה רועשת של תערוכות. השתמשתי בסביבות רועשות למדי ובמצב זה השמע היה אידאלי
  • מצב בינוני – המתג לא איכותי במיוחד וחשוב לשים לב שאתם באמת במצב הזה. בסקירות רבות בחו"ל ראיתי שאנשים חשבו שהם משתמשים במצב הזה כאשר בפועל הם היו במצב ווליום רועש.
  • מצב חזק – כאן צריך להשתמש כאשר האובייקט אותו מקליטים הוא בווליום נמוך. ההגברה במצב זה היא חזקה למדי ולכן אם יש לכם מישהו שמדבר באופן רועש, זה יביא את הווליום בסופו של תהליך למצב גבוה מדי. זה טוב למשל להקלטות של משהו שקט יחסית.

בקצה המחבר של ה-iRig iMic יש חיבור ישירות לאייפון אשר יש לו מתאם אשר ניתן לחבר לו אוזניות רגילות . האזניות האלה יאפשרו למשל לבצע שיחת סקייפ במקביל להקלטה. מה שאי אפשר לעשות זה לשמוע את זה שמדבר כרגע. זה טיפה מציק כי אם מראיינים בסביבה רועשת פשוט לא תשמעו את התשובות של המרואיין…

למכשיר גם תוכנה מלווה שניתן להוריד אותה ואשר מאפשרת יכולות הקלטה ועריכה מתקדמות יותר, שמיש יותר לפודקסטים וכו'. המיקרופון מגיע עם מתאם לטרייפוד נוסף, במידה והדבר נחוץ.

הרמקול עשוי חומר קשיח ומרגיש עמיד וחזק ועם נרתיק עור יעודי. הוא גם כבד למדי, והחיסרון משמעותי הוא שהכבל שלו קצר למדי (כמטר וחצי), כך שהוא מוגבל טיפה. גרסא אלחוטית שמאפשרת ביצוע שכזה עולה משמעותית יותר יקרה, וזה פיתרון מוצלח למדי.

עריכה

לאחר שאספנו עם האייפון אין ספור הקלטות וידאו צריך גם לערוך את כל הסיפור. ניתן לבצע את זה ישירות על האייפון או על פלטפורמה אחרת. אפשרות ראשונה היא פשוט ליצא את כל קטעי הוידאו למחשב ולערוך את זה שם (יש אין ספור תוכנות עריכה, ככל הנראה שהמוצלחות מבינהן הן live movie maker החינמית של מיקרוסופט או Premiere היוקרתית של חברת אדובי). 

אפשרות מעט יותר סבוכה היא לערוך בעזרת Youtube עצמם. אין לי נסיון בכך, אבל בגדול אפשר להעלות את כל הקטעים ליוטיוב ויש להם תוכנת עריכה בסיסית ביותר אשר מאפשרת ערבוב בין קטעי הוידאו השונים ויצירת timeline מרחוק. מצד שני, זה דורש חיבור מתמיד לרשת והרבה סבלנות.

אפשרות נוספת, הרבה פחות מובנת מעליה היא לערוך כאמור על האייפון או אפילו על האייפד. שתי תוכנות מאפשרות עריכה רצינית, הראשונה היא Reel director שלצערי לא קיבלה מזה זמן רב עדכונים, ככל הנראה בגלל שהגרסא החדשה של iMovie של אפל הצליחה להאפיל עליה ולהפוך לסטנדרט בעולם הזה. יכולותיה של תוכנת העריכה הזו מוצלחות מאוד, וניתן לעשות בה הרבה. עם זאת הגרסא של האייפד (זו תוכנה אוניברסלית) מדוייקת בהרבה בעריכות, נוחה ומאפשרת הרבה יותר גמישות.

לא הכל מושלם בתוכנה, יש לה לא מעט חסרונות עם הכתוביות (מוגבלות מאוד), עם כותרות פתיחה וסיום וגם האפשרויות של משחק במוזיקת רקע טיפה מכבידות על העניין. מצד שני יש אפקטים של אודיו, וידאו וכל הפונקציות הבסיסיות קיימות.

לכן עריכה באייפד מומלצת בהרבה. מצד שני, צילום עם האייפד זה הרבה פחות נוח,אז איך מעבירים את החומר מהאייפון לאייפד בלי בלבולי שכל של מחשב?

העברה ללא מחשב

קבלו את ה iPad camera kit – USB.

הקיט הזה מגיע עם שני מחברים. הראשון מאפשר חיבור ישיר של כרטיס SD ויצוא או יבוא של תכנים לתוכו. השני מאפשר חיבור מצלמה לאייפד (או לאייפון) דרך חיבור USB. מה שלא רבים יודעים הוא שאם מחברים את האייפון לאייפד דרך החיבור הזה, הוא נחשב כמצלמה לכל דבר. לכן, אין שום בעיה לקחת את כל הקטעי הוידאו (או סטילז) ולהעביר אותם דרך חיבור USB2 הישר לאייפד. ברגע שהתוכן שם, אין שום בעיה לשלב את זה לתוך העריכה של הוידאו ואפשר לעשות את הכל בקלות רבה ונוחה יותר.

את התוצר של הוידאו, אפשר כמובן לייצא ישירות ל-Youtube ב-HD, או ל-Camera Roll ומשם או לכרטיס SD למחשב ולהעלאה ליוטיוב, או לכל דרך אחרת. 

אז איך זה נראה בפועל?

זהו קטע של כרבע שעה שערכנו מעשרות קטעי וידאו שצולמו על האייפון בלבד ונערכו על גבי האייפד 2 ללא מגע מחשב. 

הכל, כולל הכל, נעשה על טהרת מוצרי אפל מהעידן שלאחר ה-PC. גם גרסא מקוצרת של הוידאו הנ"ל נוצרה על האייפד באופן דומה. קשה לומר שזה היה קל, וידאו קצר של כמה קטעים מחוברים היה קל בהרבה, במיוחד שיש כאן אפקטים, הרבה מקטעים (כולל מקטעים מאותו קטע וידאו שפוצלו לכמה קטעים שונים, עריכות וכו'). אבל בסופו של תהליך נסיוני זה בהחלט ניתן לקרוא לזה הצלחה. לא תמיד הצילום היה טוב כמו שאולי היה ניתן להשיג עם מצלמה אמיתית, או העריכה טובה כמו עם מערכת עריכה מקצועית, אבל עם העלות הנמוכה של כל הסידור הזה (למי שיש אייפון ואייפד כמובן) קשה מאוד להתמודד.


אביב פרנקל, ערוץ 10 מתראיין עם הקיט החדשני שלנו…

 

לדיון בנושא: איך לצלם ולערוך וידאו מקצועי עם אייפון ואייפד בלבד!


8:30
  /  
28.8.2011
  
מאת: עפר לאור

1